Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims
LAKE BERRYESSA, CALIFORNIA 06/03/2017


********** AGE GROUP RESULTS LIST COMBINED TIMES FOR 1 AND 2 MILE SWIMS **************

Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** FEMALE OVERALL COMBINED MASTERS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Allison Arnold 25 TOC 15 0:43:07.10 0:22:02.55 1:05:09.65
2 Suzanne Heim-Bowen 59 WCM 192 0:44:50.10 0:23:33.70 1:08:23.80
3 Lindsay Gaudinier 28 WCM 154 0:46:01.60 0:24:05.50 1:10:07.10
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** MALE OVERALL COMBINED MASTERS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Chad La Tourette 29 TOC 237 0:40:28.75 0:20:04.45 1:00:33.20
2 Trevor Gillis 42 LAMV 161 0:40:45.40 0:20:38.35 1:01:23.75
3 Darryl Johnson 54 AHMS 213 0:42:44.30 0:22:09.85 1:04:54.15
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** FEMALE OVERALL COMBINED USAS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** MALE OVERALL COMBINED USAS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F1824 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 198 Elyssa Pedote 24 TOC 323 0:47:37.50 0:24:18.85 1:11:56.35
2 205 Bre Schafer 22 VACA 379 0:48:39.15 0:24:53.10 1:13:32.25
3 237 Kyra Sanborn 23 AHMS 375 0:51:31.50 0:27:42.60 1:19:14.10
4 275 Kristen Stroud 24 TEME 407 0:59:04.95 0:30:57.95 1:30:02.90
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F2529 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 178 Allison Arnold 25 TOC 15 0:43:07.10 0:22:02.55 1:05:09.65
2 191 Lindsay Gaudinier 28 WCM 154 0:46:01.60 0:24:05.50 1:10:07.10
3 217 Ryann Kopacka 29 MAM 502 0:49:49.85 0:25:36.70 1:15:26.55
4 227 Jennifer Mohn 26 DAM 298 0:50:42.05 0:26:39.60 1:17:21.65
5 229 Alexa Danner 26 DAM 107 0:51:14.40 0:26:22.15 1:17:36.55
6 282 Kathryn Happe 26 VACA 183 0:59:38.55 0:32:38.65 1:32:17.20
7 283 Marisa Kendall 28 TEME 225 0:59:59.20 0:32:30.60 1:32:29.80
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M2529 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 174 Chad La Tourette 29 TOC 237 0:40:28.75 0:20:04.45 1:00:33.20
2 179 Colin Babcock 25 TOC 22 0:43:27.25 0:22:15.00 1:05:42.25
3 194 Burke Sims 26 TOC 389 0:47:19.55 0:24:08.85 1:11:28.40
4 196 Matthew Talmadge 28 TOC 413 0:47:22.65 0:24:19.50 1:11:42.15
5 242 Matthew Bruner 27 CRUZ 57 0:53:06.60 0:26:42.10 1:19:48.70
6 246 Steffen Docken 29 DAM 121 0:53:01.40 0:28:31.75 1:21:33.15
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F3034 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 233 Courtney Kilkuts 30 TOC 227 0:50:52.20 0:27:57.95 1:18:50.15
2 235 Allison Edminster 30 UC38 124 0:52:26.05 0:26:42.85 1:19:08.90
3 271 Ellie Adelman 32 TEME 4 0:58:09.00 0:30:27.20 1:28:36.20
4 279 Tunisia Batzer 34 VACA 29 0:59:45.65 0:32:09.20 1:31:54.85
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M3034 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 180 Quinn Fitzgerald 34 TOC 146 0:44:52.65 0:23:30.30 1:08:22.95
2 200 Timothy Wang 34 TOC 436 0:47:42.35 0:24:35.75 1:12:18.10
3 218 Blake Wheale 31 TOC 444 0:50:24.90 0:25:17.10 1:15:42.00
4 221 David Law 32 RAMS 245 0:50:50.55 0:25:08.30 1:15:58.85
5 270 James Mayfield 34 AAM 278 0:54:00.55 0:34:34.60 1:28:35.15
