THE SANTA CRUZ MASTERS CRUZ CRUISE 2 MILE OPEN WATER SWIM
SANTA CRUZ, CALIFORNIA 8/3/2014


********** AGE GROUP RESULTS LIST **************

FEMALE AGE GROUP F2529 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 49 Meredith West 29 SMM 94 55:02.80
2 54 Regina Roach 28 WCM 66 56:41.20

MALE AGE GROUP M2529 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 7 Yuta Sano 26 CRUZ 71 43:36.35
2 8 Pozzi Luca 29 TSUN 91 44:17.05
3 20 James Horine 26 CRUZ 36 47:06.05

FEMALE AGE GROUP F3034 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 24 Sarah Groskopf 34 BAC 29 48:28.90
2 25 Allison Athens 33 CRUZ 2 48:36.75
3 61 Margaret Thompson 33 MAM 77 1:00:19.90

MALE AGE GROUP M3034 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 2 Robert Schotter 31 UC38 74 40:01.35
2 19 Austin Lau 30 BAC 99 45:57.75

FEMALE AGE GROUP F3539 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 64 Jennifer Gallacher 39 CRUZ 26 1:00:32.80

MALE AGE GROUP M3539 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 1 Trevor Gillis 38 LAMV 28 38:41.10
2 11 Jari Salomaa 36 TSUN 70 44:25.55
3 30 Patrick Kelley 36 TEME 37 50:11.65

FEMALE AGE GROUP F4044 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 26 Leeann Harvey 44 WCM 33 48:58.55
2 46 Jessica Moll 42 MAM 93 54:07.40
3 58 Patti Philpott 44 TCAM 63 58:20.60

MALE AGE GROUP M4044 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 39 Don Orth 41 LGSR 58 52:23.75

FEMALE AGE GROUP F4549 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 13 Patti Bavernfeind 47 SRVLA 88 44:40.40
2 17 Cynthia Hertzer 45 CRUZ 35 45:27.60
3 32 Marta Bechhoefer 46 CRUZ 6 51:27.80
4 43 Susie Owen 45 PCCM 59 53:58.55
5 44 Jennifer Phalen 49 DAM 62 53:59.25

MALE AGE GROUP M4549 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 18 Jim McDonald 48 FGM 48 45:46.25
2 36 Jim Bosco 45 PIT 87 51:44.30
3 41 Peter Bartu 49 DC 5 53:44.65
4 47 Shinji Takeuchi 49 UC38 76 54:14.10

FEMALE AGE GROUP F5054 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 28 Cindy Clements 53 TAM 17 49:29.05
2 38 Ann Cardoza 52 CRUZ 15 52:15.85
3 57 Christine Oliver 51 TCAM 55 58:13.30
4 60 Kristine Buckley 54 SMM 12 1:00:15.55
5 67 Kim Rutherford 54 CRUZ 69 1:01:32.40
6 69 Heidi Troutner 51 CRUZ 97 1:01:58.90
7 74 Regina Rus 51 MPM 67 1:04:26.00

MALE AGE GROUP M5054 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 5 Bill Mc Cracken 53 TVM 47 42:33.00
2 6 Joe Beek 54 CRUZ 100 43:15.20
3 55 Barry Maguire 52 SERC 90 58:00.25
4 95 David Franklin 52 MAAC 25 1:18:52.70

FEMALE AGE GROUP F5559 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 37 Claire Lavery 55 ECAM 41 52:05.90

MALE AGE GROUP M5559 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 4 Sandy Mac Donald 58 SMST 45 40:48.45
2 9 Peter Guadagni 59 WCM 30 44:18.70
3 15 Peter Oliver 56 TCAM 56 45:23.00
4 16 Ron Emhoff 59 TVM 22 45:26.65
5 23 Daniel Kenny 56 SMM 39 47:53.65
6 29 Brad Bini 59 UC38 10 49:53.90
7 34 Matt Oneil 59 SNM 57 51:33.75
8 40 Ken Wagman 59 CRUZ 80 53:32.20
9 73 Steve Hern 55 SMST 34 1:03:50.65
10 85 Frank Tuteur 56 SRM 79 1:10:05.55
11 89 Curtis Chun 58 SERC 16 1:16:13.70

