Ta Hoe Nalu
Kings Beach, Lake Tahoe, CA
08/17/2014
********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS 5 MILE **********


********** WOMEN-JUNIORSUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 51 129 Sofia Sanchez F 13 Tahoe Vista CA 55:56
2 79 231 Elam Lindsay F 13 Tahoe Vista CA 59:13
3 114 44 Belah Ellis F 11 1:03:25
4 157 185 Claire Berry F 7 Reno NV 1:10:47
5 162 186 Rachel Speirer F 15 Reno NV 1:13:05


********** MEN-JUNIORSUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 26 82 Ryan Funk M 13 Truckee CA 52:34
2 30 371 Joshua Brackett M 12 Slt CA 52:48
3 33 385 Summit Moulton M 15 South Lake Tahoe CA 53:15
4 44 376 Levi Largent M 14 South Lake Tahoe CA 54:45
5 65 390 Luke Allen M 13 South Lake Tahoe CA 58:01
6 66 386 Riley McConoughey M 15 South Lake Tahoe CA 58:02
7 72 133 Lucas Valois M 12 Tahoe City CA 58:42
8 82 131 Phoenix Sanchez M 11 Tahoe Vista CA 59:23
9 109 382 Kaden Neary M 11 South Lake Tahoe CA 1:03:03
10 112 246 Delila Quinn M 10 Homewood CA 1:03:12
11 121 165 Gibson Elkins M 15 Truckee CA 1:04:11
12 123 300 Matix Springer M 10 Malibu CA 1:04:43
13 127 143 Estani Boeri M 10 Tahoe Vista CA 1:04:52
14 128 389 Kade Schrauben M 9 South Lake Tahoe CA 1:04:56
15 137 247 Sage Quinn M 13 Homewood CA 1:06:36
16 140 332 Carson Goetz M 17 Incline Village NV 1:06:52
17 154 245 Zenin Quinn M 8 Homewood CA 1:08:59
18 172 134 Otto Albrecht M 10 Inlcine NV 1:16:17
19 181 380 Ryder Schwartz M 11 Tahoe City CA 1:18:26


********** WOMEN18-39-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 49 110 Ruthy Vesler F 36 55:41
2 55 261 Kristy Morris F 37 Hermosa Baeach CA 56:40
3 56 112 Natali Zollinger F 30 56:48
4 68 95 Brie Moore F 38 58:22
5 78 222 Kaila Pearson F 21 Santa Cruz CA 59:12
6 89 201 Jessica Chichra F 32 Orlando FL 59:52
7 99 344 Lindsey Felsch F 24 Tahoe Vista CA 1:01:00
8 101 155 Claire Buchanan F 25 Sacramento CA 1:01:09
9 115 55 Anastasia Alexander F 23 1:03:30
10 139 404 Heather Largent F 39 Slt CA 1:06:51
11 158 383 Daniell McCord F 38 Tahoe City CA 1:10:52
12 160 375 Meaghen Rafferty F 25 Kings Beach CA 1:11:17
13 167 308 Erica Shearer F 39 Roseville CA 1:14:09
14 173 190 Michelle Mattson F 36 Kings Beach CA 1:16:21
15 186 43 Jacquelyn Cheun F 27 1:24:37


********** MEN18-39-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 25 111 John Walsh M 39 Mendocino CA 52:20
2 29 11 Nate Ludwig M 36 Incline Village NV 52:46
3 38 316 Mick Vollmer M 38 San Clemente CA 53:52
4 54 200 Matt Harnett M 29 San Diego CA 56:35
5 62 410 Markus Lang M 38 Truckee CA 57:50
6 73 70 Bobby Barrett M 36 58:47
7 76 403 Derek Brown M 28 Tahoe City CA 59:03
8 102 352 Lauren Robinson M 24 Carnelian CA 1:01:13
9 103 141 Mitchell Silverstein M 34 Sanfrancisco CA 1:01:15
10 119 313 Kyle Bokariza M 28 CA 1:03:53
11 131 309 Kevin Shearer M 37 Roseville CA 1:05:04
12 135 500 Sorren McCool M 36 Reno NV 1:05:56
13 165 401 Shane Mahan M 38 Santa Barbara CA 1:13:58


********** WOMEN40-59-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 64 370 Sally Mello F 48 El Dorado Hills CA 57:58
2 69 244 Wendy Ackermann F 48 Homewood CA 58:26
3 70 189 Natalia Fon F 53 Palo Alto CA 58:26
4 75 301 Jacey Suda F 49 Pacific Beach CA 59:01
5 80 107 Francine Tone F 58 59:14
6 96 325 Lori Drourr F 45 Sausalito CA 1:00:48
7 113 195 Sheila Hickman F 51 Tahoe Vista CA 1:03:19
8 117 157 Patty Robbins F 59 Truckee CA 1:03:49
9 126 361 Aleniga Vrecek F 50 Tahoe City CA 1:04:51
10 134 124 Pamela Lascoe F 49 Auburn CA 1:05:53
11 138 360 Janet Gavaldon F 42 San Diego CA 1:06:49
12 150 101 Roxanne Scott F 58 1:07:54
13 152 331 Katrina Goetz F 49 Incline Village NV 1:08:14
14 163 115 Barbara Rote F 59 Clovis CA 1:13:22
15 169 276 Beth Wettstein F 46 Sacramento CA 1:14:47
16 171 409 Jana Vandyck F 46 San Clemente CA 1:15:38


