QUICKSILVER TA-HOE NALU
KINGS BEACH, CA
8/10/2013

********** OVERALL 10MI SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City St Type Manufacture Finish
1 247 Rusty H M 37 Kings Beach CA OUTRIGGER 1:17:45
2 254 Jay Wild M 33 Truckee CA OUTRIGGER 1:20:25
3 61 Rukin Jelks M 20 Kamuela HI OUTRIGGER KAI WA'A 1:23:03
4 263 Charlie Banfield M 51 Fairfield CA OUTRIGGER KAI WAI 1:23:19
5 160 Douglas Riley M 53 Truckee CA OUTRIGGER 1:23:30
6 229 Rand Colwell M 52 South Lake Tahoe CA OUTRIGGER KAKU 1:24:04
7 256 Greg Wright M 51 Incline Village NV OUTRIGGER PUAKEA 1:25:24
8 277 Thomas Maximus M 44 San Clemente CA UNLIMITED 1:26:39
9 186 Tandem Erickson M 57 Dana Pt UNLIMITED EBOARDS 1:27:23
10 259 Trandem Brackett M 44 Slt CA UNLIMITED E BOARD 1:28:00
11 281 Georges Cronsteadt M 32 Tahiti ELITE 14' 1:28:09
12 84 Gary Mandy M 41 Reno NV OUTRIGGER OC-1 1:28:53
13 283 Brian Stockdale M 50 Laguna CA UNLIMITED 1:29:56
14 226 Rand Carter M 49 UNLIMITED BARK SURFT 1:31:11
15 282 Chase Kosterlitz M 25 St. Pete FL ELITE 14' 1:31:13
16 275 Jake Jensen M 19 None NO ELITE 14' 1:31:23
17 57 Darian Hildreth M 40 Key West FL UNLIMITED MHL 1:32:31
18 87 Aaron McKinnon M 23 Capitola CA PRONE UNLIMITED BARK 1:33:18
19 286 Phillipe Voci M 42 Oceanside CA OUTRIGGER 1:33:35
20 285 Ryan Voci M 35 Lakewood CA OUTRIGGER 1:33:53
21 183 Christopher Parker M 29 HI ELITE 14' STAR 1:34:12
22 273 Eric Starnes M 55 San Juan Capistran CA 14' EPS 1:34:14
23 39 Chance Fielder M 41 Dana Pt CA ELITE 14' INFINITY 1:34:21
24 72 Brendan Light M 18 Long Beach CA ELITE 14' KINGS PADD 1:34:49
25 300 Austin Young M 22 Incline Village NV ELITE 14' LAKESHORE 1:35:48
26 276 Belar Diaz M 36 Barcelona Spain ELITE 14' FANATIC 1:36:25
27 184 Jeramie Vaine M 34 Nv City CA ELITE 14' 1:36:33
28 47 Mike Gabor M 44 Zephyr Cove CA ELITE 14' FLATWATER 1:36:38
29 161 Seth Springer M 36 Malibu CA ELITE 14' BARK 1:37:15
30 206 Michael Tavares M 30 Apex NC ELITE 14' BOARDWKS 1:37:20
31 238 Carol Lyda F 63 Truckee CA OUTRIGGER HUKI 1:37:24
32 179 John Becker M 54 Santa Barbara CA 14' 1:37:26
33 312 Brad Seyffer M 40 San Francisco CA 14' BARK SURFT 1:37:37
34 35 Evan Derdowski M 25 Zephyr Cove CA 14' FLATWATER 1:39:01
35 14 Bojan Bernard M 51 Palo Alto CA 14' FANATIC 1:39:03
36 9 Lina Augaitis F 32 Vancouver BC ELITE 12-6 STARBOARD 1:39:04
37 187 David Meyler M 41 Nv City CA 14' BOGA 1:40:02
38 177 Joel Comer M 50 Kentfield CA 14' BARK 1:40:29
39 301 Michael Valenzuela M 38 Truckee CA UNLIMITED INFINITY 1:41:09
40 287 John Alexiou M 44 Watsonville CA 14' ARROW 1:41:30
41 199 Dax Willard M 35 Somewhere CA 14' NAISH 1:41:31
42 280 Trent Hickman M 36 Park City UT 14' RIVIERA 1:42:16
43 56 Rob Graham M 48 Carpenteria CA 14' KNGS 1:42:25
44 224 Larry Ferguson M 54 Homewood CA UNLIMITED BARK 1:42:29
45 8 Steve Arkell M 50 Panama City FL 14' BOGA 1:42:32
46 51 Luca Genasci M 20 South Lake Tahoe CA STOCK 12-6 FLATWATER 1:42:55
47 59 Mike Irete M 44 Santa Cruz CA 14' BARK 1:42:58
48 67 Jennifer Lee F 32 Honolulu HI ELITE 12-6 BLUE PLANT 1:43:26
49 284 John Merryfield M 47 Tahoe City CA 14' NAISH 1:43:30
50 237 Doug Furano M 32 San Fransisco CA STOCK 12-6 1:44:07