6 290 James Aicardi 30 TOC 5 1:02:14.55 0:34:05.85 1:36:20.40
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F3539 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 216 Anne Worthington 35 DAC 451 0:50:13.60 0:24:57.95 1:15:11.55
2 220 Stephanie Curtis 35 SAC 101 0:50:02.65 0:25:49.00 1:15:51.65
3 226 Leah Heil 36 WAVM 191 0:51:01.90 0:26:18.85 1:17:20.75
4 257 Sarah Groskopf 37 TVM 175 0:56:01.30 0:28:00.60 1:24:01.90
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M3539 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 199 Matt Roper 36 DAM 365 0:47:24.15 0:24:38.75 1:12:02.90
2 201 Daniel Paglio 35 EMBY 320 0:47:36.80 0:25:10.70 1:12:47.50
3 215 Craig Gawlick 36 MVM 156 0:50:04.95 0:25:00.95 1:15:05.90
4 256 Markus Daene 38 TVM 104 0:55:12.20 0:28:46.35 1:23:58.55
5 299 Ellison Wada 38 USF 433 1:07:09.30 0:34:07.45 1:41:16.75
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F4044 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 203 Eve Maidenberg 41 MAM 272 0:48:10.05 0:25:08.90 1:13:18.95
2 239 Angela Smith 43 SRVM 393 0:51:55.50 0:27:31.10 1:19:26.60
3 245 Beccah Rothschild 44 MAM 369 0:53:39.35 0:27:53.45 1:21:32.80
4 255 Michelle Rowe 40 TVM 370 0:54:10.30 0:29:36.95 1:23:47.25
5 258 Gisella Cano 41 FLAQ 66 0:55:49.80 0:28:55.70 1:24:45.50
6 261 Veronica Flanagan 40 CRUZ 147 0:56:04.85 0:29:31.50 1:25:36.35
7 264 Michelle Hladik 40 SMST 200 0:56:47.55 0:29:42.65 1:26:30.20
8 267 Danielle Lipski 42 ASCP 260 0:57:22.30 0:30:10.70 1:27:33.00
9 268 Sarah Fergot 42 NUTS 142 0:57:03.55 0:30:45.45 1:27:49.00
10 305 Anne Schonauer 41 TEME 381 1:09:00.85 0:37:51.05 1:46:51.90
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M4044 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 175 Trevor Gillis 42 LAMV 161 0:40:45.40 0:20:38.35 1:01:23.75
2 222 Teague Soderman 41 UC38 395 0:49:27.60 0:26:43.55 1:16:11.15
3 251 Zachary Unger 44 CALM 423 0:54:03.10 0:29:01.30 1:23:04.40
4 278 Jesse Moore 43 DAM 490 0:59:43.45 0:32:04.75 1:31:48.20
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F4549 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 209 Cynthia Hertzer 48 CRUZ 195 0:48:07.95 0:26:22.75 1:14:30.70
2 236 Mary Greaves 45 DAC 170 0:51:36.30 0:27:35.75 1:19:12.05
3 247 Cyane Anaya 46 TEME 10 0:53:39.75 0:27:56.55 1:21:36.30
4 265 Janssen Liston 48 LGM 486 0:56:26.95 0:30:13.60 1:26:40.55
5 277 Patti Philpott 47 TCAM 333 1:00:14.20 0:30:51.80 1:31:06.00
6 280 Karen Charney 48 DAM 77 1:00:13.05 0:31:53.75 1:32:06.80
7 287 Lisa Bertain 47 DAC 469 1:02:04.70 0:33:25.00 1:35:29.70
8 292 Michele Ignoffo 48 CRUZ 204 1:02:47.05 0:34:13.45 1:37:00.50
9 293 Joanne Gilchrist 47 CHIC 160 1:03:40.75 0:33:56.50 1:37:37.25
10 294 Kelly Stynes 46 WCM 408 1:04:46.15 0:33:42.80 1:38:28.95
11 301 Edie Chang 49 SAC 76 1:06:56.70 0:36:03.35 1:43:00.05
12 307 Tracy May 46 SRVM 277 1:10:03.00 0:38:00.85 1:48:03.85
13 317 Karen Sheehy 49 VACA 481 1:22:52.35 0:44:39.80 2:07:32.15
14 318 Christine Keil 49 HUMM 221 1:25:19.65 0:45:56.90 2:11:16.55
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M4549 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 184 Dean Atchison 46 MEMO 19 0:45:12.90 0:23:30.00 1:08:42.90
2 188 Mike De Boisblanc 49 WCM 491 0:45:41.80 0:23:26.90 1:09:08.70
