Big Sky Endurance Sports Timing and Events

Search Names...


Tahoe Fall Classic 22 mi Paddleboard Race
Kings Beach, California
September 26, 2010

Overall Elite Results (SUP 14' only)

********** ELITE SUP 14' OVERALL RESULTS ********** ********** FEMALE 22MI SUP 14' CLASS RESULTS ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Jennifer Kalmbach F 27 NAISH 3:47:04 5.8 2 Lel Tone F 40 TAHOE SUP 4:22:50 5.0 3 Jaime Donnelly F 34 Laguna Beach CA BARK 4:31:42 4.9 4 Nicole Madosik F 32 HOBIE 4:46:36 4.6 ********** MALE 22MI SUP 14' CLASS RESULTS ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Jared Vargas M 27 OHANA 3:42:19 5.9 2 Jay Kincaid M 33 Reno NV SURF TECH 3:47:38 5.8 3 Norm Hann M 41 SURFTECH 3:48:27 5.8 4 Ronnie Ayres M 43 TAHOE SUP 3:56:45 5.6 5 Rand Carter M 46 Tahoe Vista CA TSUP 3:57:48 5.6 6 Jim Moore M 48 404 3:59:26 5.5 7 Hunter Claxton M 25 Truckee CA NAISH 4:00:36 5.5 8 Scott Estrada M 43 BARK 4:01:44 5.5 9 Austin Young M 19 Inlcine Village NV 404 4:04:59 5.4 10 Doug Furano M 29 Tahoe Vista CA 404 4:05:36 5.4 11 Charles Banfield M 48 Fairfield CA 4:10:45 5.3 12 Russ Oleyer M 45 Soquel CA HAMA 4:12:26 5.2 13 Armadillo Armadillo M 49 SIC 4:19:23 5.1 14 Andrew McGinnis M 45 NAISH 4:32:16 4.8 15 Jared Power M 50 Tahoe CA BARK 4:40:17 4.7

