O'Neill Tahoe Fall Classic
Lake Tahoe, CA
09/14/2014

********** 22MI Tahoe Fall Classic 22 Mile Paddle RESULTS LIST **********


********** YOUTH OVERALL 22MI STAND UP PADDLE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 106 Sofia Sanchez F 13 Kings Beach CA 12.6 HOBIE SUP 5:00:14


********** YOUTH OVERALL 22MI STAND UP PADDLE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 107 Phoenix Sanchez M 11 Kings Beach CA 12.6 HOBIE SUP 5:45:34


********** ELITE FEMALE 22MI SUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 99 Jen Fuller F 51 Sausalito CA INFINITY 4:31:50
2 17 Nina Oakley F 32 Reno NV LAKESHORE 4:35:16
3 1 Wendy Ackermann F 48 Homewood CA BARK 4:58:30
4 13 Anik Wild F 42 Truckee CA HOBIE 5:32:01


********** ELITE FEMALE 22MI SUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 6 Sally Mello F 48 El Dorado Hills CA FLATWATER 5:25:18


********** ELITE MALE 22MI SUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 14 Jay Wild M 34 Truckee CA HOBIE 4:01:10
2 11 Benjamin Sarrazin M 40 Petaluma CA BOGA 4:03:39
3 16 Brennan Rose M 25 Maui HI RIVIERA 4:12:12
4 12 Dax Willard M 36 Tahoe City CA NAISH 4:16:58
5 5 Jedd Hasay M 21 San Luis Obispo CA INFINITY 4:23:59
6 9 Gary Wimberly M 50 Auburn CA BOGA 4:26:12


********** ELITE MALE 22MI SUP UNLIM CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 15 Rob Rojas M 41 San Clemente CA RIVIERA 3:38:09
2 2 Rand Carter M 50 Tahoe Vista CA BARK SURFT 3:55:17
3 10 Michael Valenzuela M 39 Truckee CA RICHMOND 4:16:42
4 7 John Merryfield M 48 Tahoe City CA BARK 4:23:40


********** FEMALE 22MI MASTERS SUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 81 Francine Tone F 58 Truckee CA LPC 5:25:06


********** MALE 22MI MASTERS SUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 82 John Troppmann M 58 Coeur D Alene ID GORGE PERF 4:15:38
2 20 Fred Andersen M 62 Mill Valley CA BOGA 4:27:59
3 28 Michael Bond M 59 Mammoth Lakes CA OHANA 4:28:39
4 87 W. Joe Woodman M 55 Carson City NV TAHOE SUP 4:59:58
5 52 Kevin MacDonald M 57 Oakland CA BARK DOMIN 5:03:46
6 86 Michael Williams M 56 Camino CA ULI 5:28:33
7 58 Craig McMannis M 55 Winters CA HUKI 5:35:21
8 19 Mark Achen M 55 Meadow Vista CA BARK SURFT 5:42:27


********** MALE 22MI MASTERS SUP UNLIM CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 100 Larry Ferguson M 55 Tahoma CA BARK 4:21:09


********** FEMALE 22MI SUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 106 Sofia Sanchez F 13 Kings Beach CA HOBIE 5:00:14
2 115 Nichole Hull F 36 Tahoe City CA TAHOE SUP 5:05:49
3 81 Francine Tone F 58 Truckee CA LPC 5:25:06
4 32 Nicole Corbo F 28 Aquinnah MA BAN PHO CR 5:43:47


********** MALE 22MI SUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 50 Jason Lee M 34 Pismo Beach CA NAISH 4:39:39
2 76 Michael Smith M 47 Incline Village NV ANGULO 4:47:56
3 118 Jay Prigge M 47 Truckee CA LAKESHORE 4:54:05
4 45 Peter Johnson M 21 San Luis Obispo CA NAISH 5:12:48
5 26 Peter Bjorklund M 31 Santa Rosa CA RIVIERA 5:17:49
6 40 Vincent Griego M 39 Incline Village NV FLATWATER 5:18:46
7 41 Bubba Henderson M 36 Reno NV TAHOE SUP 5:29:05
8 70 Rico Russo M 27 Sacramento CA LAKESHORE 5:38:54
9 57 Mike McKee M 49 South Lake Tahoe CA AMUNDSON 5:41:44
10 30 Roderick Clohan M 52 Dublin CA BOGA 5:45:27
11 107 Phoenix Sanchez M 11 Kings Beach CA HOBIE 5:45:34


********** FEMALE 22MI SUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 102 Daphne Hougard F 51 Truckee CA 5:00:19
2 55 Karrie McFadden F 43 Mammoth Lakes CA INFINITY 5:04:22
3 77 Julie Stevens F 46 Citrus Heights CA BLUERUSH 5:21:28
4 53 Emily Matthews F 46 Burlingame CA BARK 6:01:15


