XTERRA Lake Tahoe AND Big Blue 5k & 10k
Race Scored by Big Sky Endurance Sports
8/16/2014
********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS SPRINT **********


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 20 - 24 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Riley Howard M 22 Petaluma CA 3 21:09 1 2:06 1 1:43:39 2 1:09 1 23:44 2:31:46 1 2:31:46
2 Chase Racich M 21 Santa Barbara CA 1 14:09 2 2:37 2 2:25:57 1 0:50 3 29:28 3:12:58 2 3:12:58
3 Kyle Dediminicantan M 24 Cardiff CA 2 20:01 3 2:55 3 2:37:19 3 2:29 2 29:08 3:31:50 3 3:31:50


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Jade Everett F 29 Reno NV 1 22:25 1 4:34 1 2:57:02 1 1:53 1 27:56 3:53:48 1 3:53:48


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Andrew Jensen M 25 Bend OR 1 17:15 1 1:54 1 1:54:13 1 0:40 1 24:14 2:38:15 1 2:38:15


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Lisa Bozek F 33 San Francisco CA 2 22:51 3 3:16 1 3:01:03 2 1:45 2 35:17 4:04:09 1 4:04:09
2 Anika Burkhart F 33 Truckee CA 1 13:36 2 3:00 2 3:35:55 1 1:33 1 32:35 4:26:38 2 4:26:38
3 Annette Hronik F 34 Henderson NV 3 29:43 1 2:26 3 4:14:04 3 2:27 3 48:20 5:36:59 3 5:36:59


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Cheyne Hann M 30 Santa Clara CA 1 18:47 1 2:39 1 2:21:59 2 1:47 1 28:18 3:13:28 1 3:13:28
2 Michael Brown M 31 San Francisco CA 2 31:11 2 3:02 2 2:47:25 1 1:00 2 29:56 3:52:32 2 3:52:32


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Helen Strachan F 38 Park City UT 1 21:42 1 2:49 1 3:02:35 1 0:57 1 32:03 4:00:04 1 4:00:04
2 Laura Hronik F 36 Colorado Springs CO 2 24:30 2 7:38 2 4:14:03 2 2:28 2 48:21 5:36:59 2 5:36:59


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 John Novikoff M 39 Rocklin CA 4 19:54 1 2:02 1 1:56:29 1 0:49 4 28:18 2:47:30 1 2:47:30
2 Adam Wade M 39 San Francisco CA 6 20:47 8 3:55 2 2:01:22 5 1:27 2 25:41 2:53:10 2 2:53:10
3 Josh Upton M 35 Winnemucca NV 3 19:30 2 2:29 3 2:16:58 3 1:11 1 25:39 3:05:45 3 3:05:45
4 Dan Morales M 36 Reno NV 2 19:29 4 2:58 4 2:21:42 4 1:20 3 27:55 3:13:22 4 3:13:22
5 Tyler Carter M 39 Alpine UT 5 20:11 5 2:59 5 2:23:24 7 1:55 8 29:57 3:18:23 5 3:18:23
6 Jason Edmiston M 39 Roseville CA 1 16:29 6 3:07 7 2:32:56 8 1:59 6 28:43 3:23:11 6 3:23:11
7 Gabe Brown M 39 San Rafael CA 7 20:51 7 3:52 6 2:26:35 9 2:08 9 32:10 3:25:35 7 3:25:35
8 Jeffrey Gail M 38 Reno NV 8 22:52 3 2:40 8 2:34:01 2 1:04 5 28:35 3:29:11 8 3:29:11
9 Robert Bozek M 38 Bedford NH 9 23:54 9 4:12 9 3:00:55 6 1:37 7 28:45 3:59:20 9 3:59:20


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Shannon Marshall F 44 Boise ID 1 24:13 1 3:25 1 2:57:25 1 2:16 1 30:22 3:57:38 1 3:57:38


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Stefan Laursen M 44 Fairfax CA 1 15:12 1 1:58 1 1:55:48 1 0:51 1 22:42 2:36:30 1 2:36:30
2 Austyn McLoughlin M 41 San Francisco CA 3 20:22 2 3:05 2 2:12:28 3 1:23 2 27:40 3:04:56 2 3:04:56
3 Ian Carter M 42 Loomis CA 2 19:38 3 3:08 3 2:14:35 2 1:19 3 30:32 3:09:10 3 3:09:10
4 Walter Meyer M 43 Livermore CA 5 21:10 5 4:44 4 2:42:30 5 3:24 4 32:16 3:44:01 4 3:44:01
5 Branden Chaneg M 44 Las Vegas NV 4 20:57 4 3:14 5 2:54:03 4 2:03 5 32:54 3:53:09 5 3:53:09