OVERALL AGE GROUP SUP RESULTS

*NOTE: NO wind and perfect race day conditions ********** FEMALE OVERALL 22MI AGE GROUP PADDLEBOARD RESULTS ********** Place Name S Age City St Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ======= ==== 1 Jennifer Kalmbach F 27 3:47:04 5.8 2 Lel Tone F 40 4:22:50 5.0 3 Jaime Donnelly F 34 Laguna Beach CA 4:31:42 4.9 4 Helene Drumm F 40 4:32:55 4.8 5 Julianne Brackett F 16 South Lake CA 4:43:35 4.7 6 Nicole Madosik F 32 4:46:36 4.6 7 Nichole Hull F 32 Homewood CA 4:58:00 4.4 8 Denise Schutte F 29 Reno NV 5:01:08 4.4 9 Shana Kaplan F 41 Incline Village NV 5:03:48 4.3 10 Francine Tone F 54 5:11:27 4.2 11 Brenda McGirr F 65 Tahoe Vista CA 5:21:39 4.1 12 Valerie Khachadowian F 49 San Carlos CA 5:32:54 4.0 13 Karrie McFadden F 39 Mammoth Lakes CA 5:34:07 4.0 14 Betsy Cole F 50 Incline Village NV 5:58:45 3.7 15 Jessica Benson F 26 Carson City NV 5:59:04 3.7 16 Julie Rieger F 41 6:41:09 3.3 17 Anne-Marie Allen F 45 7:11:51 3.1 18 Carina Sabharwal F 43 7:11:51 3.1 ********** MALE OVERALL 22MI AGE GROUP PADDLEBOARD RESULTS ********** Place Name S Age City St Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ======= ==== 1 Jared Vargas M 27 3:42:19 5.9 2 Jay Kincaid M 33 Reno NV 3:47:38 5.8 3 Rod Parmenter M 45 Hood River OR 3:48:07 5.8 4 Norm Hann M 41 3:48:27 5.8 5 David Defoe M 41 Kings Beach CA 3:48:52 5.8 6 Ronnie Ayres M 43 3:56:45 5.6 7 Rand Carter M 46 Tahoe Vista CA 3:57:48 5.6 8 Jim Moore M 48 3:59:26 5.5 9 Hunter Claxton M 25 Truckee CA 4:00:36 5.5 10 Scott Estrada M 43 4:01:44 5.5 11 Tim Boyer M 44 Tahoma CA 4:04:05 5.4 12 Austin Young M 19 Inlcine Village NV 4:04:59 5.4 13 Doug Furano M 29 Tahoe Vista CA 4:05:36 5.4 14 Ken Altman M 68 4:06:03 5.4 15 Chris Mahan M 46 4:07:17 5.3 16 Skyler Thomas M 23 Kings Beach CA 4:09:25 5.3 17 Charles Banfield M 48 Fairfield CA 4:10:45 5.3 18 Stew McMorrow M 39 4:11:57 5.2 19 Russ Oleyer M 45 Soquel CA 4:12:26 5.2 20 Michael Valenzuela M 35 Oakdale CA 4:12:31 5.2 21 Michael Bond M 55 4:13:27 5.2 22 Marcus Tingl Tingle M 41 4:14:26 5.2 23 Ethan Westwood M 32 Kings Beach CA 4:16:18 5.2 24 Danny Perez M 37 4:17:28 5.1 25 Sandor Lengyel M 40 4:17:43 5.1 26 Dave Goodwin M 42 Carson City NV 4:19:23 5.1 27 Armadillo Armadillo M 49 4:19:23 5.1 28 Mike Tessier M 42 Reno NV 4:21:37 5.0 29 Patrick O'Hea M 34 4:25:13 5.0 30 Paolo Ciuidino M 39 Reno NV 4:26:46 4.9 31 Craig Bishop M 41 4:29:25 4.9 32 Andrew McGinnis M 45 4:32:16 4.8 33 Ken Skogerson M 40 Reno NV 4:34:12 4.8 34 Chris Gray M 41 4:35:34 4.8 35 Dj Hughes M 27 Tahoe Vista CA 4:36:18 4.8 36 Marc Rickey M 60 4:38:39 4.7 37 Jared Power M 50 Tahoe CA 4:40:17 4.7 38 John Thomaselli M 57 4:43:06 4.7 39 Michael Evatt M 50 Mt Pleasant SC 4:44:19 4.6 40 Phil Segal M 63 Kings Beach CA 4:45:52 4.6 41 Jeffrey Lauer M 45 4:46:07 4.6 42 Peter York M 33 4:46:34 4.6 43 Warren Michael M 63 4:51:44 4.5 44 Cory Engles M 37 Reno NV 4:54:42 4.5 45 Tim Anacluriio M 59 Carson City NV 4:55:30 4.5 46 Nate Ludwig M 33 Slt CA 4:57:06 4.4 47 Sam Nelson M 36 Slt CA 5:02:32 4.4 48 Mark Ardagna M 30 5:03:20 4.4 49 Brian Wracker M 44 5:12:33 4.2 50 El Mo M 49 Crystal Bay NV 5:16:45 4.2 51 Justin Henr M 30 South Park CA 5:17:10 4.2 52 Blane Hoffmann M 25 5:24:19 4.1 53 Dan'l Preston M 35 5:26:45 4.0 54 Harry King M 53 5:30:18 4.0 55 Carl Selles M 63 5:35:11 3.9 56 Sean Gray M 25 Carnelian Bay CA 5:36:34 3.9 57 Charles Bryan M 40 5:47:54 3.8 58 Gary Leong M 63 San Mateo CA 5:54:41 3.7 59 Pete Levine M 37 Crystal Bay NV 5:58:33 3.7 60 Chris Ryman M 59 Incline Village NV 6:00:01 3.7 61 Joshua Brackett M 8 South Lake CA 7:00:54 3.1 62 Jeff Allen M 52 7:08:38 3.1 63 Philip Prock M 49 7:09:14 3.1

