********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS SPRINT *********


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 01 - 14 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Eleanore Hamilton 171 F 14 Truckee CA 1 8:20 2:01 1 30:32 1:04 1 21:39 1:03:35 1 1:03:35
2 Carly Gradeff 163 F 14 Truckee CA 2 8:55 3:00 35:21 2 24:52 1:09:06 2 1:09:06
3 Emily Jones 192 F 14 Moorpark CA 3 9:07 2:30 34:48 3 25:17 1:09:11 3 1:09:11


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 01 - 14 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Zachary Williams 297 M 14 Truckee CA 1 7:02 1:38 1 25:31 1:04 3 19:48 55:02 1 55:02
2 Ian Smith 267 M 14 Truckee CA 2 7:03 1:52 2 26:11 0:46 2 19:41 55:31 2 55:31
3 Christopher Miller 226 M 14 Truckee CA 7 8:52 2:06 3 26:59 0:58 5 21:11 1:00:04 3 1:00:04
4 Tyler Ferrera 149 M 13 Truckee CA 5 8:41 2:49 6 29:52 0:57 1 18:57 1:01:14 4 1:01:14
5 Haydn Halvorsen 169 M 12 Truckee CA 6 8:46 1:44 4 29:13 1:24 4 20:14 1:01:19 5 1:01:19
6 Timothy Vail 286 M 13 Ramona CA 3 7:11 1:59 5 29:49 1:01 6 24:27 1:04:24 6 1:04:24
7 Theo Balestra 103 M 14 Pacifi Palisades CA 4 8:20 3:31 38:42 8 26:55 1:13:55 7 1:13:55
8 Tyler Barry 104 M 13 Prescott AZ 8 10:27 2:14 38:51 7 26:29 1:15:45 8 1:15:45
9 Logan Van Winkle 287 M 13 Mammoth Lakes CA 9 13:12 3:32 35:51 9 28:16 1:17:18 9 1:17:18


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 15 - 19 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Danielle Nivinski 236 F 17 Truckee CA 1 6:20 1:03 1 26:19 0:47 1 19:59 54:27 1 54:27
2 Tatum Whatford 294 F 16 South Lake Tahoe CA 4 8:39 1:51 2 28:03 1:22 2 22:01 1:01:54 2 1:01:54
3 Allyson Swain 277 F 15 South Lake Tahoe CA 2 6:38 2:46 33:26 5 26:32 1:06:36 3 1:06:36
4 Sydney Knadler 200 F 18 Crowley Lake CA 3 6:44 3:06 3 34:45 0:37 3 25:07 1:10:17 4 1:10:17
5 Jamie Shultz 262 F 15 Bishop CA 5 9:14 2:54 38:27 4 25:42 1:13:22 5 1:13:22
6 Ellison Hassell Cramer 177 F 15 Truckee CA 6 10:45 1:48 36:38 6 26:46 1:14:09 6 1:14:09


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 15 - 19 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Andrew Clusserath 121 M 16 Soda Springs CA 1 6:23 0:50 1 23:58 0:50 3 18:51 50:51 1 50:51
2 Peter Carroll 120 M 16 Truckee CA 4 8:15 1:14 2 24:39 0:50 1 16:51 51:47 2 51:47
3 Brian Neal 232 M 16 Irvine CA 2 6:36 1:04 4 26:19 0:56 2 17:32 52:26 3 52:26
4 Tim Hays 179 M 17 San Jose CA 5 8:49 1:10 3 24:55 0:27 5 19:40 54:59 4 54:59
5 Skyler Mullings 229 M 15 Truckee CA 3 7:34 1:29 5 26:49 1:16 4 19:12 56:18 5 56:18


