Big Sky Endurance Sports Timing and Events

Search Names...


Battle of the Bay
Surf, Open, Kids and Elite Races
San Rafael, California
October 29, 2011

Surf Race Results

Battle of the Bay McNears Beach, San Rafael, CA 10/29/2011 ********** 5MI STAND UP PADDLE SURF CLASS RESULTS LIST ********** ********** FEMALE OVERALL 5MI PADDLE RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Class Board Manu Finish ===== === ===================== = === ============== == ===== ========== ======= 1 153 Mitzi Merrill F 53 Alameda CA STOCK 10:15 2 141 Renee De Las Alas F 35 Coronado CA STOCK WOW 10:24 3 154 Alison Rowe F 45 Sf CA STOCK 11:32 4 41 Tracey Porter F 37 STOCK STARBOARD 11:37 5 94 Karla Calderon F 29 Park City UT STOCK 11:56 6 98 Eileen Dunn F 50 Francis UT STOCK PAU HANA 12:12 7 42 Emily Prescott F 46 SURF NAISH 12:59 8 15 Abigail Fisher F 46 SURF STARBOARD 13:08 9 155 Julie Munro F 47 Larksput CA STOCK 13:27 ********** MALE OVERALL 5MI PADDLE RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Class Board Manu Finish ===== === ===================== = === ============== == ===== ========== ======= 1 74 Chris Brackett M 42 Slt CA 14' FLATWATER 8:26 2 152 Olan Kenneally M 39 Sf CA STOCK NAISH 8:29 3 113 Dino Wilson M 49 Petaluma CA STOCK 8:49 4 147 Benton Carroll M 36 Oakland CA STOCK STARBOARD 8:56 5 156 Darren Reynolds M 44 San Rafael CA STOCK OXBOW 9:13 6 35 Michael Melville M 57 STOCK LAUHI KAI 9:34 7 145 Hardy Chamblis M 37 Sf CA STOCK NAISH 9:47 8 136 Jay Palace M 47 Sausalito CA STOCK EVERPADDLE 9:54 9 2 Evan Borders M 26 SURF HAWAII SUP 9:58 10 20 Michael Hersey M 49 SURF BOGA 10:04 11 148 Micha Lowe M 41 Sf CA STOCK 10:26 12 4 Jeff Burton M 43 SURF SURFTECH 10:33 13 21 Steve Hunt M 60 SURF OXBOW 12 F 10:39 14 46 Jeff Roy M 56 STOCK LAKESHORE 12:28 15 159 Ian Shea M 38 Sf CA STOCK 13:07

