Lake Tahoe Triathlon
Race Scored by Big Sky Endurance Sports
8/23/2014
********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS SPRINT **********


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 01 - 14 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Lizzy Follmer 243 F 14 Lafayette CA 1 11:41 3:16 1 40:11 0:38 1 18:42 1:14:26 1 1:14:26
2 Ciara Wing 250 F 11 Truckee CA 2 22:30 3:08 2 45:10 0:51 2 23:25 1:35:02 2 1:35:02
3 Isabella Heinemann 248 F 11 Mill Valley CA 3 24:30 3:36 3 47:22 1:55 3 27:12 1:44:34 3 1:44:34


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 01 - 14 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Haydn Halvorsen 247 M 13 Truckee CA 2 15:50 2:16 1 32:08 1:08 1 14:13 1:05:33 1 1:05:33
2 Bjorn Halvorsen 245 M 11 Truckee CA 3 16:33 1:56 2 35:28 1:16 3 20:06 1:15:16 2 1:15:16
3 Victor Carnahan 242 M 14 Alameda CA 1 15:25 2:36 3 38:35 0:44 4 21:42 1:19:00 3 1:19:00
4 Nathan Whisler 249 M 12 Tahoe City CA 4 17:36 1:59 4 39:25 1:28 2 18:44 1:19:10 4 1:19:10


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 15 - 19 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Hannah Halvorsen 246 F 16 Truckee CA 2 15:07 1:34 1 34:28 1:13 1 15:57 1:08:17 1 1:08:17
2 Rachel Zimmerman 255 F 19 Greenbrae CA 1 14:05 1:57 2 36:21 2:02 2 17:55 1:12:17 2 1:12:17
3 Bryn Anderson 2 F 16 Carnelian Bay CA 3 15:09 1:57 3 38:06 1:21 3 19:44 1:16:14 3 1:16:14
4 Emma Beardsley 241 F 16 Truckee CA 4 16:44 2:49 4 38:25 0:44 4 19:47 1:18:28 4 1:18:28


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 15 - 19 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Cody Forman 72 M 19 Sparks NV 1 11:22 0:58 1 28:46 0:57 1 12:22 54:24 1 54:24
2 Nick Gay 244 M 16 Vancouver BC 2 15:56 2:42 2 36:54 1:00 2 19:41 1:16:12 2 1:16:12


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 20 - 24 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Stephanie Duck 60 F 24 Santa Rosa CA 1 14:15 2:55 1 31:31 1:23 1 15:48 1:05:50 1 1:05:50
2 Elsa Gay 79 F 22 Vancouver BC 2 18:04 4:57 3 42:05 0:49 3 20:53 1:26:47 2 1:26:47
3 Erika Mettke 150 F 23 Reno NV 3 18:51 4:54 5 46:37 0:58 2 19:52 1:31:11 3 1:31:11
4 Victoria Dean 268 F 20 Palo Alto CA 4 22:44 4:13 4 44:56 1:40 4 21:17 1:34:48 4 1:34:48
5 Ashley Welton 265 F 23 Berkley CA 5 32:07 3:55 2 41:01 0:54 5 23:04 1:40:59 5 1:40:59
6 Rachel Davis 51 F 23 Reno NV 6 36:53 5:24 7 55:54 1:11 7 28:13 2:07:32 6 2:07:32
7 Sierra Meszaros 149 F 22 Genoa NV 7 43:30 3:05 6 55:02 0:51 6 26:32 2:08:58 7 2:08:58


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 20 - 24 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Charlie Chen 39 M 20 Moraga CA 1 11:21 0:48 1 27:59 0:47 1 13:35 54:28 1 54:28
2 Tevyn Esplin 259 M 23 Spring Creek NV 3 15:05 2:20 5 35:10 1:33 2 17:28 1:11:33 2 1:11:33
3 Dennis McGinley 147 M 24 Santa Cruz CA 4 16:46 4:14 2 32:25 0:48 3 17:57 1:12:08 3 1:12:08
4 Lucas Ottoboni 168 M 24 San Mateo CA 2 14:36 3:56 4 34:35 1:21 6 18:26 1:12:51 4 1:12:51
5 Danny Nguyen 162 M 22 Fremont CA 9 24:37 2:00 3 34:33 0:57 7 18:39 1:20:44 5 1:20:44
6 Benjamin Wirth 222 M 23 Hayward CA 5 17:27 4:53 6 39:06 1:19 8 20:00 1:22:44 6 1:22:44
7 K. Michael Hurd 101 M 24 Sparks NV 8 23:12 3:28 8 41:11 0:56 5 18:02 1:26:46 7 1:26:46
8 Krystian Samlik 190 M 24 Gold River CA 6 19:04 5:22 7 39:43 1:10 9 22:47 1:28:05 8 1:28:05
9 Yifan Jiang 107 M 24 Pleasanton CA 7 22:03 4:12 9 47:25 0:49 4 17:58 1:32:25 9 1:32:25


