********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS SPRINT *********


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 01 - 14 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Cooper Anderson M 13 Carnelian Bay CA 1 17:38 1 2:40 1 1:17:08 1 0:55 1 33:43 1 2:12:03


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 15 - 19 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Robbie Dalpe M 18 Reno NV 1 30:23 1 6:44 1 1:34:39 1 1:31 1 48:18 1 3:01:33


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 20 - 24 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Riley Howard M 22 Petaluma CA 4 23:34 2 3:03 1 55:37 1 0:56 1 28:08 1 1:51:17
2 Justin Riele M 20 Danville CA 1 15:32 1 2:14 2 1:09:45 2 0:59 3 33:14 2 2:01:42
3 Nicco Baumann M 21 Boulder CO 2 20:18 3 3:20 3 1:09:59 3 1:00 2 32:41 3 2:07:16
4 Harley Moore M 24 Reno NV 3 23:16 5 4:08 5 1:35:34 5 1:20 4 44:18 4 2:48:36
5 Corey Harlan M 24 Lamoille NV 5 27:11 4 3:58 4 1:32:53 4 1:17 5 50:55 5 2:56:13


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Hailey Kleinhans F 25 Roseville CA 1 32:01 1 5:17 1 1:59:37 1 2:49 1 51:36 1 3:31:18


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 25 - 29 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Brecon Welton M 25 Palo Alto CA 3 17:42 1 2:38 1 59:23 2 1:04 1 26:31 1 1:47:16
2 Clint Stitser M 29 Reno NV 4 18:23 2 2:56 2 1:14:17 1 0:59 2 34:47 2 2:11:20
3 Matt Gunderson M 27 Berkeley CA 2 16:25 3 3:43 3 2:15:07 4 2:55 3 45:54 3 3:24:03
4 Travis Alexander M 27 San Mateo CA 1 16:16 4 5:17 4 2:21:54 3 1:44 4 48:50 4 3:34:00


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Merridy Stephenson F 32 Reno NV 2 21:33 1 3:02 2 1:17:59 1 1:09 1 35:19 1 2:19:01
2 Leslie Oley F 32 Palo Alto CA 3 22:05 4 4:51 1 1:16:56 4 1:28 2 35:45 2 2:21:02
3 Danielle Beauchemin F 34 Hathaway Pines CA 1 17:45 3 3:38 3 1:22:23 2 1:09 3 38:27 3 2:23:20
4 Anika Burkhart F 33 Truckee CA 4 26:03 2 3:34 4 1:56:02 3 1:28 4 43:46 4 3:10:51


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 30 - 34 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Sean Nugent M 30 San Francisco CA 1 18:39 1 3:07 1 1:17:15 1 1:08 1 40:10 1 2:20:17
2 Matthew Doyle M 33 Reno NV 2 22:45 3 5:04 2 1:29:23 3 1:21 3 44:15 2 2:42:46
3 Galen Gifford M 34 Reno NV 3 26:01 2 4:08 3 1:31:03 2 1:13 2 43:10 3 2:45:33


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Madona Casini F 37 Tahoe City CA 1 24:41 1 3:06 1 1:17:03 1 1:15 1 34:26 1 2:20:28


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 35 - 39 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Chris Fouts M 35 Windsor CA 1 16:37 1 2:29 2 1:16:02 3 1:03 1 31:00 1 2:07:09
2 Dan Morales M 36 Reno NV 7 26:50 3 3:33 1 1:14:39 2 1:00 4 36:25 2 2:22:25
3 Marc Peachey M 35 Reno NV 2 19:46 5 4:01 4 1:26:46 5 1:51 2 32:00 3 2:24:21
4 Adam Ganzell M 35 San Francisco CA 3 20:50 4 3:49 3 1:22:18 1 0:52 5 37:10 4 2:24:57
5 Jack McCurry M 35 San Francisco CA 4 21:54 2 3:07 5 1:32:03 4 1:12 3 35:40 5 2:33:54
6 Greg Pulsifer M 39 San Ramon CA 8 27:09 6 5:03 6 1:35:23 7 2:21 8 50:37 6 3:00:32
7 Gordon Hummel M 39 Half Moon Bay CA 6 25:54 7 5:58 8 1:59:41 6 2:02 6 47:45 7 3:21:18
8 Carl Churchman M 39 Phoenix AZ 5 25:34 8 6:04 7 1:59:10 8 7:19 7 50:33 8 3:28:39


