Big Sky Endurance Sports Timing and Events

Search Names...


Spring Lake Open Water Swims
Santa Rosa, California
May 21, 2011

CAT1 AGE GROUP RESULTS 1 MILE SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA 05/19/2012 ********** AGE GROUP RESULTS LIST ONE MILE************* FEMALE AGE GROUP 19 - 24 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 1 Luane Rowe 22 TRI V 17 17:49.37 MALE AGE GROUP 19 - 24 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 66 Martin Malasky 23 TOC 180 23:42.12 2 93 James Aicardi 24 TOC 56 25:47.75 3 180 Joseph Carrillo 22 MHSA 69 36:17.80 FEMALE AGE GROUP 25 - 29 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 18 Lisal Moran 27 SMMM 50 20:12.97 2 27 Brooke Bishop 25 TOC 197 20:52.27 3 29 Jessie Gertz 29 TOC 191 20:55.82 4 54 Katie McGraw 25 OAM 53 21:58.10 5 63 Alison Walker 27 UNAT 52 23:17.40 6 167 Michelle Jones 25 SDSM 127 34:02.20 7 172 Debbie Harris 29 MAVER 142 35:13.55 8 176 Rose Kormanyos 28 DAM 161 35:24.35 MALE AGE GROUP 25 - 29 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 28 Nick Lillard 29 VACA 189 20:54.27 2 119 Matt Coin 29 133-T 97 28:45.70 3 152 Alexander Mulder 28 061-F 132 31:25.00 FEMALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 47 Merritt Lander 30 TEME 4 21:37.02 2 59 Andrea Milat 30 CRUZ 32 22:56.17 3 102 Nra Dayli 31 MEMO 199 26:13.35 4 141 Jody Peterman 30 UNAT 133 30:50.10 5 182 Dede Boies 34 MAVER 144 36:50.65 MALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 2 Brandon Johnson 30 UNAT 1 17:54.22 2 12 Robert Palmer 34 TOC 177 19:56.82 3 15 Nick Hanley 33 VACA 6 20:08.47 4 19 Holden Hardcastle 34 BAY 18 20:15.47 5 25 John Schonder 33 RPM 49 20:49.17 6 31 Walker Tuhulsli 34 WCM 203 20:58.17 7 49 Markus Daene 33 102-T 59 21:44.20 8 60 Jason Sheldon 34 RAMS 40 22:57.27 9 67 Scott Meyer 34 LODI 206 23:51.35 10 79 Paul Kidwell 34 TEME 204 25:00.50 11 87 Shannon O'Hare 34 MARIN 72 25:23.80 12 107 David Ramirez 33 TEME 205 27:25.10 13 124 Trent Diehl 33 LODI 91 29:10.30 14 135 Oleg Mustiazza 34 SMM 102 29:59.75 15 189 Joseph Consos 32 UNAT 146 47:37.85 FEMALE AGE GROUP 35 - 39 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 88 Emily Case 36 SWIMS 71 25:27.10 2 92 Megan Bair 35 BAY 211 25:46.45 3 130 Karen Kee 39 SWIMS 86 29:30.60 4 138 Alyssa Newman 37 RPM 210 30:42.40 5 177 Kimberly Ringwood 37 TEME 157 35:24.80 MALE AGE GROUP 35 - 39 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 39 Jon Berlin 39 030-S 36 21:10.45 2 40 Deacon Shoenberger 37 TAM 37 21:10.97 3 50 Robert Eandi 35 UNATT 46 21:45.92 4 157 Shawn Sears 36 MAVER 87 32:10.05 5 181 Maneesh Rai 39 000-U 153 36:44.15 FEMALE AGE GROUP 40 - 44 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 100 Melanie Gunn 44 MOUNT 94 26:11.45 2 110 Kathy Kizer 44 MANAT 76 27:52.85 3 111 Maria Abreu 40 172-F 117 27:55.85 4 132 Roxane Phifer 41 DAM 122 29:33.25 5 137 Leslie Mladinich 41 WALNU 140 30:14.20 MALE AGE GROUP 40 - 44 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 4 Yah Cardineau 44 SRN 179 18:21.42 2 35 Frank