O'Neill Jam from the Dam
Lake Tahoe, CA
7/13/2013

********** 6MI Jam From the Dam RESULTS LIST **********

O'Neill Jam from the Dam


********** FEMALE 6MI Elite SUP STOCK CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 684 Fiona Wylde F 16 Hood River OR NAISH 1:06:38
2 610 Jen Fuller F 50 Sausalito CA INFINITY 1:08:36
3 646 Nina Oakley F 31 Reno NV LAKESHORE 1:09:54
4 614 Jennifer Gilanfarr F 26 Crystal Bay CA SLINSHOT 1:18:10
O'Neill Jam from the Dam


********** MALE 6MI Elite SUP 14' CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 681 Jay Wild M 33 Truckee CA 58:59
2 663 Benjamin Sarrazin M 39 Petaluma CA BOGA 59:07
3 670 Seth Springer M 36 Malibu CA BARK 1:00:09
4 661 Rob Rojas M 39 San Clemente CA OHANA 1:00:29
5 669 James Spithill M 34 San Francisco CA NAISH 1:01:04
6 74 Ronnie Ayres M 45 Truckee CA TAHOE SUP 1:01:09
7 88 Rand Carter M 49 Tahoe Vista CA SURFTECH 1:02:22
8 641 David Meyler M 41 Nevada City CA 1:02:45
9 602 Scott Estrada M 45 Sacramento CA BOGA 1:06:25
10 213 Kevin Murnane M 42 Tahoe Cty CA SURFTECH 1:13:00
O'Neill Jam from the Dam


********** YOUTH OVERALL 6MI STAND UP PADDLE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 698 Josiah Brackett M 13 Slt CA STOCK SUP 1:06:53
2 697 Josh Brackett M 11 Slt CA STOCK 404 SUP 1:11:25
3 216 Summit Morlton M 13 Slt CA STOCK RON HOUSE SUP 1:15:44
4 675 Cameron Valois M 13 Crystal Bay NV STOCK TAHOE SUP SUP 1:18:27
5 191 Julien Bordes M 15 Tahoe City CA 14' SUP 1:19:13
6 690 Trent Carter M 11 Tahoe Vista CA STOCK BARK SUP 1:22:21
7 195 Dylan Pace M 15 Redwood Cty CA STOCK SUP 1:23:34
8 676 Lucas Valois M 11 Crystal Bay NV STOCK FLATWATER SUP 1:23:58
9 196 Ryan Funk M 12 Truckee CA 14' FLATWATER SUP 1:24:33
10 204 Sofia Sanchez F 12 Kings Beach CA STOCK SUP 1:27:09
11 693 Matix Springer M 9 Malibu CA STOCK SURFTECH SUP 1:36:05
12 212 Nate Cutler M 12 Kings Beach CA STOCK SUP 1:37:46
13 203 Phoenix Sanchez M 10 Kings Beach CA STOCK SURFTECH SUP 1:37:56
14 223 Stephan Fellner M 12 Kings Beach CA STOCK SUP 1:38:30
O'Neill Jam from the Dam


********** FEMALE OVERALL 6MI MASTERS SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 687 Connie Altman F 62 Citrus Hts CA 14' FLATWATER SUP 1:22:11
2 692 Francine Tone F 57 Truckee CA STOCK BARK SUP 1:23:30
3 659 Patty Robbins F 58 Truckee CA STOCK BARK SUP 1:29:07
4 618 Cathy Huang F 58 San Francisco CA STOCK NSP SUP 1:29:17
5 642 Nickie Misfeldt F 61 Carnelian Bay CA STOCK BOARDWORKS SUP 1:38:35
6 76 Anita Barron F 56 Alamo CA STOCK DOYLE SUP 1:41:37
O'Neill Jam from the Dam


********** MALE OVERALL 6MI MASTERS SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 80 Michael Bond M 57 Mammoth Lakes CA 14' OHANA SUP 1:05:35
2 72 Fred Andersen M 61 Mill Valley CA 14' M&M SUP 1:06:46
3 94 Mike Day M 61 Markleeville CA 14' FLATWATER SUP 1:06:59
4 654 Stephen Pugh M 56 Sausalito CA 14' BARK SUP 1:09:09
5 206 Dave Harris M 58 El Granada CA STOCK HARRIS SUP 1:10:48
6 71 Ken Altman M 70 Citrus Heights CA 14' ERICKSON SUP 1:14:09
7 198 Jim Granger M 60 Tahoe City CA 14' HOBIE SUP 1:14:15
8 214 Tim Anachillo M 62 Carson NV 14' BARK SUP 1:17:16
9 192 Craig Eisenberg M 55 Truckee CA STOCK HOBIE SUP 1:18:40
10 631 Gary Leong M 66 Los Altos CA STOCK BARK SURFT SUP 1:20:52
11 619 Vincent Huang M 60 San Francisco CA 14' F-ONE SUP 1:21:28
12 653 Barney Pugh M 65 Auburn CA 14' FLATEWATER SUP 1:33:34
O'Neill Jam from the Dam