Back to Top

OVERALL AGE GROUP PRONE RESULTS

* There were no women in this race. ********** 22MI PRONE PADDLEBOARD AWARDS LIST ********** ********** MALE OVERALL 22MI PADDLEBOARD RESULTS ********** Place Name S Age City St Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ======= ==== 1 Steve Shlens M 40 3:42:50 5.9 2 Damian Minicucci M 22 3:55:12 5.6 3 Michael Jones M 57 4:05:57 5.4 4 Michael Roberts M 34 4:07:33 5.3 5 Nick Bobroff M 30 4:09:03 5.3 6 Nick Bryson M 36 4:10:05 5.3 7 Sam MacKie M 24 Ventura CA 4:20:51 5.1 8 Joshua Jacobs M 31 4:20:55 5.1 9 Hogan Kania M 22 Corte Madera CA 4:30:12 4.9 10 Jared Marchese M 23 Corte Madera CA 4:43:28 4.7 11 Michael McDaniel M 45 4:46:58 4.6 12 Brian Thomas M 46 4:57:38 4.4

Back to Top

SUP AGE GROUP STOCK RESULTS

********** SUP AGE GROUP STOCK RESULTS ********** ********** FEMALE 22MI SUP STOCK AGE GROUP: 1 - 39 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Nichole Hull F 32 Homewood CA HOBIE 4:58:00 4.4 2 Denise Schutte F 29 Reno NV TAHOE SUP 5:01:08 4.4 3 Karrie McFadden F 39 Mammoth Lakes CA INFINITY 5:34:07 4.0 ********** MALE 22MI SUP STOCK AGE GROUP: 1 - 39 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Patrick O'Hea M 34 SURFTECH 4:25:13 5.0 2 Paolo Ciuidino M 39 Reno NV LAKESHORE 4:26:46 4.9 3 Dj Hughes M 27 Tahoe Vista CA BARK 4:36:18 4.8 4 Peter York M 33 TAHOE SUP 4:46:34 4.6 5 Cory Engles M 37 Reno NV TAHOE SUP 4:54:42 4.5 6 Nate Ludwig M 33 Slt CA ARK 4:57:06 4.4 7 Sam Nelson M 36 Slt CA RON HOUSE 5:02:32 4.4 8 Mark Ardagna M 30 TAHOE SUP 5:03:20 4.4 9 Blane Hoffmann M 25 5:24:19 4.1 10 Dan'l Preston M 35 LAKE SHORE 5:26:45 4.0 11 Sean Gray M 25 Carnelian Bay CA SURF TECH 5:36:34 3.9 12 Joshua Brackett M 8 South Lake CA LAHUI KAI 7:00:54 3.1 ********** FEMALE 22MI SUP STOCK AGE GROUP: 40 - 49 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Shana Kaplan F 41 Incline Village NV STARBOARD 5:03:48 4.3 2 Valerie Khachadowian F 49 San Carlos CA BARK 5:32:54 4.0 3 Julie Rieger F 41 SURFTECH 6:41:09 3.3 4 Anne-Marie Allen F 45 RENTAL 7:11:51 3.1 5 Carina Sabharwal F 43 HULA KAI 7:11:51 3.1 ********** MALE 22MI SUP STOCK AGE GROUP: 40 - 49 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Sandor Lengyel M 40 STARBOARD 4:17:43 5.1 2 Craig Bishop M 41 HOBIE 4:29:25 4.9 3 Ken Skogerson M 40 Reno NV TAHOE SUP 4:34:12 4.8 4 Brian Wracker M 44 BARK 5:12:33 4.2 5 Philip Prock M 49 SURFTECH 7:09:14 3.1 ********** MALE 22MI SUP STOCK AGE GROUP: 50 - 59 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Michael Bond M 55 JIMMY LEWI 4:13:27 5.2 2 John Thomaselli M 57 RIVIERA 4:43:06 4.7 3 Michael Evatt M 50 Mt Pleasant SC RON HOUSE 4:44:19 4.6 4 Tim Anacluriio M 59 Carson City NV BARK 4:55:30 4.5 5 Jeff Allen M 52 RENTAL 7:08:38 3.1 ********** MALE 22MI SUP STOCK AGE GROUP: 60 - 99 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Marc Rickey M 60 RON HOUSE 4:38:39 4.7 2 Carl Selles M 63 SURF TECH 5:35:11 3.9 3 Gary Leong M 63 San Mateo CA SURF TECH 5:54:41 3.7

