Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims
LAKE BERRYESSA, CALIFORNIA 06/07/2014


********** AGE GROUP RESULTS LIST COMBINED TIMES FOR 1 AND 2 MILE SWIMS **************

********** FEMALE OVERALL COMBINED MASTERS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Mackenzie Leake 20 TCC 487 0:45:20.30 0:23:06.65 1:08:26.95
2 Rebecca Plume 27 BAC 512 0:45:35.55 0:23:42.25 1:09:17.80
3 Danielle Becks 32 TOC 545 0:45:25.55 0:24:12.10 1:09:37.65



********** MALE OVERALL COMBINED MASTERS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Trevor Gillis 38 LAMV 463 0:41:11.40 0:21:04.35 1:02:15.75
2 Wyatt Butler 21 BAC 432 0:41:05.60 0:21:41.95 1:02:47.55
3 Jeff Erwin 49 SAWS 455 0:42:19.40 0:20:39.85 1:02:59.25



********** FEMALE OVERALL COMBINED USAS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Abbey Erwin 15 BYST 540 0:43:56.75 0:21:53.00 1:05:49.75
2 Chloe Mitchell 16 DART 46 0:44:57.10 0:23:45.45 1:08:42.55
3 Elizabeth Everest 18 CARSO 45 0:47:30.80 0:23:30.60 1:11:01.40

********** MALE OVERALL COMBINED USAS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total

GIRLS AGE GROUP G1518 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 234 Abbey Erwin 15 BYST 540 0:43:56.75 0:21:53.00 1:05:49.75
2 243 Chloe Mitchell 16 DART 46 0:44:57.10 0:23:45.45 1:08:42.55
3 252 Elizabeth Everest 18 CARSO 45 0:47:30.80 0:23:30.60 1:11:01.40
4 275 Sydni Resnick 15 HILL 43 0:49:47.10 0:25:36.60 1:15:23.70

FEMALE AGE GROUP F1824 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 242 Mackenzie Leake 20 TCC 487 0:45:20.30 0:23:06.65 1:08:26.95
2 323 Katarina Ferber 22 UC37 456 1:01:11.50 0:31:58.85 1:33:10.35

MALE AGE GROUP M1824 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 229 Wyatt Butler 21 BAC 432 0:41:05.60 0:21:41.95 1:02:47.55

FEMALE AGE GROUP F2529 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 245 Rebecca Plume 27 BAC 512 0:45:35.55 0:23:42.25 1:09:17.80
2 254 Alexandra Lee 27 DAM 488 0:46:57.85 0:24:15.75 1:11:13.60
3 271 Danielle Garcia 27 BAC 318 0:48:53.50 0:25:35.55 1:14:29.05
4 312 Kate Eby 29 NUTS 452 0:58:59.15 0:28:56.50 1:27:55.65
5 325 Regina Roach 27 WCM 517 1:02:48.20 0:30:50.55 1:33:38.75

MALE AGE GROUP M2529 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 246 Yutaro Sano 26 CRUZ 520 0:46:35.60 0:22:45.00 1:09:20.60
2 253 Robert Kingery 25 UC38 483 0:46:51.55 0:24:19.25 1:11:10.80
3 318 Jared Goble 29 SRM 464 0:57:59.50 0:30:54.65 1:28:54.15
4 332 James Aicardi 26 TOC 414 1:02:51.55 0:34:44.60 1:37:36.15

FEMALE AGE GROUP F3034 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 247 Danielle Becks 32 TOC 545 0:45:25.55 0:24:12.10 1:09:37.65
2 263 Stephanie Moore 31 SAC 503 0:48:11.85 0:24:10.10 1:12:21.95
3 267 Naoko Watanabe 31 TOC 143 0:48:47.40 0:24:35.65 1:13:23.05
4 280 Sarah Chinn 30 MAM 441 0:51:51.85 0:25:41.20 1:17:33.05
5 288 Allison Athens 33 CRUZ 417 0:52:32.50 0:26:29.95 1:19:02.45
6 290 Sarah Groskopf 33 BAC 467 0:52:11.15 0:26:58.05 1:19:09.20
7 291 Amy Sitzmann 34 TVM 527 0:52:37.35 0:26:54.10 1:19:31.45
8 293 Rachel Shipp 31 TOC 141 0:53:40.75 0:26:25.25 1:20:06.00
9 305 Monica Carney 31 CRUZ 435 0:56:04.20 0:28:22.20 1:24:26.40
10 306 Helen Lawrence 32 TEME 486 0:56:28.90 0:28:09.25 1:24:38.15
11 328 Marissa Schmitz 34 HUMM 521 1:02:24.35 0:32:17.95 1:34:42.30

