SurfTech Jay Race
Capitola Beach, Santa Cruz, CA
6/21/2014


********** Female 17&U 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 117 40 Abby Brown F 16 Santa Barbara CA 2:31:49
2 125 23 Selah Bartlett F 16 Santa Cruz CA 2:35:38
3 150 171 Leahi Johsens F 15 Santa Cruz CA 2:50:21
4 160 288 Mairin Torr F 15 Santa Cruz CA 2:55:55
5 167 87 MacKenzie Deeter F 15 Santa Cruz CA 3:07:32


********** Female 18-49 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 40 138 Carter Graves F 22 Coronado CA 2:11:04
2 73 256 Savannah Shaughnessy F 25 Scotts Valley CA 2:20:51
3 77 268 Aimee Spector F 41 Redondo Beach CA 2:21:54
4 142 338 Maya Sprinsock F 21 Santa Cruz CA 2:45:37


********** Female 49&U 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 175 236 Maria Prendes F 45 Santa Cruz CA 3:24:00


********** Female 50+ 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 151 317 Suzanne Riedlinger F 69 Aptos CA 2:50:40


********** Female 17&U 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 64 322 Kali'a Alexiou F 13 Soquel CA 2:19:00


********** Female 18-49 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 34 151 Morgan Hoesterey F 33 Honolulu HI 2:08:38
2 99 1 Wendy Ackermann F 48 Homewood CA 2:27:04
3 120 346 Kristine Hamrick F 49 Santa Cruz CA 2:33:04
4 158 83 Helen Cooper F 33 Santa Cruz CA 2:54:33
5 174 205 Jessica Neafsey F 35 Carmel CA 3:14:52


********** Female 50+ 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 53 123 Jennifer Fuller F 51 Sausilito CA 2:16:56
2 121 101 Kate Dowling F 51 Wash Dc 2:33:23
3 140 178 Valerie Khachadourian F 52 San Carlos CA 2:44:48
4 141 286 Francine Tone F 58 Truckee CA 2:45:35


********** Female 18-49 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 156 142 Nicole Harris F 46 San Diego CA 2:53:45
2 170 285 Roshan Todd F 39 Bolder Creek CA 3:10:20


********** Male 17&U 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 43 39 Ben Brewer M 16 Santa Barbara CA 2:11:41
2 163 109 Kai Evans M 12 Soquel CA 3:01:18
3 168 170 Kauwila Johsens M 17 Santa Cruz CA 3:10:01


********** Male 18-49 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 16 20 Jack Bark M 20 Rancho Palos Verde CA 2:02:18
2 25 348 Shane Scoggins M 27 2:05:58
3 30 257 Steve Shlens M 43 Santa Barbara CA 2:07:39
4 31 103 Rodney Ellis M 40 Hermosa Beach CA 2:07:47
5 35 157 Lockwood Holmes M 31 Malibu CA 2:08:55
6 36 226 Ryan Pingree M 40 Encinitas CA 2:09:14
7 49 179 Deon Lourens M 48 Encinitas CA 2:14:48
8 54 78 Tyler Conroy M 25 Santa Cruz CA 2:17:29
9 62 46 Foster Campbell M 18 Santa Barbara CA 2:18:52
10 81 229 Brad Potter M 35 Carpinteria CA 2:23:36
11 86 74 Zack Cohen M 19 Mill Valley CA 2:24:18
12 88 169 George Johnson M 47 Carpinteria CA 2:24:41
13 95 47 Kevin Campbell M 31 San Francisco CA 2:26:28
14 101 221 Brian Peterson M 43 Santa Cruz CA 2:27:14
15 113 326 Jack Newkirk M 32 Santa Cruz CA 2:30:44
16 127 307 Paul Wetterau M 31 Pacific Grove 2:36:44
17 132 358 Joel McKown M 29 2:39:50
18 134 416 Barrett Hegerle M 19 Aptos CA 2:40:19
19 159 357 Jobias Magree M 34 Oakland CA 2:55:44
20 166 350 Juan Hernandez M 46 Santa Cruz CA 3:07:16
21 169 200 Brad Misik M 24 Santa Cruz CA 3:10:15


********** Male 50+ 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 102 325 Paul Siegel M 52 2:27:14


********** Male 49&U 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 38 254 Mark Schulbach M 41 Ventura CA 2:10:17
2 41 196 Patrick McNenny M 47 Foster City CA 2:11:30
3 48 34 Nick Bobroff M 33 Carpenteria CA 2:14:47
4 50 249 Robert Rudd M 30 San Francisco CA 2:15:42
5 75 35 David Bodine M 34 Santa Cruz CA 2:21:33
6 76 90 Jeffrey Denholm M 47 Capitola CA 2:21:38
7 97 31 Cooper Birich M 27 Tiburon CA 2:26:51
8 111 184 Aric McAllister M 41 Seattle WA 2:30:23
9 112 313 Jens Williford M 41 Aptos CA 2:30:40
10 114 309 Cooper White M 15 Capitola CA 2:31:25
11 122 4 Chris Aguilar M 40 Torrey Pines CA 2:34:06
12 130 290 Ian Torrey M 43 Castro Valley CA 2:37:34
13 143 222 Mark Peterson M 42 Carmel CA 2:45:41
14 164 117 Robert Evans M 49 Soquel CA 3:01:27