********** MEN40-59-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 34 365 Jay Prigge M 47 Truckee CA 53:15
2 37 353 Scott Estrada M 47 Sacramento CA 53:42
3 74 364 Glenn Dombeck M 44 Kensington CA 59:00
4 84 98 Mike Rattary M 43 59:39
5 92 399 Bruce Walters M 54 Sacramento CA 1:00:16
6 105 357 Gibson Beeler M 56 Zephyr Cove NV 1:02:11
7 107 192 Rod Clohan M 52 Dublin CA 1:02:20
8 110 147 Nicolas Ostermann M 45 Sanfrancisco CA 1:03:10
9 120 73 Karl Carstensen M 44 1:03:54
10 122 86 Steve Harding M 57 1:04:35
11 132 337 Guillauole Privat M 41 Leucate FR 1:05:09
12 133 116 Tim Rote M 53 Clovis CA 1:05:37
13 136 388 Alan Eggers M 56 Lake Of The Pines CA 1:06:22
14 143 84 Jim Garrissere M 58 1:07:06
15 144 194 Rick Carpenter M 58 Danville CA 1:07:11
16 155 153 Doug Powell M 50 Stockton CA 1:09:52


********** WOMEN60+SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 148 339 Nickie Misfeldt F 62 Carnelian Bay CA 1:07:43
2 161 71 Debbie Broughan F 60 1:11:25
3 176 96 Elaine Peat-Foster F 62 1:17:05
4 177 363 Mindy Dillion F 61 Zephyr Cove NV 1:17:37
5 185 51 Kathleen Threlfall F 66 1:21:08
6 187 346 Lynn Felsch F 62 Tahoe City CA 1:27:52
7 188 347 Mimi Robinton F 65 Palo Alto CA 1:28:40
8 190 63 Nancy Heaslett F 71 Graeagle CA 1:37:13


********** MEN60+SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 145 85 John Goforth M 60 1:07:20
2 184 78 Noel Dufty M 61 1:20:07
3 189 62 Dave Heaslett M 71 Graeagle CA 1:35:08


********** MEN-JUNIORSUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 22 23 Dylan Goode M 17 51:10
2 28 392 Austin Allen M 16 South Lake Tahoe CA 52:38
3 36 136 Cameron Valois M 14 Tahoe City CA 53:36
4 46 74 Jojo Chism M 17 55:20
5 57 123 Ioan Lascoe M 16 Auburn CA 56:56


********** WOMEN18-39-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 60 89 Rascha Jelks F 24 57:42
2 170 216 Christine Matejko F 31 Sacramento CA 1:15:29


********** MEN18-39-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 9 317 Evan Derdows Kirby M 26 Slt CA 47:03
2 14 285 Brent Campbell M 32 Newport Beach CA 48:22
3 16 214 Dax Willard M 36 Tahoe City CA 49:12
4 21 219 Pablo Boni M 38 Argentina 50:23
5 23 208 Rob MacIas M 38 Sacramento CA 51:39
6 59 146 Tyler Brown M 33 Truckee CA 57:08
7 83 379 Sean Ketchum M 36 San Jose CA 59:28
8 95 393 Hollis Turner M 39 Red Bluff CA 1:00:39
9 98 68 Bill Allred M 35 1:00:57
10 108 377 Brandon Lottman M 29 Kings Beach CA 1:02:25
11 151 69 Scott Amos M 39 1:07:55


********** WOMEN40-59-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 90 32 Julie Stevens F 46 59:59
2 93 351 Hilary Andersen F 50 Mall Valley CA 1:00:28


********** MEN40-59-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 10 188 Bojan Bernard M 52 Palo Alto CA 47:05
2 12 83 Steve Funk M 47 47:12
3 17 412 Chris Brackett M 45 South Lake Tahoe CA 49:13
4 18 220 Mariano Rossini M 40 Man Del Plate 49:37
5 24 391 John Allen M 53 South Lake Tahoe CA 52:03
6 27 387 Scott McConnaughay M 54 South Lake Tahoe CA 52:38
7 39 114 Eric Schaefer M 40 Tahoe City CA 54:07
8 40 248 Joe Quinn M 49 Homewood CA 54:16
9 41 350 Tom Kalange M 52 Tahoe City CA 54:28
10 42 22 Dale Goode M 52 54:42
11 43 135 John Albrecht M 47 Inlcine NV 54:45
12 45 137 Kyle Wade M 49 Santa Cruz CA 55:00
13 52 405 Chris Hedberg M 47 Napa CA 56:12
14 53 60 Robert Demarco M 47 56:23
15 58 384 Kyle Schrauben M 42 South Lake Tahoe CA 56:56
16 61 362 Chris Hollingsworth M 41 Colfax CA 57:46
17 63 21 Juerg Geser M 44 57:53
18 77 81 Michael Fong M 55 59:08
19 85 354 Troy Franklin M 51 Lake Of The Pines CA 59:46
20 94 315 Brent Lacher M 42 Dana Point CA 1:00:38
21 100 105 Tom Sullivan M 53 1:01:07
22 141 372 Jamie Willin M 59 Redwood City CA 1:06:52
23 146 75 David Culp M 56 1:07:32
24 149 394 Robert Galbraith M 52 Santa Rosa CA 1:07:45