QUICKSILVER TA-HOE NALU
KINGS BEACH, CA
8/10/2013

********** OVERALL 10MI SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City St Type Manufacture Finish
51 182 Morgan Hoesterey F 32 Honolulu HI ELITE 12-6 SURFTECH 1:44:35
52 313 John Allen M 52 Slt CA 14' FLATWATER 1:44:40
53 102 Kenny Puckett M 41 Charlston SC ELITE 14' 404 1:44:44
54 5 Fred Andersen M 61 Mill Valley CA 14' BOGA 1:44:47
55 96 Jeff Pearson M 42 Truckee CA 14' HOBIE 1:44:59
56 164 Brook Staples M 45 Woodland CA 14' SIC 1:45:30
57 268 Mike Bond M 57 Mammoth Lakes CA 14' OHANA 1:45:41
58 240 Scott Estrada M 45 Sacramento CA 14' 1:46:27
59 178 Joseph Mosquera M 35 Salem OR 14' STAR 1:46:28
60 7 Dalton Arkell M 18 Panama City FL 14' BOGA 1:46:36
61 54 Jay Gomez M 36 Santa Cruz CA STOCK 12-6 ARROW 1:46:43
62 31 Mike Day M 61 Markleeville CA 14' FLATWATER 1:47:19
63 147 Francine Tone F 57 Truckee NV OUTRIGGER LPC 1:48:05
64 60 Geoffrey James M 50 Sausilito CA 14' BARK 1:48:07
65 81 Mark Maguire M 43 Chico CA 14' INFINITY 1:48:17
66 122 Kevin Scott M 51 Aptos CA 14' BARK 1:48:35
67 46 Jennifer L Fuller F 50 Sausalito CA ELITE 12-6 INFINITY 1:48:43
68 211 Joseph Fellner M 43 Kings Beach CA 14' BARK 1:49:03
69 212 Gail Vento F 37 St Thomas VI ELITE 12-6 MHL 1:49:07
70 55 Kimberly Gomez F 34 Santa Cruz CA ELITE 12-6 PEARSON AR 1:49:12
71 151 John Walsh M 37 Mendocino CA STOCK 12-6 BOGA 1:49:17
72 73 Ian Light M 14 Long Beach CA STOCK 12-6 KINGS PADD 1:49:22
73 227 Richard Slye M 45 Half Moon Bay CA 14' 1:49:25
74 34 Ryan Delariva M 28 San Fran CA 14' TAHOE SUP 1:49:32
75 82 Ciro Mancuso M 65 Olympic Vlly CA 14' BARK 1:49:33
76 21 Daniel Buchanan M 42 Carnelian Bay CA 14' SURFTECH 1:49:39
77 2 John Albrecht M 46 Incline Vill NV 14' ADRIFT 1:49:40
78 239 Matt Lund M 39 Kings Beach CA 14' HOBIE 1:49:44
79 42 Brady Flaherty M 42 Wilton CA 14' SUPCO 1:50:03
80 79 Rob MacIas M 37 Sacramento CA 14' BOGA 1:50:13
81 270 Zane Asselin M 17 Panama City FL STOCK 12-6 1:50:24
82 181 Pablo Bori M 37 Carnelian Bay CA STOCK 12-6 MM 1:50:46
83 19 Tai Boutell M 43 Santa Cruz CA 14' ANGULO 1:50:51
84 150 Kyle Wade M 48 Santa Cruz CA 14' ANGULO 1:50:57
85 141 Tom Sykes M 38 Reno NV STOCK 12-6 CORRAN ADD 1:51:03
86 198 Doug Stoup M 49 Olympic Vly CA 14' BOARDWKS 1:51:51
87 103 Stephen Pugh M 56 Sausilito CA 14' BARK 1:51:53
88 101 Wayne Prouty Jr M 34 Wellington NV 14' FLAT WATER 1:52:02
89 269 Phillipe Asselin M 44 Panama City FL 14' 1:52:06
90 230 John Thomaselli M 60 Slt CA STOCK 12-6 FLATWATER 1:52:12
91 338 Travis Wade M 25 Homewood CA ELITE 14' LAKESHORE 1:52:35
92 93 Kevin Murnane M 42 Tahoe City CA 14' SURFTECH 1:52:40
93 97 Doug Penny M 51 Minden NV STOCK 12-6 CREED 1:53:00
94 267 Leo Robinton M 23 Tahoe Vista CA 14' ADRIFT! 1:53:03
95 214 Joe Quinn M 47 Homewood CA 14' BARK 1:53:30
96 86 Andrew McGinnis M 47 Pacific Palisade CA ELITE 14' NAISH 1:53:40
97 77 Nate Ludwig M 35 Slt CA STOCK 12-6 FLATWATER 1:53:58
98 231 Jim Granger M 60 Tahoe City CA 14' HOBIE 1:54:44
99 271 Kristine Hamrick F 48 Santa Cruz CA 14' BARK 1:54:51
100 163 Amy Staples F 43 Woodland CA 14' STARBOARD 1:54:52