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 20 - 24 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Amanda Stryffeler 275 F 21 Bishop CA 1 9:57 3:02 2 31:29 1:07 2 25:19 1:10:53 1 1:10:53
2 Jenny Mappus 213 F 23 Bishop CA 2 10:10 2:50 1 31:16 2:14 1 24:33 1:11:02 2 1:11:02
3 Tami Hays 178 F 22 San Jose CA 3 10:26 1:44 3 34:16 1:15 4 30:10 1:17:50 3 1:17:50
4 Aleta Goodson 161 F 23 Oceanside CA 6 52:59 4 37:01 2:35 3 27:19 1:22:51 4 1:22:51
5 Hannah Landerholm 204 F 21 Edmonds WA 4 11:37 5:50 5 40:41 1:00 5 31:43 1:30:48 5 1:30:48
6 Breanna Core 122 F 23 Bishop CA 5 12:48 3:45 50:30 6 32:55 1:36:12 6 1:36:12


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 20 - 24 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Patrick Handy 173 M 22 Woodland Hills CA 2 8:39 1:55 1 23:22 0:36 1 19:31 54:02 1 54:02
2 Daniel Varon 288 M 23 Palos Verdes CA 3 10:44 2:47 2 28:49 1:21 2 19:48 1:03:28 2 1:03:28
3 Robert Holder 303 M 23 Bishop CA 1 7:24 5:34 3 33:34 0:49 4 24:02 1:11:21 3 1:11:21
4 Nicholas Gomez 160 M 21 Bishop CA 4 10:57 3:21 39:35 3 22:23 1:12:54 4 1:12:54
5 Rafael Haro 175 M 24 Bishop CA 5 12:37 3:56 44:45 5 25:24 1:22:45 5 1:22:45


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Stephanie Spann 269 F 29 Cardiff CA 1 7:11 1:39 30:18 1 20:41 58:09 1 58:09
2 Kaitlyn Sliger 265 F 26 Chicago IL 2 8:22 3:09 40:31 2 23:30 1:12:22 2 1:12:22
3 Dannique Aalbu 101 F 28 Mammoth Lakes CA 5 11:35 4:34 39:03 3 25:43 1:16:20 3 1:16:20
4 Ashley Mather 216 F 28 Reno NV 4 10:52 2:44 40:45 5 28:11 1:19:47 4 1:19:47
5 Hollie Rose 252 F 29 Minden NV 3 10:36 4:54 1 37:14 2:47 4 28:04 1:23:33 5 1:23:33


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Trapper Felt 148 M 26 Mammoth Lakes CA 1 5:35 1:46 2 27:29 0:29 1 17:31 52:48 1 52:48
2 Mike Lowden 209 M 28 Bishop CA 2 7:35 1:22 1 25:00 0:50 2 18:25 53:10 2 53:10
3 Eric Graves 165 M 25 Ventura CA 3 9:07 2:34 3 31:03 1:02 3 19:40 1:03:22 3 1:03:22


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Lisa Blake 109 F 33 Santa Barbara CA 5 8:45 1:43 30:28 1 19:16 58:28 1 58:28
2 Pam Hennarty 181 F 34 Bishop CA 1 6:49 1:42 29:51 4 22:30 59:09 2 59:09
3 Andria Bengtson 108 F 30 San Jose CA 4 8:34 2:26 33:37 2 21:42 1:03:52 3 1:03:52
4 Trisha O'Neill 242 F 33 Bishop CA 7 8:57 2:19 33:08 3 22:16 1:04:20 4 1:04:20
5 Jessica Knust 201 F 32 Escondido CA 3 7:34 1:42 32:26 7 26:19 1:06:19 5 1:06:19
6 Sarah Federico 145 F 32 Los Angeles CA 6 8:50 1:37 33:12 6 25:34 1:07:34 6 1:07:34
7 Niki Lowden 210 F 31 Bishop CA 2 7:28 1:33 35:15 8 26:46 1:09:29 7 1:09:29
8 Heather Hund 188 F 33 Mammoth Lakes CA 8 9:17 2:49 38:10 10 27:44 1:15:10 8 1:15:10
9 Jennifer Ollila 241 F 31 Costa Mesa CA 11 11:24 2:28 37:14 9 26:56 1:15:33 9 1:15:33
10 Shanna White 295 F 30 Bishop CA 9 9:39 6:35 41:59 5 24:08 1:15:45 10 1:15:45
11 Lindsey Delmas 130 F 32 Las Vegas NV 10 11:12 2:55 39:49 11 30:02 1:21:01 11 1:21:01
12 Monique Feger 146 F 30 Playa Vista CA 12 13:31 6:19 1 35:43 5:05 12 33:57 1:34:33 12 1:34:33
13 Jessica Scida 260 F 32 Big Pine CA 13 14:16 3:40 50:33 13 38:25 1:43:14 13 1:43:14


