Big Sky Endurance Sports Timing and Events

Search Names...


Spring Lake Open Water Swims
Santa Rosa, California
May 21, 2011

CAT1 AGE GROUP RESULTS 1 MILE SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA 05/21/2011 ********** AGE GROUP RESULTS LIST ONE MILE************* FEMALE AGE GROUP 19 - 24 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 7 Christina McGowan 23 WCM 153 19:04.00 2 59 Alex Ferroggiaro 19 MP 40 22:34.70 3 73 Natalie Loflin 21 NEW 171 23:28.15 MALE AGE GROUP 19 - 24 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 104 James Aicardi 23 TOC 31 26:28.60 2 152 Joseph Carrillo 21 MHSA 11 37:40.50 FEMALE AGE GROUP 25 - 29 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 4 Danielle Becks 29 TOC 36 18:39.60 2 14 Melanie Michalak 27 CRUZ 119 19:33.85 3 20 Jessie Gertz 28 OLY 145 19:39.65 4 40 Lura Wilhelm 29 MAAC 158 20:50.65 5 71 Jordan Paxhia 29 UNIV SF 22 23:23.30 6 85 Andrea Milat 29 CRUZ 3 24:23.55 7 92 Yuri Nishizawa 27 MEMO 42 25:07.95 8 97 Caroline Sorenson 29 MAM 24 25:32.00 9 116 Sara Nonaka 25 USF 53 27:38.35 MALE AGE GROUP 25 - 29 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 37 Ryan Wensley 25 ROSE 55 20:42.75 2 51 Ezra Becker 25 UNAT 15 21:44.65 3 61 Steven Stodola 25 TOC 54 22:42.55 4 86 Andrew Wolfe 28 YPA 35 24:35.85 5 135 Shook Alic 29 MEMO 127 30:08.25 FEMALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 15 Tesla Profumo 34 CRUZ 67 19:33.90 2 80 Heidi Hengel 30 TEME 8 23:55.70 3 90 Nia Doyle 30 MEMO 131 24:50.40 4 95 Margaret Thompson 30 MAM 105 25:13.60 5 122 Baggett Melisla 31 MEMO 125 28:03.35 MALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 19 Holden Hardcastle 33 USF 66 19:39.30 2 24 Scott Greenwood 33 TOC 168 19:46.50 3 27 Craig Robinson 32 UNAT 147 19:59.60 4 29 Nick Hanley 32 UNAT 74 20:05.35 5 32 Walter Tuholski 33 WCM 154 20:14.20 6 47 Jason Sheldon 33 RAMS 151 21:31.40 7 62 Thomas Petrie 31 UNAT 44 22:51.00 8 63 Orin Bentley 34 MEMO 50 23:08.25 9 70 Jerry Lee 33 TVM 45 23:21.75 10 87 Karim Al-Khifaji 34 STAN 139 24:36.65 11 113 Trent Diehl 32 LODI 25 27:29.30 FEMALE AGE GROUP 35 - 39 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 39 Andrea Pecota 37 SHMS 71 20:47.80 2 45 Angela Haack 36 WCM 152 21:21.10 3 48 Michelle Jesperson 36 UNAT 167 21:31.65 4 58 Cathy Delneo 35 SERC 123 22:32.15 5 66 Karla Rees 38 MVM 38 23:17.10 6 103 Connie Tong 39 STAN 143 26:22.45 7 111 Dara Mulligon 39 MPM 169 27:28.00 8 124 Maria Emili Abreu 39 SOUTH PALO A 47 28:05.65 MALE AGE GROUP 35 - 39 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 1 Trevor Gillis 35 UNAT 148 17:38.50 2 12 Jared Calabrese 35 UNA 163 19:28.95 3 35 Gary Larson 39 TOC 164 20:27.45 4 68 Eric Heffelfinger 35 FOG 86 23:18.65 5 81 Edward Gwin 36 SJAM 58 24:04.20 6 137 Russ Mallard 37 SRM 37 30:11.60 FEMALE AGE GROUP 40 - 44 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 28 Nancy Prouty 40 MELO 78 20:01.25 2 74 Marfa Weathers 40 SPAS 64 23:30.85 3 75 Yasuko De La Torre 40 MEMO 46 23:31.50 MALE AGE GROUP 40 - 44 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 6 Chris Bond 44 WCM 89 18:42.75 2 8 Jeffrey Enright 44 SMMM 43 19:11.85 3 9 Daniel Candelaria 43 OLY 116 19:15.85 4 41 James McDonald 44 FGM 2 20:51.60 5 46 Kent Stietzel 41 MELO 132 21:26.45 6 56 Daniel Jegers 41 MEMO 17 22:20.85 7 60 Robert Silverberg 44 170 22:36.85 8 101 John Cantlen 43 DEC 121 26:06.55 9 105 Kirt Iverson 41 DEC 59 26:36.50 10 107 Jim Morrill 40 DAM 122 27:08.05 FEMALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 10 Laureen Welting 45 TOC 51 19:21.60 2 31 Joan Schriger 46 TOC 16 20:12.75 3 44 Annette Chinn 49 ECAM 155 21:18.25 4 57 Jennifer Phalen 46 SCAM 77 22:31.25 5 93 Kara Aley 47 TVM 7 25:10.30 6 108 Jill Bennett 46 MAM 87 