Donner Lake TRIATHLON
Race Scored by Big Sky Endurance Sports
7/27/2014
********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS OLYMPIC **********


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 01 - 14 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Elizabeth Kravtchenko 642 F 12 Belmont CA 1 25:52 1:37 1 2:04:51 1:39 1 59:54 3:33:50 1 3:33:50


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 15 - 19 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Hannah Halvorsen 641 F 16 Truckee CA 1 30:49 1:37 1 1:39:54 1:16 1 55:51 3:09:25 1 3:09:25
2 Shelby Smith 645 F 18 Clayton CA 2 38:58 3:49 2 2:06:52 0:55 2 1:11:24 4:01:57 2 4:01:57


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 15 - 19 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Grant Haley 475 M 18 Reno NV 1 28:26 1:43 1 1:25:33 0:41 2 47:12 2:43:33 1 2:43:33
2 Trevor Livingston 828 M 17 Reno NV 4 36:25 4:27 2 1:27:37 1:41 1 45:58 2:56:05 2 2:56:05
3 Carson Leavitt 643 M 15 Reno NV 3 32:45 2:41 5 1:44:11 1:17 4 1:03:40 3:24:33 3 3:24:33
4 Vince Garcia 640 M 17 Truckee CA 5 37:53 1:38 3 1:41:58 1:15 3 1:01:50 3:24:33 4 3:24:33
5 Noah Stern 646 M 16 Los Altos CA 2 31:20 4:12 4 1:44:02 1:47 5 1:07:25 3:28:45 5 3:28:45


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 20 - 24 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Arianna Munro 542 F 21 Reno NV 1 23:54 2:26 1 1:30:45 1:34 1 58:49 2:57:25 1 2:57:25
2 Lisa Walters 123 F 22 Goleta CA 2 28:32 3:21 2 1:38:03 2:30 3 1:00:26 3:12:49 2 3:12:49
3 Hannah Will 617 F 24 San Francisco CA 3 30:34 1:55 3 1:54:35 1:06 4 1:11:40 3:39:48 3 3:39:48
4 Molly Lesser 512 F 24 Half Moon Bay CA 4 44:13 4:09 4 2:24:32 1:51 2 1:00:26 4:15:09 4 4:15:09


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 20 - 24 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Brandon Reddish 562 M 20 Chico CA 1 27:24 1:33 1 1:24:56 0:42 1 45:30 2:40:03 1 2:40:03
2 Myles Goins 468 M 21 Sacramento CA 3 33:21 4:07 2 1:32:57 2:36 2 53:28 3:06:26 2 3:06:26
3 Michael MacLeod 522 M 23 Stockton CA 2 31:32 3:31 3 1:52:34 3:22 3 1:14:56 3:45:53 3 3:45:53


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Anna Mae Flynn 448 F 27 Tahoma CA 2 25:22 1:30 1 1:25:38 1:05 1 47:09 2:40:42 1 2:40:42
2 Randi Shiromizu 587 F 26 San Jose CA 1 24:41 1:48 3 1:40:27 2:32 6 1:04:10 3:13:36 2 3:13:36
3 Kelly McCann 528 F 27 San Francisco CA 6 34:13 5:21 2 1:36:57 3:25 2 56:52 3:16:47 3 3:16:47
4 Julia Fiske 446 F 25 Nevada City CA 4 33:42 2:11 4 1:40:29 1:06 3 59:44 3:17:11 4 3:17:11
5 Carrie Dent 427 F 28 San Jose CA 7 35:28 3:03 7 1:54:57 1:37 4 59:51 3:34:54 5 3:34:54
6 Stephanie Eastman 432 F 26 Auburn CA 5 34:07 4:49 6 1:51:39 2:00 5 1:03:08 3:35:41 6 3:35:41
7 Drew Kremple 507 F 26 Mammoth Lakesw CA 9 36:06 2:26 5 1:46:31 1:10 7 1:11:09 3:37:20 7 3:37:20
8 Bethany Jorgensen 499 F 28 San Francisco CA 3 31:55 3:06 8 1:58:02 1:54 8 1:13:06 3:48:02 8 3:48:02
9 Tracy Lorenz 519 F 26 San Francisco CA 10 36:14 2:53 9 2:00:25 3:11 9 1:31:45 4:14:26 9 4:14:26
10 Jessica Swearingen 599 F 27 Berkeley CA 8 36:05 7:11 10 2:26:47 4:49 10 1:35:11 4:50:01 10 4:50:01


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Jp Donovan 151 M 27 Incline NV 1 22:23 1:16 1 1:08:20 1:02 1 38:03 2:11:01 1 2:11:01
2 Chris Cloyd 411 M 29 Truckee CA 4 25:05 0:58 2 1:09:21 0:55 2 43:28 2:19:45 2 2:19:45
3 Evan Rudd 736 M 29 Campbell CA 3 24:04 1:31 3 1:13:03 0:57 3 44:09 2:23:41 3 2:23:41
4 Russell Aaron 360 M 28 Reno NV 2 22:41 1:05 4 1:22:14 0:43 4 48:37 2:35:18 4 2:35:18
5 Martin Cerceo 407 M 25 South Lake Tahoe CA 6 28:12 0:59 6 1:24:39 2:05 5 52:06 2:47:59 5 2:47:59
6 Eric Chrabot 408 M 29 Vienna VA 10 30:29 2:01 5 1:22:39 1:02 8 54:24 2:50:33 6 2:50:33
7 Eric Ryan 575 M 28 Valencia CA 13 33:48 2:39 7 1:27:11 1:35 6 52:09 2:57:19 7 2:57:19
8 Aaron Coleman 413 M 26 San Francisco CA 8 30:13 3:03 12 1:34:13 1:21 7 52:42 3:01:30 8 3:01:30
9 Aaron Allen 365 M 29 Reno NV 11 31:18 1:57 14 1:35:16 2:03 9 57:22 3:07:54 9 3:07:54
10 Martin Kemnec 502 M 29 San Francisco CA 12 33:10 2:20 8 1:29:19 1:26 13 1:03:11 3:09:23 10 3:09:23
11 Matthew Gazulis 202 M 29 San Francisco CA 14 35:40 3:16 10 1:31:34 2:33 11 57:53 3:10:55 11 3:10:55
12 Michael Freedman 452 M 27 San Francisco CA 7 28:53 2:55 13 1:34:38 1:29 14 1:03:33 3:11:26 12 3:11:26
13 Andrew Wilson 618 M 25 San Francisco CA 15 35:43 2:47 15 1:35:26 0:58 10 57:53 3:12:45 13 3:12:45
14 Jamie Ceglarz 406 M 29 San Francisco CA 9 30:22 2:29 11 1:32:57 1:28 15 1:06:11 3:13:25 14 3:13:25
15 Mark Allen 366 M 25 San Francisco CA 16 36:28 4:48 9 1:30:49 2:28 12 1:01:33 3:16:05 15 3:16:05
16 Sean Gray 753 M 29 Carnelian Bay CA 5 25:12 1:53 16 1:36:09 1:56 16 1:13:29 3:18:37 16 3:18:37
17 Sevan Abnous 361 M 28 Danville CA 17 54:13 7:42 17 2:14:53 2:30 17 1:25:57 4:45:13 17 4:45:13