3 210 Brian Hauck 49 SRM 187 0:48:44.50 0:25:47.45 1:14:31.95
4 213 Adam Santner 47 TEME 376 0:49:24.85 0:25:25.15 1:14:50.00
5 252 Patrick Lee 49 BAC 250 0:54:47.65 0:28:18.05 1:23:05.70
6 254 Terrance Crowley 46 WINE 95 0:54:39.50 0:28:49.05 1:23:28.55
7 269 Spence Culpepper 47 WCM 97 0:55:06.90 0:32:56.85 1:28:03.75
8 272 Paul Carter 49 WCM 71 0:58:16.95 0:30:21.95 1:28:38.90
9 273 Ted Mulvaney 48 SNM 301 0:58:36.45 0:31:06.15 1:29:42.60
10 296 Jason Prodoehl 46 TSUN 344 1:05:06.95 0:34:36.40 1:39:43.35
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F5054 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 195 Kimberly Elsbach 54 DAM 129 0:46:40.60 0:24:54.60 1:11:35.20
2 204 Laureen Welting 52 TOC 440 0:47:50.80 0:25:36.50 1:13:27.30
3 206 Lynn Jolly 52 TOC 216 0:47:56.15 0:25:40.65 1:13:36.80
4 211 Joan Schriger 53 TOC 504 0:48:17.00 0:26:21.15 1:14:38.15
5 212 Lisa Ward 53 WCM 507 0:48:11.95 0:26:30.15 1:14:42.10
6 214 Patricia Sepulvado 53 RAMS 385 0:48:14.75 0:26:37.05 1:14:51.80
7 238 Elizabeth Tiedemann 54 ARM 415 0:51:41.15 0:27:34.05 1:19:15.20
8 240 Karen Jensen 50 CMAM 212 0:51:49.50 0:27:39.25 1:19:28.75
9 260 Jennifer Phalen 53 DAM 330 0:56:29.55 0:28:53.35 1:25:22.90
10 281 Nicole Genua 54 SRVM 158 1:00:43.65 0:31:29.25 1:32:12.90
11 285 Christine Oliver 54 TCAM 315 1:01:57.30 0:31:14.45 1:33:11.75
12 288 Liz Sheridan 52 DAC 386 1:02:59.90 0:32:47.85 1:35:47.75
13 309 Susan Mencarini 54 UC38 290 1:11:26.25 0:38:15.35 1:49:41.60
14 311 Denise Platts 52 SRVM 339 1:13:06.95 0:38:28.20 1:51:35.15
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M5054 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 177 Darryl Johnson 54 AHMS 213 0:42:44.30 0:22:09.85 1:04:54.15
2 183 Kurt Oeler 51 TOC 313 0:45:11.15 0:23:31.40 1:08:42.55
3 185 Todd Arris 52 TOC 16 0:45:10.55 0:23:35.65 1:08:46.20
4 187 David Lederman 51 CRUZ 468 0:45:23.90 0:23:31.85 1:08:55.75
5 189 Chris Bond 50 WCM 509 0:46:10.15 0:23:35.50 1:09:45.65
6 190 Tom Nootbaar 54 WCM 312 0:46:22.95 0:23:38.75 1:10:01.70
7 197 Jon Boone 54 WCM 47 0:47:10.85 0:24:35.55 1:11:46.40
8 224 Vince Piatt 54 WCM 334 0:50:31.55 0:26:04.35 1:16:35.90
9 244 David Rich 53 TOC 353 0:52:25.75 0:28:31.15 1:20:56.90
10 295 Timothy Costello 51 SMM 92 1:04:07.15 0:35:35.55 1:39:42.70
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F5559 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 181 Suzanne Heim-Bowen 59 WCM 192 0:44:50.10 0:23:33.70 1:08:23.80
2 208 Ann Hight 56 TVM 197 0:48:10.65 0:25:51.10 1:14:01.75
3 234 Sharon Blaha 57 DAM 41 0:51:44.50 0:27:09.65 1:18:54.15
4 302 Susan Bergmann 58 TEME 37 1:09:43.50 0:34:20.85 1:44:04.35
5 303 Susan Aitkens 58 DAC 6 1:08:59.25 0:35:05.20 1:44:04.45
6 308 Kristine Buckley 57 SMM 59 1:10:52.30 0:38:07.55 1:48:59.85
7 313 Cecilia Cummins 58 MOTR 98 1:14:51.05 0:40:46.90 1:55:37.95
8 319 Joan Turner 56 TCAM 420 1:22:22.80 0:49:54.50 2:12:17.30
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M5559 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 192 Mike Carr 57 SRM 67 0:46:28.25 0:24:14.75 1:10:43.00
2 207 Matt Bruner 57 UC44 56 0:47:15.35 0:26:23.95 1:13:39.30
3 219 Bill Mc Cracken 56 TVM 279 0:49:53.85 0:25:51.95 1:15:45.80