********** FEMALE 6MI SUP STOCK CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 69 Wendy Ackermann F 47 Homewood CA BARK 1:15:58
2 626 Madeleine King F 52 Fairfax CA ANGULO 1:17:07
3 605 Deborah Fajans F 34 Truckee CA FANATIC 1:17:30
4 96 Robin Demartini F 49 Burlingame CA BARK 1:19:44
5 643 Brie Moore F 37 Reno NV LPC 1:20:05
6 224 Jessica Gates F 41 Olym Vly CA 1:20:09
7 664 Nancie Schoener F 54 Truckee CA TAHOE 1:22:04
8 73 Hilary Andersen F 49 Mill Valley CA BARK 1:22:28
9 692 Francine Tone F 57 Truckee CA BARK 1:23:30
10 197 Jenna Granger F 28 Tahoe Vista CA HOBIE 1:25:34
11 660 Lauren Robinson F 23 Tahoe Vista CA ADRIFT 1:25:59
12 607 Kimmie Field F 40 Reno NV ROGUE 1:26:03
13 199 Alison Ganong F 35 Truckee CA SURFTECH 1:26:16
14 201 Molly Holiday F 42 Tahoe Vsta CA 1:26:50
15 204 Sofia Sanchez F 12 Kings Beach CA 1:27:09
16 601 Jaime Emery F 37 South Lake Tahoe CA LAKESHORE 1:27:49
17 612 Angela Gardner F 41 Sausalito CA BOGA 1:28:55
18 659 Patty Robbins F 58 Truckee CA BARK 1:29:07
19 618 Cathy Huang F 58 San Francisco CA NSP 1:29:17
20 93 Melissa Czeczok F 41 Reno NV TAHOESUP 1:29:27
21 79 Marni Bistany F 51 Kings Beach CA SURFTECH B 1:30:56
22 75 Nancy Barna F 54 Truckee CA TAHOE SUP 1:32:47
23 666 Michelle Singh F 30 Rocklin CA BOGA 1:33:12
24 634 Emily Matthews F 44 Burlingame CA JP AUSTRAL 1:33:26
25 642 Nickie Misfeldt F 61 Carnelian Bay CA BOARDWORKS 1:38:35
26 683 Tracy Woods F 30 San Francisco CA NAISH 1:39:49
27 89 Leslie Clohan F 49 Dublin CA BOGA 1:40:18
28 616 Sharon Hogan F 50 Ca CA TAHOE SUP 1:41:05
29 76 Anita Barron F 56 Alamo CA DOYLE 1:41:37
30 205 Marisa Loroz F 38 Tahoe Cty CA 1:42:09
O'Neill Jam from the Dam


