Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims
LAKE BERRYESSA, CALIFORNIA 06/01/2013


********** AGE GROUP RESULTS LIST COMBINED TIMES FOR 1 AND 2 MILE SWIMS **************



GIRLS AGE GROUP G1518 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 248 Michelle Karpishin 15 OSC 49 0:46:40.55 0:23:52.25 1:10:32.80



BOYS AGE GROUP B1518 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 242 Zack Cohen 18 UN 112 0:45:02.50 0:23:07.80 1:08:10.30



MALE AGE GROUP M1824 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 233 Wyatt Butler 20 BAC 374 0:41:17.60 0:21:03.80 1:02:21.40
2 234 Cody Brunette 21 AK 118 0:42:30.55 0:20:42.30 1:03:12.85



FEMALE AGE GROUP F2529 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 261 Jacquelyn Braggin 26 PSM 372 0:48:48.65 0:25:11.75 1:14:00.40
2 300 Regina Roach 26 WCM 360 0:58:00.55 0:29:05.70 1:27:06.25
3 308 Sara Fernandes 26 QSS 385 0:59:38.65 0:30:44.10 1:30:22.75
4 319 Veronica Frederick 26 VACA 388 1:03:17.25 0:33:06.05 1:36:23.30
5 328 Sara Nonaka 27 USF 426 1:10:11.85 0:34:38.10 1:44:49.95



MALE AGE GROUP M2529 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 241 Yutaro Sano 25 CRUZ 435 0:45:11.95 0:22:41.70 1:07:53.65
2 244 Christophe Johansen 29 GRSC 404 0:45:45.55 0:22:59.15 1:08:44.70
3 269 Austin Lau 29 BAC 412 0:51:29.05 0:26:04.35 1:17:33.40



FEMALE AGE GROUP F3034 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 243 Danielle Becks 31 TOC 456 0:45:08.95 0:23:10.85 1:08:19.80
2 271 Sarah Groskopf 32 BAC 393 0:51:30.15 0:26:11.75 1:17:41.90
3 288 Monica Carney 30 CRUZ 120 0:56:26.15 0:28:00.65 1:24:26.80
4 293 Tunisia Batzer 30 VACA 364 0:56:22.85 0:28:38.90 1:25:01.75



MALE AGE GROUP M3034 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 240 Quinn Fitzgerald 30 TOC 138 0:45:41.65 0:22:04.65 1:07:46.30
2 320 Jack Kearns 33 UNAT 407 1:03:47.30 0:33:28.85 1:37:16.15



FEMALE AGE GROUP F3539 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 230 Heidi George 37 UNAT 390 0:40:22.35 0:20:28.85 1:00:51.20
2 255 Eve Maidenberg 36 MAM 416 0:48:08.70 0:24:16.85 1:12:25.55
3 267 Bonnie Benjamin 38 UNAT 366 0:51:08.25 0:25:55.45 1:17:03.70
4 299 Cathy Delneo 37 SERC 117 0:57:35.10 0:28:43.95 1:26:19.05



MALE AGE GROUP M3539 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 231 Trevor Gillis 37 LAMV 392 0:41:18.25 0:20:24.10 1:01:42.35
2 232 Michael Kiedel 37 SMM 409 0:41:17.50 0:20:45.30 1:02:02.80
3 256 Holden Hardcastle 35 BAY 396 0:48:44.25 0:24:06.90 1:12:51.15
4 301 Todd Aghazadeh 38 TSUN 362 0:57:49.25 0:29:42.15 1:27:31.40
5 336 Chris Heisterkamp 37 SFRP 397 1:13:08.95 0:38:11.95 1:51:20.90



FEMALE AGE GROUP F4044 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 263 Cynthia Hertzer 44 CRUZ 398 0:49:01.85 0:25:35.80 1:14:37.65
2 298 Karen Charney 44 DAM 377 0:57:38.00 0:28:37.40 1:26:15.40
3 321 Lisa Bertain 42 DAC 367 1:04:57.45 0:32:22.60 1:37:20.05



MALE AGE GROUP M4044 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 237 Dean Atchison 42 USF 363 0:44:40.45 0:22:48.05 1:07:28.50
2 239 Todd Hinders 42 BAC 400 0:44:43.60 0:22:49.95 1:07:33.55
3 264 Christophe Virkus 41 SRM 361 0:50:05.05 0:24:55.70 1:15:00.75
4 266 John Cook 43 USF 380 0:50:17.25 0:25:24.90 1:15:42.15
5 276 Michael Bauer 43 PMSW 130 0:53:41.65 0:26:09.05 1:19:50.70
6 294 Ted Mulvaney 43 SNM 358 0:56:12.50 0:28:50.90 1:25:03.40
7 307 Andrew McLaughlin 40 CLOV 418 0:59:27.95 0:30:49.80 1:30:17.75
8 311 Jason Prodoehl 42 TSUN 431 0:59:41.75 0:31:46.65 1:31:28.40