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Sara Enders 435 F 30 Davis CA 14 33:36 2:38 1 1:22:05 1:15 2 50:38 2:50:10 1 2:50:10
2 Natalie Craven 418 F 30 South Lake Tahoe CA 18 34:13 2:55 2 1:28:50 1:45 1 49:30 2:57:11 2 2:57:11
3 Alexandra Yakovleva 623 F 31 Palo Alto CA 3 26:31 1:22 4 1:35:36 1:29 4 55:20 3:00:16 3 3:00:16
4 Galyn Burke 15 F 31 San Francisco CA 6 29:15 2:24 3 1:34:41 1:58 6 55:47 3:04:02 4 3:04:02
5 Katrina Heyder 487 F 34 Carson City NV 4 27:49 1:34 6 1:38:08 1:37 9 58:21 3:07:27 5 3:07:27
6 Tiffany Thiele 603 F 31 Reno NV 5 28:11 1:57 10 1:40:46 0:58 11 1:00:47 3:12:37 6 3:12:37
7 Carolyn Reuman 568 F 30 West Sacramento CA 1 24:36 2:04 7 1:38:13 1:42 16 1:06:33 3:13:06 7 3:13:06
8 Rachelle Carano 402 F 33 Reno NV 2 25:09 2:18 15 1:48:28 1:39 5 55:34 3:13:07 8 3:13:07
9 Melissa Maddon 523 F 32 Hayward CA 20 35:45 2:17 9 1:39:30 1:50 3 54:36 3:13:57 9 3:13:57
10 Fiona Stafford 596 F 30 Walnut Creek CA 15 33:42 3:19 8 1:38:53 1:45 10 1:00:34 3:18:11 10 3:18:11
11 Margaux Sindoni 592 F 32 Applegate CA 21 40:43 2:46 5 1:37:36 1:20 8 56:50 3:19:13 11 3:19:13
12 Kerry Fleisher 447 F 31 San Francisco CA 13 32:31 4:08 14 1:46:52 2:35 7 56:28 3:22:33 12 3:22:33
13 Teryll Hopper 491 F 33 San Francisco CA 10 31:41 2:35 12 1:42:23 1:56 13 1:04:01 3:22:36 13 3:22:36
14 Allison Raymond 561 F 33 Reno NV 8 29:52 2:16 13 1:46:05 2:05 12 1:03:25 3:23:41 14 3:23:41
15 Aoife O'Brien 547 F 30 San Francisco CA 22 41:09 5:18 11 1:41:40 1:56 15 1:05:27 3:35:28 15 3:35:28
16 Cynthia Dizikes 428 F 32 Chicago IL 9 31:30 4:21 17 1:51:20 4:27 14 1:05:23 3:36:59 16 3:36:59
17 Joan Munden 540 F 34 Reno NV 19 35:14 2:32 16 1:48:43 1:28 17 1:09:34 3:37:28 17 3:37:28
18 Kerry Marshall 526 F 33 Sacramento CA 12 31:54 2:37 18 1:54:50 3:12 18 1:09:40 3:42:11 18 3:42:11
19 Stephanie Johns 155 F 30 San Francisco CA 11 31:43 2:54 20 2:02:21 2:08 19 1:13:36 3:52:40 19 3:52:40
20 Rachel Commons 414 F 31 Santa Clara CA 17 33:50 4:49 19 1:59:11 1:29 20 1:18:38 3:57:55 20 3:57:55
21 Lindsay Reimers 566 F 33 Orland CA 7 29:38 4:13 21 2:09:18 2:45 21 1:20:53 4:06:45 21 4:06:45
22 Cara Ortiz 552 F 31 Santa Cruz CA 16 33:48 4:13 22 2:20:07 2:32 22 1:43:09 4:43:46 22 4:43:46


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Adam Ross 573 M 34 Folsom CA 2 24:03 1:40 1 1:15:58 1:02 3 47:07 2:29:48 1 2:29:48
2 Edward Douglas 429 M 31 San Francisco CA 4 26:52 3:09 2 1:16:51 2:37 1 46:47 2:36:14 2 2:36:14
3 Chris Sharp 584 M 31 Cameron Park CA 3 26:37 1:29 4 1:26:34 0:51 4 49:01 2:44:30 3 2:44:30
4 Mike Angelini 370 M 34 Chicago IL 7 30:13 2:36 5 1:27:00 1:06 2 46:48 2:47:41 4 2:47:41
5 Darek Becker 378 M 32 Grass Valley CA 9 32:22 3:31 6 1:28:59 2:22 6 52:56 3:00:07 5 3:00:07
6 Barry O'Brien 548 M 31 San Francisco CA 15 40:15 2:17 3 1:19:13 1:20 9 58:22 3:01:25 6 3:01:25
7 Randy Bish 382 M 34 Gold River CA 11 34:16 1:28 8 1:32:47 0:55 5 52:13 3:01:37 7 3:01:37
8 Morgan Friel 456 M 32 San Francisco CA 5 28:01 4:07 7 1:31:01 3:48 10 59:27 3:06:22 8 3:06:22
9 Sean Nugent 546 M 30 San Francisco CA 6 29:45 3:02 10 1:36:38 1:31 8 56:18 3:07:12 9 3:07:12
10 Michael Boggs 383 M 33 San Francisco CA 1 17:39 4:00 14 1:40:59 2:56 13 1:02:37 3:08:08 10 3:08:08
11 Luke Bill 381 M 34 Corte Madera CA 12 34:36 2:37 9 1:35:24 2:11 7 53:50 3:08:36 11 3:08:36
12 Stewart Kellar 500 M 31 San Francisco CA 13 36:26 1:18 13 1:38:48 1:33 14 1:05:44 3:23:48 12 3:23:48
13 Eric Helbush 483 M 33 San Francisco CA 8 32:02 2:27 12 1:38:10 1:40 15 1:14:25 3:28:41 13 3:28:41
14 Matthew Aron 371 M 34 Chico CA 16 44:24 4:58 11 1:36:57 3:20 12 1:02:16 3:31:54 14 3:31:54
15 Viktor Passinsky 555 M 32 Santa Clara CA 14 38:08 4:36 16 1:53:34 1:12 11 1:00:26 3:37:53 15 3:37:53
16 Josh Levine 513 M 31 Truckee CA 10 33:45 2:14 15 1:47:57 1:52 16 1:20:49 3:46:36 16 3:46:36