MALE AGE GROUP M3034 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 237 Zebron Lemke 34 AAM 489 0:44:26.65 0:22:52.10 1:07:18.75
2 239 Matthew Davie 33 TOC 449 0:45:26.05 0:22:35.70 1:08:01.75
3 269 Quinn Fitzgerald 31 TOC 541 0:48:32.90 0:25:18.35 1:13:51.25
4 297 Benjamin Schwessinger 31 DAM 523 0:54:05.30 0:28:37.85 1:22:43.15
5 300 James Mayfield 30 CALM 494 0:54:32.35 0:28:41.85 1:23:14.20

FEMALE AGE GROUP F3539 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 265 Eve Maidenberg 37 MAM 493 0:48:37.40 0:24:25.20 1:13:02.60
2 278 Bonnie Benjamin 39 TOC 424 0:50:05.40 0:26:18.35 1:16:23.75
3 309 Tia Shimada 35 TEME 526 0:56:29.40 0:28:30.35 1:24:59.75

MALE AGE GROUP M3539 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 228 Trevor Gillis 38 LAMV 463 0:41:11.40 0:21:04.35 1:02:15.75
2 232 Michael Kiedel 38 SMM 482 0:42:37.40 0:21:43.80 1:04:21.20
3 277 Holden Hardcastle 37 BAY 471 0:50:35.45 0:25:37.80 1:16:13.25
4 289 Markus Daene 35 TVM 447 0:52:08.65 0:26:55.80 1:19:04.45
5 294 Peter Green 35 VACA 466 0:53:43.85 0:27:41.75 1:21:25.60

FEMALE AGE GROUP F4044 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 266 Nancy Prouty 43 MELO 514 0:48:43.40 0:24:31.75 1:13:15.15
2 285 Leeann Harvey 44 WCM 472 0:51:42.15 0:26:42.10 1:18:24.25
3 301 Cyane Anaya 42 TEME 415 0:54:27.20 0:28:57.90 1:23:25.10
4 315 Nicole Martin 41 UC38 381 0:57:57.15 0:30:14.05 1:28:11.20
5 319 Bori Mazzag 40 HUMM 495 0:58:25.55 0:31:11.15 1:29:36.70
6 327 Lisa Bertain 43 DAC 425 1:02:38.15 0:31:50.80 1:34:28.95

MALE AGE GROUP M4044 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 244 Dean Atchison 43 USF 630 0:45:30.50 0:23:25.45 1:08:55.95
2 317 Ted Mulvaney 44 SNM 504 0:58:49.35 0:29:50.65 1:28:40.00

FEMALE AGE GROUP F4549 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 262 Lynn Jolly 48 TOC 478 0:48:00.75 0:24:18.80 1:12:19.55
2 270 Laureen Welting 48 TOC 535 0:48:42.85 0:25:40.40 1:14:23.25
3 272 Cynthia Hertzer 45 CRUZ 474 0:48:52.80 0:25:48.35 1:14:41.15
4 304 Kelly Cantlen 46 UC38 434 0:55:22.50 0:28:57.45 1:24:19.95
5 310 Karen Charney 45 DAM 439 0:57:14.55 0:29:20.80 1:26:35.35
6 316 Michelle Cherrick 46 NBA 440 0:58:05.80 0:30:23.55 1:28:29.35
7 351 Christine Keil 45 HUMM 481 1:22:58.00 0:44:42.00 2:07:40.00

