TRI GRAEAGLE LABOR
Race Scored by Big Sky Endurance Sports
8/31/2014
********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS SPRINT **********


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 01 - 14 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Jake Tedson 64 M 11 Truckee CA 1 8:33 1:51 1 46:39 2:04 3 29:47 1:28:52 1 1:28:51.60
2 Harry Rodriguez 30 M 13 Truckee CA 4 9:15 2:55 3 54:13 0:26 1 23:47 1:30:34 2 1:30:33.85
3 Luca Robillard 28 M 12 Truckee CA 2 8:36 3:11 2 47:37 0:46 4 31:52 1:32:01 3 1:32:00.35
4 Diego Rodriguez 29 M 11 Truckee CA 3 8:43 5:00 4 56:02 0:27 2 24:59 1:35:09 4 1:35:08.85


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 15 - 19 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Katie Choiniere 9 F 19 Pleasant Hill CA 1 6:44 1:24 1 38:03 0:53 1 21:29 1:08:31 1 1:08:30.20


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 15 - 19 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Dawson Smith 34 M 15 Truckee CA 1 7:13 1:42 1 35:37 0:41 1 18:18 1:03:29 1 1:03:28.95


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 20 - 24 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Connor Choiniere 8 M 22 Pleasant Hill CA 1 6:17 1:43 1 35:23 1:10 1 20:04 1:04:35 1 1:04:34.05


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Jenelle Stathes 36 F 28 Reno NV 1 9:40 3:07 1 49:24 0:58 1 28:13 1:31:20 1 1:31:19.75


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Stephanie Shuman 33 F 32 Reno NV 1 9:30 0:46 1 37:51 1:19 2 23:08 1:12:32 1 1:12:31.45
2 Abby Badolato 1 F 34 Reno NV 2 9:30 1:22 2 39:30 1:51 1 22:32 1:14:44 2 1:14:43.95
3 Stacy Demitropoulos 11 F 34 Reno NV 3 11:40 2:04 3 45:53 0:27 3 30:11 1:30:13 3 1:30:12.30


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Sandy Schreiner 32 F 36 Reno NV 1 9:16 2:26 1 40:11 1:20 1 23:30 1:16:42 1 1:16:41.20
2 Jamie Biggs 2 F 38 Reno NV 2 16:16 2:25 2 44:40 1:47 2 28:34 1:33:39 2 1:33:38.65


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 John Schreiner 31 M 36 Reno NV 1 8:03 1:54 1 37:06 1:23 1 20:47 1:09:11 1 1:09:10.55


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Stacey Hood 67 F 40 Loyalton CA 5 14:31 1:37 1 40:31 1:03 1 24:50 1:22:31 1 1:22:30.55
2 Laura Thompson 38 F 43 Reno NV 1 8:59 1:09 2 41:38 1:11 2 30:28 1:23:22 2 1:23:21.65
3 Debra Krail 24 F 43 Reno NV 4 13:29 3:36 3 47:27 1:06 3 34:03 1:39:39 3 1:39:38.75
4 Mindy Montenbrok 65 F 44 Granite Bay CA 2 10:49 2:43 4 48:25 1:27 4 36:31 1:39:53 4 1:39:52.60
5 Anna Vierra 39 F 44 San Ramon CA 3 11:47 2:05 5 49:31 1:48 5 42:34 1:47:43 5 1:47:42.85


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 David Krail 23 M 44 Reno NV 1 11:28 2:37 1 37:25 1:34 1 23:39 1:16:41 1 1:16:40.25


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Julie Comstock 62 F 47 Auburn CA 2 12:08 2:21 1 36:01 1:47 1 25:30 1:17:44 1 1:17:44.00
2 Lisa Brown 5 F 47 Auburn CA 1 10:33 1:54 3 42:14 2:27 2 28:28 1:25:35 2 1:25:34.10
3 Ellen Gammel 16 F 47 Reno NV 3 12:10 2:31 2 39:00 1:48 3 30:56 1:26:23 3 1:26:22.85
4 Mary Zuris 41 F 47 Paradise CA 4 20:30 2:11 4 1:07:29 1:27 4 42:51 2:14:27 4 2:14:26.65


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Neal Goldberg 17 M 46 Santa Rosa CA 1 9:35 2:10 2 43:31 0:46 1 25:34 1:21:35 1 1:21:34.55
2 Johnny Carbone 7 M 48 Portola CA 2 15:08 2:10 1 38:48 1:30 2 31:05 1:28:40 2 1:28:39.15


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Liz Muckerman 66 F 53 South Lake Tahoe CA 1 10:51 2:19 1 37:23 1:09 1 25:49 1:17:29 1 1:17:28.95
2 Janet Campbell 6 F 54 Reno NV 2 11:02 3:34 2 42:30 2:45 2 35:03 1:34:53 2 1:34:52.60


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Jeff Gordon 18 M 53 Minden NV 1 7:45 1:34 1 37:35 1:06 1 20:46 1:08:44 1 1:08:43.40
2 Mark Choiniere 10 M 51 Pleasant Hill CA 2 8:05 1:59 2 38:49 0:40 2 24:04 1:13:35 2 1:13:34.70


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Liz Black 3 F 56 Ukiah CA 1 7:51 1:55 1 35:22 1:16 1 22:26 1:08:49 1 1:08:48.90
2 Linda Dimugno 13 F 56 Auburn CA 2 9:08 1:12 2 45:01 1:05 3 35:58 1:32:22 2 1:32:21.05
3 Rebecca Dewhirst 63 F 59 Keauhou HI 4 15:54 5:30 3 51:45 1:19 2 26:34 1:40:59 3 1:40:58.90
4 Sharon Praetzel 27 F 56 Truckee CA 3 14:34 3:37 4 54:42 0:30 4 45:57 1:59:17 4 1:59:16.80


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Sandy Ketter 21 F 60 Truckee CA 1 11:48 2:42 1 45:39 2:06 1 34:36 1:36:51 1 1:36:50.25
2 Leslie Dugger 14 F 61 Truckee CA 2 14:23 3:53 2 49:44 4:15 2 36:28 1:48:41 2 1:48:40.35


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Jay Hall 19 M 61 Santa Rosa CA 1 11:53 3:55 1 44:00 2:13 1 26:59 1:28:58 1 1:28:57.75




********** TEAM AWARDS LIST **********



********** COED TEAM RESULTS Sprint **********

Place Bib TEAM/NAME S AGE City ST Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
===== ===== ==================== = === ============== == ==== ===== ==== ==== ======= ==== ==== ===== ======= ======= ==== =======

1 26 Gumby, Pokey, And Nopey 2 10:35 0:12 1 35:27 0:09 1 22:22 1:08:43 1 1:08:42.60 Kylie Papson F 18 Reno NV
2 12 Team Dent 1 9:29 0:13 2 35:31 0:09 2 26:31 1:11:52 2 1:11:51.15 Mike Dent M 46 Grass Valley CA Emma Lay F Steve Wallauch M
3 42 Zuris 2 Person Team 3 20:31 2:12 3 1:07:20 1:12 3 42:55 2:14:09 3 2:14:08.35 Raina Zuris F 14 Paradise CA Ryan Zuris M


TRI GRAEAGLE LABOR
Race Scored by Big Sky Endurance Sports
8/31/2014

NON-FINISHER RESULTS

Place Bib Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 22 Eduardo Klenk 22 M 54 Truckee CA 1 9:08 1:17 1 23:09 0:51