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Suzanne Butler 397 F 35 San Jose CA 4 34:21 1:27 1 1:31:12 1:51 1 55:24 3:04:12 1 3:04:12
2 Renee Elsdon 434 F 36 Truckee CA 3 34:06 5:46 2 1:40:20 3:26 4 1:04:53 3:28:29 2 3:28:29
3 Natalie Clark Maas 409 F 37 Muir Beach CA 1 30:52 5:00 3 1:42:51 3:17 7 1:10:26 3:32:25 3 3:32:25
4 Peggy Grillo Trento 472 F 35 Sacramento CA 2 33:44 2:22 5 1:50:27 2:04 5 1:07:33 3:36:09 4 3:36:09
5 Rebecca Anderson 367 F 37 Truckee CA 7 36:12 3:15 8 1:57:30 2:26 2 57:06 3:36:26 5 3:36:26
6 Natalie Silvia 591 F 36 Roseville CA 5 35:53 2:42 6 1:51:59 2:50 9 1:13:44 3:47:06 6 3:47:06
7 Sandra Velasquez 606 F 37 San Jose CA 9 37:46 4:49 9 2:03:11 4:07 3 1:04:29 3:54:19 7 3:54:19
8 Shirley Lee 510 F 39 San Francisco CA 10 38:17 4:46 7 1:54:03 3:10 10 1:15:20 3:55:33 8 3:55:33
9 Melissa Montgomery 81 F 37 Vacaville CA 6 36:07 1:09 4 1:47:21 1:35 11 1:32:54 3:59:03 9 3:59:03
10 Molly O'Donoghue 157 F 36 San Francisco CA 8 36:25 2:50 11 2:11:08 2:50 8 1:11:21 4:04:33 10 4:04:33
11 Rachel Noto 544 F 36 San Francisco CA 11 40:37 5:10 10 2:09:58 4:31 6 1:10:02 4:10:17 11 4:10:17


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Jason Watson 173 M 35 Chico CA 2 22:50 0:52 1 1:13:09 0:45 1 42:23 2:19:56 1 2:19:56
2 Josh Meadows 532 M 37 Reno NV 4 25:44 1:15 5 1:19:41 1:04 3 48:23 2:36:05 2 2:36:05
3 Matt Genovese 463 M 37 Santa Barbara CA 3 25:17 1:24 4 1:18:08 0:39 10 54:08 2:39:34 3 2:39:34
4 Tyler Adams 756 M 38 Berkley CA 5 25:47 1:52 7 1:21:01 1:27 5 49:35 2:39:41 4 2:39:41
5 Jay Lennon 511 M 39 Truckee CA 12 29:55 1:45 2 1:15:56 1:23 8 52:36 2:41:33 5 2:41:33
6 David Albert 363 M 36 San Francisco CA 13 30:20 1:36 6 1:19:56 1:07 6 50:25 2:43:21 6 2:43:21
7 Chris Fouts 450 M 35 Windsor CA 1 22:22 2:36 16 1:31:46 1:14 2 47:20 2:45:17 7 2:45:17
8 Cody Killam 504 M 35 Sparks NV 18 32:51 2:29 3 1:17:49 1:41 17 57:09 2:51:57 8 2:51:57
9 Dan Haas 474 M 39 Homewood CA 9 27:50 2:41 8 1:24:01 1:45 15 55:53 2:52:07 9 2:52:07
10 Scott Reeves 563 M 38 San Francisco CA 8 27:48 1:33 9 1:26:28 0:54 16 56:18 2:52:58 10 2:52:58
11 Mathieu Spriet 164 M 36 Davis CA 14 30:32 2:23 14 1:30:17 1:14 7 51:28 2:55:51 11 2:55:51
12 Damian Sinnott 593 M 38 Carson City NV 11 28:53 3:07 15 1:30:43 1:29 12 54:17 2:58:27 12 2:58:27
13 Keith Hutchins 187 M 36 Truckee CA 15 31:20 2:38 12 1:29:14 1:27 11 54:12 2:58:49 13 2:58:49
14 Elyah Gordon 890 M 37 Truckee CA 17 32:40 3:32 11 1:29:10 1:41 14 55:32 3:02:33 14 3:02:33
15 Anthony Cardinalli 403 M 39 Reno NV 6 26:20 2:30 18 1:33:37 1:14 18 59:26 3:03:06 15 3:03:06
16 Kevin Vaarsi 605 M 38 San Francisco CA 22 33:40 3:25 17 1:33:24 2:41 9 53:06 3:06:13 16 3:06:13
17 Velislav Iltchev 494 M 38 San Francisco CA 29 37:51 4:44 10 1:27:11 1:23 13 55:14 3:06:21 17 3:06:21
18 Andrew Bowers 387 M 38 Menlo Park CA 33 43:05 3:30 13 1:29:27 1:54 20 1:00:47 3:18:40 18 3:18:40
19 Justin Boitano 384 M 38 Alamda CA 26 34:26 2:19 19 1:39:56 1:23 21 1:03:46 3:21:49 19 3:21:49
20 Kirk Brennan 388 M 39 Tahoma CA 7 27:06 2:26 32 2:03:08 1:26 4 49:15 3:23:18 20 3:23:18
21 David Newell 543 M 36 Truckee CA 20 33:14 3:33 21 1:46:28 2:37 19 59:55 3:25:46 21 3:25:46
22 Norman Yamada 624 M 39 San Ramon CA 21 33:17 2:31 20 1:41:51 2:55 24 1:07:51 3:28:24 22 3:28:24
23 Gary Berg 379 M 37 Truckee CA 16 32:38 3:17 31 1:57:14 2:17 26 1:09:38 3:45:02 23 3:45:02
24 Dave Miller 533 M 37 Palo Alto CA 10 28:41 1:57 24 1:51:51 1:54 32 1:22:57 3:47:17 24 3:47:17
25 David Hobson 488 M 39 La Quinta CA 31 41:45 4:15 23 1:51:27 1:57 25 1:08:05 3:47:26 25 3:47:26
26 Dan Pasquale 554 M 39 Tracy CA 28 37:25 5:35 29 1:56:50 4:11 22 1:04:55 3:48:54 26 3:48:54
27 Luke Reimers 567 M 35 Orland CA 23 33:50 4:17 26 1:52:04 2:22 28 1:16:40 3:49:11 27 3:49:11
28 Phillip Satterfield 578 M 36 San Francisco CA 32 42:14 9:55 22 1:49:58 4:20 23 1:05:48 3:52:14 28 3:52:14
29 Greg Haugen 480 M 38 Truckee CA 27 36:36 2:56 28 1:55:31 1:54 27 1:16:08 3:53:02 29 3:53:02
30 Michael Hataway 479 M 37 Reno NV 25 34:12 5:08 25 1:51:57 4:35 30 1:17:15 3:53:04 30 3:53:04
31 Eric Olafsson 551 M 35 Walnut Creek CA 19 33:14 4:04 27 1:53:17 6:21 29 1:16:54 3:53:48 31 3:53:48
32 Chris Canova 401 M 37 Walnut Creek CA 24 34:06 3:54 30 1:56:55 2:56 31 1:21:37 3:59:25 32 3:59:25
33 Claudio Hernandez 484 M 36 Palo Alto CA 30 39:12 4:16 33 2:26:39 2:24 33 1:23:37 4:36:07 33 4:36:07