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Anna Rogers 183 F 28 Atherton CA 3 12:37 2:47 4 35:23 0:43 1 16:37 1:08:05 1 1:08:05
2 Chauncey Ashby 7 F 27 Sparks NV 9 17:44 3:34 3 34:39 0:52 3 18:54 1:15:41 2 1:15:41
3 Rachel Nickens 165 F 26 Davis CA 4 14:40 2:05 6 37:11 1:13 10 21:29 1:16:37 3 1:16:37
4 Taylor Ferreira 68 F 26 Truckee MA 15 21:38 2:14 5 35:38 1:44 2 18:07 1:19:20 4 1:19:20
5 Wendy Thompson 208 F 27 Las Vegas NV 18 24:42 2:01 1 34:09 1:21 4 19:33 1:21:44 5 1:21:44
6 Kelli Stansell 201 F 26 Bass Lake CA 8 16:43 4:06 7 38:40 2:08 9 20:31 1:22:06 6 1:22:06
7 Jolene Duthie 61 F 26 Sparks NV 11 19:31 3:32 2 34:39 1:29 16 24:10 1:23:20 7 1:23:20
8 Janel Shodeen 193 F 28 Reno NV 13 20:24 4:50 8 38:46 1:08 7 20:15 1:25:22 8 1:25:22
9 Samantha Crosson 48 F 29 Truckee CA 1 10:33 2:57 13 45:13 0:58 19 26:20 1:25:59 9 1:25:59
10 Jennifer Balfour 12 F 28 San Diego CA 14 20:34 5:38 10 42:42 0:59 8 20:26 1:30:17 10 1:30:17
11 Tiffany Nguyen 163 F 25 San Jose CA 6 16:16 5:22 15 47:27 1:18 13 23:24 1:33:44 11 1:33:44
12 Tonga Nguyen 164 F 29 Sunnyvale CA 7 16:37 5:08 11 43:42 4:55 14 23:25 1:33:44 12 1:33:44
13 Rachel St. Pierre 200 F 29 Truckee CA 10 17:59 5:37 16 47:30 1:01 15 24:05 1:36:11 13 1:36:11
14 Amber Walling 215 F 29 Gardnerville NV 16 23:26 3:46 12 44:25 1:36 17 24:38 1:37:49 14 1:37:49
15 Anna Bleker 23 F 27 San Francisco CA 19 25:06 6 20:02 1:39:12 15 1:39:12
16 Krystle Moody 155 F 29 Oakland CA 20 26:39 3:11 9 41:20 1:20 20 27:07 1:39:36 16 1:39:36
17 Allison Bartlett 13 F 26 Sparks NV 5 16:12 3:56 20 1:01:38 0:53 11 21:49 1:44:26 17 1:44:26
18 Angelique Riordan 179 F 27 San Jose CA 12 19:59 4:55 19 55:56 1:20 18 26:15 1:48:23 18 1:48:23
19 Hannah Kohrman 121 F 26 Palo Alto CA 22 35:36 3:54 17 49:04 1:15 5 19:59 1:49:46 19 1:49:46
20 Leah Mikulsky 151 F 27 Chula Vista CA 17 24:28 4:55 14 46:36 2:19 21 31:50 1:50:06 20 1:50:06
21 Ana Clark 42 F 26 Reno NV 21 33:46 4:10 18 49:35 1:35 12 22:36 1:51:39 21 1:51:39
22 Kathleen Young 225 F 29 Dallas TX 2 12:37 15:33 21 1:01:57 1:54 22 37:05 2:09:03 22 2:09:03