27:22.85 7 125 Regina Russ 48 MPM 108 28:11.30 MALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 5 Todd Arris 45 TOC 28 18:40.00 2 13 Elliot Metcalfe 45 MAAC 85 19:30.30 3 16 Mike Kadi 47 MVM 29 19:34.85 4 18 Dave Matthews 47 WCM 118 19:36.45 5 21 Bart Lally 48 TOC 96 19:40.45 6 36 Bill McCracken 49 TVM 49 20:39.25 7 53 Dave Cook 46 SRM 10 21:57.05 8 118 Shawn Turner 48 UNAT 63 27:43.80 9 147 Daniel Campbell 48 UNAT 133 32:43.90 FEMALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 11 Marguerite Meyer 52 TOC 69 19:27.70 2 26 Kathy Morlan 52 VACA 30 19:59.25 3 38 Cindy Clements 50 TAM 94 20:47.80 4 77 Eileen Wall 53 SPAS 65 23:39.95 5 88 Mary Rogers 53 UNAT 115 24:47.30 6 94 Kristine Buckley 51 SMM 6 25:11.05 7 110 Susan Haufler 53 MEMO 14 27:24.85 8 121 Carol Loflin 53 WCM 32 28:00.60 9 132 Christina Schiltz 51 UNAT 156 30:00.85 10 136 Denise Berro 50 UNAT 91 30:10.50 11 142 Julie Johnson 53 MEMO 157 31:19.85 12 150 Sharon Sumner 51 MEMO 48 35:39.50 MALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 22 John Schmitz 50 LAMV 18 19:41.00 2 25 Mike Keck 51 TOC 79 19:51.10 3 49 Robert Young 54 UNAT 100 21:38.80 4 67 Tom Jacobcson 51 FOG 21 23:17.85 5 84 George Giles 51 VACA 60 24:20.10 6 109 Steve Hern 52 SMST 106 27:23.60 7 117 Jeff Rohrer 51 UNAT 103 27:39.55 8 123 James Cherry 54 SPAS 146 28:03.70 9 130 Frank Tuteur 53 SRM 159 29:01.85 10 144 Jim Rudd 52 TOC 39 31:30.45 FEMALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 3 Laura Val 59 TAM 136 18:38.50 2 52 Lindabeth Schmucker 55 DAM 134 21:48.45 3 98 Victoria Igel 55 SPAS 57 25:33.00 MALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 2 Sandy Mac Donald 55 SMST 101 17:53.20 2 23 Ron Emhoff 56 TVM 82 19:44.40 3 30 James Griffith 58 TOC 27 20:10.20 4 33 Brian Skuse 55 NBA 124 20:21.90 5 50 Stephen Small 58 LNM 52 21:42.70 6 76 Dexter Lee 56 PCA 149 23:35.20 7 79 James Kennedy 59 CMAM 150 23:43.80 8 100 Stephen Snider 55 UNAT 166 25:49.40 9 126 Will Davis 59 DAM 81 28:20.40 FEMALE AGE GROUP 60 - 64 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 64 Marianne Brems 62 MENLO 95 23:12.85 2 69 Alice Jones 61 SCAM 56 23:18.85 3 120 Diane Davis 60 DAM 80 28:00.15 4 127 Jacklyn Litman 60 BAY 13 28:21.70 5 129 Valerie Armento 60 UNAT 107 28:49.55 6 155 Alexis Becker 61 UNAT 12 51:07.70 MALE AGE GROUP 60 - 64 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 17 Edward Rudloff Jr. 63 TOC 90 19:35.25 2 65 Dan Winterrowd 60 SMST 34 23:13.15 3 91 Nadaner Dan 61 CLOV 84 24:56.65 4 131 Ron Scrivan 62 UNAT 135 29:58.30 FEMALE AGE GROUP 65 - 69 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 112 Kate Coleman 68 UNAT 126 27:28.05 2 133 Glenda Carroll 67 TAM 120 30:05.10 3 156 Mary Cantini-Norkin 67 DC 144 55:31.00 MALE AGE GROUP 65 - 69 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 42 Rich Burns 67 TAM 142 21:13.25 2 72 Michael Piazza 65 WCM 20 23:28.00 3 119 Leonard Williamson 66 UNAT 68 27:46.65 4 134 John Anderson 68 VACA 102 30:07.60 5 140 David Harcos 65 AAM 98 31:12.00 6 149 Peter Bakke 69 BAM 88 34:50.95 FEMALE AGE GROUP 70 - 74 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 139 Dot Myers 74 SAC 128 30:58.45 2 151 Patricia Durham 72 SSM 93 35:49.60 MALE AGE GROUP 70 - 74 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 78 Ralph Brott 71 BAY 97 23:42.80 2 148 John Fleming 70 UNAT 141 33:50.15 FEMALE AGE GROUP 75 - 79 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 145 Donna Monroe 77 WCM 76 31:46.50 2 154 Barbara Robben 77 UNAT 75 43:43.45 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 143 Jim Cotton 78 WSC 129 31:29.55 MALE AGE GROUP 80 - 84 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ============ ==== ========== 1 153 Dick Lewis 82 WINE 130 38:19.15