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Joanne Gilchrist 464 F 44 Chico CA 4 27:09 1:33 2 1:26:50 0:49 1 52:26 2:48:45 1 2:48:45
2 Samantha Shields 735 F 43 Truckee CA 10 32:03 1:45 1 1:24:48 1:27 4 54:32 2:54:33 2 2:54:33
3 Ashley Wood 622 F 43 Ross CA 2 25:53 2:23 3 1:31:26 1:25 2 53:55 2:55:00 3 2:55:00
4 Martina Jones 498 F 44 San Francisco CA 11 32:05 2:29 4 1:37:09 1:14 3 54:25 3:07:20 4 3:07:20
5 Aine Coil 412 F 40 Davis CA 1 24:21 3:02 9 1:41:56 1:50 9 59:51 3:10:58 5 3:10:58
6 Julie Halvorsen 476 F 42 Truckee CA 9 31:26 1:27 6 1:40:12 1:06 5 57:13 3:11:22 6 3:11:22
7 Nikki Itoi 496 F 42 Davis CA 5 29:36 2:40 8 1:41:51 2:04 6 58:34 3:14:42 7 3:14:42
8 Lisa Holan 490 F 43 Truckee CA 14 32:57 3:11 5 1:37:33 3:16 10 1:01:55 3:18:50 8 3:18:50
9 Olivia Baugh 375 F 40 Reno NV 16 37:19 1:54 7 1:41:32 1:19 7 59:04 3:21:06 9 3:21:06
10 Claudia Scharff 579 F 40 San Francisco CA 3 25:56 3:41 15 1:49:31 3:12 8 59:11 3:21:29 10 3:21:29
11 Kristen Alexander 364 F 40 Davis CA 12 32:39 2:06 10 1:44:15 1:28 11 1:02:56 3:23:22 11 3:23:22
12 Laura Dawson 423 F 44 San Jose CA 6 29:56 4:15 12 1:47:17 2:17 12 1:06:30 3:30:13 12 3:30:13
13 Katy Grant 470 F 43 Walnut Creek CA 8 31:03 3:30 14 1:49:22 1:43 14 1:09:58 3:35:34 13 3:35:34
14 Sherry Scott 582 F 44 San Francisco CA 13 32:52 2:22 11 1:46:18 1:39 15 1:12:26 3:35:35 14 3:35:35
15 Galina Fedorova 440 F 44 Daly City CA 17 43:19 6:47 13 1:48:07 3:14 16 1:14:53 3:56:18 15 3:56:18
16 Maja Thaler 602 F 42 Truckee CA 7 30:54 3:20 17 2:03:15 2:19 18 1:18:58 3:58:45 16 3:58:45
17 Naheed Misfeldt 534 F 41 San Francisco CA 18 43:30 4:01 16 2:00:45 3:29 13 1:07:30 3:59:13 17 3:59:13
18 Elena Matcovschi 527 F 41 Fremont CA 15 35:53 5:25 18 2:12:29 4:29 17 1:17:22 4:15:35 18 4:15:35


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Michael Ingardia 495 M 44 San Josa CA 1 21:13 1:07 4 1:16:18 0:58 2 45:33 2:25:07 1 2:25:07
2 Ciaran Byrne 398 M 42 Campbell CA 9 29:08 1:48 1 1:14:57 1:06 1 43:28 2:30:25 2 2:30:25
3 Markham Gross 473 M 40 Incline Village NV 4 27:53 2:05 2 1:15:29 0:59 5 52:20 2:38:45 3 2:38:45
4 Michael Fee 441 M 44 Davis CA 8 28:39 3:43 3 1:15:33 1:28 3 49:32 2:38:52 4 2:38:52
5 Mike Brien 166 M 41 Hillsburgh CA 3 26:33 1:21 7 1:23:18 1:11 8 54:14 2:46:35 5 2:46:35
6 Russell Shawa 585 M 40 El Dorado Hills CA 2 25:43 1:55 9 1:26:47 1:19 4 51:17 2:46:59 6 2:46:59
7 Jeff Orr 161 M 40 Reno NV 6 28:26 2:02 11 1:29:25 1:09 7 54:07 2:55:07 7 2:55:07
8 Seva Fridman 454 M 44 Daly City CA 19 33:34 2:36 6 1:21:53 1:10 12 57:58 2:57:10 8 2:57:10
9 Robert Dean 425 M 43 Woodside CA 10 29:09 1:42 8 1:26:18 0:56 13 59:52 2:57:55 9 2:57:55
10 Jesse Bromberg 391 M 43 San Rafael CA 14 31:21 4:41 5 1:18:22 2:13 14 1:03:31 3:00:06 10 3:00:06
11 Jan Holan 489 M 43 Truckee CA 16 32:38 1:27 10 1:27:01 2:10 10 57:26 3:00:39 11 3:00:39
12 Ross Borden 386 M 44 Palo Alto CA 7 28:36 2:03 12 1:32:03 1:35 9 57:17 3:01:31 12 3:01:31
13 Ken Frost 457 M 42 Mill Valley CA 5 28:04 2:50 15 1:35:32 1:41 11 57:29 3:05:34 13 3:05:34
14 Mark Swendsen 600 M 40 Campbell CA 12 30:46 2:00 13 1:32:23 1:33 17 1:06:09 3:12:49 14 3:12:49
15 Wayne Eric Burk 394 M 41 San Jose CA 13 30:51 4:22 16 1:42:09 2:18 15 1:04:10 3:23:48 15 3:23:48
16 Jonathan Burns 395 M 41 Reno NV 18 33:20 3:24 17 1:42:24 1:45 16 1:05:14 3:26:06 16 3:26:06
17 Dan Brounstein 392 M 40 San Francisco CA 24 38:31 4:14 21 1:49:52 1:54 6 53:04 3:27:32 17 3:27:32
18 Jeff Glover 467 M 42 Sacramento CA 15 31:50 2:24 18 1:42:59 3:27 18 1:06:56 3:27:34 18 3:27:34
19 Matt Bazzani 376 M 41 Santa Barbara CA 17 32:52 3:14 14 1:34:39 3:15 23 1:18:39 3:32:37 19 3:32:37
20 Frank Rohde 572 M 41 San Francisco CA 22 36:24 3:41 20 1:49:39 3:30 19 1:11:34 3:44:47 20 3:44:47
21 Anthony Morefield 538 M 40 San Jose CA 20 33:53 3:19 25 1:52:53 2:19 20 1:12:34 3:44:55 21 3:44:55
22 Chris Houle 492 M 40 Redwood City CA 21 34:01 7:15 19 1:49:21 2:28 21 1:14:03 3:47:06 22 3:47:06
23 Darrin Conrad 416 M 43 Riverbank CA 11 30:08 3:21 23 1:51:08 2:02 26 1:25:34 3:52:11 23 3:52:11
24 Matthew Livingston 517 M 43 Reno NV 25 39:02 4:05 24 1:51:58 4:00 22 1:15:47 3:54:50 24 3:54:50
25 Gavin Baugh 374 M 41 San Mateo CA 23 36:53 4:13 26 1:53:50 4:23 24 1:23:05 4:02:23 25 4:02:23
26 Michael Wolger 621 M 42 San Mateo CA 26 40:08 6:51 22 1:50:25 10:13 25 1:25:06 4:12:41 26 4:12:41