Back to Top

Open Results

Battle of the Bay McNears Beach, San Rafael, CA 10/29/2011 ********** 4MI OPEN RESULTS LIST ********** ********** FEMALE OVERALL 4MI YOUTH PADDLE RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Class Board Manu Finish ===== === ===================== = === ============== == ===== ========== ======= 1 11 Sofia Dewolfe F 16 STOCK NAISH 43:01 ********** MALE OVERALL 4MI YOUTH PADDLE RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Class Board Manu Finish ===== === ===================== = === ============== == ===== ========== ======= 1 22 Tucker Ingalls M 15 14' NAISH 35:06 2 105 Eli Delaunay M 15 Truckee CA STOCK 41:09 3 73 Josiah Brackett M 11 Slt CA STOCK FLATWATER 45:49 4 72 Joshua Brackett M 9 Slt CA STOCK 404 45:50 5 68 Shane Rathle M 13 San Francisco CA STOCK EVERPADDLE 46:11 ********** FEMALE OVERALL 4MI 19-49 Division RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Class Board Manu Finish ===== === ===================== = === ============== == ===== ========== ======= 1 55 Eldore' Wood F 47 STOCK BARK 42:36 2 109 Jennifer Nguyen F 37 Palo Alto CA STOCK 46:32 3 33 Amy Marshall F 40 STOCK DEPENDING 47:50 4 10 Eva Dewolfe F 47 STOCK NAISH 49:01 5 124 Frank Kassberg F 47 Belvedere CA STOCK 49:43 6 75 Maria-Elaina Bowman F 35 Dayton NV STOCK WAISUP 50:09 7 85 Haley Caruso F 35 Berkeley CA 14' 50:10 8 60 Kim Field F 38 Reno NV STOCK ROGUE 50:31 9 27 Michelle Knight F 48 STOCK STARBOARD 50:59 10 43 Dian Quinn F 40 STOCK TBD - I DO 52:01 11 120 Allison Boehn F 27 Ahville PA STOCK 1:00:41 12 100 Karen Lynn F 48 Redwood City CA STOCK BARK 1:03:07 13 13 Tia Farnetti F 38 SURF FOCUS 1:05:26 14 44 Jill Redhage F 30 UNLIM NOT SURE 1:05:45 15 36 Chandra Merritt F 34 STOCK BOGABOARD 1:05:48 16 91 Terri Hunt F 49 Oakland CA STOCK TAHOE/BLIS 1:07:18 ********** MALE OVERALL 4MI 19-49 Division RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Class Board Manu Finish ===== === ===================== = === ============== == ===== ========== ======= 1 74 Chris Brackett M 42 Slt CA 14' FLATWATER 35:29 2 95 Trent Hickman M 34 Park City UT STOCK 36:50 3 79 Charles Banfield M 49 Fairfield CA 14' 37:00 4 87 Jean Rathle M 48 Sf CA 14' EVERPADDLE 37:14 5 102 Brad Seyffer M 38 Sf CA STOCK 37:18 6 114 Dave Meyler M 40 STOCK 38:07 7 112 Chris Chang M 21 Sf CA STOCK 38:08 8 53 Brian Thomas M 47 STOCK BARK 38:25 9 69 Kyle Wade M 46 Santa Cruz CA 14' ANGELLO 38:30 10 30 Vijay Lathi M 39 STOCK NAISH 38:35 11 113 Dino Wilson M 49 Petaluma CA STOCK 38:53 12 116 Tom Mechfeppel M 45 Pt. Reyes CA STOCK 39:55 13 118 Doug Anderson M 45 Simi Valley CA 14' 41:14 14 104 Chris Begg M 40 Essex MA STOCK FOCUS 41:17 15 32 Mark Maguire M 41 STOCK HOBIE 41:26 16 90 Dale Melden M 25 Modeseto CA STOCK TAHOE/ZEPH 41:27 17 115 Joseph-Marc Zygarewic M 47 Burlingame CA STOCK BARK 42:15 18 67 Carlo Maravilla M 37 San Ramone CA 14' NAISH 42:58 19 3 Ryan Brown M 40 STOCK SURFTECH C 43:17 20 65 John Donovan M 46 Suasilito CA 14' BARK 43:20 21 92 Robert Louie-Chelman M 25 Livermore CA STOCK 43:30 22 108 Dave Higaki M 45 Palo Alto CA 14' 43:40 23 84 Matt Ivey M 34 Redding CA STOCK PAU HANA 43:48 24 37 Jeff Miller M 43 STOCK JIMMY LEWI 44:05 25 2 Evan Borders M 26 SURF HAWAII SUP 44:58 26 18 Brent Harrill M 34 STOCK 404 45:10 27 101 Thad Lieb M 43 Redwood City CA STOCK BOGA 45:16 28 80 Xoucef Mebarek M 47 San Francisco CA STOCK NAISH 45:18 29 81 Peter Wagensommer M 46 Sf CA STOCK NAISH 45:21 30 54 Nicasio Vivar M 47 STOCK LAIRD 45:35 31 31 Trevor MacArewich M 44 STOCK HOBIE CARB 45:35 32 59 Allan Maravilla M 38 San Ramone CA 14' TAHOE/ZEPH 46:11 33 8 Matt Currie M 35 STOCK NO CLUE. 47:53 34 48 Robert Schult M 35 STOCK FOCUS DEMO 48:16 35 28 Marc Kwiatkowski M 49 STOCK TBD, PROBA 48:21 36 49 James Senser M 49 STOCK LAHUI KAI 48:22 37 89 Charles Bowman M 36 Dayton NV STOCK WAI SUP 48:57 38 125 Dror Argaman M 48 Mill Valley CA STOCK FOCUS 50:48 39 16 Mike Foreman M 44 SURF SURFTECH P 53:47 40 25 Dustin Knight M 34 UNLIM LAIRD 55:00 41 17 Stefan Goldberg M 27 SURF BOGA 58:33 42 12 Tripp Donelan M 31 SURF BOGA 1:01:27 43 40 Benjamin Patton M 31 UNLIM NOT SURE 1:05:45 ********** FEMALE OVERALL 4MI MASTERS SUP RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Class Board Manu Finish ===== === ===================== = === ============== == ===== ========== ======= 1 62 Tracy Day F 59 Markleeville CA STOCK FLATWATER 41:47 2 63 Valerie Khachadourian F 50 San Carlos CA STOCK BARK 42:25 3 93 Teressmarie Tucker F 52 Genova NV STOCK RIVIERA 50:28 4 9 Kathy Dewet-Oleson F 51 STOCK JOE BARK 50:52 5 29 Simone La Pa La Pay F 51 STOCK BARK 51:13 6 119 Lynn Zarubin F 54 Truckee CA STOCK COREBAN AL 57:35 7 1 Anita Barron F 54 STOCK BARK 59:16 8 52 Arline Thomas F 65 STOCK DEMO 1:09:36 ********** MALE OVERALL 4MI MASTERS SUP RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Class Board Manu Finish ===== === ===================== = === ============== == ===== ========== ======= 1 61 Mike Day M 60 Markleeville CA STOCK FLATWATER 38:28 2 99 Fred Anderson M 59 Mill Valley CA STOCK 39:16 3 50 Steve Smith M 55 STOCK HOBIE 41:05 4 26 Frank Knight M 53 STOCK BARK 41:15 5 71 Steve Pugh M 54 Sausalito CA STOCK 41:34 6 117 Tom Neukranz M 55 Tiburon CA 14' 42:49 7 39 Jim Oleson M 50 14' BARK 43:44 8 70 Tony Porter M 51 San Rafael CA STOCK 44:17 9 77 Xavier Lanier M 61 San Francisco CA 14' ANGULO 44:32 10 23 Dr. Bill Jones M 63 STOCK STARBOARD 46:54 11 64 Mitch Booth M 51 Auburn CA 14' 49:08 12 66 Barney Pugh M 64 Lake Of The Pi CA 14' RIVIERA/40 49:22 13 56 Victor Wood M 50 STOCK 404 50:11 14 46 Jeff Roy M 56 STOCK LAKESHORE 50:27 15 83 Gary Leong M 64 San Mateo CA STOCK 51:29 16 97 Jack Hanna M 55 Bethel Island CA STOCK 53:00 17 21 Steve Hunt M 60 SURF OXBOW 12 F 54:00 18 6 Richard Carpenter M 55 14' PAU HANNA 54:27 19 103 Brian McKone M 50 Novato CA STOCK 56:30 20 35 Michael Melville M 57 STOCK LAUHI KAI 58:56 21 96 Steve Wegner M 51 Novato CA STOCK 1:06:12