QUICKSILVER TA-HOE NALU
KINGS BEACH, CA
8/10/2013

********** OVERALL 10MI SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City St Type Manufacture Finish
101 105 Steven Rawiszer M 51 Boca Raton FL UNLIMITED BARK 1:54:54
102 144 Brian Thomas M 49 Corde Madera CA PRONE UNLIMITED BARK 1:55:17
103 200 Buck Quaglia M 37 Folsom CA 14' BOGA 1:55:21
104 112 Jase Roessler M 20 Dicovery Bay CA UNLIMITED SIC 1:55:31
105 304 Paul Hasselquist M 49 Trinidad CA STOCK 12-6 1:55:40
106 260 Nick Vivar M 49 San Ramon CA 14' BARK 1:55:42
107 140 David Swidan M 44 Santa Cruz CA 14' HOBIE (POS 1:55:51
108 154 Gary Wimberly M 49 Auburn CA STOCK 12-6 ISLE SURF 1:56:09
109 250 Summit Moulton M 14 South Lake Tahoe CA STOCK 12-6 1:56:25
110 266 Tony Schopp M 47 Truckee CA 14' STARBOARD 1:56:44
111 191 Kali'a Alexiou F 12 Soquel CA 14' BOGA 1:57:00
112 213 Wendy Ackermann F 47 Homewood CA STOCK 12-6 BARK 1:57:04
113 16 Bill Bloodgood M 43 Manhattan Beach CA STOCK 12-6 BARK 1:57:06
114 114 Kip Roseman M 44 Portland OR STOCK 12-6 BARK 1:57:17
115 98 Peter Phelan M 40 Santa Cruz CA STOCK 12-6 ROGUE 1:57:50
116 90 Michael Melville M 59 San Lorenzo CA STOCK 12-6 ULI & C4WA 1:58:01
117 228 Johnathan Boyd M 35 San Clemente CA 14' 1:59:22
118 32 Rod De La Rosa M 43 Lafayette CA 14' SUPCO ROJA 2:00:01
119 155 W. Joe Woodman M 53 Carson City NV 14' LAKESHORE 2:00:04
120 78 Matt MacArewich M 50 Capistrano Beach CA 14' HOBIE 2:00:09
121 274 Debbie Fajans F 34 Truckee CA STOCK 12-6 FANATIC 2:00:29
122 65 Andrew Lanes M 53 Vail CO STOCK 12-6 SIC OR RON 2:00:34
123 153 Lincoln West M 49 Aptos CA 14' ANGULO SHA 2:00:37
124 148 Sasha Unruh M 39 Encinitas CA STOCK 12-6 JAMIE MITC 2:00:37
125 69 Thomas Leith M 35 Novato CA 14' LPC 2:00:47
126 13 Steven Becker M 53 Grass Valley CA 14' WAI SUP 2:01:03
127 121 Bill Schmidt M 68 Arroyo Grande CA 14' ANGULO 2:01:04
128 225 Trevor MacArewich M 46 Lafayette CA 14' HOBIE 2:01:29
129 18 Dante Boutell M 45 Manhattan Beach CA 14' SURFTECH B 2:01:38
130 264 Maya Sprinsock F 20 Santa Cruz CA BARK 2:03:04
131 27 James Claussen M 44 Watsonville CA STOCK 12-6 JIMMY STYX 2:03:35
132 337 Monica Arche F 41 Coconut Grove FL STOCK 12-6 FANATIC 2:03:56
133 265 Greg Felsh M 61 Tahoe City CA STOCK 12-6 ADRIFT 2:04:34
134 22 Ed Caballero M 39 Sacramento CA STOCK 12-6 RON HOUSE 2:04:34
135 68 Mike Lefrancois M 36 Incline NV 14' TAHOE SUP 2:04:59
136 233 Bill Owens M 55 Truckee CA 14' TAHOE 2:05:11
137 71 Gary Leong M 66 Los Altos CA STOCK 12-6 MISTRAL IS 2:05:12
138 66 Levi Largent M 13 Slt CA STOCK 12-6 FLATWATERP 2:05:20
139 293 Ben Smith M 38 Santa Monica CA STOCK 12-6 2:05:20
140 113 Kurt Roessler M 52 Discovery Bay CA 14' C4 2:05:49
141 194 Jake Hickman M 18 Tahoe Vista CA 14' F-1 2:06:46
142 135 Julie Stevens F 45 Citrus Heights CA STOCK 12-6 BARK 2:07:06
143 336 Markus Lang M 37 Truckee CA STOCK 12-6 WAI 2:07:14
144 291 Nick Poulsen M 24 Olympic Valley CA STOCK 12-6 NASH 2:08:34
145 241 Tandem Mello F 55 Cameron Paric CA STOCK 12-6 2:09:05
146 272 Bryan Robinson M 58 Santa Cruz CA STOCK 12-6 LAIRD 2:10:44
147 142 Helen Taylor F 53 San Diego CA 14' INFINITY 2:10:54
148 335 Connor Hollingsworth M 15 Colfax CA STOCK 12-6 SURFTECH 2:10:59
149 244 Nancie Schoener F 54 Truckee CA STOCK 12-6 TAHOE 2:11:01
150 58 Steve Hunt M 61 Gualala CA STOCK 12-6 NAISH GLID 2:11:37