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Peter Mehrhof 222 M 31 Cardiff CA 1 6:33 1:37 1 26:50 1:03 2 20:01 56:03 1 56:03
2 Vince White 296 M 31 Bishop CA 2 6:57 2:14 3 28:37 1:08 3 21:05 1:00:00 2 1:00:00
3 Kevin Smith 268 M 32 Mammoth Lakes CA 6 9:24 2:47 4 29:10 0:43 1 18:54 1:00:56 3 1:00:56
4 Jason Hund 189 M 30 Mammoth Lakes CA 4 7:39 2:03 2 28:02 1:17 5 22:44 1:01:43 4 1:01:43
5 Ehren Goetz 159 M 32 Mammoth Lakes CA 5 8:22 4:17 37:22 4 22:18 1:08:01 5 1:08:01
6 Joshua Nicholson 235 M 31 Big Pine CA 7 10:38 2:49 36:28 6 24:39 1:11:45 6 1:11:45
7 Dave Mercier 223 M 33 Newport Beach CA 3 7:30 4:54 5 36:16 3:09 8 28:58 1:20:46 7 1:20:46
8 Greg Duncan 136 M 32 San Francisco CA 8 11:58 6:19 45:16 7 28:32 1:25:45 8 1:25:45


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Alison Warren 290 F 38 South Lake Tahoe CA 2 8:04 1:45 29:42 1 19:27 57:11 1 57:11
2 Becky Rosen 254 F 35 Bishop CA 3 8:14 1:48 2 28:28 0:52 3 21:55 1:01:15 2 1:01:15
3 Molly McNamara 219 F 36 San Jose CA 8 9:44 1:46 3 28:47 0:47 2 21:04 1:02:05 3 1:02:05
4 Keri Davis 126 F 38 Bishop CA 4 8:15 3:28 1 27:13 1:54 4 22:22 1:03:11 4 1:03:11
5 Marie Donovan 134 F 36 Henderson NV 7 9:28 1:54 32:12 6 23:12 1:04:51 5 1:04:51
6 Molly Broadwater 114 F 38 Bishop CA 11 10:03 2:28 33:58 5 23:05 1:07:05 6 1:07:05
7 Tracy Magan 211 F 35 Bishop CA 5 8:21 2:22 35:00 9 25:45 1:09:05 7 1:09:05
8 Adrienne Dunfee 137 F 36 Bishop CA 9 9:46 3:18 37:43 8 25:05 1:12:33 8 1:12:33
9 Sara Schroer 259 F 38 Laguna Niguel CA 14 11:33 2:48 38:15 7 23:36 1:13:22 9 1:13:22
10 Delanie Bell 106 F 35 Bishop CA 12 10:49 3:10 40:12 11 30:02 1:21:01 10 1:21:01
11 Marcie Foster 151 F 37 Reno NV 13 11:18 7:41 4 34:15 2:47 10 27:24 1:23:23 11 1:23:23
12 Quart Keyes 197 F 35 Mammoth Lakes CA 1 7:56 2:49 43:11 13 32:45 1:23:51 12 1:23:51
13 Morningstar Wagoner 289 F 35 Bishop CA 17 12:33 3:43 41:56 12 31:13 1:25:42 13 1:25:42
14 Amanda Williams 549 F 36 Inyokern CA 6 8:30 4:18 43:06 15 35:12 1:26:47 14 1:26:47
15 Betsy Truax 281 F 39 Mammoth Lakes CA 10 9:56 3:25 41:25 17 37:26 1:28:46 15 1:28:46
16 Valerie Thorp 280 F 38 Bishop CA 15 11:46 4:22 46:08 14 34:11 1:32:04 16 1:32:04
17 Jackie Stiles 274 F 39 Ramona CA 18 13:08 3:23 43:29 16 36:05 1:32:41 17 1:32:41
18 Sommar Foster 153 F 37 Bishop CA 16 12:31 4:04 5 46:52 2:42 19 41:22 1:47:30 18 1:47:30
19 Jessica Libbee 207 F 35 Big Pine CA 19 14:15 4:10 6 48:24 1:40 18 40:41 1:49:08 19 1:49:08