Back to Top

CAT1 AGE GROUP RESULTS 500+ YARD SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA ********** AGE GROUP RESULTS LIST 500 YARD************* FEMALE AGE GROUP 19 - 24 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 1 Christina McGowan 23 WCM 153 7:57.75 2 16 Alex Ferroggiaro 19 MP 40 9:23.70 3 17 Natalie Loflin 21 NEW 171 9:33.00 FEMALE AGE GROUP 25 - 29 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 5 Melanie Michalak 27 CRUZ 119 8:11.95 2 12 Lura Wilhelm 29 MAAC 158 8:45.40 FEMALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 4 Tesla Profumo 34 CRUZ 67 8:11.55 MALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 3 Holden Hardcastle 33 USF 66 8:10.95 2 7 Nick Hanley 32 UNAT 74 8:20.50 3 9 Walter Tuholski 33 WCM 154 8:22.45 FEMALE AGE GROUP 35 - 39 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 10 Andrea Pecota 37 SHMS 71 8:32.90 MALE AGE GROUP 35 - 39 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 2 Jared Calabrese 35 UNA 163 8:02.85 2 19 Edward Gwin 36 SJAM 58 9:57.90 FEMALE AGE GROUP 40 - 44 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 15 Karen LeFebre 43 SNM 175 9:06.35 2 21 Marfa Weathers 40 SPAS 64 10:06.45 MALE AGE GROUP 40 - 44 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 13 Kent Stietzel 41 MELO 132 8:47.55 2 24 Kirt Iverson 41 DEC 59 10:58.45 MALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 27 Shawn Turner 48 UNAT 63 11:41.65 FEMALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 8 Marguerite Meyer 52 OLYMPIC CLUB 69 8:20.60 2 18 Eileen Wall 53 SPAS 65 9:51.15 3 30 Carol Loflin 53 WCM 32 11:52.00 FEMALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 26 Victoria Igel 55 SPAS 57 11:05.50 2 31 Patricia Anixter 57 BAC 83 12:20.15 MALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 11 Brian Skuse 55 NBA 124 8:43.65 FEMALE AGE GROUP 60 - 64 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 20 Marianne Brems 62 MENLO 95 9:59.55 2 32 Valerie Armento 60 UNAT 107 12:21.85 MALE AGE GROUP 60 - 64 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 6 Edward Rudloff Jr. 63 TOC 90 8:17.30 MALE AGE GROUP 65 - 69 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 23 Michael Woodruff 66 BAM 109 10:32.55 2 28 Leonard Williamson 66 UNAT 68 11:46.80 3 33 John Anderson 68 VACA 102 12:51.65 MALE AGE GROUP 70 - 74 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 22 Ralph Brott 71 BAY 97 10:20.95 FEMALE AGE GROUP 75 - 79 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ============ ==== ======== 1 35 Donna Monroe 77 WCM 76 13:51.60

Back to Top

CAT2 OVERALL WOMEN AND MEN'S 1 MILE SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA WOMEN'S CAT 2 RESULTS Place Name Age Sex Club Time1 Bib ===== =================== === === ============ ========== ==== 1 Phyllis Quinn 55 F TOC 22:05.15 9 2 Felicia Adler 49 F WCM 24:14.45 161 3 Neila Hansel 35 F WCM 24:15.60 162 4 Jennifer Watters 50 F UNAT 24:49.50 137 5 Nicole Carter 44 F UNAT 25:36.95 4 6 Jeanne Sather 53 F UNAT 26:19.75 99 7 Kourtney Imburgia 23 F TEME 27:31.10 23 8 Mary Marnell 54 F WCM 28:29.05 61 9 Michelle Owens 35 F AAM 30:14.45 165 10 Judith Gottlieb 65 F UNAT 31:15.05 5 11 Linda Harold 40 F UNAT 31:55.75 33 MEN'S CAT 2 RESULTS Place Name Age Sex Club Time1 Bib ===== =================== === === ============ ========== ==== 1 Jon Berlin 38 M SHMS 21:14.25 70 2 Erick Pierce 35 M MVM 22:10.45 19 3 Mark North 53 M WCM 25:27.10 140 4 Donald Ingalls 73 M MVM 26:50.85 92 5 Yaron Palfy 40 M MPM 27:29.40 1

Back to Top

CAT2 AGE GROUP RESULTS 500+ YARD SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA WOMEN'S CAT 2 RESULTS 500 YARD Place Name Age Sex Club Time5 Bib ===== =================== === === ============ ======== ==== 1 Jeanne Sather 53 F UNAT 11:03.10 99 2 Mary Marnell 54 F WCM 11:48.60 61 3 Lucy Ballard 58 F AHSM 13:18.95 73 MEN'S CAT 2 RESULTS 500 YARD Place Name Age Sex Club Time5 Bib ===== =================== === === ============ ======== ==== 1 Jon Berlin 38 M SHMS 8:52.40 70

Back to Top