********** MALE 6MI SUP STOCK CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 686 Austin Young M 21 Reno NV LAKESHORE 1:04:19
2 698 Josiah Brackett M 13 Slt CA 1:06:53
3 217 Luca Genasci M 20 Slt CA 1:06:57
4 615 Michael Hammer M 50 Bellingham WA FLATWATER 1:08:52
5 682 Dino Wilson M 51 Petaluma CA BOGA / INF 1:09:33
6 644 Jim Moore M 50 Carnelian Bay CA NAISH 1:09:44
7 206 Dave Harris M 58 El Granada CA HARRIS 1:10:48
8 650 Doug Penny M 50 Minden NV CREED 1:11:19
9 632 Nate Ludwig M 35 South Lake Tahoe CA FLATWATER 1:11:23
10 697 Josh Brackett M 11 Slt CA 404 1:11:25
11 221 Pablo Bori M 37 Argentina MM 1:12:53
12 651 Jay Prigge M 46 Truckee CA LAKESHORE 1:14:38
13 218 Paul Genasci M 51 Slt CA 1:15:04
14 689 Andre Kuperus M 48 Reno NV TAHOESUP 1:15:06
15 220 Travis Wade M 25 Homewood CA 1:15:30
16 216 Summit Morlton M 13 Slt CA RON HOUSE 1:15:44
17 624 Tom Kalange M 51 Tahoe City CA WAI SUP 1:16:13
18 637 Scott McConaughey M 53 South Lake Tahoe CA MARTY WELL 1:16:25
19 677 Ian Wallace M 37 San Francisco CA RON HOUSE 1:16:58
20 92 Drewry Cook M 32 Crystal Bay NV WAI 1:18:27
21 675 Cameron Valois M 13 Crystal Bay NV TAHOE SUP 1:18:27
22 192 Craig Eisenberg M 55 Truckee CA HOBIE 1:18:40
23 673 Jeff Timmons M 33 Reno NV 404 1:20:13
24 631 Gary Leong M 66 Los Altos CA BARK SURFT 1:20:52
25 78 Michael Berry M 30 Loomis CA TAHOE SUP 1:21:15
26 617 Tim Hopkins M 52 Los Gatos CA ANGULO 1:22:13
27 690 Trent Carter M 11 Tahoe Vista CA BARK 1:22:21
28 195 Dylan Pace M 15 Redwood Cty CA 1:23:34
29 676 Lucas Valois M 11 Crystal Bay NV FLATWATER 1:23:58
30 98 Kevin Drake M 35 Kings Beach CA BARK 1:25:27
31 99 Bill Dupre M 37 South Lake Tahoe CA VOYAGER 1:29:25
32 693 Matix Springer M 9 Malibu CA SURFTECH 1:36:05
33 609 Don Franks M 40 Livermore CA BIC 1:36:36
34 638 Mike McGrath M 49 Half Moon Bay CA TBD 1:37:32
35 212 Nate Cutler M 12 Kings Beach CA 1:37:46
36 203 Phoenix Sanchez M 10 Kings Beach CA SURFTECH 1:37:56
37 223 Stephan Fellner M 12 Kings Beach CA 1:38:30
38 90 Roderick Clohan M 51 Dublin CA BOGA 1:40:13
O'Neill Jam from the Dam


********** FEMALE 6MI SUP 14' CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 84 Maria-Elaina Bowman F 37 Dayton NV BARK 1:18:52
2 688 Joel McAvoy F 52 Slt CA WAI SU[ 1:20:45
3 211 Teressmake Tucker F 54 Genoa NV 1:22:05
4 687 Connie Altman F 62 Citrus Hts CA FLATWATER 1:22:11
5 613 Stefanie Geckler F 43 Auburn CA RIVIERA 40 1:35:16
O'Neill Jam from the Dam