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Joshua Green 166 M 38 Las Vegas NV 6 7:38 1:44 1 23:27 0:56 1 15:59 49:41 1 49:41
2 Gregory Paggi 244 M 35 Northridge CA 1 5:37 1:05 4 27:09 0:50 2 18:04 52:44 2 52:44
3 Timothy Rose 253 M 35 Minden NV 4 6:32 1:40 2 25:42 1:10 3 19:11 54:13 3 54:13
4 Eric Leach 205 M 36 Mammoth Lakes CA 5 6:39 1:36 3 26:00 1:01 4 19:36 54:49 4 54:49
5 Pat Foster 152 M 36 Bishop CA 2 6:19 2:17 5 27:43 1:13 6 21:54 59:24 5 59:24
6 Billy Deane 128 M 38 June Lake CA 3 6:25 2:07 6 28:50 0:56 5 21:37 59:54 6 59:54
7 Colin Broadwater 113 M 38 Bishop CA 7 8:54 3:04 32:49 8 22:53 1:04:35 7 1:04:35
8 Daniel Hennarty 180 M 36 Bishop CA 8 9:37 3:27 33:43 7 22:30 1:05:48 8 1:05:48
9 Simon Harper 176 M 38 Simi Valley CA 10 10:25 2:59 34:38 10 26:36 1:11:38 9 1:11:38
10 Gavin Delmas 129 M 35 Bishop CA 14 12:07 3:32 36:28 9 24:24 1:12:59 10 1:12:59
11 Lawrence Meyer 224 M 38 Missoula MT 13 12:05 2:44 37:08 12 30:56 1:20:08 11 1:20:08
12 Brandon Smith 266 M 35 Visalia CA 11 11:17 4:34 41:09 11 27:51 1:20:16 12 1:20:16
13 Scott Sutorius 276 M 38 Thousand Oaks CA 12 11:36 3:54 39:50 14 33:30 1:24:55 13 1:24:55
14 John Federico 144 M 36 Los Angeles CA 9 10:00 3:16 45:52 13 31:46 1:27:37 14 1:27:37
15 Pawel Orzechowski 243 M 35 Playa Vista CA 15 18:30 6:17 7 36:07 4:44 15 33:56 1:39:32 15 1:39:32


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Liz Groom 167 F 42 Santa Barbara CA 1 6:53 1:19 30:02 2 20:37 57:31 1 57:31
2 Desa Mandarino 212 F 43 Santa Barbara CA 3 9:04 1:08 1 29:01 0:56 1 18:42 58:50 2 58:50
3 Julie Halvorsen 170 F 41 Truckee CA 2 8:54 3:08 36:10 3 21:34 1:06:37 3 1:06:37
4 Leigh-Ann Webster 291 F 42 El Cajon CA 5 9:12 1:59 34:07 5 24:42 1:08:00 4 1:08:00
5 Karin Fuller 155 F 42 Mammoth Lakes CA 10 11:40 2:13 35:45 4 23:27 1:10:51 5 1:10:51
6 Jennifer Paggi 245 F 40 Waverton NS 4 9:10 2:02 2 30:20 2:07 9 27:47 1:11:24 6 1:11:24
7 Erika Salum 256 F 43 Oakland CA 6 10:57 2:05 3 31:43 0:54 7 26:21 1:11:59 7 1:11:59
8 Cyndee Kiddoo 186 F 41 Bishop CA 13 44:52 4 33:36 1:23 8 26:27 1:12:42 8 1:12:42
9 Joana Cruz 124 F 42 Venice CA 8 11:10 3:15 38:49 6 25:53 1:15:52 9 1:15:52
10 Jami Bell Cleland 107 F 43 Bishop CA 11 11:48 3:31 37:57 10 28:45 1:18:28 10 1:18:28
11 Christine Vail 284 F 40 Ramona CA 9 11:21 2:22 41:46 11 28:49 1:21:54 11 1:21:54
12 Annette Rodriguez 251 F 43 Mammoth Lakes CA 7 11:05 4:56 40:48 12 31:31 1:23:23 12 1:23:23
13 Laura Diaz 131 F 44 Northridge CA 12 11:56 4:16 5 37:24 4:27 13 34:47 1:32:47 13 1:32:47


