Big Sky Endurance Sports Timing and Events

Search Names...


Russian River Open Water Swims
Healdsburg, California
July 16, 2011

CAT1 AGE GROUP RESULTS 1 MILE SWIM

Redwood Coast USLA--Russian River Open Water Swims Healdsburg, CALIFORNIA 07/16/2011 Overall CAT1 Results Place Name Age Sex Club Time1 Bib ===== =================== === === ====== ======== ==== 1 Trevor Gillis 35 M UNAT 17:09.40 2 2 Sandy MacDonald 55 M SMST 17:33.25 8 3 Chris Bond 44 M WCM 18:07.50 52 4 Kurt Oeler 45 M TOC 18:49.30 51 5 Miriam Benjamin 14 F WCAB 19:03.35 90 6 Peter Guadagni 56 M WCM 19:07.35 6 7 Marguerite Meyer 52 F TOC 19:13.80 5 8 Cara Davidoff 25 F TOC 19:19.25 104 9 John Morales 53 M 19:22.00 103 10 Mike Keck 51 M TOC 19:30.05 1 11 Ron Emhoff 56 M TVM 19:35.05 55 12 Dave Matthews 48 M WCM 19:37.65 11 13 Nancy Prouty 40 F MELO 19:42.95 10 14 Bart Lally 48 M TOC 19:52.30 7 15 Melanie Michalak 27 F CRUZ 19:56.25 12 16 Ann Peters 48 F SMST 20:06.20 93 17 Brian Skuse 55 M NBA 20:15.55 89 18 Edward Rudloff Jr. 64 M TOC 20:16.95 53 19 Justin O'Reilly 41 M MPM 20:21.35 54 20 Cindy Clements 50 F TAM 20:29.90 14 21 Holden Hardcastle 34 M USF 20:35.75 82 22 Austin Lau 27 M BAM 20:41.00 17 23 Annette Chinn 49 F ECAM 21:06.30 13 24 Heather Lugassy 40 F TAM 21:19.50 19 25 David Witt 45 M WCM 21:33.85 21 26 Robert Young 54 M UNAT 21:42.25 61 27 James Beglinger 65 M BAY 21:42.40 87 28 Patrick Serpa 49 M SERPA 21:58.40 98 29 Iliana Oliveros 21 F ECAM 22:05.95 94 30 Bob Upshaw 61 M MAM 22:07.95 20 31 McKenzie Kemp 21 F RAMS 22:15.20 56 32 Megumi Ozawa 39 F MEMO 22:39.70 97 33 James Delacy 64 M WCM 23:00.35 63 34 Jennifer Phalen 46 F SCAM 23:09.30 57 35 Cindy Kemp 54 F RAMS 23:10.90 59 36 Lauren Boreta 26 F USF 23:12.70 37 37 Dan Nadaner 61 M CLOV 23:27.40 62 38 Marianne Brems 62 F MELO 23:44.55 18 39 Catherine Delneo 35 F SERC 23:51.85 86 40 Ralph Brott 71 M BAY 23:55.00 60 41 Marcia Benjamin 54 F MEMO 24:00.25 91 42 Dan Winterrowd 60 M SMST 24:05.55 15 43 Jesse Boardman 35 M PPP 24:09.20 23 44 Clay Cooper 53 M SNM 24:10.85 30 45 Lee Haris 57 M TOC 24:14.70 34 46 Karim Al-Khafaji 34 M STAN 24:19.15 22 47 Jane Lee 61 F MPSC 24:22.70 16 48 Caroline Graeub 24 F 24:34.60 100 49 Eric Rydman 45 M UNAT 24:38.15 71 50 John Knight 29 M WCM 24:39.20 102 51 Karin Rodriguez 39 F WOOD 24:50.15 27 52 Steve Caziarc 62 M MAM 24:56.20 80 53 Shannon O'Hare 33 M MPM 25:00.40 85 54 Gerald Gleeson 63 M WINE 25:09.65 25 55 John Cantlen 43 M DEC 25:32.85 88 Place Name Age Sex Club Time1 Bib ===== =================== === === ====== ======== ==== 56 Lee McCollum 62 M UNAT 26:09.25 29 57 Leah Guliasi 19 F UNAT 26:45.70 38 58 Steve Hern 52 M SMST 26:56.65 64 59 Kate Coleman 68 F USF 27:11.45 26 60 Jared Gouldy 39 M MPM 27:13.65 81 61 Martin Michael 67 M MELO 27:21.75 101 62 Alena Soldatova 61 F UNAT 27:22.80 39 63 Mindi Brenner 47 F SNM 27:25.50 73 64 Ed Lane 72 M WCM 27:26.15 70 65 Avi Zamir 60 M UNAT 27:40.75 68 66 Jessica Bailey 32 F MEMO 27:51.15 24 67 Kevin Bailey 34 M MEMO 27:51.75 36 68 Susan Munn 72 F DAM 27:58.20 31 69 Molly Hodgins 35 F NVM 28:38.50 32 70 Jane Woo 36 F MEMO 28:58.45 96 71 Tim Daleiden 43 M UNAT 28:59.40 47 72 Barbara Brown 57 F ECAM 29:14.55 49 73 Ron Scrivani 62 M UNAT 29:23.85 28 74 Kildine Harms 57 F WCM 29:39.30 42 75 Jacklyn Litman 60 F BAY 29:58.15 67 76 Glenda Carroll 67 F TAM 30:14.25 35 77 Jennifer Serpa 44 F UNAT 30:46.85 92 78 Richard Wheeler 60 M TAM 30:49.85 45 79 Betsey Vanderpool 43 F RAMS 31:13.40 76 80 Katherine Wheeler 28 F UNAT 31:17.50 40 81 Harlan Baum 54 M SCAM 31:26.75 106 82 James Cotton 78 M UNAT 31:30.75 84 83 Joe Nardini 54 M DEC 31:40.05 43 84 Donna Monroe 77 F WCM 31:54.20 66 85 Michelle Jones 24 F SDSM 32:00.55 65 86 John Fleming 71 M UNAT 32:57.30 83 87 Robert Fewster 73 M UNAT 34:02.25 48 88 Barbara Callison 78 F RINC 36:56.65 74 89 Joseph Carrillo 22 M MHSA 38:15.70 46 90 Joan Turner 44 F UNAT 42:11.05 50 91 Barbara Robben 77 F UNAT 42:56.70 75 92 Emery Weed 69 M ECAM 46:33.20 95