********** MALE 6MI SUP 14' CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 208 Michael Gabor M 44 Zephyr Cv CA FLATWATER 1:01:52
2 665 Brad Seyffer M 40 San Francisco CA SURFTECH/B 1:01:52
3 97 Evan Derdowski M 25 Zephyr Cove NV FLATWATER 1:03:14
4 623 David Jensen M 49 Menlo Park CA HUKI 1:03:56
5 193 Dax Willard M 34 Tahoe City CA FLATWATER 1:04:59
6 80 Michael Bond M 57 Mammoth Lakes CA OHANA 1:05:35
7 622 Rukin Jelks M 20 Kamuela HI HOBIE/M&M 1:06:14
8 72 Fred Andersen M 61 Mill Valley CA M&M 1:06:46
9 679 Loren White M 47 Granite Bay CA GLIDE 1:06:48
10 657 Daron Rahlves M 40 Truckee CA TAHOE SUP 1:06:51
11 94 Mike Day M 61 Markleeville CA FLATWATER 1:06:59
12 685 MacRae Wylde M 49 Hood River OR NAISH 1:07:02
13 225 Taylor Robertson M 34 Chico CA M&M 1:07:39
14 611 Steve Funk M 46 Truckee CA BARK 1:07:53
15 649 Jeff Pearson M 42 Truckee CA HOBIE 1:08:04
16 83 Tai Boutell M 43 Santa Cruz CA ANGULO 1:08:25
17 652 Kenny Puckett M 41 Charleston SC 404 1:08:30
18 194 Marcus Tingle M 44 Inlcine Village NV 1:09:01
19 210 Doug Furano M 32 San Francisco CA 1:09:03
20 621 Geoffrey James M 50 Sausalito CA BARK 1:09:09
21 654 Stephen Pugh M 56 Sausalito CA BARK 1:09:09
22 70 John Albrecht M 46 Incline Village NV ADRIFT 1:09:18
23 219 John Allen M 52 Slt CA 1:09:28
24 222 Joel Fellner M 43 Kings Beach CA BARK 1:09:37
25 628 Roger Knowlton M 49 South Lake Tahoe CA FLATWATER 1:09:49
26 640 John Merryfield M 47 Tahoe City CA NAISH JAVE 1:09:52
27 625 Mike Keck M 47 South Lake Tahoe CA BARK SURFT 1:11:05
28 95 Ryan Delariva M 28 Castro Valley CA TAHOE SUP 1:11:15
29 200 Doug Stoup M 49 Olympic Vly CA TAHOE SUP 1:11:23
30 655 Joe Quinn M 47 Homewood CA BARK 1:11:25
31 209 Phil Moulton M 49 Slt CA RON HOUSE 1:11:31
32 694 Kevin Lynch M 43 Ock Park CA BARK 1:12:01
33 658 Steven Rawiszer M 51 Homewood CA DOMINATOR 1:13:23
34 678 John Walsh M 49 Tahoe City CA BARK 1:13:46
35 696 Larry Ferguson M 54 Homewood CA BARK 1:14:07
36 71 Ken Altman M 70 Citrus Heights CA ERICKSON 1:14:09
37 198 Jim Granger M 60 Tahoe City CA HOBIE 1:14:15
38 630 Thomas Leith M 34 Novato CA LAKESHORE 1:14:57
39 77 Steven Becker M 53 Grass Valley CA WAI 1:15:54
40 627 Joel Kivo M 38 Kings Beach CA WAI 1:16:24
41 695 Matt Fraser M 39 Truckee CA HOBIE 1:16:48
42 214 Tim Anachillo M 62 Carson NV BARK 1:17:16
43 691 Brandon Walsh M 34 Tahoe City CA BARK 1:18:43
44 191 Julien Bordes M 15 Tahoe City CA 1:19:13
45 81 Mitch Boothe M 53 Auburn CA FLATWATER 1:20:01
46 639 Andrew Meinnert M 43 Incline Village NV SURFTECH 1:20:03
47 608 Troy Franklin M 50 Auburn CA BOGA 1:20:19
48 656 Tom Quinn M 21 Homewood CA LAKESHORE 1:20:34
49 699 Alain Bordes M 46 Tahoe City CA 1:20:38
50 648 Jesse Passafiume M 38 Auburn CA 404 1:21:13
51 619 Vincent Huang M 60 San Francisco CA F-ONE 1:21:28
52 196 Ryan Funk M 12 Truckee CA FLATWATER 1:24:33
53 647 Rich Palesano M 37 Los Gatos CA SIC 1:24:37
54 604 Kenneth Fairchild M 52 Tahoe City CA LAKE SHORE 1:25:21
55 653 Barney Pugh M 65 Auburn CA FLATEWATER 1:33:34
O'Neill Jam from the Dam


********** MALE 6MI SUP UNLIM CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 629 Jake Lamberth M 50 Carnelian Bay CA RICHMOND 1:01:37
2 226 Michael Venezuela M 38 Truckee CA INFINITY 1:04:45
3 227 Damion Estrada M 37 Garp MN WAI SUP 1:04:57
4 671 Tom Sykes M 38 Reno NV 18' BARK 1:05:06
5 636 Brett McCann M 52 Tahoma CA STARBOARD 1:12:36
O'Neill Jam from the Dam

O'Neill Jam from the Dam




********** 5MI PRONE PADDLEBOARD ALL CLASSES RESULTS LIST **********

O'Neill Jam from the Dam


********** FEMALE OVERALL 6MI PADDLEBOARD RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 215 Maya Sprinsock F 20 Santa Cruz CA STOCK PRONE 1:16:21
2 633 Carol Lyda F 63 Truckee CA UNLIM BARK PRONE 1:48:36
O'Neill Jam from the Dam


********** MALE OVERALL 6MI PADDLEBOARD RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 672 Brian Thomas M 49 Corte Madera CA UNLIM BARK PRONE 1:10:54
2 91 Mitch Cohen M 50 Mill Valley CA 14' BARK OR EA PRONE 1:12:09
3 202 Chris Lieto M 41 Kona HI STOCK SURFTECH PRONE 1:13:20
4 668 Matt Smart M 34 San Clemente CA STOCK BARK PRONE 1:16:04
5 662 Jeffery Roy M 57 Alamo CA UNLIM BARK PRONE 2:08:47