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Ryan Stenberg 273 M 41 Torrance CA 1 6:09 1:27 3 30:49 0:40 1 21:26 1:00:29 1 1:00:29
2 Paul Elia 140 M 43 Bishop CA 3 7:57 2:30 2 29:04 1:35 3 22:06 1:03:10 2 1:03:10
3 Eric Keefer 196 M 43 Bishop CA 5 9:52 2:36 32:25 2 21:29 1:03:45 3 1:03:45
4 Tyler Harden 174 M 44 Torrance CA 2 7:44 2:55 33:37 5 22:28 1:03:48 4 1:03:48
5 Jeff Johnson 469 M 41 Bishop CA 6 11:00 2:20 1 26:56 1:29 6 23:36 1:05:18 5 1:05:18
6 Plutarco Vail 285 M 43 Ramona CA 4 9:38 3:12 37:15 4 22:25 1:09:17 6 1:09:17
7 Randy Armstrong 102 M 43 Henderson NV 7 11:46 3:04 4 34:36 1:10 7 27:18 1:17:52 7 1:17:52


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Pat Matava 215 F 48 Soda Springs CA 2 9:26 1:48 31:21 1 17:57 58:44 1 58:44
2 Jackie Geraets-Rauh 158 F 48 Carson City NV 5 10:42 2:24 35:09 2 23:45 1:09:35 2 1:09:35
3 Paula Sayer 258 F 49 Bishop CA 3 9:48 1:59 32:26 5 29:23 1:11:37 3 1:11:37
4 Sahaja Douglass 135 F 49 Topanga CA 1 7:15 2:46 1 33:57 1:58 6 30:44 1:16:38 4 1:16:38
5 Rebecca Garrett 156 F 47 Mammoth Lakes CA 7 11:58 3:50 39:34 4 28:48 1:20:20 5 1:20:20
6 Jill Silva 263 F 48 Bishop CA 6 11:58 2:26 2 38:13 1:01 3 27:43 1:21:19 6 1:21:19
7 Barbara Kaber 194 F 47 Hermosa Beach CA 4 9:58 6:31 54:12 7 31:23 1:35:33 7 1:35:33


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Simon Jones 193 M 45 Moorpark CA 6 10:03 2:34 1 27:00 1:18 1 21:29 1:02:23 1 1:02:23
2 Eric Hermelin 182 M 48 Redondo Beach CA 4 9:32 3:04 33:49 4 23:22 1:06:42 2 1:06:42
3 Chris Bush 116 M 45 Laguna Niguel CA 1 8:12 3:20 4 31:57 1:21 2 22:21 1:07:10 3 1:07:10
4 Sean Turner 283 M 49 Mammoth Lakes CA 7 10:50 3:51 35:23 5 23:36 1:09:47 4 1:09:47
5 Kenneth Spencer 270 M 45 Tulare CA 3 9:11 2:51 2 30:25 1:22 7 27:24 1:11:12 5 1:11:12
6 Scott Cozad 123 M 47 Sparks NV 5 9:58 4:16 3 31:37 3:05 3 23:13 1:12:06 6 1:12:06
7 Austin Cushman 125 M 46 Stockton CA 2 9:01 3:46 35:59 8 27:58 1:12:57 7 1:12:57
8 Kurt Wedberg 292 M 47 Bishop CA 8 11:49 6:15 37:49 6 24:44 1:14:21 8 1:14:21
9 Chuck Lear 482 M 47 Camarillo CA 9 15:20 3:51 37:51 9 32:37 1:25:48 9 1:25:48