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Grant Felt 67 M 27 Mammoth Lakes CA 1 10:17 1:44 2 30:34 1:02 1 13:17 56:52 1 56:52
2 Jack Hotho 263 M 26 Brooklyn NY 2 12:11 2:08 3 31:18 0:57 8 17:01 1:03:32 2 1:03:32
3 Arnaud Le Clech 127 M 28 Angers 3 13:02 3:16 4 32:06 0:54 6 16:10 1:05:25 3 1:05:25
4 Timothy Bosse 28 M 25 Tahoe City CA 10 18:51 3:54 1 30:20 0:42 3 15:44 1:09:29 4 1:09:29
5 Steven Wan 216 M 25 Pleasanton CA 4 14:42 4:22 9 34:57 0:59 5 16:08 1:11:06 5 1:11:06
6 Brett Long 132 M 26 Hayward CA 11 18:55 2:10 6 33:01 1:45 4 15:57 1:11:46 6 1:11:46
7 Joseph Filia 69 M 25 Las Vegas NV 8 18:30 2:30 8 33:43 1:29 10 17:52 1:14:03 7 1:14:03
8 Oliver Dechant 55 M 28 Edmonton AB 7 18:24 2:57 10 35:18 1:53 7 16:30 1:15:00 8 1:15:00
9 Micky Creedon 47 M 25 Hayward CA 5 17:03 5:21 11 35:24 2:53 12 19:05 1:19:45 9 1:19:45
10 Kevin Magee 136 M 25 Sparks NV 9 18:48 2:53 13 39:47 0:56 13 19:32 1:21:55 10 1:21:55
11 Nate Imelli 102 M 25 Minden NV 15 25:24 4:06 5 32:47 1:43 11 18:32 1:22:29 11 1:22:29
12 Scott Cassidy 270 M 27 Palo Alto CA 6 17:21 4:15 9 17:45 1:22:45 12 1:22:45
13 Greg Bartlett 14 M 29 Citrus Heights CA 14 23:03 4:13 12 36:26 1:45 14 20:12 1:25:37 13 1:25:37
14 Robert Craig 271 M 29 Truckee 13 21:56 6:39 14 41:01 1:42 2 15:03 1:26:18 14 1:26:18
15 Vikash Nandkeshwar 214 M 26 Sunnyvale CA 12 20:03 3:05 16 43:19 0:53 15 21:18 1:28:36 15 1:28:36
16 Kimhak Em 63 M 29 Fremont CA 16 36:34 2:39 7 33:27 1:48 16 21:48 1:36:15 16 1:36:15
17 James Tran 210 M 25 Fremont CA 17 42:23 4:23 15 42:51 2:03 17 24:24 1:56:02 17 1:56:02


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Anna Foletta 257 F 32 San Francisco CA 1 13:25 1:55 2 33:41 1:24 3 15:56 1:06:18 1 1:06:18
2 Kelly Booth 27 F 30 Roseville CA 4 15:06 3:03 3 35:45 1:36 2 15:00 1:10:28 2 1:10:28
3 Anika Burkhart 35 F 33 Truckee CA 2 14:06 3:27 4 36:04 1:19 4 18:09 1:13:04 3 1:13:04
4 Ruth Beatty 20 F 34 Oakland CA 8 18:48 2:53 5 36:12 2:06 6 19:35 1:19:31 4 1:19:31
5 Lauren Usui 213 F 32 San Francisco CA 1:21:10 5 1:21:10
6 Christina Garcia 77 F 30 San Francisco CA 16 23:37 3:22 7 36:51 1:32 5 18:33 1:23:53 6 1:23:53
7 Erin Moos 157 F 33 Sacramento CA 15 22:25 3:10 8 39:33 1:51 7 20:15 1:27:12 7 1:27:12
8 Andrea Gregg 266 F 30 Reno NV 11 19:38 5:37 9 39:56 1:47 10 20:36 1:27:32 8 1:27:32
9 Rebecca Matz 143 F 30 Roseville CA 3 14:11 2:11 19 49:09 1:06 15 22:32 1:29:08 9 1:29:08
10 Dimitra Havriluk 92 F 32 San Francisco CA 7 15:42 7:02 10 40:12 2:10 21 24:15 1:29:18 10 1:29:18
11 Margaret Lazzari 126 F 31 Reno NV 24 33:45 4:08 6 36:12 1:18 1 14:18 1:29:39 11 1:29:39
12 Megan Hughes 100 F 33 San Diego CA 12 19:45 5:13 13 42:58 2:03 9 20:23 1:30:20 12 1:30:20
13 Pam Porteous 267 F 33 Pleasant Hill CA 10 18:53 4:51 15 44:24 1:27 16 22:49 1:32:22 13 1:32:22
14 Stacy Demitropoulos 56 F 34 Reno NV 21 25:36 3:35 11 42:10 1:08 14 22:31 1:34:59 14 1:34:59
15 Shannon Waters 217 F 31 San Francisco CA 13 20:27 7:07 14 44:21 1:06 17 23:23 1:36:22 15 1:36:22
16 Serena Gandara 75 F 33 Spring Valley CA 19 24:27 4:43 16 46:40 1:37 8 20:17 1:37:43 16 1:37:43
17 Alice Goodwin 84 F 32 San Francisco CA 18 23:54 8:18 12 42:23 2:01 12 21:54 1:38:28 17 1:38:28
18 Maria Bremer 30 F 30 Hayward CA 6 15:29 5:48 22 53:26 2:50 20 24:07 1:41:38 18 1:41:38
19 Julia Harris 91 F 30 Livermore CA 5 15:29 5:48 21 53:25 2:53 19 24:05 1:41:38 19 1:41:38
20 Erica Reyes 177 F 32 Oakland CA 23 31:42 6:21 1 31:51 1:28 24 31:24 1:42:43 20 1:42:43
21 Candace Woo 223 F 31 San Francisco CA 17 23:38 7:17 17 48:07 1:11 18 23:26 1:43:37 21 1:43:37
22 Stephanie Berge 22 F 34 Dayton NV 22 29:11 5:19 20 52:39 1:10 11 21:11 1:49:29 22 1:49:29
23 Ranna Nash 161 F 33 Reno NV 20 25:33 6:22 23 56:46 1:18 23 31:21 2:01:19 23 2:01:19
24 Natina Robinson 182 F 34 Sparks NV 25 43:09 3:23 18 48:27 1:26 22 26:49 2:03:13 24 2:03:13
25 Elizabeth Bailey 11 F 30 Menlo Park CA 14 21:41 5:14 25 1:18:38 1:04 13 22:23 2:08:58 25 2:08:58
26 Suzanne McBee 145 F 33 Eagle Mountain UT 9 18:51 9:19 24 1:01:58 1:51 25 37:06 2:09:03 26 2:09:03