Back to Top

CAT1 OVERALL RESULTS 500+ YARD SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA OVERALL RESULTS Place Name Age Sex Club Time5 Bib ===== =================== === === ====== ======== ==== 1 Miriam Benjamin 14 F WCAB 7:02.65 90 2 Holden Hardcastle 34 M USF 7:20.10 82 3 Brian Skuse 55 M NBA 7:51.05 89 4 Robert Young 54 M UNAT 7:52.85 61 5 Annette Chinn 49 F ECAM 7:53.05 13 6 David Witt 45 M WCM 7:57.05 21 7 McKenzie Kemp 21 F RAMS 8:15.10 56 8 Clay Cooper 53 M SNM 8:31.80 30 9 Cindy Kemp 54 F RAMS 8:34.10 59 10 Lauren Boreta 26 F USF 8:39.70 37 11 Ralph Brott 71 M BAY 9:02.25 60 12 Steve Hern 52 M SMST 10:15.15 64 13 Leah Guliasi 19 F UNAT 10:17.80 38 14 Tim Daleiden 43 M UNAT 10:20.80 47 15 Joe Nardini 54 M DEC 11:27.80 43 16 Michelle Jones 24 F SDSM 11:29.90 65 17 Robert Fewster 73 M UNAT 12:17.95 48 18 Barbara Robben 77 F UNAT 15:31.15 75 19 Paul Anderson 77 M RINC 15:31.60 77