Back to Top

SUP AGE GROUP 14' RESULTS

********** SUP AGE GROUP 14' RESULTS ********** ********** FEMALE 22MI SUP 14' AGE GROUP: 1 - 39 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Jessica Benson F 26 Carson City NV 5:59:04 3.7 ********** MALE 22MI SUP 14' AGE GROUP: 1 - 39 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Skyler Thomas M 23 Kings Beach CA BARK 4:09:25 5.3 2 Stew McMorrow M 39 BARK 4:11:57 5.2 3 Michael Valenzuela M 35 Oakdale CA INFINITY 4:12:31 5.2 4 Danny Perez M 37 HUKI 4:17:28 5.1 5 Justin Henr M 30 South Park CA 5:17:10 4.2 6 Pete Levine M 37 Crystal Bay NV 404 5:58:33 3.7 ********** MALE 22MI SUP 14' AGE GROUP: 40 - 49 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Marcus Tingl Tingle M 41 404 4:14:26 5.2 2 Dave Goodwin M 42 Carson City NV TAHOE SUP 4:19:23 5.1 3 Mike Tessier M 42 Reno NV LAKESHORE 4:21:37 5.0 4 Chris Gray M 41 TAHOE SUP 4:35:34 4.8 5 Jeffrey Lauer M 45 BARK 4:46:07 4.6 6 Charles Bryan M 40 TAHOE SUP 5:47:54 3.8 ********** FEMALE 22MI SUP 14' AGE GROUP: 50 - 59 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Francine Tone F 54 BARK 5:11:27 4.2 2 Betsy Cole F 50 Incline Village NV BARK 5:58:45 3.7 ********** MALE 22MI SUP 14' AGE GROUP: 50 - 59 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Harry King M 53 HOBIE 5:30:18 4.0 2 Chris Ryman M 59 Incline Village NV BARK 6:00:01 3.7 ********** FEMALE 22MI SUP 14' AGE GROUP: 60 - 99 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Brenda McGirr F 65 Tahoe Vista CA BARK 5:21:39 4.1 ********** MALE 22MI SUP 14' AGE GROUP: 60 - 99 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Ken Altman M 68 BARK 4:06:03 5.4

Back to Top

SUP AGE GROUP UNLIMITED RESULTS

********** SUP AGE GROUP UNLIMITED RESULTS ********** ********** FEMALE 22MI SUP UNLIM AGE GROUP: 1 - 39 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Julianne Brackett F 16 South Lake CA BARK 4:43:35 4.7 ********** MALE 22MI SUP UNLIM AGE GROUP: 1 - 39 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Ethan Westwood M 32 Kings Beach CA BARK 4:16:18 5.2 ********** FEMALE 22MI SUP UNLIM AGE GROUP: 40 - 49 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Helene Drumm F 40 STARBOARD 4:32:55 4.8 ********** MALE 22MI SUP UNLIM AGE GROUP: 40 - 49 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Rod Parmenter M 45 Hood River OR SIC 3:48:07 5.8 2 David Defoe M 41 Kings Beach CA BARK 3:48:52 5.8 3 Tim Boyer M 44 Tahoma CA STARBOARD 4:04:05 5.4 4 Chris Mahan M 46 BARK 4:07:17 5.3 5 El Mo M 49 Crystal Bay NV 5:16:45 4.2

Back to Top

PRONE AGE GROUP ALL CLASSES RESULTS

********** PRONE AGE GROUP 14' RESULTS ********** ********** MALE 22MI PRONE 14' AGE GROUP: 1 - 39 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Nick Bobroff M 30 BARK 4:09:03 5.3 2 Nick Bryson M 36 EATON 4:10:05 5.3 3 Joshua Jacobs M 31 BARK 4:20:55 5.1 ********** MALE 22MI PRONE 14' AGE GROUP: 40 - 49 ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Steve Shlens M 40 BARK 3:42:50 5.9 ********** PRONE UNLIMITED OVERALL RESULTS ********** ********** MALE 22MI PRONE UNLIM CLASS RESULTS ********** Place Name S Age City St Board Manu Finish Rate ===== ======================= = === ================== == ========== ======= ==== 1 Damian Minicucci M 22 BARK 3:55:12 5.6 2 Michael Jones M 57 BARK 4:05:57 5.4 3 Michael Roberts M 34 RICHMOND 4:07:33 5.3 4 Michael McDaniel M 45 MILE 22 4:46:58 4.6

Back to Top