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Matthew Aguirre 1 M 34 Newport Beach CA 1 12:12 1:12 1 29:03 0:39 1 13:52 56:56 1 56:56
2 Michael Christiansen 41 M 30 Fernley NV 3 14:46 1:46 2 30:58 0:56 2 15:21 1:03:45 2 1:03:45
3 Sean Rudden 186 M 32 Concord CA 2 13:04 2:05 4 33:41 1:03 4 16:48 1:06:40 3 1:06:40
4 Charles Yu 226 M 33 San Francisco CA 5 16:16 2:42 3 31:47 1:54 6 17:29 1:10:05 4 1:10:05
5 Justin De Leon 52 M 32 San Jose CA 6 17:08 3:16 5 34:03 0:38 3 16:19 1:11:22 5 1:11:22
6 Sean Warren 264 M 34 Reno NV 7 17:47 3:07 7 38:06 1:38 10 21:00 1:21:36 6 1:21:36
7 David Coules 46 M 30 San Jose CA 9 19:57 3:24 10 41:57 0:54 5 17:00 1:23:10 7 1:23:10
8 Daniel McAulay 144 M 32 Oakland CA 4 14:54 3:07 9 41:13 0:57 12 23:17 1:23:27 8 1:23:27
9 Greg Ruth 187 M 34 San Francisco CA 12 25:07 1:37 8 17:49 1:28:31 9 1:28:31
10 Kristopher Benson 21 M 31 Tustin CA 10 23:56 3:33 13 43:26 0:43 7 17:41 1:29:17 10 1:29:17
11 Jordan Bartlett 16 M 34 Citrus Heights CA 14 26:27 5:20 6 35:20 3:31 9 19:32 1:30:08 11 1:30:08
12 Jessie Denham 57 M 30 Truckee CA 8 18:44 4:35 11 42:14 0:58 13 23:48 1:30:17 12 1:30:17
13 Tony Keefer 111 M 33 Santa Rosa CA 13 25:11 6:01 12 43:04 3:50 14 24:27 1:42:30 13 1:42:30
14 Eric Spivey 199 M 34 Oakland CA 11 24:47 5:17 14 47:55 1:33 11 23:02 1:42:31 14 1:42:31
15 Christopher Collins 229 M 30 San Diego CA 15 31:43 5:01 8 41:05 1:58 15 26:11 1:45:56 15 1:45:56