Back to Top

Kid's Results

Battle of the Bay McNears Beach, San Rafael, CA 10/29/2011 ********** 2MI YOUTH STAND UP PADDLE RESULTS LIST ********** ********** FEMALE OVERALL 2MI PADDLE RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Class Board Manu Finish ===== === ===================== = === ============== == ===== ========== ======= 1 133 Elisabeth Comer F 12 Kentfield CA STOCK BARK 27:22 2 151 Daphne James F 13 Sausalito CA STOCK 27:51 3 149 Kylie Marshall F 12 San Ramon CA STOCK 404 28:13 4 86 Natalie Rathle F 11 Sf CA STOCK LAIRD 28:20 5 150 Kira Jade F 12 San Ramon CA STOCK LAHUI KAI 28:30 6 11 Sofia Dewolfe F 16 STOCK NAISH 35:14 ********** MALE OVERALL 2MI PADDLE RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Class Board Manu Finish ===== === ===================== = === ============== == ===== ========== ======= 1 72 Joshua Brackett M 9 Slt CA STOCK 404 26:35 2 73 Josiah Brackett M 11 Slt CA STOCK FLATWATER 26:45 3 68 Shane Rathle M 13 San Francisco CA STOCK EVERPADDLE 26:55 4 158 Coop Wrenn M 8 Portland OR STOCK 28:01 5 19 Calvin Hersey M 12 STOCK PAU HANA 28:46 6 7 Alejandro Castro Bone M 13 14' LAIR 29:55 7 157 Owen O'Dell M 8 Sf CA STOCK 32:54