Back to Top

AGE GROUP & CAT2 RESULTS 1 MILE SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA ********** AGE GROUP RESULTS LIST ONE MILE************* FEMALE AGE GROUP 13 - 14 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 5 Miriam Benjamin 14 WCAB 90 19:03.35 FEMALE AGE GROUP 19 - 24 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 29 Iliana Oliveros 21 ECAM 94 22:05.95 2 31 McKenzie Kemp 21 RAMS 56 22:15.20 3 50 Caroline Graeub 24 100 24:34.60 4 59 Leah Guliasi 19 UNAT 38 26:45.70 5 88 Michelle Jones 24 SDSM 65 32:00.55 MALE AGE GROUP 19 - 24 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 92 Joseph Carrillo 22 MHSA 46 38:15.70 FEMALE AGE GROUP 25 - 29 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 8 Cara Davidoff 25 TOC 104 19:19.25 2 15 Melanie Michalak 27 CRUZ 12 19:56.25 3 37 Lauren Boreta 26 USF 37 23:12.70 4 83 Katherine Wheeler 28 UNAT 40 31:17.50 MALE AGE GROUP 25 - 29 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 22 Austin Lau 27 BAM 17 20:41.00 2 52 John Knight 29 WCM 102 24:39.20 FEMALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 69 Jessica Bailey 32 MEMO 24 27:51.15 MALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 21 Holden Hardcastle 34 USF 82 20:35.75 2 48 Karim Al-Khafaji 34 STAN 22 24:19.15 3 55 Shannon O'Hare 33 MPM 85 25:00.40 4 70 Kevin Bailey 34 MEMO 36 27:51.75 FEMALE AGE GROUP 35 - 39 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 32 Megumi Ozawa 39 MEMO 97 22:39.70 2 41 Catherine Delneo 35 SERC 86 23:51.85 3 53 Karin Rodriguez 39 WOOD 27 24:50.15 4 72 Molly Hodgins 35 NVM 32 28:38.50 5 73 Jane Woo 36 MEMO 96 28:58.45 MALE AGE GROUP 35 - 39 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 1 Trevor Gillis 35 UNAT 2 17:09.40 2 45 Jesse Boardman 35 PPP 23 24:09.20 3 63 Jared Gouldy 39 MPM 81 27:13.65 FEMALE AGE GROUP 40 - 44 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 13 Nancy Prouty 40 MELO 10 19:42.95 2 24 Heather Lugassy 40 TAM 19 21:19.50 3 80 Jennifer Serpa 44 UNAT 92 30:46.85 4 82 Betsey Vanderpool 43 RAMS 76 31:13.40 5 93 Joan Turner 44 UNAT 50 42:11.05 MALE AGE GROUP 40 - 44 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 3 Chris Bond 44 WCM 52 18:07.50 2 19 Justin O'Reilly 41 MPM 54 20:21.35 3 57 John Cantlen 43 DEC 88 25:32.85 4 74 Tim Daleiden 43 UNAT 47 28:59.40 FEMALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 16 Ann Peters 48 SMST 93 20:06.20 2 23 Annette Chinn 49 ECAM 13 21:06.30 3 34 Jennifer Phalen 46 SCAM 57 23:09.30 4 66 Mindi Brenner 47 SNM 73 27:25.50 MALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 4 Kurt Oeler 45 TOC 51 18:49.30 2 12 Dave Matthews 48 WCM 11 19:37.65 3 14 Bart Lally 48 TOC 7 19:52.30 4 25 David Witt 45 WCM 21 21:33.85 5 28 Patrick Serpa 49 SERPA 98 21:58.40 6 51 Eric Rydman 45 UNAT 71 24:38.15 FEMALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 7 Marguerite Meyer 52 TOC 5 19:13.80 2 20 Cindy Clements 50 TAM 14 20:29.90 3 35 Cindy Kemp 54 RAMS 59 23:10.90 4 43 Marcia Benjamin 54 MEMO 91 24:00.25 MALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 9 John Morales 53 103 19:22.00 2 10 Mike Keck 51 TOC 1 19:30.05 3 26 Robert Young 54 UNAT 61 21:42.25 4 46 Clay Cooper 53 SNM 30 24:10.85 5 61 Steve Hern 52 SMST 64 26:56.65 6 84 Harlan Baum 54 SCAM 106 31:26.75 7 86 Joe Nardini 54 DEC 43 31:40.05 FEMALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 75 Barbara Brown 57 ECAM 49 29:14.55 2 77 Kildine Harms 57 WCM 42 29:39.30 MALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 2 Sandy MacDonald 55 SMST 8 17:33.25 2 6 Peter Guadagni 56 WCM 6 19:07.35 3 11 Ron Emhoff 56 TVM 55 19:35.05 4 17 Brian Skuse 55 NBA 89 20:15.55 5 47 Lee Haris 57 TOC 34 24:14.70 FEMALE AGE GROUP 60 - 64 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 39 Marianne Brems 62 MELO 18 23:44.55 2 49 Jane Lee 61 MPSC 16 24:22.70 3 65 Alena Soldatova 61 UNAT 39 27:22.80 4 78 Jacklyn Litman 60 BAY 67 29:58.15 MALE AGE GROUP 60 - 64 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 18 Edward Rudloff Jr. 64 TOC 53 20:16.95 2 30 Bob Upshaw 61 MAM 20 22:07.95 3 33 James Delacy 64 WCM 63 23:00.35 4 38 Dan Nadaner 61 CLOV 62 23:27.40 5 44 Dan Winterrowd 60 SMST 15 24:05.55 6 54 Steve Caziarc 62 MAM 80 24:56.20 7 56 Gerald Gleeson 63 WINE 25 25:09.65 8 58 Lee McCollum 62 UNAT 29 26:09.25 9 68 Avi Zamir 60 UNAT 68 27:40.75 10 76 Ron Scrivani 62 UNAT 28 29:23.85 11 81 Richard Wheeler 60 TAM 45 30:49.85 FEMALE AGE GROUP 65 - 69 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 62 Kate Coleman 68 USF 26 27:11.45 2 79 Glenda Carroll 67 TAM 35 30:14.25 MALE AGE GROUP 65 - 69 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 27 James Beglinger 65 BAY 87 21:42.40 2 64 Martin Michael 67 MELO 101 27:21.75 3 95 Emery Weed 69 ECAM 95 46:33.20 FEMALE AGE GROUP 70 - 74 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 71 Susan Munn 72 DAM 31 27:58.20 MALE AGE GROUP 70 - 74 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 42 Ralph Brott 71 BAY 60 23:55.00 2 67 Ed Lane 72 WCM 70 27:26.15 3 89 John Fleming 71 UNAT 83 32:57.30 4 90 Robert Fewster 73 UNAT 48 34:02.25 FEMALE AGE GROUP 75 - 79 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 87 Donna Monroe 77 WCM 66 31:54.20 2 91 Barbara Callison 78 RINC 74 36:56.65 3 94 Barbara Robben 77 UNAT 75 42:56.70 MALE AGE GROUP 75 - 79 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 85 James Cotton 78 UNAT 84 31:30.75 FEMALE CAT 2 SUIT AGES: 01 - 99 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 40 Lisa Heisinger 35 SRM 105 23:46.85 MALE CAT 2 SUIT AGES: 01 - 99 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 36 Alexandre Barros 40 USF 99 23:11.20 2 60 Donald Ingalls 73 MVM 69 26:53.10