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Sarah Feliz 66 F 39 Reno NV 5 16:55 1:56 1 33:52 1:00 1 16:36 1:10:17 1 1:10:17
2 Iracema Hromnik 98 F 35 Alameda CA 2 15:46 2:53 5 37:25 0:58 4 18:36 1:15:35 2 1:15:35
3 Jennifer L Lanterman 124 F 35 Sparks NV 4 16:31 4:11 4 36:58 1:39 2 16:44 1:16:00 3 1:16:00
4 Christy Horgan 96 F 37 Reno NV 7 18:33 3:43 2 36:10 1:07 3 17:23 1:16:54 4 1:16:54
5 Mone' Haen 89 F 37 Truckee CA 3 16:09 3:29 5 19:24 1:23:00 5 1:23:00
6 Stephanie Kjelstrom 118 F 36 Castle Rock CO 11 20:21 3:50 3 36:27 2:25 9 21:30 1:24:32 6 1:24:32
7 Lori Troyer 211 F 37 Sparks NV 9 19:07 3:11 12 42:14 1:02 6 19:25 1:24:57 7 1:24:57
8 Andrea Fillers 70 F 39 Lake Arrowhead CA 1 15:41 4:59 6 39:21 3:28 13 22:53 1:26:21 8 1:26:21
9 Sarah Chamberlain 38 F 39 Seattle WA 8 18:35 5:20 8 40:22 1:26 16 23:51 1:29:32 9 1:29:32
10 Amy Poole 172 F 37 Gardnerville NV 12 20:37 4:33 11 41:09 1:59 11 21:47 1:30:03 10 1:30:03
11 Amber White 219 F 37 San Jose CA 15 23:59 3:05 7 39:39 1:27 14 23:19 1:31:27 11 1:31:27
12 Julie Leopold 129 F 36 Gold River CA 10 19:58 4:30 9 40:53 2:35 17 24:32 1:32:26 12 1:32:26
13 Mary Roth 185 F 39 Sparks NV 13 21:35 4:21 13 42:42 1:21 12 22:50 1:32:47 13 1:32:47
14 Jen Rains 175 F 37 Sparks NV 16 27:13 4:04 14 43:07 1:48 7 19:39 1:35:48 14 1:35:48
15 Tanya Richard 261 F 38 Ukiah CA 6 18:20 11:29 10 41:03 6:48 8 21:29 1:39:07 15 1:39:07
16 Jennifer Kelly 260 F 36 Ukiah CA 14 23:26 6:26 17 44:34 3:13 10 21:44 1:39:21 16 1:39:21
17 Elisa Ross 184 F 39 Reono NV 18 27:30 4:03 18 45:11 2:24 18 25:57 1:45:03 17 1:45:03
18 Jennifer Wing 221 F 36 Gardnerville NV 19 31:44 4:27 15 44:10 1:46 15 23:25 1:45:29 18 1:45:29
19 Elaine Correa 45 F 39 Gardnerville NV 17 27:15 3:41 16 44:30 2:24 19 28:49 1:46:38 19 1:46:38
20 Nicole Styx 206 F 38 Novato CA 20 36:31 4:51 19 52:22 2:34 20 32:39 2:08:54 20 2:08:54


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Andrew Gidney 82 M 39 San Anselmo CA 4 15:04 2:23 1 30:11 1:40 1 15:20 1:04:36 1 1:04:36
2 Adam Andreadakis 5 M 36 Citrus Heights CA 7 16:39 1:47 2 32:05 1:34 2 15:32 1:07:35 2 1:07:35
3 Neil Saxby 258 M 38 Alameda CA 5 15:40 2:26 4 35:14 2:00 5 17:11 1:12:29 3 1:12:29
4 Shawn Lucchesi 134 M 37 Gold River CA 2 14:45 3:53 9 37:25 0:59 10 19:26 1:16:26 4 1:16:26
5 John Kjelstrom 117 M 36 Castle Rock CO 9 18:15 4:18 7 36:18 2:26 3 16:45 1:17:59 5 1:17:59
6 Jake Bartlett 15 M 39 Citrus Heights CA 8 18:09 6:30 5 35:31 1:09 4 16:53 1:18:09 6 1:18:09
7 Shaemus McCrory 146 M 35 Reno NV 3 14:48 4:44 11 38:33 2:33 6 17:42 1:18:18 7 1:18:18
8 Jonathan Eckstein 62 M 37 San Francisco CA 11 21:00 3:47 3 34:11 2:13 8 18:15 1:19:24 8 1:19:24
9 Eric Kissel 116 M 37 San Francisco CA 10 19:51 3:24 10 38:05 0:46 7 18:09 1:20:13 9 1:20:13
10 Matt Clapham 142 M 36 Carson City NV 12 21:06 4:45 6 35:46 2:08 9 18:26 1:22:09 10 1:22:09
11 Boris Epstein 254 M 38 Palo Alto CA 1 12:12 7:08 12 45:11 1:21 13 22:12 1:28:02 11 1:28:02
12 Brandon Main 137 M 36 Reno NV 13 24:46 3:11 8 37:18 1:44 12 21:16 1:28:13 12 1:28:13
13 Greg Krouse 122 M 35 Martinez CA 6 15:58 5:27 14 50:06 1:10 14 24:19 1:36:59 13 1:36:59
14 Greg Musick 160 M 37 San Francisco CA 14 34:08 4:05 13 46:37 0:56 11 20:00 1:45:43 14 1:45:43