FEMALE AGE GROUP F4549 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 250 Lynn Jolly 47 TOC 405 0:47:35.85 0:23:27.35 1:11:03.20
2 281 Jennifer Phalen 48 DAM 430 0:54:12.75 0:27:06.40 1:21:19.15
3 284 Rebecca Perry 48 MAM 429 0:54:53.95 0:28:03.10 1:22:57.05
4 287 Marta Bechhoefer 45 CRUZ 365 0:55:18.05 0:28:52.25 1:24:10.30
5 337 Karen Sheehy 45 VACA 436 1:16:24.45 0:38:12.25 1:54:36.70



MALE AGE GROUP M4549 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 229 Barton Wells 46 UNAT 446 0:40:18.40 0:20:05.40 1:00:23.80
2 236 Kurt Oeler 46 TOC 427 0:44:38.05 0:22:23.50 1:07:01.55
3 238 Chris Bond 46 WCM 370 0:44:45.35 0:22:46.95 1:07:32.30
4 247 Perry Klebahn 46 TOC 410 0:47:09.25 0:23:11.70 1:10:20.95
5 265 Gordy Holterman 47 BAC 402 0:50:00.55 0:25:31.20 1:15:31.75
6 280 Scot Shoemaker 46 USF 437 0:53:42.60 0:27:32.80 1:21:15.40
7 282 Jeffrey Kreutzen 46 USF 411 0:54:24.75 0:28:08.40 1:22:33.15
8 305 Brian Rucker 46 CRUZ 542 0:59:22.60 0:30:38.85 1:30:01.45



FEMALE AGE GROUP F5054 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 249 Kimberly Elsbach 50 DAM 383 0:47:06.55 0:23:37.40 1:10:43.95
2 258 Ann Motekaitis-H 51 TVM 357 0:48:58.55 0:24:15.70 1:13:14.25
3 259 Marguerite Meyer 54 TOC 420 0:48:58.95 0:24:20.35 1:13:19.30
4 268 Kathy Morlan 54 VACA 421 0:51:38.75 0:25:40.10 1:17:18.85
5 272 Ali Hall 51 BAC 395 0:52:41.25 0:25:37.10 1:18:18.35
6 289 Suzanne Zebedee 51 MELO 589 0:57:14.65 0:27:17.15 1:24:31.80
7 290 Laurie Lewis 51 BAY 414 0:55:51.50 0:28:45.75 1:24:37.25
8 313 Catherine Davis 53 WINE 382 0:56:42.55 0:35:06.85 1:31:49.40
9 318 Christine Oliver 50 TCAM 428 1:03:53.55 0:31:38.25 1:35:31.80
10 323 Barbara Blanchard 53 UNAT 368 1:08:17.10 0:33:11.15 1:41:28.25
11 325 Dea Ann Joslin 54 PVMA 406 0:51:42.10 0:52:24.45 1:44:06.55



MALE AGE GROUP M5054 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 245 Mike Carr 52 SRM 375 0:46:11.20 0:23:29.15 1:09:40.35
2 252 Mark Woollgar 51 AHMS 449 0:47:43.30 0:24:15.85 1:11:59.15
3 257 Mark Frazier 54 VACA 387 0:48:15.05 0:24:53.40 1:13:08.45
4 273 David Stewart 54 VACA 440 0:52:07.85 0:26:37.45 1:18:45.30
5 283 Clinton White 53 ECAM 447 0:54:30.70 0:28:06.20 1:22:36.90
6 295 Mitch Cohen 50 NBA 378 0:56:16.65 0:28:58.10 1:25:14.75
7 303 Douglas Taylor 54 DAM 441 0:59:27.80 0:29:07.05 1:28:34.85
8 315 George Giles 53 VACA 391 1:01:46.05 0:32:45.05 1:34:31.10
9 326 Raymond McKendall 53 UNAT 417 1:09:23.55 0:35:13.15 1:44:36.70