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Shawn Brokemond 390 F 46 Mill Valley CA 2 27:46 1:33 2 1:32:04 1:08 1 54:17 2:56:47 1 2:56:47
2 Mimi Winsberg 619 F 49 Truckee CA 1 27:34 2:46 1 1:29:40 2:04 2 56:56 2:58:59 2 2:58:59
3 Britta Samuels 576 F 47 Reno NV 6 33:31 1:53 3 1:37:36 2:20 3 1:00:49 3:16:06 3 3:16:06
4 Katherine Harris 478 F 45 San Jose CA 4 30:52 1:50 6 1:48:22 1:52 4 1:03:23 3:26:17 4 3:26:17
5 Beth Goldstein 469 F 48 San Francisco CA 5 32:20 1:55 5 1:45:24 1:32 5 1:06:21 3:27:31 5 3:27:31
6 Annabel Heinemann 482 F 47 Mill Valley CA 8 42:36 2:46 4 1:45:08 2:16 8 1:11:06 3:43:50 6 3:43:50
7 Julie Rankine 560 F 45 Redwood City CA 3 28:10 3:40 9 2:06:30 2:43 7 1:09:35 3:50:36 7 3:50:36
8 Cyndi Brewer 389 F 48 Reno NV 7 41:13 2:55 7 1:52:11 2:52 9 1:22:44 4:01:54 8 4:01:54
9 Samantha Fried 455 F 46 South Lake Tahoe CA 10 50:43 4:06 8 2:02:28 1:56 6 1:07:34 4:06:45 9 4:06:45
10 Laurie Young 625 F 48 Sparks NV 9 43:09 3:06 10 2:26:46 2:55 10 1:41:14 4:57:08 10 4:57:08


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Rob Laurie 674 M 48 Incline NV 1 20:08 2:39 3 1:20:02 0:50 2 48:25 2:32:04 1 2:32:04
2 Thornton Weiler 611 M 49 Alameda CA 5 24:49 1:27 1 1:17:21 1:27 3 50:19 2:35:22 2 2:35:22
3 Steve Offerman 549 M 47 Sacramento CA 6 26:31 1:07 2 1:19:53 0:48 1 47:22 2:35:39 3 2:35:39
4 Michael Babb 372 M 46 Roseville CA 10 29:57 1:26 4 1:21:25 0:45 5 54:02 2:47:32 4 2:47:32
5 Peter Hanson 477 M 49 Incline Village NV 4 24:25 1:24 5 1:22:45 0:51 17 1:05:11 2:54:35 5 2:54:35
6 Mike Serpa 201 M 48 Diablo CA 7 26:43 2:31 6 1:28:28 1:56 10 1:00:28 3:00:05 6 3:00:05
7 Morgan Schmidt-Feng 580 M 45 Berkeley CA 11 31:41 1:51 13 1:34:48 0:54 4 52:08 3:01:20 7 3:01:20
8 Jimmy Dworkin 431 M 47 Mountain View CA 2 23:24 1:34 10 1:32:29 1:16 16 1:04:58 3:03:40 8 3:03:40
9 Onyanga Dean 424 M 47 Oakland CA 12 31:42 1:38 11 1:32:58 1:01 7 57:12 3:04:29 9 3:04:29
10 Carter Refo 564 M 46 San Francisco CA 9 27:43 3:32 7 1:29:32 2:49 13 1:03:11 3:06:46 10 3:06:46
11 Jeff Van Dell 729 M 46 Redwood City CA 18 33:28 2:02 8 1:30:13 1:52 14 1:03:32 3:11:06 11 3:11:06
12 Matt Rodgers 571 M 45 Corte Madera CA 3 23:37 2:37 16 1:36:23 2:04 19 1:06:46 3:11:25 12 3:11:25
13 Russell Bearrows 377 M 45 San Jose CA 21 35:04 2:58 14 1:36:02 2:47 6 55:45 3:12:35 13 3:12:35
14 Michael Moore 535 M 48 Hillsborough CA 20 34:27 2:21 15 1:36:20 1:03 8 1:00:23 3:14:32 14 3:14:32
15 Tony Lillios 514 M 45 Incline Village NV 8 27:10 2:22 18 1:43:16 1:38 9 1:00:27 3:14:51 15 3:14:51
16 Rob Kessel 503 M 47 Mill Valley CA 23 36:52 2:05 9 1:30:47 1:42 15 1:04:48 3:16:12 16 3:16:12
17 Gregory Livingston 516 M 46 Reno NV 14 32:23 5:44 12 1:33:05 4:04 11 1:03:01 3:18:16 17 3:18:16
18 Gordon Smith 595 M 48 Chico CA 15 32:55 3:58 17 1:37:02 2:59 18 1:05:31 3:22:21 18 3:22:21
19 Steve Slater 594 M 46 Martinez CA 16 33:09 3:02 22 1:49:24 1:40 12 1:03:10 3:30:23 19 3:30:23
20 Christopher Shea 586 M 48 San Francisco CA 22 35:52 2:39 20 1:44:53 2:24 22 1:10:19 3:36:04 20 3:36:04
21 Paul Gammel 459 M 47 Reno NV 25 39:26 3:24 19 1:43:36 4:57 21 1:07:43 3:39:04 21 3:39:04
22 Billy Butler 396 M 47 Reno NV 19 34:19 5:08 25 1:55:36 2:39 20 1:07:35 3:45:15 22 3:45:15
23 Gordon Bonneville 385 M 45 Walnut Creek CA 13 31:51 2:23 23 1:50:48 2:28 25 1:18:32 3:46:01 23 3:46:01
24 John Maher 524 M 48 Reno NV 17 33:26 3:33 21 1:48:32 3:39 26 1:20:37 3:49:46 24 3:49:46
25 Henry Wight 616 M 47 San Jose CA 27 44:25 6:22 24 1:53:08 3:07 24 1:17:53 4:04:52 25 4:04:52
26 Richard Ludke 520 M 48 Truckee CA 26 39:52 4:59 26 1:57:21 3:14 27 1:24:34 4:09:59 26 4:09:59
27 Mike Miller 666 M 45 Livermore CA 24 39:06 5:35 27 1:59:56 2:37 28 1:24:55 4:12:07 27 4:12:07
28 Brian Rakow 558 M 46 San Jose CA 28 54:12 5:13 28 2:01:32 2:28 23 1:17:33 4:20:56 28 4:20:56


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Andrea Kirsch 160 F 51 Davis CA 4 29:49 2:19 3 1:32:45 1:34 2 57:26 3:03:51 1 3:03:51
2 Heidi Gansert 460 F 51 Reno NV 7 33:23 2:56 2 1:30:33 1:19 1 56:15 3:04:25 2 3:04:25
3 Katie Clifford 410 F 50 Palo Alto CA 1 24:12 1:48 5 1:37:03 1:35 3 1:01:10 3:05:46 3 3:05:46
4 Michelle Faurot 439 F 54 Reno NV 3 26:03 1:23 4 1:35:34 1:25 7 1:06:56 3:11:19 4 3:11:19
5 Cyndi Koke 505 F 53 Los Gatos CA 2 25:17 2:16 1 1:29:34 1:22 11 1:20:17 3:18:43 5 3:18:43
6 Tammie Watkins 610 F 51 Chico CA 6 32:43 2:21 6 1:43:26 2:10 5 1:04:19 3:24:57 6 3:24:57
7 Winnie Dowling 430 F 52 Reno NV 9 34:50 2:22 7 1:44:35 2:03 4 1:02:48 3:26:36 7 3:26:36
8 Julie Munger 541 F 52 Truckee CA 5 30:49 1:24 8 1:45:50 1:22 9 1:12:47 3:32:11 8 3:32:11
9 Tia Rancourt 559 F 52 Incline Village NV 10 43:02 3:03 9 1:47:18 2:46 8 1:07:29 3:43:36 9 3:43:36
10 Carmen Wisdom 620 F 51 Redlands CA 8 34:49 5:06 11 2:03:02 4:33 6 1:06:10 3:53:37 10 3:53:37
11 Annette Carney 404 F 53 Reno NV 11 48:45 2:40 10 1:59:56 2:05 10 1:19:05 4:12:29 11 4:12:29