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Jennifer Moore 156 F 41 San Carlos CA 1 12:20 1:45 1 30:18 0:48 6 17:51 1:03:01 1 1:03:01
2 Janice Brod 32 F 44 Carson City NV 2 12:23 1:43 3 31:55 1:07 4 17:07 1:04:13 2 1:04:13
3 Kimberly Larson 125 F 40 Truckee CA 3 14:19 1:43 4 32:35 1:01 3 17:00 1:06:36 3 1:06:36
4 Laurie Schmitt 192 F 42 Berkeley CA 4 15:00 3:08 5 33:15 1:18 1 16:16 1:08:55 4 1:08:55
5 Nikki Warren 256 F 42 South Lake Tahoe CA 5 15:28 2:36 8 34:35 1:21 8 20:06 1:14:05 5 1:14:05
6 Melody Daley 50 F 41 San Jose CA 9 19:10 1:49 7 34:03 1:20 7 18:24 1:14:43 6 1:14:43
7 Brenda Speer 198 F 44 Valley Springs CA 8 17:11 1:49 10 37:08 1:16 5 17:27 1:14:49 7 1:14:49
8 Karin Whitham 220 F 44 Tahoe City CA 11 21:33 4:06 2 31:47 1:49 2 16:21 1:15:33 8 1:15:33
9 Erika Cline 44 F 42 Catheys Valley CA 12 21:34 2:51 6 33:35 1:21 10 20:13 1:19:31 9 1:19:31
10 Marta Zulik 227 F 44 Stockton CA 7 17:08 3:12 13 40:15 1:54 9 20:10 1:22:38 10 1:22:38
11 Heidi Parker 169 F 42 Reno NV 6 15:30 2:53 14 42:07 1:53 13 21:01 1:23:23 11 1:23:23
12 Dawn Hill 94 F 41 Los Gatos CA 10 20:23 3:23 9 36:16 1:32 14 22:12 1:23:44 12 1:23:44
13 Karin Jenks 105 F 44 San Lorenzo CA 13 22:35 2:29 11 38:15 1:32 11 20:40 1:25:29 13 1:25:29
14 Pamala Ganger 76 F 43 Reno NV 15 28:13 3:30 12 39:55 1:58 15 22:22 1:35:57 14 1:35:57
15 Katy Parodi 170 F 41 Gardnerville NV 16 29:11 2:36 15 42:29 1:57 16 22:52 1:39:03 15 1:39:03
16 Adrienne Smiley 196 F 42 Watsonville CA 14 27:29 4:06 16 45:08 1:29 17 23:56 1:42:06 16 1:42:06
17 Julie Oliver 167 F 43 Sacramento CA 17 31:41 2:52 18 52:08 1:55 18 27:51 1:56:26 17 1:56:26
18 Jana Brock 31 F 44 Reno NV 19 48:42 3:57 17 46:03 3:05 12 20:41 2:02:25 18 2:02:25
19 Michelle Lane 123 F 42 McKinleyville CA 18 36:33 6:01 19 1:02:07 1:37 19 38:56 2:25:12 19 2:25:12


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Stefan Laursen 279 M 44 Fairfax CA 1 11:08 1:27 1 27:48 0:49 1 13:53 55:03 1 55:03
2 David Jamin 104 M 40 Schiltigheim 3 13:54 1:43 5 32:08 1:15 3 15:58 1:04:56 2 1:04:56
3 Josh Bartlett 17 M 40 Lincoln CA 2 13:46 4:30 2 30:50 1:04 2 15:57 1:06:04 3 1:06:04
4 Frank Murer 159 M 44 FéES J'AI 5 15:00 3:20 4 31:58 1:22 7 19:32 1:11:10 4 1:11:10
5 Chad Follmer 71 M 43 Lafayette CA 7 19:00 3:50 3 31:13 1:42 6 18:58 1:14:40 5 1:14:40
6 David Richardson 178 M 41 San Francisco CA 9 20:31 4:07 8 35:40 1:44 9 20:11 1:22:11 6 1:22:11
7 Randy Stuhler 205 M 40 Salinas CA 4 14:49 3:21 9 36:43 2:00 11 25:22 1:22:13 7 1:22:13
8 Jeffrey Chamberlain 37 M 40 Seattle WA 10 24:09 6:10 6 34:18 1:55 4 17:02 1:23:31 8 1:23:31
9 Ben Politzer 171 M 42 San Carlos CA 8 19:59 4:14 10 39:15 1:08 8 19:43 1:24:18 9 1:24:18
10 John Salomon 189 M 43 San Jose CA 12 29:45 5:01 7 34:56 2:48 5 18:52 1:31:21 10 1:31:21
11 Anthony Kim 115 M 44 San Francisco CA 11 27:44 4:42 11 39:49 2:02 10 22:35 1:36:51 11 1:36:51
12 Jack Leung 130 M 43 Reno NV 6 15:40 5:18 12 46:37 2:42 12 29:28 1:39:43 12 1:39:43