QUICKSILVER TA-HOE NALU
KINGS BEACH, CA
8/10/2013

********** OVERALL 10MI SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City St Type Manufacture Finish
151 292 Paul Aro M 43 Santa Monica CA STOCK 12-6 RED PADDLE 2:12:21
152 189 Shiela Hickman F 50 Tahoe Vista CA STOCK 12-6 MM 2:12:30
153 255 Kimmie Field F 40 Reno NV STOCK 12-6 ROGUE 2:13:35
154 89 Andrew Meinnert M 43 Incline Village NV 14' SURFTECH 2:14:51
155 232 Jenna Granger F 28 Tahoe City CA STOCK 12-6 HOBIE 2:15:17
156 298 Jason Book M 43 Santa Cruz CA 14' SURTHTECH 2:19:35
157 111 Lauren Robinson F 23 Tahoe Vista CA STOCK 12-6 AMUNDSON 2:20:24
158 143 Kirk Theis M 45 Folsom CA 14' LAKESHORE 2:23:03
159 117 Tm Rote M 52 Clovis CA STOCK 12-6 BARK 2:25:49
160 116 Barbara Rote F 58 Clovis CA BARK 2:25:51
161 64 Dainel Lahl M 56 San Ramon CA STOCK 12-6 LAKESHORE 2:32:00
162 53 Bob Glynn M 67 Davis CA 14' LAIRD 2:33:36
163 278 Leslie Clohan F 49 Dublin CA STOCK 12-6 BOGA 2:34:12
164 279 Rod Clohan M 51 Dublin CA STOCK 12-6 BOGA 2:34:25
165 20 Keith Brown M 66 Woodland CA STOCK 12-6 TOWER 2:50:19