MALE AGE GROUP M4549 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 231 Jeff Erwin 49 SAWS 455 0:42:19.40 0:20:39.85 1:02:59.25
2 236 Kurt Oeler 47 TOC 508 0:44:36.85 0:22:41.35 1:07:18.20
3 240 Todd Arris 48 TOC 416 0:45:23.70 0:22:50.20 1:08:13.90
4 241 Chris Bond 47 WCM 426 0:45:33.00 0:22:43.55 1:08:16.55
5 258 Perry Klebahn 47 TOC 484 0:46:56.25 0:24:39.00 1:11:35.25
6 286 Gordy Holterman 48 BAC 477 0:51:30.65 0:27:01.90 1:18:32.55
7 311 Jeffrey Kreutzen 47 SON 583 0:57:27.80 0:29:45.50 1:27:13.30
8 336 Peter Fuszard 48 DAM 460 1:06:22.40 0:34:16.05 1:40:38.45

FEMALE AGE GROUP F5054 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 259 Kimberly Elsbach 51 DAM 453 0:47:13.00 0:24:23.25 1:11:36.25
2 281 Ali Hall 52 BAC 469 0:51:20.75 0:26:33.35 1:17:54.10
3 282 Elizabeth Tiedemann 51 BRCM 533 0:51:11.70 0:26:47.30 1:17:59.00
4 283 Cindy Clements 53 TAM 700 0:51:21.80 0:26:43.10 1:18:04.90
5 313 Lynda Yancher 51 DAM 632 0:56:02.80 0:31:57.10 1:27:59.90
6 331 Kristine Buckley 54 SMMM 430 1:04:05.65 0:32:56.20 1:37:01.85
7 352 Dawn Shelton 53 UC38 525 1:09:10.75 1:03:01.05 2:12:11.80

MALE AGE GROUP M5054 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 238 Tom Nootbaar 50 WCM 506 0:44:22.75 0:23:03.35 1:07:26.10
2 249 Bill Mc Cracken 52 TVM 497 0:46:35.00 0:23:26.25 1:10:01.25
3 256 Mike Carr 53 SRM 436 0:47:18.75 0:24:10.10 1:11:28.85
4 257 John Witte 50 BAC 537 0:46:52.80 0:24:37.65 1:11:30.45
5 261 Jon Boone 50 WCM 427 0:47:42.20 0:24:17.05 1:11:59.25
6 273 Mike Keck 54 TOC 480 0:49:36.65 0:25:05.45 1:14:42.10
7 276 Vince Piatt 50 UC38 511 0:50:02.55 0:25:33.60 1:15:36.15
8 279 Andrew Hitchings 50 SAC 631 0:49:58.00 0:26:29.15 1:16:27.15
9 333 George Giles 54 VACA 462 1:02:36.60 0:35:32.15 1:38:08.75
10 345 Raymond McKendall 54 UC08 499 1:11:16.55 0:37:39.15 1:48:55.70

FEMALE AGE GROUP F5559 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 268 Marguerite Meyer 55 TOC 624 0:48:51.15 0:24:38.25 1:13:29.40
2 292 Lorraine Sommers 57 ECAM 530 0:51:23.70 0:28:29.80 1:19:53.50
3 302 Cathy Neville 56 SDSM 505 0:55:19.55 0:28:43.05 1:24:02.60
4 307 Phyllis Quinn 58 TOC 515 0:55:58.00 0:28:41.05 1:24:39.05
5 308 Lindabeth Schmucker 58 DAM 539 0:55:25.20 0:29:24.40 1:24:49.60
6 326 Merry Finch 59 YCMS 458 1:02:07.40 0:31:43.10 1:33:50.50
7 330 Susan Haufler 56 MEMO 473 1:03:21.50 0:31:54.15 1:35:15.65
8 340 Mary Rogers 56 UC03 518 1:05:38.20 0:36:35.05 1:42:13.25