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Lori Clerkin 43 F 48 Redwood City CA 1 15:36 2:14 2 33:43 1:24 1 16:43 1:09:37 1 1:09:37
2 Karel Malloy 138 F 47 Reno NV 6 18:57 2:28 1 33:29 1:07 2 17:52 1:13:50 2 1:13:50
3 Valerie Buresi 34 F 47 Strasbourg 5 17:50 2:32 3 33:50 1:24 4 20:19 1:15:53 3 1:15:53
4 Bonnie Madieros 135 F 48 Gardnerville NV 2 15:39 2:21 5 38:47 1:46 6 22:11 1:20:42 4 1:20:42
5 Katie Pruski 174 F 47 Truckee CA 8 22:31 2:49 4 38:42 1:17 3 19:32 1:24:49 5 1:24:49
6 Leslie Stitzlein 203 F 45 San Mateo CA 7 20:41 4:23 7 41:00 2:00 7 24:09 1:32:12 6 1:32:12
7 Nathalie Atwell 8 F 49 Reno NV 9 23:33 4:55 6 40:48 2:06 5 20:58 1:32:17 7 1:32:17
8 Linda Gray 86 F 49 Rohnert Park CA 10 23:58 6:08 8 43:04 3:06 8 24:47 1:41:00 8 1:41:00
9 Barbara Goebel 83 F 49 Auburn CA 4 17:33 6:14 9 47:29 3:13 9 27:07 1:41:34 9 1:41:34
10 Karen Munson 158 F 46 Sparks NV 3 17:17 6:52 10 1:01:06 1:14 10 30:54 1:57:21 10 1:57:21


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Jonathan Tay 207 M 48 Reno NV 1 16:36 4:07 1 30:33 1:26 1 14:32 1:07:14 1 1:07:14
2 Pablo Mogollon 153 M 46 Folsom CA 2 21:45 6:22 2 38:47 1:25 2 21:27 1:29:43 2 1:29:43


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Michelle Faurot 262 F 54 Reno NV 1 12:18 1:23 1 30:48 1:19 2 18:41 1:04:27 1 1:04:27
2 Laurie Axell 9 F 51 Carnelian Bay CA 2 14:19 1:46 2 32:04 1:33 1 18:04 1:07:44 2 1:07:44
3 Pamela Holman 95 F 53 Tahoe City CA 4 17:42 2:52 3 38:32 0:55 5 22:06 1:22:06 3 1:22:06
4 Denise Ramsey 176 F 52 Carson City NV 3 15:51 2:42 6 42:05 0:59 4 22:05 1:23:39 4 1:23:39
5 Jean Logan 131 F 53 Bishop CA 6 24:15 3:40 5 41:54 1:14 3 19:48 1:30:50 5 1:30:50
6 Jeanne Getz 81 F 50 Reno NV 7 25:43 5:45 4 39:50 1:56 7 22:58 1:36:11 6 1:36:11
7 Terryl Mappus 140 F 51 Bishop CA 11 41:46 3:27 7 47:33 1:07 6 22:41 1:56:32 7 1:56:32
8 Laura Santora 191 F 51 Tracy CA 5 21:51 9:15 9 52:17 3:37 9 35:21 2:02:19 8 2:02:19
9 Jean Watson 218 F 51 Truckee CA 8 27:51 5:41 10 54:54 1:39 10 38:27 2:08:30 9 2:08:30
10 Katherine Merrill 148 F 50 Kensington CA 10 40:46 9:34 8 50:08 2:21 8 27:58 2:10:46 10 2:10:46
11 Cathy Beach 19 F 53 Quincy CA 9 30:38 7:30 11 1:14:07 1:35 11 39:07 2:32:54 11 2:32:54


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Stephen Jenks 106 M 50 San Lorenzo CA 1 15:14 1:37 2 32:04 1:20 1 18:04 1:08:17 1 1:08:17
2 Phil Montalbano 154 M 50 Fair Oaks CA 2 16:02 2:12 1 31:19 2:10 3 20:38 1:12:18 2 1:12:18
3 Dave Mappus 139 M 52 Bishop CA 3 19:42 5:11 4 37:32 1:15 2 18:44 1:22:23 3 1:22:23
4 Patrick Kerwin 114 M 54 Redwood City CA 5 31:22 4:51 3 35:49 2:52 4 20:48 1:35:40 4 1:35:40
5 Jeff Antrim 6 M 54 Pleasanton CA 4 20:05 5:27 5 46:28 2:11 5 31:46 1:45:55 5 1:45:55


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Kim Tonello 209 F 55 Citrus Heights CA 1 20:00 3:04 1 37:36 1:49 1 22:32 1:24:59 1 1:24:59
2 Marta Azzam 10 F 58 Carson City NV 3 43:05 5:21 2 46:45 1:48 2 24:17 2:01:15 2 2:01:15
3 Suzanne Booher 25 F 56 Sparks NV 2 31:31 10:13 3 50:57 3:40 3 28:02 2:04:21 3 2:04:21


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Eduardo Escoto 65 M 56 June Lake CA 1 17:34 2:18 3 32:28 1:10 1 18:35 1:12:03 1 1:12:03
2 Masuo Robinson 181 M 56 Redwood City CA 2 17:53 2:21 1 32:13 1:11 4 19:57 1:13:34 2 1:13:34
3 Tom Stuart 204 M 58 Clovis CA 6 26:41 2:46 4 32:36 1:01 3 19:43 1:22:45 3 1:22:45
4 Craig Gay 78 M 59 Vancouver BC 4 21:58 4:37 2 32:20 1:42 6 22:56 1:23:31 4 1:23:31
5 Tim Sadler 188 M 58 Monterey CA 5 24:28 3:48 5 37:53 1:26 2 19:22 1:26:56 5 1:26:56
6 John Gray 85 M 55 Rohnert Park CA 3 21:49 4:51 7 41:10 1:48 7 27:48 1:37:23 6 1:37:23
7 Matthew Booher 24 M 57 Sparks NV 7 29:32 5:42 6 40:49 1:18 5 20:17 1:37:36 7 1:37:36