FEMALE AGE GROUP F5559 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 285 Phyllis Quinn 57 TOC 432 0:55:23.05 0:27:53.20 1:23:16.25
2 296 Cathy Neville 55 SDSM 425 0:56:31.85 0:29:00.90 1:25:32.75
3 322 Mary Rogers 55 UNAT 434 1:03:51.15 0:34:22.50 1:38:13.65



MALE AGE GROUP M5559 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 235 Sandy Mac Donald 57 SMST 415 0:43:53.05 0:22:09.65 1:06:02.70
2 253 Peter Guadagni 58 WCM 394 0:48:03.80 0:24:12.95 1:12:16.75
3 254 Ron Emhoff 58 TVM 384 0:48:12.55 0:24:05.75 1:12:18.30
4 262 Dave Hale 57 SRM 134 0:48:46.20 0:25:25.30 1:14:11.50
5 275 David Carter 58 UNAT 352 0:52:02.55 0:26:52.10 1:18:54.65
6 317 William Hewes 59 SCAQ 399 1:02:30.75 0:32:53.60 1:35:24.35
7 324 Frank Tuteur 55 SRM 443 1:08:13.65 0:35:39.05 1:43:52.70



FEMALE AGE GROUP F6064 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 246 Laura Val 61 TAM 445 0:46:29.05 0:23:12.20 1:09:41.25
2 292 Marianne Brems 64 MELO 373 0:56:14.15 0:28:35.10 1:24:49.25
3 330 Karen Smith 64 SAC 439 1:10:00.00 0:35:33.35 1:45:33.35
4 333 Diane Davis 62 DAM 585 1:11:13.20 0:36:14.65 1:47:27.85



MALE AGE GROUP M6064 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 251 Joel Wilson 64 CRUZ 448 0:46:49.60 0:24:25.65 1:11:15.25
2 270 Don Foreaker 60 SRM 386 0:51:53.15 0:25:47.40 1:17:40.55
3 274 John Crane 61 TVM 381 0:52:00.50 0:26:45.05 1:18:45.55
4 277 Noel Laverty 61 SAC 413 0:53:14.95 0:27:06.75 1:20:21.70
5 279 Bob Upshaw 63 MAM 444 0:54:30.05 0:26:35.25 1:21:05.30
6 291 Stephen Small 60 UA 121 0:55:45.60 0:28:57.10 1:24:42.70
7 309 Dan Nadaner 63 CLOV 423 1:00:19.15 0:30:25.80 1:30:44.95
8 329 Will Davis 61 DAM 586 1:09:47.05 0:35:08.65 1:44:55.70



FEMALE AGE GROUP F6569 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 302 Linda Shoenberger 65 TAM 438 0:58:16.00 0:29:35.70 1:27:51.70
2 331 Daniela Barnea 69 STAN 349 1:09:49.00 0:35:51.10 1:45:40.10



MALE AGE GROUP M6569 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 286 Chuck Kight 65 RAMS 588 0:55:52.95 0:27:40.35 1:23:33.30
2 297 Steve Hoberg 66 CRUZ 401 0:57:16.30 0:28:36.55 1:25:52.85
3 312 Rick Trivett 65 RAMS 442 1:01:07.65 0:30:39.85 1:31:47.50



FEMALE AGE GROUP F7074 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 334 Susan Munn 74 DAM 422 1:11:17.10 0:37:03.45 1:48:20.55
2 335 Kate Coleman 70 USF 379 1:11:04.50 0:37:42.35 1:48:46.85



FEMALE AGE GROUP F7579 TOTAL 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 338 Dot Myers 76 SAC 587 1:20:36.65 0:40:11.70 2:00:48.35



********** FEMALE OVERALL CAT 2 SUITS TOTAL 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Lisa Ward 49 WCM 135 0:49:10.80 0:24:40.95 1:13:51.75
2 Kirsten Kempe 46 MELO 355 0:53:26.65 0:27:11.15 1:20:37.80
3 Tracey O'Hare 50 UNAT 359 1:07:48.95 0:36:49.95 1:44:38.90



********** MALE OVERALL CAT 2 SUITS TOTAL 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Steven Elias 61 UNAT 353 0:58:05.30 0:30:37.45 1:28:42.75
2 Jay Bedsworth 48 TOC 350 1:00:39.40 0:30:18.40 1:30:57.80
3 Scot Kendall 62 CRUZ 356 1:02:13.50 0:30:42.80 1:32:56.30
4 Bob Carlin 49 MELO 351 1:01:41.00 0:32:57.50 1:34:38.50
5 Donald Ingalls 75 MVM 354 1:10:14.45 0:36:04.40 1:46:18.85