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Kimberly Larson F 40 Truckee CA 2 23:00 1 4:14 1 1:19:58 2 1:37 2 38:44 1 2:27:30
2 Katharine Verdon F 44 San Marcos CA 1 22:03 3 5:40 3 1:33:30 1 1:28 1 38:12 2 2:40:51
3 Amy Dixson F 41 Sacramento CA 3 24:40 2 5:25 2 1:31:55 3 2:04 3 42:57 3 2:46:58


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 40 - 44 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Seth Davis M 43 San Rafael CA 1 15:56 1 2:22 2 1:18:00 1 0:57 1 28:07 1 2:05:19
2 Michael Mongiello M 42 Jamul CA 2 17:32 2 2:30 12 2:00:51 2 36:21 2 2:06:57
3 Scott Fischbein M 43 Sacramento CA 4 21:45 3 3:08 1 1:13:03 2 1:01 3 40:12 3 2:19:07
4 Jason Hemler M 44 Rocklin CA 6 22:19 6 4:35 5 1:32:37 9 2:08 4 42:17 4 2:43:54
5 Michael Toombs M 42 Danville CA 7 22:38 7 4:54 6 1:33:32 5 1:11 5 43:51 5 2:46:04
6 Luis Mendoza M 42 San Ramon CA 9 27:31 11 7:05 3 1:27:11 4 1:08 6 44:51 6 2:47:43
7 Aaron Smith M 41 Moraga CA 13 29:54 5 3:55 4 1:27:50 3 1:05 7 45:38 7 2:48:21
8 Neal Block M 44 Mill Valley CA 5 21:52 10 5:27 10 1:42:40 7 1:23 8 48:16 8 2:59:36
9 Charles Liss M 40 San Jose CA 11 28:17 8 4:55 7 1:37:31 12 2:31 10 51:13 9 3:04:25
10 Zachary Green M 43 San Jose CA 3 21:12 4 3:31 9 1:42:27 11 2:22 12 55:32 10 3:05:02
11 Trey Mitchell M 42 Reno NV 10 27:57 9 4:57 11 1:46:26 6 1:12 9 49:19 11 3:09:49
12 Raffie Coter M 40 Los Altos CA 12 29:30 13 8:42 8 1:41:58 10 2:18 13 55:36 12 3:18:02
13 Joe Russo M 43 Napa CA 8 25:48 12 7:44 13 2:11:28 8 1:25 11 51:50 13 3:38:13


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Claire Petrie F 45 Sparks NV 1 27:14 1 3:56 1 1:37:56 1 1:23 1 46:10 1 2:56:37


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 45 - 49 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Steve Dalal M 46 Saratoga CA 3 23:33 4 4:55 1 1:09:07 1 0:56 1 34:41 1 2:13:10
2 Marc Carroll M 46 San Jose CA 2 19:45 2 3:35 2 1:15:42 4 1:30 2 38:03 2 2:18:33
3 Ken Barker M 48 Los Altos CA 1 17:37 1 3:15 4 1:29:01 5 1:45 3 39:34 3 2:31:09
4 Owen Kao M 47 Santa Clara CA 5 27:59 6 5:48 3 1:27:56 2 1:09 4 40:05 4 2:42:54
5 Mathew Schmitt M 46 Sparks NV 6 31:06 9 8:14 5 1:34:55 6 2:11 6 43:22 5 2:59:46
6 George Lamore M 49 South Lake Tahoe CA 4 24:36 3 3:39 7 1:48:21 3 1:17 8 57:04 6 3:14:56
7 Jeff Baclet M 46 Reno NV 9 35:06 5 5:16 8 1:50:58 8 2:55 5 42:27 7 3:16:40
8 Kyle Dalpe M 45 Reno NV 7 32:03 7 6:31 6 1:47:02 7 2:19 7 50:54 8 3:18:47
9 Terry Whitten M 47 Phoenix AZ 8 33:44 8 7:04 9 2:53:41 9 6:35 9 1:15:47 9 4:56:49