Back to Top

Ellite Results

Battle of the Bay McNears Beach, San Rafael, CA 10/29/2011 ********** 5MI STAND UP PADDLE ELITE RESULTS LIST ********** ********** FEMALE 5MI SUP STOCK CLASS RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Board Manu Finish ===== === ===================== = === ================== == ========== ======= 1 57 Krisztina Zur F 30 HOVIE SUP 43:01 2 24 Jenny Kalmbach F 28 NAISH 43:44 3 121 Gillian Gibree F 26 San Diego CA STARBOARD 44:17 4 122 Morgan Hoesterey F 30 Honolulu HI 44:40 5 129 Karen Wrenn F 39 Portland OR NAISH 45:40 6 140 Talia Gangini F 18 Haiku HI COREBAN 46:50 7 126 Jen Fuller F 48 San Francisco CA BOGA 46:55 8 139 Julianne Brackett F 17 Slt CA FLATWATER 47:04 9 38 Nina Oakley F 29 TAHOE SUP 49:53 10 130 Denise Schutte F 30 Reno CA 55:13 ********** MALE 5MI SUP STOCK CLASS RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Board Manu Finish ===== === ===================== = === ================== == ========== ======= 1 82 Jay Wild M 31 Truckee CA HOBIE 41:09 2 127 Chuck Patterson M 42 Dana Point CA 42:05 3 131 Benjamin Sarrazin M 37 Sausalito CA EVERPADDLE 42:08 4 143 Dan Gavere M 41 Hood OR STARBOARD 42:34 5 128 Austin Young M 20 Incline Village NV LAKESHORE 42:42 6 22 Tucker Ingalls M 15 NAISH 42:50 7 51 Martin Sundberg M 39 FANATIC 43:29 8 76 David Wells M 42 San Francisco CA EVERPADDLE 43:39 9 142 Rami Zur M 34 Costa Mesa CA 44:34 10 135 Patrick Ohea M 35 Santa Cruz CA 44:42 11 137 Kevin Seid M 46 Haleiwa CA EVERPADDLE 44:46 12 138 Kevin Roberts M 40 Tiburon CA KINGS 46:56 13 34 Alexander Mauer M 24 ROGUE SUP 48:27 ********** MALE 5MI SUP STOCK MASTERS CLASS RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Board Manu Finish ===== === ===================== = === ================== == ========== ======= 1 99 Fred Anderson M 59 Mill Valley CA 46:22 ********** MALE 5MI SUP 14' CLASS RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Board Manu Finish ===== === ===================== = === ================== == ========== ======= 1 106 Ronnie Ayres M 43 Truckee CA TAHOE 42:55 2 132 Joel Comer M 48 Kentfield CA M&M 43:11 3 134 Michael Irete M 43 Soquel CA BARK 50:37 ********** MALE 5MI MASTERS SUP 14' CLASS RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Board Manu Finish ===== === ===================== = === ================== == ========== ======= 1 14 Mike Field M 50 BARK 43:59 2 107 John Goodman M 55 Santa Barbara CA 46:00 ********** MALE 5MI KAHUNA SUP 14' CLASS RESULTS ********** Place Bib Name S Age City St Board Manu Finish ===== === ===================== = === ================== == ========== ======= 1 87 Jean Rathle M 48 Sf CA EVERPADDLE 46:47 2 79 Charles Banfield M 49 Fairfield CA 46:49 3 47 Dave Schaeffer M 36 PAU HANA 50:44

Back to Top