MALE AGE GROUP M5559 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 235 Sandy Mac Donald 58 SMST 492 0:44:36.00 0:22:35.50 1:07:11.50
2 251 Peter Guadagni 59 WCM 468 0:46:42.65 0:24:16.55 1:10:59.20
3 260 Ron Emhoff 59 TVM 454 0:47:30.10 0:24:20.30 1:11:50.40
4 274 David Stewart 55 VACA 531 0:50:04.25 0:25:12.95 1:15:17.20
5 287 David Carter 59 UC38 437 0:51:35.45 0:27:11.55 1:18:47.00
6 320 Jeffrey Citron 59 YCMS 442 0:59:09.60 0:31:29.25 1:30:38.85
7 321 Joseph Otto 56 DAM 509 0:59:43.20 0:31:13.50 1:30:56.70
8 329 Douglas Taylor 55 DAM 532 1:02:13.35 0:32:39.10 1:34:52.45
9 338 Wayne Schultz 55 HUMM 522 1:08:00.25 0:33:07.50 1:41:07.75

FEMALE AGE GROUP F6064 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 248 Laura Val 62 TAM 534 0:46:23.10 0:23:33.00 1:09:56.10
2 337 Jill Wright 63 SAWS 538 1:06:25.90 0:34:39.75 1:41:05.65
3 343 Diane Davis 63 DAM 450 1:10:14.15 0:37:20.95 1:47:35.10

MALE AGE GROUP M6064 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 255 Alan Bell 64 PSM 423 0:47:04.95 0:24:21.25 1:11:26.20
2 284 Don Foreaker 62 SRM 459 0:51:31.45 0:26:36.45 1:18:07.90
3 296 Stephen Small 61 EBAT 528 0:54:15.80 0:27:45.50 1:22:01.30
4 303 Robert Richardson 61 OREG 516 0:55:32.60 0:28:45.75 1:24:18.35
5 339 William Hewes 60 SCAQ 475 1:06:02.30 0:35:50.40 1:41:52.70
6 341 Michael (m Lavelle 61 TOC 485 1:09:25.25 0:35:46.10 1:45:11.35
7 347 Will Davis 62 DAM 451 1:11:48.95 0:37:36.85 1:49:25.80

FEMALE AGE GROUP F6569 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 314 Linda Shoenberger 66 TAM 384 0:58:39.35 0:29:29.45 1:28:08.80
2 346 Karen Smith 65 SAC 529 1:11:24.15 0:37:32.05 1:48:56.20

MALE AGE GROUP M6569 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 250 Joel Wilson 65 CRUZ 536 0:46:40.65 0:23:38.35 1:10:19.00
2 298 Bob Bruce 66 OREG 429 0:55:26.50 0:27:20.75 1:22:47.25
3 334 Thomas McCarty 68 TOC 498 1:05:56.35 0:32:46.05 1:38:42.40
4 342 Norman Hantzsche 65 RPM 470 1:09:19.10 0:37:48.15 1:47:07.25

FEMALE AGE GROUP F7074 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 344 Daniela Barnea 70 STAN 419 1:10:43.95 0:36:59.15 1:47:43.10
2 349 Kate Coleman 71 USF 445 1:13:56.95 0:42:57.60 1:56:54.55

MALE AGE GROUP M7074 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 295 Richard Burns 70 TAM 431 0:54:41.80 0:27:09.80 1:21:51.60
2 299 Allan Cartwright 72 LNM 438 0:55:23.05 0:27:44.15 1:23:07.20
3 322 Ralph Brott 74 BAY 428 1:00:27.80 0:31:56.05 1:32:23.85

********** FEMALE OVERALL MASTERS CAT 2 SUITS/WETSUIT COMBINED 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Aki Lewis 43 SRVM 490 1:05:30.85 0:33:58.25 1:39:29.10
2 Cheryl Sanford 47 UC03 519 1:10:11.20 0:45:15.50 1:55:26.70
3 Dina Meraz 49 UC38 502 1:10:11.70 0:55:02.35 2:05:14.05

********** MALE OVERALL MASTERS CAT 2 SUITS/WETSUIT COMBINED 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Jay Bedsworth 49 TOC 422 1:01:33.70 0:31:55.00 1:33:28.70