********** MALE 22MI SUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 44 David Jensen M 50 San Mateo CA M&M 4:14:26
2 82 John Troppmann M 58 Coeur D Alene ID GORGE PERF 4:15:38
3 38 Jay Gomez M 37 Santa Cruz CA PEARSON AR 4:22:03
4 20 Fred Andersen M 62 Mill Valley CA BOGA 4:27:59
5 28 Michael Bond M 59 Mammoth Lakes CA OHANA 4:28:39
6 110 John Allen M 53 South Lake Tahoe CA SIC 4:28:47
7 43 Geoff James M 51 Sausalito CA BARK 4:33:26
8 113 Zach Wormhouch M 44 Santa Cruz CA BARK 4:36:23
9 61 Steve Nyswonger M 35 San Luis Obispo CA STARBOARD 4:42:02
10 116 Joseph Quinn M 49 Homewood CA 4:43:23
11 34 William Demartin M 29 S South San Franci CA F ONE 4:44:56
12 62 Hayes Parzybok M 34 Truckee CA TAHOE SUP 4:50:16
13 111 Brady Flaherty M 35 Lofton CA 4:50:59
14 48 Tom Kalange M 52 Tahoe City CA HUKI 4:51:59
15 42 Erik Herman M 47 Oakland CA C4 4:52:47
16 66 Wayne Prouty Jr M 35 Minden NV FLAT WATER 4:53:21
17 47 Casey Jowers M 41 Olympic Valley CA BARK 4:57:21
18 73 Kevin Scott M 52 Aptos CA BARK 4:58:37
19 87 W. Joe Woodman M 55 Carson City NV TAHOE SUP 4:59:58
20 22 Marc Andrews M 44 Incline Village NV LAKESHORE 5:00:01
21 59 Big Sally McMorrow M 42 Winters CA BARK 5:01:53
22 52 Kevin MacDonald M 57 Oakland CA BARK DOMIN 5:03:46
23 65 Clayton Perry M 44 Novato CA NSP 5:05:16
24 37 Juerg Geser M 44 Santa Barbara CA PAU HANA 5:10:36
25 86 Michael Williams M 56 Camino CA ULI 5:28:33
26 33 Mark Craig M 47 Gilroy CA BARK 5:33:36
27 78 Tom Sykes M 39 Reno NV TAHOE SUP 5:34:28
28 58 Craig McMannis M 55 Winters CA HUKI 5:35:21
29 51 Michael Lefrancois M 37 Carson City NV TAHOE SUP 5:35:31
30 19 Mark Achen M 55 Meadow Vista CA BARK SURFT 5:42:27
31 74 Erik Sesma M 33 Incline Village NV TAHOE SUP 5:44:08
32 21 Justin Anderson M 33 Truckee CA SURFTECH 5:45:29
33 117 Kevin Kirwan M 50 Santa Barbara CA 6:37:40


********** MALE 22MI SUP UNLIM CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 109 Scott Rose M 48 Long Beach CA RIVIERA 4:09:36
2 100 Larry Ferguson M 55 Tahoma CA BARK 4:21:09
3 29 Tim Boyer M 48 Tahoma CA BARK 4:32:31


********** MALE 22MI PRONE 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 75 John Slebir M 49 Santa Cruz CA BARK 5:20:36
2 112 Jared Marchese M 27 Scotts Valley CA BARK 5:22:44
3 105 Chris Boyer M 32 Reno NV 6:03:24


********** MALE 22MI PRONE 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 27 Nick Bobroff M 34 Carpinteria CA BARK 4:47:52
2 63 Josh Pederson M 39 Santa Cruz CA BARK 5:03:06
3 80 Brian Thomas M 50 Corte Madera CA BARK 5:04:37
4 108 Paul Ban M 36 Capitola CA BARK 5:27:07
5 60 James Mellor M 31 Santa Barbara CA BARK 5:59:15


********** MALE 22MI PRONE UNLIM CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 69 Tod Robinson M 49 San Diego CA BARK 3:55:42
2 35 Mike Dilloughery M 48 Santa Cruz CA BARK 4:21:59
3 84 Craig Waltz M 33 Santa Cruz CA BARK 4:25:46
4 46 Michael Jones M 61 Carmel CA BARK 4:54:37
5 39 Larry Goodman M 57 Weed CA OHANA 5:09:45
6 114 Matt Hamil M 44 Santa Cruz CA BARK 5:31:27
7 54 Mike McDaniel M 48 Pacific Grove CA MILE 22 6:06:08


********** FEMALE 22MI OC1 OC1 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 36 Helen Gallagher F 54 Sacramento CA HUKI 4:45:58


********** MALE 22MI OC1 OC1 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 104 Charles Banfield M 52 Fairfield CA 3:41:33
2 103 Igor Krtolica M 40 San Francisco CA PUHKEA 3:42:58
3 49 Paul Laudenschlager M 58 Truckee CA PUAKEA DES 4:00:12
4 56 Luke McIntire M 35 Reno NV PUAKEA DES 4:27:50


********** FEMALE 22MI UNCLASSIFIED RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Finish
1 151 Judy Jensen F 47 San Mateo CA SURFSKI 3:34:42
2 156 Je-Del-Zoe Carter-Bracket F 11 Tahoe Vista CA TRANDEM 5:20:47


********** MALE 22MI UNCLASSIFIED RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Finish
1 154 Carter Johnson M 38 Sausalito CA SURFSKI HUKI 3:04:32
2 79 Slt Junior Team M 15 Markleeville CA OC6 0C6 MIRAGE 3:17:35
3 155 Frank Peronetto M 48 Mill Valley CA SURFSKI 3:25:14