4 225 John Jeha 59 SRVLA 211 0:50:05.00 0:26:48.75 1:16:53.75
5 231 Peter Oliver 59 TCAM 316 0:50:39.55 0:27:27.35 1:18:06.90
6 248 David Stewart 59 VACA 402 0:53:13.25 0:28:24.15 1:21:37.40
7 249 Allan Anderson 56 MELO 11 0:52:57.55 0:28:46.60 1:21:44.15
8 259 Barry Currran 56 SMST 99 0:56:18.65 0:29:02.25 1:25:20.90
9 286 Eric Hektner 59 TVM 496 1:01:40.00 0:32:50.75 1:34:30.75
10 300 Tim Reese 58 SAC 349 1:06:48.90 0:35:16.20 1:42:05.10
11 304 Peter Tsugawa 59 MEMO 419 1:08:18.60 0:36:50.65 1:45:09.25
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F6064 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 230 Lorraine Sommers 61 ECAM 397 0:50:14.50 0:27:32.90 1:17:47.40
2 241 Susan Helmrich 62 LNRS 466 0:51:52.75 0:27:46.25 1:19:39.00
3 274 Theresa Nio 60 ASCP 311 0:58:29.45 0:31:28.05 1:29:57.50
4 284 Susan Haufler 60 MEMO 188 1:00:17.30 0:32:48.80 1:33:06.10
5 310 Barbara Brown 64 WCM 55 1:10:31.40 0:39:35.30 1:50:06.70
6 316 Robin Hart 62 MAM 186 1:21:14.70 0:43:15.65 2:04:30.35
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M6064 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 182 Sandy Mac Donald 62 SMST 268 0:45:10.25 0:23:31.30 1:08:41.55
2 186 Mike McCaffery 64 TOC 281 0:45:14.45 0:23:33.05 1:08:47.50
3 202 Peter Guadagni 62 WCM 177 0:47:20.35 0:25:29.25 1:12:49.60
4 223 Ron Emhoff 62 UC38 131 0:50:08.45 0:26:08.25 1:16:16.70
5 243 David Carter 63 UC38 70 0:53:15.35 0:27:14.85 1:20:30.20
6 263 Jeffrey Citron 62 YCMS 80 0:56:40.30 0:29:37.05 1:26:17.35
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F6569 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 193 Laura Val 66 TAM 425 0:46:01.30 0:24:50.45 1:10:51.75
2 314 Valerie Armento 66 UC38 14 1:18:35.75 0:42:06.15 2:00:41.90
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M6569 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 250 Don Foreaker 65 SRM 472 0:54:30.60 0:27:25.85 1:21:56.45
2 262 Noel Laverty 66 SAC 244 0:54:24.40 0:31:50.80 1:26:15.20
3 266 Stephen Small 65 MEMO 392 0:57:17.20 0:30:07.85 1:27:25.05
4 306 Greg Jacobus 66 TCAM 208 1:11:37.70 0:36:13.90 1:47:51.60
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M7074 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 228 Edward Rudloff 70 TOC 371 0:51:07.15 0:26:28.60 1:17:35.75
2 253 Richard Burns 74 TAM 61 0:54:27.65 0:28:39.55 1:23:07.20
3 315 Curt Zimansky 73 DAC 458 1:19:53.70 0:41:52.35 2:01:46.05
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M7579 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 289 Ralph Brott 78 BAY 54 1:01:48.75 0:34:05.90 1:35:54.65
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** FEMALE OVERALL MASTERS CAT 2 SUITS/WETSUIT COMBINED 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Jayne Riley 54 SRVM 358 0:51:58.80 0:26:16.10 1:18:14.90
2 Catherine Lee 51 BAC 248 0:59:36.75 0:30:52.55 1:30:29.30
3 Aki Lewis 47 SRVM 255 1:07:07.25 0:33:53.85 1:41:01.10
4 Becky Mose 51 SRVM 300 1:13:51.60 0:38:25.35 1:52:16.95
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** MALE OVERALL MASTERS CAT 2 SUITS/WETSUIT COMBINED 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Jay Bedsworth 53 SRVM 32 1:02:54.65 0:33:28.85 1:36:23.50
2 Kenneth Clews 56 BAY 82 1:05:49.35 0:34:13.10 1:40:02.45