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 50 - 54 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 David Bednar M 54 Flagstaff AZ 1 19:13 1 2:58 1 1:15:08 1 1:01 2 36:39 1 2:14:57
2 David Nowlin M 53 Aptos CA 3 19:39 2 3:12 2 1:18:45 2 1:08 1 36:35 2 2:19:17
3 Thomas Werner M 54 Los Altos CA 2 19:25 3 4:18 3 1:31:06 3 2:04 3 42:31 3 2:39:23


********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Tricia Wallace F 56 Corte Madera CA 1 24:15 1 3:28 1 1:21:13 2 2:09 2 41:18 1 2:32:21
2 Diana Wilburn F 55 Grass Valley CA 2 29:10 2 5:33 2 1:28:59 1 1:16 1 40:02 2 2:44:58


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 55 - 59 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Ernie Furtado M 58 Lafayette CA 1 21:22 1 4:14 1 1:31:46 1 1:18 1 40:34 1 2:39:11


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 60 - 64 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Greg Latimer M 60 Reno NV 1 25:07 1 4:11 1 1:25:21 1 1:56 1 49:21 1 2:45:54


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 65 - 69 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Richard Silver M 67 Tahoe City CA 1 20:48 1 4:24 1 1:21:47 1 0:51 1 40:33 1 2:28:22


********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP: 70 - 74 SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Jay Dusenbury M 71 El Granada CA 1 28:15


********** OVERALL ATHENA RESULTS SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 Anika Burkhart F 33 Truckee CA 1 26:03 1 3:34 1 1:56:02 1 1:28 1 43:46 1 3:10:51


********** OVERALL CLYDESDALE RESULTS SPRINT **********

Place Name Sex Age City State Rank Swim Rank T1 Rank Bike Rank T2 Rank Run Rank Time
1 George Lamore M 49 South Lake Tahoe CA 1 24:36 1 3:39 1 1:48:21 1 1:17 1 57:04 1 3:14:56




********** TEAM AWARDS LIST **********



********** MALE TEAM RESULTS SPRINT **********

Place Bib TEAM/NAME S AGE City ST Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
===== ===== ==================== = === ============== == ==== ===== ==== ==== ======= ==== ==== ===== ======= ======= ==== =======

1 273 1 20:01 1 0:40 1 26:46 1 2:02:03 Ian Smith M 15 Truckee CA Christopher Miller M 15 Truckee CA Dawson Smith M 15 Truckee CA



********** FEMALE TEAM RESULTS SPRINT **********

Place Bib TEAM/NAME S AGE City ST Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
===== ===== ==================== = === ============== == ==== ===== ==== ==== ======= ==== ==== ===== ======= ======= ==== =======

1 272 1 18:19 1 0:57 1 1:18:46 1 1:02 1 33:52 1 2:12:53 Sarah Clement F 52 Truckee CA Andrea Miller F 54 Truckee CA Julie Halvorsen F Truckee CA
2 270 2 23:31 2 1:15 2 38:25 2 2:20:44 Emma Beardsley F 16 Truckee CA Anna Yamauchi F 14 Truckee CA Ella Bavzel F 15 Truckee CA



********** COED TEAM RESULTS SPRINT **********

Place Bib TEAM/NAME S AGE City ST Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Finish Penalty Rank Time
===== ===== ==================== = === ============== == ==== ===== ==== ==== ======= ==== ==== ===== ======= ======= ==== =======

1 271 1 18:53 1 0:18 2 29:32 1 2:16:44 Zach Williams M 15 Truckee CA Erika Klenk F 19 Truckee CA
2 274 2 21:46 1 0:58 1 1:31:20 2 2:14 1 29:20 2 2:25:37 Chloe Gorman F 14 Truckee CA Bjorn Halversen M 11 Truckee CA Haydn Halversen M Truckee CA