********** Male 50+ 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 66 274 Dave Stringer M 55 Agoura CA 2:19:20
2 78 174 Michael Jones M 61 Carmel CA 2:22:00
3 91 175 Bill Kemble M 50 Ventura CA 2:25:21
4 93 279 Brian Thomas M 50 Corte Madera CA 2:25:56
5 98 335 Phil Curtiss M 64 Capitola CA 2:27:03
6 109 49 Mark Cappa M 61 Oceanside CA 2:30:03
7 119 22 Joe Bark M 54 Rancho Palos Verde CA 2:32:46
8 131 318 Tim Smith M 59 Santa Cruz CA 2:37:58
9 161 146 Buzz Hegerle M 52 Healdsburg CA 2:58:43


********** Male 49&U 12MI Unlimited Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 1 195 Aaron McKinnon M 23 Capitola CA 1:49:01
2 2 245 Tod Robinson M 48 San Diego CA 1:51:18
3 3 344 Don Miralle M 39 1:53:36
4 4 227 George Plsek M 45 Solana Beach CA 1:54:09
5 7 2 Ryan Addison M 42 1:58:01
6 10 92 Ben Diener M 37 Santa Barbara CA 1:59:39
7 11 337 Michael Dilloughery M 48 Santa Cruz CA 2:00:22
8 15 121 Greg Ford M 45 Cardiff CA 2:02:01
9 18 330 Jarret Winter M 45 Soquel CA 2:03:35
10 21 105 Danny Ender M 31 Cayucos CA 2:04:46
11 58 316 Jake Wormhoudt M 42 Santa Cruz CA 2:18:17
12 74 129 Ismael Garcia M 37 2:21:08
13 80 327 Ken Collins M 46 Santa Cruz CA 2:22:46
14 84 130 Bryan Garrison M 38 Santa Cruz CA 2:24:04
15 92 345 Paul Steinberg M 25 Santa Cruz CA 2:25:50
16 108 351 Dave Benet M 32 CA 2:30:02
17 126 132 David Ginsburg M 43 Santa Monica CA 2:36:27
18 148 356 Ed Mann M 42 Bolinas CA 2:48:06
19 154 189 Mike McDaniel M 48 Del Rey Oaks CA 2:51:29
20 162 217 Paul Parsons M 32 Antelope CA 3:00:31
21 173 305 Chris Weinress M 47 Soquel CA 3:14:08


********** Male 50+ 12MI Unlimited Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 13 301 Dan Van Dyck M 50 Cardiff CA 2:01:11
2 46 42 Wally Buckingham M 61 Cardiff CA 2:14:14
3 56 321 Darrell Bednark M 58 Seattle WA 2:18:14
4 65 11 Mike Avery M 60 Ventura CA 2:19:20
5 116 204 Roland Nagel M 52 Santa Cruz CA 2:31:46
6 152 180 Stephen Lowry M 52 Stinson Beach CA 2:50:51
7 153 320 Scott Clark M 59 Seattle WA 2:51:11
8 172 84 Alan Deeter M 52 Santa Cruz CA 3:14:00


********** Male 17&U 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 59 9 Heivarii Atamu M 16 Monterey CA 2:18:26
2 71 158 Haakon Hoyer Nielsen M 14 El Cerrito CA 2:20:34


********** Male 18-49 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 19 198 Keith Meter M 43 2:04:16
2 55 303 John Walsh M 38 Mendocino CA 2:17:46
3 87 343 Ruben Sanchez M 44 Kings Beach CA 2:24:39
4 96 159 Rune Hoyer Nielsen M 43 El Cerrito CA 2:26:46
5 104 140 Daniel Gutgesell M 43 Freedom CA 2:27:42
6 107 91 Erich Diekmann M 44 Soquel CA 2:28:57
7 110 347 Randy Lindsey M 34 Soquel CA 2:30:13
8 129 355 Jason Alaniz M 46 Capitola CA 2:37:25
9 147 341 Vince Felicetta M 48 Capitola CA 2:48:04
10 155 278 Jeremy Taylor M 38 Aptos CA 2:52:40
11 171 124 Hunter Gallacher M 32 Medicine Park OK 3:10:57