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Sharon Field 230 F 61 Carson City NV 1 21:16 4:14 2 44:17 1:31 1 25:44 1:37:01 1 1:37:01
2 Laura Brower 33 F 64 Sparks NV 2 30:46 3:30 1 43:51 1:59 2 28:30 1:48:33 2 1:48:33


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Scott Horlock 231 M 61 Santa Cruz CA 1 17:29 2:36 1 33:13 2:05 1 20:10 1:15:30 1 1:15:30
2 Carl Winther 240 M 60 Lafayette CA 2 18:28 4:52 2 39:37 2:00 2 27:34 1:32:28 2 1:32:28


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 65 - 69 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Bruce Bowie 29 M 65 Santa Rosa CA 1 17:40 2:00 1 37:14 1:26 1 20:48 1:19:07 1 1:19:07
2 Ron Wingard 239 M 66 Dayton NV 2 22:06 4:32 2 38:03 2:54 2 21:20 1:28:54 2 1:28:54
3 Tom Robbe 180 M 65 Sebastopol CA 3 28:30 8:36 3 44:26 1:27 3 25:32 1:48:29 3 1:48:29


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 70 - 74 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Marilyn Modafferi 234 F 70 Truckee CA 1 43:09 6:38 1 45:03 1:16 1 23:09 1:59:13 1 1:59:13


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 70 - 74 SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Bill Richardson 236 M 73 Lincoln CA 1 26:11 5:34 1 32:27 3:04 1 23:12 1:30:26 1 1:30:26


********** OVERALL ATHENA RESULTS M SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Anika Burkhart 35 F 33 Truckee CA 3 14:06 3:27 1 36:04 1:19 1 18:09 1:13:04 1 1:13:04
2 Denise Ramsey 176 F 52 Carson City NV 4 15:51 2:42 2 42:05 0:59 2 22:05 1:23:39 2 1:23:39
3 Samantha Crosson 48 F 29 Truckee CA 1 10:33 2:57 4 45:13 0:58 4 26:20 1:25:59 3 1:25:59
4 Elisa Ross 184 F 39 Reono NV 6 27:30 4:03 3 45:11 2:24 3 25:57 1:45:03 4 1:45:03
5 Jean Watson 218 F 51 Truckee CA 7 27:51 5:41 6 54:54 1:39 8 38:27 2:08:30 5 2:08:30
6 Nicole Styx 206 F 38 Novato CA 9 36:31 4:51 5 52:22 2:34 5 32:39 2:08:54 6 2:08:54
7 Suzanne McBee 145 F 33 Eagle Mountain UT 5 18:51 9:19 8 1:01:58 1:51 7 37:06 2:09:03 7 2:09:03
8 Kathleen Young 225 F 29 Dallas TX 2 12:37 15:33 7 1:01:57 1:54 6 37:05 2:09:03 8 2:09:03
9 Cathy Beach 19 F 53 Quincy CA 8 30:38 7:30 9 1:14:07 1:35 9 39:07 2:32:54 9 2:32:54


********** OVERALL CLYDESDALE RESULTS M SPRINT **********

Place Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Randy Stuhler 205 M 40 Salinas CA 2 14:49 3:21 1 36:43 2:00 4 25:22 1:22:13 1 1:22:13
2 Boris Epstein 254 M 38 Palo Alto CA 1 12:12 7:08 4 45:11 1:21 1 22:12 1:28:02 2 1:28:02
3 Jessie Denham 57 M 30 Truckee CA 4 18:44 4:35 3 42:14 0:58 2 23:48 1:30:17 3 1:30:17
4 Greg Krouse 122 M 35 Martinez CA 3 15:58 5:27 5 50:06 1:10 3 24:19 1:36:59 4 1:36:59
5 Christopher Collins 229 M 30 San Diego CA 5 31:43 5:01 2 41:05 1:58 5 26:11 1:45:56 5 1:45:56


Lake Tahoe Triathlon
Race Scored by Big Sky Endurance Sports
8/23/2014

Off Course and NON-FINISHER RESULTS

Place Bib Status Name Bib Sex Age City State Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 197 Amy Smith 197 F 43 South Lake Tahoe CA 1 15:29 3:32 1 36:59 2:47
2 109 Nissa Jimenez 109 F 40 Reno NV 2 49:11
3 80 Christy George 80 F 40 Reno NV