Karbe 44 TOC 176 21:05.27 3 42 Robert Dunn 44 ECAM 182 21:14.17 4 68 Eric Martin 40 TEME 43 23:55.27 5 77 Timothy Messner 44 031-F 65 24:52.80 6 161 Paul Norland 44 MEMO 109 33:35.00 7 185 Henry Scoble 41 135 37:33.60 FEMALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 14 Laureen Welting 46 TOC 9 20:07.72 2 26 Lynn Jolly 46 THE O 25 20:49.77 3 32 Karen Jensen 45 VACA 21 21:01.07 4 56 Judy Jensen 45 MENLO 64 22:14.30 5 57 Mindi Brenner 47 SNM 105 22:35.45 6 65 Jennifer Phalen 47 SCAM 28 23:37.67 7 70 Jill Fleming 49 BAC 68 24:07.75 8 72 Christine Chessen 45 008TO 99 24:35.80 9 76 Karen Challburg 47 VACA 184 24:46.10 10 84 Janet Beegle 45 MVM 61 25:14.25 11 95 Kara Aley 48 TVM 26 25:54.45 12 120 Kimberley Okeefe 47 BAM 150 29:04.00 13 121 Regina Russ 49 MPM 73 29:08.45 14 128 Susan Bruno 45 CMAM 143 29:28.70 15 134 Carol McHale 48 UNAT 82 29:52.30 16 139 Susan Harris 46 174-V 149 30:44.25 17 146 Nicole Carter 45 UNAT 79 30:57.05 18 159 Anne Clemons 47 234-M 141 33:33.00 19 162 Susan Quesada 49 TVM 129 33:35.00 20 168 Janene Peiker 49 WCM 139 34:05.60 21 169 Juli Maxworthy 49 UNATT 145 34:06.70 22 173 Joanne Desmond 45 TSUN 124 35:18.10 23 179 Brigitte Lossing 49 UNAT 152 36:14.90 MALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 5 Kurt Oeler 45 TOC 23 18:49.92 2 6 Chris Bond 45 WCM 8 18:54.82 3 9 Jeffrey Barriger 46 000-U 3 19:09.32 4 10 Todd Arris 46 THE O 11 19:10.12 5 16 Perry Klebahn 45 008-T 14 20:09.77 6 17 Elliott Metcalfe 46 MAAC 7 20:12.02 7 48 Joathan Ennis 45 TOC 171 21:41.37 8 53 David Cook 47 SRM 20 21:55.77 9 61 Christophe Barta 45 046-T 77 23:05.55 10 99 Rex Frobenius 45 MOUNT 95 26:07.20 11 101 Brian Rucker 45 ECYM 188 26:13.07 12 188 Thomas Koundakjian 46 186 46:23.30 FEMALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 22 Cindy Clements 51 TAM 29 20:23.77 2 33 Marguerite Meyer 53 OLYMP 12 21:01.62 3 38 Kathy Morlan 52 VACA 33 21:09.62 4 44 Kate Christensen 52 THE O 31 21:24.02 5 46 Annette Chinn 50 ECAM 38 21:35.32 6 64 Suzanne Zebedee 50 MELO 159 23:28.80 7 71 Eileen Wall 54 FREM 60 24:19.75 8 90 Kristine Buckley 52 SMM 89 25:32.05 9 91 Mary Rogers 54 UNAT 174 25:36.55 10 98 Debbie Bond 54 018-E 113 26:06.70 11 114 Julie Meis 54 027-W 58 28:03.15 12 122 Susan Haufler 54 MEMO 75 29:09.25 13 125 Kimberly Rutherford 52 CRUZ 78 29:18.00 14 147 Kimberly Worden 54 TCAM 201 30:57.20 15 149 Karen Hackett 51 000-U 156 31:12.05 16 150 Denise Berro 52 UNAT 121 31:22.50 17 156 Ann Weinstock 50 187 31:59.25 18 171 Leslie Warren 54 SRM 138 34:37.55 MALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 11 Bill McCracken 50 TVM 2 19:21.47 2 20 Mike Keck 52 THE O 16 20:16.92 3 36 John Simons 51 SHMS 196 21:07.15 4 86 George Giles 52 174-V 63 25:19.50 5 96 John O'Dea 54 TOC 39 26:00.12 6 105 Jack Lee 54 TXLA 106 27:13.00 7 106 Steve Hern 53 SMST 74 27:21.70 8 117 Frank Tuteur 54 SRM 107 28:37.40 9 123 Ken Skulina 53 TVM 207 29:09.80 10 136 Scott Spiker 54 SRM 126 30:04.55 11 160 Calvin Chen 50 SMMM 195 33:34.25 12 166 Jim Rudd 53 008-T 112 33:52.70 13 