********** Male 50+ 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 57 54 Scott Cheney M 51 Capitola CA 2:18:16
2 63 141 Dave Harris M 59 El Granada CA 2:18:58
3 105 264 Steve Smith M 58 Sea Ranch CA 2:28:21
4 123 304 Bruce Walters M 54 Sacramento CA 2:34:43
5 136 240 Ken Radliff M 53 Capitola CA 2:40:42
6 139 349 Eden Samuels M 62 Portola Valley CA 2:42:32


********** Male 49&U 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 5 27 Matt Becker M 19 Santa Barbara CA 1:54:15
2 6 258 Jarkko Simonen M 35 Portland OR 1:56:15
3 8 208 Jimmy Spithill M 34 San Francisco CA 1:59:21
4 17 271 Seth Springer M 37 Thousand Oaks CA 2:03:16
5 20 247 Robi Rousset M 28 Monterey CA 2:04:44
6 22 149 Nevvar Hickmet M 47 Encinitas CA 2:04:48
7 23 191 Grant McFadyen M 45 Palo Alto CA 2:04:49
8 26 353 Brad Seyffer M 41 San Francisco CA 2:06:01
9 27 323 John Alexiou M 48 Soquel CA 2:06:18
10 28 340 Mike Irete M 46 Capitola CA 2:06:55
11 29 324 Patrick O'Hea M 38 Ventura CA 2:07:31
12 33 133 Jay Gomez M 37 Santa Cruz CA 2:08:16
13 37 197 Andew Mencinsky M 47 2:09:14
14 39 339 Dax Willard M 35 Olympic Valley CA 2:10:52
15 42 315 Renick Woods M 39 Seattle WA 2:11:40
16 44 251 Austin Schoeneman M 22 Aptos CA 2:12:18
17 45 55 Steve Chrapchynski M 43 Carlsbad CA 2:14:00
18 47 107 Scott Estrada M 46 Sacramento CA 2:14:28
19 60 225 Peter Phelan M 41 Santa Cruz CA 2:18:28
20 61 119 Matt Evarts M 43 Santa Cruz CA 2:18:33
21 67 275 David Swidan M 45 Santa Cruz CA 2:19:48
22 69 292 Jean-Michel Trivi M 43 Boulder Creek CA 2:20:30
23 70 302 Kyle Wade M 49 Santa Cruz CA 2:20:31
24 72 37 Tai Boutell M 44 Santa Cruz CA 2:20:40
25 79 250 Dave Rundio M 41 Santa Cruz CA 2:22:38
26 83 45 Derek Burns M 49 Pacifica CA 2:23:53
27 85 182 Tim Martin M 47 Santa Cruz CA 2:24:04
28 89 234 Don Potter M 47 Pacifica CA 2:25:02
29 90 272 Timothy Stiene M 30 Santa Cruz CA 2:25:19
30 94 239 Joe Quinn M 48 Homewood CA 2:26:20
31 103 76 Andy Colehower M 45 Capitola CA 2:27:28
32 106 310 Brian Williams M 41 Mill Valley CA 2:28:23
33 118 75 Chris Cole M 48 Santa Cruz CA 2:32:41
34 124 131 Juerg Geser M 44 Santa Barbara CA 2:35:31
35 128 69 Jim Claussen M 45 La Selva Beach CA 2:36:49
36 133 177 Michael Kerbyson M 47 Capitola CA 2:40:07
37 135 82 Burleigh Cooper M 39 Santa Cruz CA 2:40:25
38 144 255 Mark Sessler M 44 Pacifica CA 2:45:47
39 145 352 Mark Craig M 46 Gilroy CA 2:46:51
40 157 145 Steve Harris M 46 San Diego CA 2:53:46


********** Male 50+ 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 9 28 Bojan Bernard M 52 Palo Alto CA 1:59:26
2 14 52 Rand Carter M 50 Tahoe Vista CA 2:01:35
3 24 77 Joel Comer M 50 Kentfield CA 2:05:34
4 51 7 Fred Andersen M 62 Mill Valley CA 2:15:48
5 52 161 Geoff James M 51 Sausalito CA 2:16:43
6 68 238 Stephen Pugh M 56 Sausalito CA 2:20:08
7 82 354 Nick Vivar M 50 San Ramon CA 2:23:45
8 100 306 Lincoln West M 50 Aptos CA 2:27:08
9 115 93 Michael Dillon M 62 Santa Cruz CA 2:31:38
10 137 128 Gilbert Garcia M 53 Pacifica CA 2:40:44
11 146 216 Daniel Nutt M 58 Santa Cruz CA 2:47:43
12 149 139 Alex Groswird M 60 Ben Lomond CA 2:50:06
13 165 273 Phil Storrer M 68 Capitola CA 3:02:01


********** Male 18-49 12MI Unlimited SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 12 136 Rob Graham M 49 Carpinteria CA 2:00:56
2 32 57 Mark Christman M 45 Santa Barbara CA 2:08:02
3 138 88 Billy Demartini M 29 San Francisoco CA 2:41:59