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Daniella Feightner 147 F 50 Malibu CA 3 9:32 2:17 32:43 2 22:21 1:04:35 1 1:04:35
2 Grace Holder 185 F 52 Bishop CA 1 8:35 4:00 34:02 1 22:09 1:04:46 2 1:04:46
3 Anne Yost 298 F 51 Mammoth Lakes CA 8 11:31 1:42 1 31:27 1:19 4 23:42 1:09:38 3 1:09:38
4 Kathleen Whatford 293 F 52 South Lake Tahoe CA 5 10:31 2:36 35:25 5 23:50 1:09:46 4 1:09:46
5 Ellen Obenberger 240 F 52 June Lake CA 2 8:46 1:49 34:43 7 26:32 1:10:00 5 1:10:00
6 Asya Zikranova 300 F 50 Burbank CA 7 11:15 2:43 40:31 3 22:51 1:14:36 6 1:14:36
7 Meghan Handy 172 F 53 Woodland Hills CA 11 12:12 3:33 37:42 6 25:55 1:15:48 7 1:15:48
8 Laurie Morrow 228 F 54 Big Pine CA 6 10:58 4:38 41:10 8 28:38 1:20:45 8 1:20:45
9 Karen Kahn 195 F 50 Ventura CA 9 11:57 2:40 40:06 10 32:05 1:24:07 9 1:24:07
10 Christine Landerholm 203 F 53 Edmonds WA 12 13:26 4:00 45:40 9 31:43 1:30:48 10 1:30:48
11 Cynthia Pastore-Walker 246 F 50 South Lake Tahoe CA 4 10:30 3:45 48:22 11 37:38 1:36:29 11 1:36:29
12 Sonja Bush 118 F 50 Mammoth Lakes CA 10 12:03 3:48 2 39:36 2:10 13 39:57 1:37:32 12 1:37:32
13 Peggy McPartland 220 F 54 Eugene OR 13 13:50 4:40 49:42 12 38:00 1:41:32 13 1:41:32


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 David Hackley 168 M 52 Del Mar CA 1 6:13 2:33 3 28:25 0:54 1 20:55 58:58 1 58:58
2 Marty Hornick 187 M 52 Bishop CA 2 8:10 2:07 2 26:16 1:24 2 22:39 1:00:35 2 1:00:35
3 Chris Thompson 279 M 52 Mammoth Lakes CA 4 9:16 2:29 1 26:02 1:16 3 22:57 1:01:58 3 1:01:58
4 Ronnie Saenz 255 M 54 Bishop CA 5 11:29 2:17 4 28:55 2:15 4 23:28 1:08:21 4 1:08:21
5 John Bush 117 M 50 Mammoth Lakes CA 3 8:34 3:05 5 31:54 1:27 5 27:00 1:12:00 5 1:12:00
6 Vincent Johnson 191 M 50 Tempe AZ 6 14:24 3:44 41:35 6 34:47 1:30:45 6 1:30:45


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Caroline Doll 132 F 56 Ventura CA 1 7:10 2:37 3 31:04 1:29 1 22:16 1:04:34 1 1:04:34
2 Kim Neal 234 F 55 Irvine CA 2 8:38 2:10 1 30:03 1:25 3 24:19 1:06:33 2 1:06:33
3 Heidi Goodwin 162 F 58 Mammoth Lakes CA 3 9:04 2:05 2 30:18 1:32 5 25:57 1:08:55 3 1:08:55
4 Gail Zwier 301 F 55 Bishop CA 5 10:00 2:56 36:06 2 23:32 1:09:36 4 1:09:36
5 Jerri Higinbotham 184 F 56 Corona CA 4 9:29 1:46 4 31:44 1:18 6 26:00 1:10:16 5 1:10:16
6 Susan McPartland 221 F 56 Minden NV 7 13:04 3:52 36:36 4 25:45 1:15:24 6 1:15:24
7 Theresa Davis 127 F 55 South Lake Tahoe CA 6 12:10 3:56 42:41 7 31:30 1:26:20 7 1:26:20