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Rune Dahl 422 M 51 Mountain View CA 6 27:48 1:06 1 1:14:07 0:47 1 45:01 2:28:47 1 2:28:47
2 Daniel Weintraub 612 M 54 Sacramento CA 3 26:20 1:51 2 1:19:12 1:30 3 48:16 2:37:08 2 2:37:08
3 Gregory Watkins 609 M 51 Chico CA 1 24:13 1:12 4 1:23:45 1:09 4 48:41 2:38:58 3 2:38:58
4 Paul Paradis 165 M 51 Sanfrancisco CA 8 28:41 1:17 3 1:22:19 0:53 2 45:59 2:39:07 4 2:39:07
5 Timothy Hess 485 M 50 Newark CA 9 29:00 3:43 6 1:28:00 2:20 6 55:57 2:58:58 5 2:58:58
6 Michael Ginsburg 465 M 51 Reno NV 2 24:43 2:10 11 1:34:12 1:39 8 56:50 2:59:32 6 2:59:32
7 David Limburg 515 M 50 Davis CA 4 26:40 2:10 7 1:28:24 1:32 11 1:00:49 2:59:33 7 2:59:33
8 Kevin Kelly 501 M 54 Walnut Creek CA 7 28:18 2:28 12 1:34:52 2:08 5 52:56 3:00:39 8 3:00:39
9 Mark Biagini 380 M 54 Fremont CA 11 29:36 4:05 5 1:26:49 1:34 9 58:46 3:00:48 9 3:00:48
10 David Nowlin 545 M 53 Aptos CA 10 29:15 3:09 9 1:31:47 1:44 12 1:01:11 3:07:04 10 3:07:04
11 Dave Weir 613 M 54 Hillsborough CA 12 29:45 3:22 10 1:33:52 1:38 16 1:07:43 3:16:18 11 3:16:18
12 Dino Piscione 557 M 52 Los Altos Hills CA 16 36:31 3:26 13 1:40:29 1:32 7 56:48 3:18:45 12 3:18:45
13 Steve Folkman 449 M 53 Los Altos CA 18 42:30 3:30 8 1:29:39 1:33 14 1:02:44 3:19:54 13 3:19:54
14 Michael Aneiro 369 M 52 Reston VA 13 31:26 2:30 17 1:44:17 1:41 10 1:00:26 3:20:17 14 3:20:17
15 Raymond Stern 598 M 53 Los Altos CA 5 26:50 4:04 16 1:43:48 1:42 17 1:08:14 3:24:37 15 3:24:37
16 John S Jr McCormick 529 M 50 Truckee CA 14 32:20 5:54 14 1:41:49 3:08 13 1:01:55 3:25:03 16 3:25:03
17 Duane Andrews 368 M 51 Incline Village CA 19 42:37 2:40 15 1:42:35 1:59 15 1:03:18 3:33:06 17 3:33:06
18 Ben Geerts 939 M 52 Winters CA 15 34:21 8:11 18 1:45:33 4:23 18 1:08:29 3:40:54 18 3:40:54
19 Gordon Seitz 188 M 53 Emerald Hills CA 17 38:04 3:25 19 2:21:27 2:57 19 1:19:12 4:25:03 19 4:25:03


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Sara Freitas 453 F 56 Nevada City CA 2 31:00 2:08 1 1:33:30 1:17 1 51:29 2:59:22 1 2:59:22
2 Linda Curtis 420 F 58 Pleasanton CA 1 27:49 1:45 2 1:37:12 1:14 3 1:08:00 3:15:57 2 3:15:57
3 Monica Sandgathe 577 F 56 Granite Bay CA 7 42:56 3:49 4 1:52:06 2:33 2 1:04:20 3:45:42 3 3:45:42
4 Kem McGrath 530 F 59 Gold River CA 5 36:45 4:42 3 1:51:29 2:09 5 1:11:11 3:46:14 4 3:46:14
5 Cori Cudney 419 F 56 Folsom CA 3 36:07 4:10 5 2:02:51 3:16 4 1:10:19 3:56:41 5 3:56:41
6 Patricia Koren 506 F 58 Cupertino CA 4 36:19 3:34 7 2:14:51 1:59 6 1:24:56 4:21:37 6 4:21:37
7 Janey Shugart 588 F 57 Granite Bay CA 8 46:12 3:57 6 2:11:32 1:50 7 1:26:54 4:30:25 7 4:30:25
8 Peggy Taber 601 F 57 Rocklin CA 6 42:49 10:43 8 2:57:09 6:00 8 2:14:56 6:11:36 8 6:11:36


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Dave Campbell 400 M 57 Auburn CA 3 25:02 1:05 4 1:25:20 0:41 1 43:25 2:35:32 1 2:35:32
2 Harold Reimer 565 M 55 Santa Clara CA 9 32:02 2:43 1 1:16:16 0:45 3 51:59 2:43:44 2 2:43:44
3 James Silk 590 M 55 Pleasanton CA 1 22:44 1:15 2 1:23:06 1:03 6 57:53 2:45:59 3 2:45:59
4 Rick Ferrell 442 M 56 Aptos CA 6 28:38 2:18 3 1:23:47 1:17 2 51:16 2:47:14 4 2:47:14
5 Roger Pynappel 724 M 55 Truckee CA 7 29:23 2:01 8 1:31:20 1:10 5 53:32 2:57:24 5 2:57:24
6 Chuck Ojeda 550 M 55 Danville CA 10 32:14 2:53 6 1:30:22 1:49 4 52:00 2:59:16 6 2:59:16
7 Scott Adams 362 M 57 Truckee CA 4 25:23 2:14 5 1:29:18 1:36 10 1:05:57 3:04:26 7 3:04:26
8 Mike Mangiantini 525 M 55 Dublin CA 2 24:21 3:30 9 1:33:51 1:29 12 1:07:00 3:10:09 8 3:10:09
9 Thomas Silewicz 589 M 58 Rohnert Park CA 14 34:49 2:22 7 1:30:34 1:46 7 1:00:40 3:10:10 9 3:10:10
10 Tom Leard 509 M 58 Folsom CA 5 28:19 2:00 11 1:36:28 1:19 8 1:04:12 3:12:16 10 3:12:16
11 Ernie Furtado 458 M 58 Lafayette CA 11 32:35 3:02 13 1:42:37 1:54 9 1:05:40 3:25:47 11 3:25:47
12 Adrian Hex 486 M 57 Truckee CA 8 31:20 3:10 15 1:47:44 2:45 11 1:06:09 3:31:06 12 3:31:06
13 Steve Shugart 711 M 57 Granite Bay CA 12 32:56 3:27 12 1:38:46 2:04 15 1:14:58 3:32:09 13 3:32:09
14 Dave Walters 122 M 57 Davis CA 19 47:36 5:57 10 1:36:20 3:07 14 1:14:28 3:47:26 14 3:47:26
15 Steve Hawkins 481 M 58 San Jose CA 15 36:01 5:17 14 1:46:26 3:39 18 1:26:24 3:57:45 15 3:57:45
16 Tom Moore 537 M 57 Palo Alto CA 17 36:52 4:08 16 1:59:16 2:25 16 1:15:55 3:58:33 16 3:58:33
17 Bruce Whitson 874 M 56 Palo Alto CA 13 33:00 5:00 17 1:59:43 6:31 17 1:19:03 4:03:15 17 4:03:15
18 Joseph Condon 415 M 56 Walnut Creek CA 16 36:40 3:56 19 2:11:56 3:09 13 1:11:28 4:07:06 18 4:07:06
19 Mark Anthony Oneill 743 M 55 Sanfrancisco CA 18 39:39 5:43 18 2:03:03 3:07 19 1:30:41 4:22:11 19 4:22:11