FEMALE AGE GROUP F6064 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 27 Linda Locklin 61 CRUZ 44 49:19.95
2 80 Kildine Harms 60 WCM 32 1:08:11.30
3 91 Laurie Perry 60 TCAM 61 1:16:25.05
4 92 Joanne Curby 61 CRUZ 21 1:16:38.40

MALE AGE GROUP M6064 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 33 Stephen Small 62 EBAT 92 51:31.45
2 42 Dan Winterrowd 63 SMST 83 53:58.35
3 59 Les Harder 61 RAMS 102 58:34.25
4 63 James Cooney 60 SRM 20 1:00:25.30
5 70 Joe Trautwein 63 CRUZ 78 1:02:10.35
6 76 Scot Kendall 63 CRUZ 38 1:05:24.25
7 83 Michael Bennett 63 RPM 8 1:08:40.45
8 94 Keith Nowell 60 SERC 53 1:18:10.25

FEMALE AGE GROUP F6569 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 45 Marianne Brems 65 MELO 11 54:05.95
2 81 Cathe Pleasant 66 CRUZ 64 1:08:22.95
3 90 Alida Canale 68 CRUZ 13 1:16:18.25
4 96 Cynthia Barnard 66 NBA 3 1:25:17.00
5 97 Linda Nowell 66 SERC 54 1:35:24.95

MALE AGE GROUP M6569 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 12 Joel Wilson 65 CRUZ 82 44:37.55
2 48 Larry Lammert 65 UC38 40 54:37.15
3 50 Dan Nadaner 65 CLOV 51 55:37.45
4 66 John Nogue 66 DC 52 1:01:26.50
5 79 Anthony Wynne 66 RINC 98 1:07:02.90
6 82 Thomas Canale 67 CRUZ 14 1:08:23.00

FEMALE AGE GROUP F7074 TWO MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 86 Kate Coleman 71 USF 18 1:10:33.35
2 93 Susan White 72 TCAM 81 1:17:58.05
3 98 Mary Cantini-Norl 70 DC 95 1:35:26.20

**** FEMALE OVERALL TWO MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****

Place Name Age Club Bib# Time
1 Kris Estrada 31 TSUN 23 44:22.75
2 Anne Parsons 46 CMSC 60 44:43.85
3 Melanie Praught 36 65 51:17.55
4 Martha Seaver 59 CRUZ 75 51:41.30
5 Liz Smith 52 CRUZ 96 55:44.30
6 Anne Barnitt 39 PCCM 4 56:08.95
7 Denise Berro 54 UC38 9 1:03:13.80
8 Patricia Brady 49 CRUZ 89 1:03:48.25
9 Aileen Wolff 51 CRUZ 85 1:05:44.85
10 Jacklyn Litman 63 BAY 43 1:09:05.15
11 Jessica Russell 42 TEME 68 1:10:45.75

**** MALE OVERALL TWO MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****

Place Name Age Club Bib# Time
1 Jeremy Gilbert 52 NONE 101 40:38.25
2 Bernard McGraw 44 CRUZ 103 47:16.00
3 Charles Morehouse 39 TEME 49 47:40.90
4 Amaury Gendron 33 SCSC 27 55:47.80
5 Jay Bedsworth 49 TOC 7 58:03.15
6 Chuck Worley 68 SCSC 86 1:00:21.80
7 Michael Pramuk 52 UNAT 104 1:00:38.55
8 Truman Scarborough 36 SCSC 72 1:01:36.65
9 Stewart Witter 55 MHSA 84 1:04:51.35
10 Ben Schaefer 37 73 1:06:56.10
11 Eric Fishbeib 58 24 1:13:01.25