********** MEN60+SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 32 327 Mike Day M 62 Markleeville CA 53:05
2 47 217 Jim Granger M 61 Tahoe City CA 55:29
3 48 349 Greg Felsch M 62 Tahoe City CA 55:31
4 111 90 Bob Long M 63 1:03:11
5 174 348 Michael Robinton M 71 Palo Alto CA 1:16:34


********** MEN40-59-UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 19 373 Larry Ferguson M 55 Tahoma CA 50:04
2 88 158 Luke Shullenberger M 43 Waterburg VT 59:52
3 164 400 Jon Ziskind M 41 Santa Barbara CA 1:13:56


********** MEN60+UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 156 355 Barney Pugh M 66 Lake Of The Pines CA 1:10:28


********** WOMEN-PRONESTOCK CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 147 142 Anik Wild F 42 Truckee CA 1:07:39


********** MEN-PRONESTOCK CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 50 140 Jay Wild M 34 Truckee CA 55:42
2 67 197 Rand Carter M 50 Tahoe Vista CA 58:17
3 81 345 Marcus Tingle M 45 Incline Village NV 59:22
4 97 369 Scott Mobley M 63 Portola CA 1:00:51
5 104 3 Brian Thomas M 50 1:01:43
6 116 249 Edwin Samuels M 62 Portola Valley CA 1:03:38
7 183 396 Dan Quam M 56 Petaluma CA 1:20:00


********** MEN-PRONE14 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 86 77 John Distefano M 50 59:47
2 125 130 Ruben Sanchez M 44 Tahoe Vista CA 1:04:47
3 153 381 Austin Yang M 23 Incline Village NV 1:08:24


********** MEN-PRONEUNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 129 329 Phil Segal M 69 Tahoe City CA 1:04:57


********** WOMEN-SUPSURF CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 175 120 Saki Evans F 53 Carmel Valley CA 1:16:39
2 178 108 Evan Trosin F 46 1:17:42
3 179 282 Breena Martin F 30 Lake Forest CA 1:18:19
4 180 333 Kristtina Goetz F 14 Incline Village NV 1:18:25


********** MEN-SUPSURF CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 87 91 Walter MacHado M 62 59:48
2 91 99 Cary Riter M 55 1:00:08
3 106 156 Jacob Morton M 25 Sacramento CA 1:02:18
4 118 119 Ron Evans M 54 Carmel Valley CA 1:03:49
5 142 330 David Goetz M 51 Incline Village NV 1:06:57
6 159 100 Mark Scott M 60 1:10:53
7 166 398 Peter Barker M 40 Santa Barbara CA 1:14:02
8 168 397 Adrian Gardinier M 44 Santa Barbara CA 1:14:13
9 182 358 Kelton Stevens M 9 Citrisheights CA 1:19:08


********** WOMEN-OC-1 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 20 7 Helen Gallagher F 54 50:22
2 35 326 Shannon Pearce F 31 Tahoe City CA 53:18
3 124 198 Zoe Carter F 11 Tahoe Vista CA 1:04:45


********** MEN-OC-1 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 1 402 Greg Wright M 53 Haleiwa HI 43:06


********** OC-6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 2 407 Deb Lews F 38 South Lake Tahoe CA 43:35
2 5 499 Slt Boys Day M 11 Slt CA 45:13
3 71 211 Slt Girls Day F 14 Slt CA 58:33


********** NOCLASS CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 3 163 Jen Fuller F 51 Sausalito CA 43:37
2 4 113 Geoff James M 51 Sausalito CA 43:41
3 15 356 Orrin Drecher M 8 Incline Village NV 49:05
4 130 193 Kate Carpenter F 55 Danville CA 1:05:04


********** WOMEN-ELITE-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 31 286 Gail Vento F 38 St Thomas VI 52:55


********** MEN-ELITE-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 6 76 Arthur Daniel M 18 Vannes FR 45:43
2 7 367 Micael Tavares M 31 Apex NC 46:49
3 8 164 Ej Johnson M 51 San Diego CA 46:55
4 11 31 Seth Springer M 37 47:07


********** MEN-ELITE-UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 13 287 Eric Walker M 41 St Thomas VI 47:36