175 Tom Wade 52 219-P 125 35:20.75 FEMALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 41 Lorraine Somners 55 SCAM 10 21:12.82 2 62 Lindabeth Schmucker 56 DAM 170 23:17.37 3 112 Barbara Brown 58 RPM 108 27:57.45 4 116 Cheryl Hardin 55 001-S 104 28:22.05 5 153 Kildine Harms 58 027-W 130 31:33.75 6 174 Nancy Littlefield 58 SMMM 192 35:18.25 MALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 3 Sandy MacDonald 56 SMST 19 18:16.77 2 7 Fred Ferroggiardo 58 TOC 208 19:00.02 3 13 Ron Emhoff 57 TVM 24 20:06.62 4 30 James Griffith 59 THE O 5 20:56.42 5 37 Robert Young 55 UNAT 27 21:07.47 6 43 Cal Sloan 55 PCAM 45 21:22.72 7 58 Stephen Small 59 UA 34 22:49.97 8 78 Tod Spedding 57 UNAT 42 24:59.37 9 80 Paul Stock 59 EDHSC 85 25:04.60 10 94 Dexter Lee 57 067 P 48 25:52.67 11 109 Kem Akol 56 215 27:49.45 12 115 Gail Riley 57 ECAM 181 28:07.27 13 144 Phil Cussen 58 SMM 185 30:53.90 FEMALE AGE GROUP 60 - 64 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 8 Laura Val 60 TAM 172 19:07.77 2 74 Marianne Brems 63 MELO 55 24:43.55 3 81 Linda Shoenberger 64 TAM 212 25:05.17 4 85 Jane Lee 62 MPSC 66 25:14.85 5 143 Diane Davis 61 DAM 213 30:52.95 MALE AGE GROUP 60 - 64 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 21 Greg Myers 60 TOC 193 20:19.17 2 24 Terry Horn 62 BAC 81 20:39.25 3 34 Edward Rudloff Jr 64 TOC 22 21:01.87 4 52 Noel Laverty 60 SAC 51 21:53.87 5 69 Chuck Kight 64 RAMS 62 23:59.05 6 75 Dan Winterrowd 61 SMST 44 24:45.57 7 97 Gerald Gleeson 64 UNAT 80 26:00.95 8 108 John Nogue 64 DC 202 27:29.50 9 113 James Burror 64 045-A 158 28:01.40 10 118 Norman Hantzsche 63 RPM 84 28:39.30 11 127 Dale Roberts 62 247-R 96 29:20.65 12 133 Will Davis 60 DAM 214 29:35.40 13 164 Michael Bennett 61 RPM 103 33:43.35 FEMALE AGE GROUP 65 - 69 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 140 Daniela Barnea 68 VA 209 30:48.60 2 158 Glenda Carroll 68 TAM 178 33:19.60 3 190 Mary Cantinin-Nor 68 004DC 183 49:16.80 MALE AGE GROUP 65 - 69 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 45 Richard Burns 68 TAM 175 21:26.72 2 51 Steve Hoberg 65 040-C 30 21:52.42 3 103 Thomas McCarty 66 TOC 190 26:25.02 4 126 Rick Niles 65 UNAT 173 29:18.00 5 131 Leonard Williamson 67 000-U 123 29:31.95 FEMALE AGE GROUP 70 - 74 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 142 Susan Munn 73 DAVIS 128 30:51.35 MALE AGE GROUP 70 - 74 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 82 Ralph Brott 72 BAY 41 25:10.17 2 155 Dean Moser 70 UNATT 110 31:56.85 3 165 Peter Bakke 70 002-B 111 33:47.80 FEMALE AGE GROUP 75 - 79 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 154 Dot Myers 75 SAC 119 31:44.60 2 178 Donna Monroe 78 WCM 120 35:29.40 3 187 Barbara Robben 77 UNAT 151 45:47.70 MALE AGE GROUP 75 - 79 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 148 Don Brown 79 WCM 114 31:01.70 2 170 Jim Cotton 79 UNAT 134 34:09.60 MALE AGE GROUP 80 - 84 Place O'All Name Age Club Bib Time1 ===== ===== =================== === ===== ==== ========== 1 183 Dick Lewis 82 000-U 131 37:00.10