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Kim Devine F 48 Reno NV 1 21:07 1 2:46 1 2:40:04 1 1:16 1 31:57 3:37:08 1 3:37:08
2 Alisa Seeberger F 49 South Jordan UT 2 26:55 2 3:18 2 2:53:07 2 4:49 2 34:16 4:02:21 2 4:02:21


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Karl With A K M 46 Corwallis OR 1 16:38 1 1:42 1 1:59:04 3 1:07 1 26:55 2:45:23 1 2:45:23
2 Steve Dalal M 46 Saratoga CA 5 18:37 3 2:03 2 2:01:17 2 1:01 2 27:51 2:50:45 2 2:50:45
3 Dean Welsh M 48 Carlsbad CA 4 18:13 7 2:49 3 2:07:21 7 1:33 5 30:24 3:00:18 3 3:00:18
4 Tim Racich M 47 Incline Village NV 2 17:22 2 1:45 4 2:13:04 4 1:17 6 30:38 3:04:05 4 3:04:05
5 Paul Vance M 46 Las Vegas NV 3 18:11 4 2:17 6 2:18:35 1 0:51 4 28:51 3:08:43 5 3:08:43
6 Ryan Adamson M 47 Incline Village NV 6 19:11 5 2:19 7 2:20:22 5 1:29 3 28:41 3:12:00 6 3:12:00
7 Dennis Crespo M 47 Truckee CA 8 24:38 6 2:33 5 2:15:28 6 1:29 8 35:37 3:19:43 7 3:19:43
8 Garrett Pederson M 45 Danville CA 7 19:59 8 5:20 8 2:41:57 9 5:11 7 32:54 3:45:19 8 3:45:19
9 Steve Uhlir M 45 Del Mar CA 9 25:27 9 7:52 9 3:10:57 8 3:37 9 43:45 4:31:36 9 4:31:36


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Meiling Yee F 52 Sunnyvale CA 1 20:00 1 2:11 1 2:17:42 1 1:29 1 30:31 3:11:52 1 3:11:52
2 Mary Posey F 52 M.V. CA 2 23:36 2 2:53 2 2:40:25 2 2:21 2 39:55 3:49:07 2 3:49:07


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Brent Farris M 52 Chico CA 1 15:33 2 3:06 1 2:08:19 2 1:37 1 29:12 2:57:46 1 2:57:46
2 Robert Vance M 51 Las Vegas NV 2 19:01 1 2:17 2 2:50:54 1 1:28 3 37:02 3:50:40 2 3:50:40
3 Jorge Dueno M 53 Poway CA 3 20:49 3 3:32 3 3:02:41 3 1:42 2 32:12 4:00:55 3 4:00:55


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Tricia Wallace F 56 Corte Madera CA 1 22:23 1 3:00 1 2:38:53 1 1:16 1 33:46 3:39:16 1 3:39:16


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Gary MacIas M 56 Reno NV 1 17:13 2 2:32 1 2:10:01 1 1:19 1 25:51 2:56:54 1 2:56:54
2 Brooks Cutter M 55 Sacramento CA 2 19:07 3 2:33 2 2:19:58 3 1:39 2 30:19 3:13:34 2 3:13:34
3 David Graff M 57 Santa Clara CA 4 20:50 1 2:27 3 2:25:27 4 2:21 4 40:14 3:31:17 3 3:31:17
4 Chuck Stevens M 58 Sacramento CA 3 19:48 4 2:47 4 2:35:44 2 1:19 3 33:45 3:33:20 4 3:33:20


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 Greg Latimer M 60 Reno NV 1 20:27 1 2:59 1 2:36:10 2 3:16 2 42:00 3:44:50 1 3:44:50
2 James Blanc M 61 Incline Village NV 2 22:39 2 4:16 2 3:07:38 1 2:21 1 38:55 4:15:47 2 4:15:47


XTERRA Lake Tahoe AND Big Blue 5k & 10k
Race Scored by Big Sky Endurance Sports
8/16/2014

OFF COURSE AND NON-FINISHER RESULTS

Place Bib Status Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
1 433 DNF Billy Haynes M 29 Yorba Linda CA 1 23:42 2 5:19 1 3:36:02
2 423 DNF Faylan Hannon F 51 Sonora CA 2 38:07 1 3:28