Back to Top

AGE GROUP & CAT2 RESULTS 500+ YARD SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA FEMALE AGE GROUP 13 - 14 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 1 Miriam Benjamin 14 WCAB 90 7:02.65 FEMALE AGE GROUP 19 - 24 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 8 McKenzie Kemp 21 RAMS 56 8:15.10 2 15 Leah Guliasi 19 UNAT 38 10:17.80 3 18 Michelle Jones 24 SDSM 65 11:29.90 FEMALE AGE GROUP 25 - 29 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 11 Lauren Boreta 26 USF 37 8:39.70 MALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 2 Holden Hardcastle 34 USF 82 7:20.10 MALE AGE GROUP 40 - 44 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 16 Tim Daleiden 43 UNAT 47 10:20.80 FEMALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 5 Annette Chinn 49 ECAM 13 7:53.05 MALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 6 David Witt 45 WCM 21 7:57.05 FEMALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 10 Cindy Kemp 54 RAMS 59 8:34.10 MALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 4 Robert Young 54 UNAT 61 7:52.85 2 9 Clay Cooper 53 SNM 30 8:31.80 3 14 Steve Hern 52 SMST 64 10:15.15 4 17 Joe Nardini 54 DEC 43 11:27.80 MALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 3 Brian Skuse 55 NBA 89 7:51.05 MALE AGE GROUP 70 - 74 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 12 Ralph Brott 71 BAY 60 9:02.25 2 19 Robert Fewster 73 UNAT 48 12:17.95 FEMALE AGE GROUP 75 - 99 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 22 Barbara Robben 77 UNAT 75 15:31.15 MALE AGE GROUP 75 - 99 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 23 Paul Anderson 77 RINC 77 15:31.60 FEMALE CAT 2 SUIT AGES: 01 - 99 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 20 Erin Horne 30 UNAT 78 14:37.45 MALE CAT 2 SUIT AGES: 01 - 99 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 7 Alexandre Barros 40 USF 99 8:14.85 2 13 Donald Ingalls 73 MVM 69 10:02.95 3 21 Michael Horne 67 UNAT 79 14:39.00

Back to Top