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Maggie Fillmore 721 F 64 San Anselmo CA 1 33:15 3:38 1 1:52:39 2:08 1 1:08:16 3:39:54 1 3:39:54
2 Cindy Tessier 639 F 62 Benicia CA 3 41:24 4:15 2 2:05:17 4:26 2 1:15:32 4:10:52 2 4:10:52
3 Marlene Kimball 634 F 62 Blairsden CA 4 50:11 5:33 3 2:13:40 4:15 3 1:22:20 4:35:56 3 4:35:56
4 Christina Brownson 627 F 64 Cupertino CA 2 40:51 8:19 4 3:01:53 6:47 4 1:49:58 5:47:46 4 5:47:46


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Michael Rodriguez 723 M 60 Nevada City CA 3 30:14 5:00 1 1:31:35 2:47 2 58:25 3:07:59 1 3:07:59
2 Jeff Dowling 629 M 61 Reno NV 2 29:50 3:22 3 1:34:39 1:43 3 1:03:56 3:13:27 2 3:13:27
3 Lenny Aron 626 M 62 Chicago IL 6 38:22 4:39 4 1:42:24 3:01 1 58:13 3:26:37 3 3:26:37
4 John Powers 636 M 63 San Carlos CA 7 38:26 4:33 2 1:33:32 4:14 5 1:13:14 3:33:55 4 3:33:55
5 Charles Fiske 631 M 64 Moraga CA 4 31:04 3:04 5 1:43:02 1:55 8 1:18:39 3:37:42 5 3:37:42
6 Steven Hardie 633 M 60 Las Vegas NV 5 31:49 2:59 6 1:47:06 2:23 7 1:15:18 3:39:33 6 3:39:33
7 Richard Nolthenius 866 M 62 Santa Cruz CA 1 28:54 2:54 8 1:52:52 1:25 6 1:13:47 3:39:50 7 3:39:50
8 Mark Franchi 707 M 63 Verdi NV 9 44:28 6:17 7 1:51:13 4:59 4 1:10:35 3:57:29 8 3:57:29
9 Bapa Cusumano 421 M 60 Danville CA 10 49:32 6:15 9 2:03:33 2:50 9 1:26:08 4:28:16 9 4:28:16
10 Tom Smyth 638 M 61 San Jose CA 8 39:19 8:23 10 2:16:35 3:38 10 1:28:56 4:36:49 10 4:36:49


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 65 - 69 OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Richard Silver 668 M 67 Tahoe City CA 1 28:42 4:10 1 1:35:50 4:07 1 1:02:23 3:15:10 1 3:15:10
2 Michael Genovese 632 M 66 Laguna Niguel CA 4 31:01 1:59 2 1:39:37 2:00 2 1:21:01 3:35:35 2 3:35:35
3 Daniel Rudd 637 M 67 El Dorado Hills CA 3 30:50 4:54 3 1:56:24 3:46 4 1:32:09 4:08:01 3 4:08:01
4 Jim Cooke 628 M 67 Stockton CA 2 29:26 4:00 4 2:27:15 3:15 3 1:29:15 4:33:09 4 4:33:09


********** OVERALL ATHENA RESULTS OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Tracy Lorenz 519 F 26 San Francisco CA 2 36:14 2:53 1 2:00:25 3:11 2 1:31:45 4:14:26 1 4:14:26
2 Elena Matcovschi 527 F 41 Fremont CA 1 35:53 5:25 2 2:12:29 4:29 1 1:17:22 4:15:35 2 4:15:35


********** OVERALL CLYDESDALE RESULTS OLYMPIC **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Michael Boggs 383 M 33 San Francisco CA 1 17:39 4:00 1 1:40:59 2:56 1 1:02:37 3:08:08 1 3:08:08
2 Frank Rohde 572 M 41 San Francisco CA 5 36:24 3:41 3 1:49:39 3:30 3 1:11:34 3:44:47 2 3:44:47
3 Gary Berg 379 M 37 Truckee CA 3 32:38 3:17 5 1:57:14 2:17 2 1:09:38 3:45:02 3 3:45:02
4 John Maher 524 M 48 Reno NV 4 33:26 3:33 2 1:48:32 3:39 4 1:20:37 3:49:46 4 3:49:46
5 Darrin Conrad 416 M 43 Riverbank CA 2 30:08 3:21 4 1:51:08 2:02 5 1:25:34 3:52:11 5 3:52:11




********** TEAM AWARDS LIST **********


********** TEAM RESULTS OLYMPIC TFEMALE **********

Place Bib TEAM/NAME S AGE City ST Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
===== ===== ==================== = === ========== == ==== ===== ==== ==== ======= ==== ==== ===== ======= ======= ==== =======

1 653 Aka 1 25:14 0:38 1 1:33:58 0:43 5 1:13:43 3:14:14 1 3:14:14 Abigail Polsby F 38 Truckee CA
2 648 Kingsbeachers 3 37:06 0:41 3 1:45:54 0:50 2 1:03:53 3:28:23 2 3:28:23 Katie Kelly F 21 Walnut Creek CA
3 659 Lm^2 4 37:46 0:56 4 1:51:14 0:39 1 1:02:01 3:32:35 3 3:32:35 Michelle Blincoe F 37 Sparks NV
4 917 Girls Club 5 45:17 0:50 2 1:41:45 0:47 3 1:04:17 3:32:55 4 3:32:55 Emily Sellers F 30 Truckee CA
5 163 Somers Squad 2 32:07 0:59 5 1:59:44 0:41 4 1:12:37 3:46:06 5 3:46:06 Laura Somers F 54 Burlingame CA Madeline Somers F 18 Natalie Somers F 16


********** TEAM RESULTS OLYMPIC TMALE **********

Place Bib TEAM/NAME S AGE City ST Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
===== ===== ==================== = === ========== == ==== ===== ==== ==== ======= ==== ==== ===== ======= ======= ==== =======

1 649 Kvx2 2 33:24 0:58 1 1:33:37 1:32 1 50:14 2:59:43 1 2:59:43 Kris Vogt M 48 Wilton CA
2 156 Endurance Reno 1 31:29 0:51 2 1:36:52 0:49 2 50:56 3:00:54 2 3:00:54 Danny Heinsohn M 38 Reno NV Samuel Baugh M 39


********** TEAM RESULTS OLYMPIC TCOED **********

Place Bib TEAM/NAME S AGE City ST Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
===== ===== ==================== = === ========== == ==== ===== ==== ==== ======= ==== ==== ===== ======= ======= ==== =======

