Lake Tahoe Triathlon
Race Scored by Big Sky Endurance Sports
8/24/2014
********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS LAKE TAHOE DUATHLON **********


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Anna Folletta 409 F 32 San Francisco CA 1 17:44 1:39 1 1:47:00 1:26 1 1:02:43 3:10:30 1 3:10:30
2 Katie Miller 706 F 31 Anchorage AK 2 20:49 2:19 2 1:47:05 1:53 2 1:03:05 3:15:10 2 3:15:10


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Ron Willet 395 M 31 Castro Valley CA 1 17:33 1:31 1 1:50:06 1:37 1 1:09:14 3:19:59 1 3:19:59


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Jennifer Capistran 384 F 37 Tahoe City CA 1 21:43 2:09 1 2:25:58 1:53 1 1:20:05 4:11:45 1 4:11:45


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 John McLaughlin 390 M 38 Fallon NV 1 18:31 1:53 1 1:49:51 1:38 1 1:09:30 3:21:22 1 3:21:22
2 Ryan Swift 386 M 35 West Sacramento CA 2 22:24 2:09 2 1:50:09 1:31 2 1:30:51 3:47:02 2 3:47:02


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Diane Smith 626 F 44 Hillsboro OR 1 17:30 1:07 1 1:35:42 0:41 1 1:04:53 2:59:50 1 2:59:50
2 Kim Greene 408 F 43 Reno NV 2 20:59 2:51 2 1:58:13 1:47 2 1:22:42 3:46:31 2 3:46:31
3 Gina Wyneken 388 F 40 South Lake Tahoe CA 3 27:56 6:06 3 3:05:55 6:30 3 1:55:45 5:42:10 3 5:42:10


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Bill Evans 393 M 43 Monterey CA 1 18:32 1:44 1 1:54:01 2:02 1 1:21:59 3:38:16 1 3:38:16


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Todd Studenicka 387 M 46 San Jose CA 2 16:13 1:41 1 1:22:06 1:25 1 58:56 2:40:19 1 2:40:19
2 Erick Studenicka 389 M 48 Carson City NV 1 16:01 2:10 2 1:43:08 2:13 2 1:10:54 3:14:24 2 3:14:24


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Diane Phillips 398 F 54 South Lake Tahoe CA 1 26:24 3:35 1 2:13:56 2:50 1 1:39:41 4:26:25 1 4:26:25


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Robert Gee 500 M 53 San Francisco CA 1 22:33 1:17 1 1:51:34 1:26 1 1:29:25 3:46:12 1 3:46:12


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Marianne Poohachoff 399 F 57 South Lake Tahoe CA 1 27:57 6:01 1 3:06:01 6:28 1 1:55:44 5:42:10 1 5:42:10


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Michael Brink 385 M 57 Whitmore CA 1 16:30 1:48 1 1:28:34 1:57 1 55:07 2:43:54 1 2:43:54


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Dave Helgeson 401 M 60 Port Orchard WA 2 25:36 3:27 2 2:18:53 3:51 1 1:32:57 4:24:41 1 4:24:41
2 David Stebbins 402 M 61 South Lake Tahoe CA 1 23:33 5:10 1 2:17:46 2:47 2 1:43:02 4:32:16 2 4:32:16


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 65 - 69 DU **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Run1 T1 Rank Bike T2 Rank Run2 Finish Penalty Rank Time
1 Steve Taber 400 M 65 Rocklin CA 1 27:33 6:44 1 2:20:13 5:38 1 2:08:14 5:08:20 1 5:08:20


Lake Tahoe Triathlon
Race Scored by Big Sky Endurance Sports
8/24/2014

OFF COURSE AND NON-FINISHER RESULTS

Place Bib Status Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 582 DNF John Gillam 582 M 28 Anchorage AK 1 23:47 2:54 1 1:49:42 2:00