Back to Top

CAT1 AGE GROUP RESULTS 500+ YARD SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA 05/19/2012 ********** AGE GROUP RESULTS LIST 500 YARD************* FEMALE AGE GROUP 19 - 24 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 1 Luane Rowe 22 TRI V 17 6:37.85 FEMALE AGE GROUP 25 - 29 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 5 Lisal Moran 27 SMMM 50 7:45.20 2 36 Michelle Jones 25 SDSM 127 12:07.60 FEMALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 33 Jody Peterman 30 UNAT 133 11:21.40 MALE AGE GROUP 30 - 34 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 2 Brandon Johnson 30 UNAT 1 6:38.75 2 4 Nick Hanley 33 VACA 6 7:44.45 3 6 Holden Hardcastle 34 BAY 18 7:53.00 4 8 Walker Tuhulsli 34 WCM 203 7:55.55 5 9 John Schonder 33 RPM 49 8:03.10 MALE AGE GROUP 35 - 39 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 7 Jon Berlin 39 030-S 36 7:55.30 2 10 Deacon Shoenberger 37 TAM 37 8:03.90 3 41 Maneesh Rai 39 000-U 153 14:12.65 MALE AGE GROUP 40 - 44 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 3 Yah Cardineau 44 SRN 179 7:14.65 2 11 Robert Dunn 44 ECAM 182 8:06.10 FEMALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 17 Judy Jensen 45 MENLO 64 8:35.50 2 20 Janet Beegle 45 MVM 61 9:02.15 3 29 Kimberley Okeefe 47 BAM 150 11:00.05 4 34 Carol McHale 48 UNAT 82 11:22.85 5 38 Joanne Desmond 45 TSUN 124 12:37.75 MALE AGE GROUP 45 - 49 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 45 Thomas Koundakjian 46 186 17:04.45 FEMALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 12 Marguerite Meyer 53 OLYMP 12 8:14.40 2 16 Annette Chinn 50 ECAM 38 8:31.75 3 19 Eileen Wall 54 FREM 60 8:54.95 4 25 Debbie Bond 54 018-E 113 9:56.05 5 27 Mary Rogers 54 UNAT 174 10:06.45 6 31 Kimberly Rutherford 52 CRUZ 78 11:17.80 7 35 Ann Weinstock 50 187 11:38.90 MALE AGE GROUP 50 - 54 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 22 John O'Dea 54 TOC 39 9:34.30 2 26 Jack Lee 54 TXLA 106 10:02.10 FEMALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 14 Lorraine Somners 55 SCAM 10 8:20.35 2 28 Cheryl Hardin 55 001-S 104 10:17.30 MALE AGE GROUP 55 - 59 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 13 Robert Young 55 UNAT 27 8:14.75 2 24 Gail Riley 57 ECAM 181 9:44.50 FEMALE AGE GROUP 60 - 64 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 23 Linda Shoenberger 64 TAM 212 9:38.00 2 42 Katharine Harps 64 247-R 167 15:50.70 MALE AGE GROUP 60 - 64 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 39 Michael Bennett 61 RPM 103 12:39.15 FEMALE AGE GROUP 65 - 69 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 30 Daniela Barnea 68 VA 209 11:16.60 MALE AGE GROUP 65 - 69 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 15 Steve Hoberg 65 040-C 30 8:30.55 2 32 Leonard Williamson 67 000-U 123 11:19.85 3 46 Walt Read 68 UNAT 166 20:57.15 MALE AGE GROUP 70 - 74 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 40 Peter Bakke 70 002-B 111 12:44.30 2 43 David Byramlur 71 STAN 198 16:15.30 FEMALE AGE GROUP 75 - 99 Place O'All Name Age Club Bib Time5 ===== ===== =================== === ===== ==== ======== 1 44 Barbara Robben 77 UNAT 151 16:36.75

Back to Top

CAT2 OVERALL WOMEN AND MEN'S 1 MILE SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA 05/19/2012 "WOMEN'S CAT 2 RESULTS" Place Name Age Sex Club Time1 Bib ===== =================== === === ===== ========== ==== 1 Phyllis Quinn 56 F TOC 22:12.82 35 2 Shelley Cook 42 F 032-S 25:10.40 90 3 Jacklyn Litman 61 F BAY M 30:56.05 93 4 Allison Shoule 37 F 0 31:24.15 115 "MEN'S CAT 2 RESULTS" Place Name Age Sex Club Time1 Bib ===== =================== === === ===== ========== ==== 1 Aaron Houston 51 M 000-U 20:25.80 154 2 John Burger 42 M 044-S 24:39.00 155 3 Jay Bedsworth 47 M TOC 25:31.80 67 4 Donald Ingalls 74 M MVM 26:46.15 88 5 Scott Swanson 36 M 000-U 29:28.80 92 6 Kyle Yoder 60 M SONOM 33:38.15 162 7 Mehdad Fard 57 M 259-S 37:01.25 137 8 Tony Tuttle 60 M 247-R 38:53.80 148

Back to Top

CAT2 AGE GROUP RESULTS 500+ YARD SWIM

Redwood Coast USLA--Spring Lake Open Water Swims SANTA ROSA, CALIFORNIA 05/19/2012 "WOMEN'S CAT 2 RESULTS 500 YARD" Place Name Age Sex Club Time5 Bib ===== =================== === === ===== ======== ==== 1 Phyllis Quinn 56 F TOC 8:47.15 35 "MEN'S CAT 2 RESULTS 500 YARD" Place Name Age Sex Club Time5 Bib ===== =================== === === ===== ======== ==== 1 Jay Bedsworth 47 M TOC 9:30.75 67 2 Scott Swanson 36 M 000-U 12:09.85 92

Back to Top