1 199 B2k 2 21:40 0:45 2 1:25:43 0:41 2 52:26 2:41:14 1 2:41:14 Brent Loder M 38 San Francisco CA
2 186 Team Bev 1 20:47 0:53 3 1:26:07 0:44 3 57:29 2:45:58 2 2:45:58 Vanessa Loder F 36 San Francisco CA
3 651 3rd Genovese Is A Charm 4 23:56 0:57 1 1:25:01 0:44 8 1:02:26 2:53:02 3 2:53:02 Mike Genovese M 39 Redwood City CA
4 664 The Machine 7 26:58 1:00 5 1:28:56 0:36 4 58:47 2:56:16 4 2:56:16 Dylan Griffin M 33 Truckee CA
5 847 Green Akers 6 26:37 1:19 4 1:27:15 0:45 7 1:01:27 2:57:22 5 2:57:22 Christine Akers F 28 Redding CA
6 652 Ad Maiorem Dei Gloriam 12 38:38 0:54 7 1:36:05 0:36 1 50:48 3:06:59 6 3:06:59 April Shonnard F 21 Carson City NV
7 650 Team G-Force 9 30:10 1:05 10 1:44:08 2:11 11 1:04:42 3:22:14 7 3:22:14 Karen Gemmer F 42 Burlingame CA
8 671 Team Ca-89 14 39:43 1:05 11 1:45:08 1:00 5 59:55 3:26:50 8 3:26:50 Ethan Gotts M 18 Truckee CA
9 660 Team Alp 15 52:27 0:38 6 1:31:50 0:32 6 1:01:26 3:26:51 9 3:26:51 Max Fridman M 20 Daly City CA
10 929 The Krw 10 33:28 1:25 12 1:49:52 0:57 10 1:03:53 3:29:34 10 3:29:34 Kerry Kautz F 61 Truckee CA
11 655 Byrnes Cousins 5 25:44 0:57 14 1:59:48 0:44 9 1:03:31 3:30:42 11 3:30:42 Sean Byrnes F 29 Fresno CA
12 608 11 36:53 0:51 9 1:43:06 1:43 12 1:12:10 3:34:41 12 3:34:41 John Wanger M 55 Santa Rosa CA
13 162 Elliot Family 8 29:04 0:55 13 1:56:13 0:46 13 1:14:27 3:41:22 13 3:41:22 Bruce Elliot M 48 Truckee CA
14 647 Chocolate Milk & A Burrito 13 39:33 4:16 8 1:37:48 0:43 15 1:23:17 3:45:35 14 3:45:35 Suz Lowry F 46 Sacramento CA
15 656 Choppers 3 23:37 0:50 15 2:11:48 0:38 14 1:17:50 3:54:41 15 3:54:41 Ed Henricks M 52 Sparks NV


Donner Lake TRIATHLON
Race Scored by Big Sky Endurance Sports
7/27/2014

Half and Olympic Distance OFF COURSE AND NON-FINISHER RESULTS

Place Bib Status Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 171 Paula McCann 171 F 56 Encinitas CA 5 29:35 5:03 7 1:41:38 1:00 10:00
2 662 Marianne Borden 662 F 42 Palo Alto CA 15 35:21 1:09 6 1:39:52 0:44
3 48 DNF Raeleigh Harris 48 F 43 Emeryville CA 12 33:08 1:30 15 3:04:31 0:50
4 445 DNF Joe Fillman 445 M 40 Truckee CA 2 26:34 1:32 3 1:21:28 1:14
5 667 Caroline Towers 667 F 42 Truckee CA 14 35:01 2:38 4 1:38:42 1:29
6 11 dnf Kimberly Box 11 F 54 Granite Bay CA 33 52:25 6:38 29 4:24:49 1:52
7 393 Katherine Bunker 393 F 26 Redding CA 6 30:27 3:20 9 2:01:28 2:15
8 40 Patrick Fisher 40 M 46 Reno NV 11 32:41 2:19 12 2:52:49 2:15
9 112 dnf Patrick Tebow 112 M 34 Hayward CA 24 40:12 1:35 13 2:58:52 2:21
10 10 DNF Douglas Bourgon 10 M 43 San Francisco CA 19 38:33 3:23 17 3:18:24 3:03
11 47 dnf David Hardtke 47 M 41 Oakland CA 31 49:24 5:23 18 3:37:00 3:44
12 16 Kevin Byrne 16 M 61 Sellersburg IN 26 43:38 4:21 27 4:20:52 4:16
13 32 DNF John Drury 32 M 53 Walnut Creek CA 16 35:33 4:29 24 4:00:34 6:33
14 37 dnf Kate Farmer 37 F 29 Oakland CA 29 45:18 4:48 25 4:17:13 6:55
15 53 DNF Nathan Horvath 53 M 45 Incline Village NV 30 47:57 5:23 19 3:38:06 7:09
16 433 DNF Chris Eichhorn 433 M 33 Concord CA 3 28:03 1:26 5 1:39:35 12:24
17 213 dnf Donald Duck 213 M 35 Jaobmb CA 35 53:22 3:38 1 1:07:32
18 212 dnf Minnie Mouse 212 F 2 Disney CA 18 38:23 3:37 2 1:07:42
19 437 DNF Bonnie Eschenbauch 437 F 56 Sunnyvale CA 7 31:26 3:46 8 1:55:22
20 635 Kate Latham 635 F 62 Mountain View CA 9 32:28 7:31 10 2:18:37
21 95 Daniella Reichstetter 95 F 35 San Francisco CA 25 43:16 5:52 11 2:19:27
22 84 DNF Jerry Nista 84 M 49 Mill Valley CA 23 40:05 2:27 14 3:02:15
23 43 DNF Christian Giddens 43 M 29 Dublin CA 4 28:17 1:01 16 3:06:49
24 770 dnf Kevin Young 770 M 46 San Francisco CA 17 37:09 5:57 20 3:44:57
25 86 Chad Pajari 86 M 45 San Francisco CA 34 53:06 4:30 21 3:50:11
26 46 DNF Jason Hale 46 M 42 Truckee CA 20 38:47 3:41 22 3:54:39
27 100 Ty Salsbery 100 M 37 San Jose CA 21 39:15 4:25 23 3:55:36
28 531 dnf Sarah McMoyler 531 F 59 Mill Valley CA 32 51:59 3:36 26 4:19:39
29 27 dnf Scott Cozad 27 M 48 Sparks NV 28 44:08 4:26 28 4:23:55
30 417 DNF Michael Cordova 417 M 31 Chester CA 8 32:09 1:25
31 518 DNF Jeremy Loeb 518 M 31 Sacramento CA 10 32:36 2:58
32 405 DNF Virgil Caselli 405 M 40 San Francisco CA 1 25:53 3:03
33 189 DNF Jim Meskimen 189 M 71 Truckee CA 13 34:11 3:33
34 116 DNF Kirk Uhler 116 M 47 Granite Bay CA 22 39:34 6:39
35 71 DNF Frank Mantong 71 M 48 Elk Grove CA 36 60:48 8:00
36 62 DNF Jim Kieffer 62 M 54 Greenbrae CA 27 43:46