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Steve Doll 133 M 59 Ventura CA 1 6:55 2:33 4 28:24 1:14 2 23:54 1:02:58 1 1:02:58
2 Ed Escoto 142 M 55 June Lake CA 5 8:48 2:44 1 27:08 1:31 1 23:09 1:03:18 2 1:03:18
3 Ralph Lockhart 208 M 56 June Lake CA 2 7:09 2:10 5 29:02 2:08 4 24:19 1:04:46 3 1:04:46
4 Jonathan Lewis 206 M 59 Carpinteria CA 4 8:45 2:30 3 27:55 1:27 5 24:42 1:05:17 4 1:05:17
5 Jim Ponder 302 M 55 Escondido CA 3 7:37 2:36 6 29:52 1:27 3 24:00 1:05:31 5 1:05:31
6 Paul McDonald 218 M 55 Oak Park CA 6 10:43 1:40 2 27:45 1:08 6 26:05 1:07:20 6 1:07:20


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Jackie Yukawa 299 F 64 Seal Beach CA 1 11:52 2:42 46:24 1 46:30 1:44:45 1 1:44:45


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Leonard Imada 190 M 64 Los Angeles CA 2 10:11 1:32 1 27:14 1:14 2 24:58 1:05:06 1 1:05:06
2 Ron Nageotte 231 M 64 Stateline NV 1 9:47 5:28 39:16 1 23:49 1:12:51 2 1:12:51
3 Neil Sliger 264 M 60 Bishop CA 4 11:59 3:47 2 29:22 1:07 4 28:42 1:14:56 3 1:14:56
4 Steve Canfield 119 M 63 Pine Valley CA 5 12:03 3:36 38:50 3 28:19 1:19:11 4 1:19:11
5 Bradley Sheehan 261 M 63 Pleasant Hill CA 3 11:14 6:50 45:33 5 33:02 1:29:48 5 1:29:48
6 Gary Boyd 110 M 60 Mammoth Lakes CA 6 74:21 3 46:10 4:34 6 44:00 2:02:55 6 2:02:55


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 65 - 69 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Carol Nageotte 230 F 65 Stateline NV 1 16:35 7:15 1 52:57 2:38 1 36:33 1:55:56 1 1:55:56


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 65 - 69 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Roger Freeman 154 M 67 San Diego CA 1 7:20 2:25 1 25:55 1:02 1 20:03 56:44 1 56:44
2 James Sanford 257 M 68 Los Alamitos CA 2 12:26 4:20 36:58 2 25:25 1:14:48 2 1:14:48


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 70 - 74 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Raymond Eastwood 139 M 72 Palos Verdes Estat CA 1 9:24 3:55 1 29:08 1:32 1 25:50 1:09:46 1 1:09:46




********** ADAPTIVE AWARDS LIST **********




********** TEAM AWARDS LIST **********


********** TEAM RESULTS SPRINT **********

Place Bib TEAM/NAME S AGE City ST Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
===== ===== ==================== = === ============== == ==== ===== ==== ==== ======= ==== ==== ===== ======= ======= ==== =======

1 600 Kidduber 2 8:03 1:22 32:22 2 21:38 1:02:01 1 1:02:01 Arnie Kiddoo M 65 Bishop CA Katie Kiddoo Krista Cooper
2 350 Mateo Y Dos Chicas 4 8:19 1:07 32:49 3 22:20 1:03:28 2 1:03:28 Lynn Reggelerugge F 44 Mammoth Lakes CA
3 352 Team Fireball 7 13:13 0:57 34:45 1 20:10 1:08:07 3 1:08:07 Chris McGuire M 28 San Jose CA
4 353 Team Jeal 3 8:18 0:48 39:05 4 25:03 1:12:24 4 1:12:24 Dave Mappus M 51 Bishop CA
5 351 Sierra Sligers 6 11:27 0:57 29:05 8 34:29 1:15:01 5 1:15:01 Geni Sliger F 58 Bishop CA
6 609 Mom & Dad's 50th 1 7:44 6:01 41:41 6 29:17 1:18:41 6 1:18:41 Christopher Rosien M 44 Culver City CA Doug Roslen
7 100 5 8:36 1:06 2 1:00:30 0:56 5 26:08 1:37:15 7 1:37:15 Van Patton M 60 Corona CA Fluer Connolly Larry Higinbotham
8 354 The Tea Mates 8 20:02 1:20 1 55:07 0:56 7 31:12 1:48:36 8 1:48:36 Kimberly Genereux F 36 Elk Grove CA