SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP

SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP
14 MILE DOWNWIND PADDLE
Race Scored by BIG SKY ENDURACE SPORTS
05/20/2017
********** RESULTS LIST BY DIVISION *********

SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SUP 12'6 DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 John Walsh M 41 Mendocino CA 581 2:21:05.75
2 Chuck Glynn M 28 586 2:22:07.60
3 Greg Welch M 52 Encinitas CA 583 1 2:30:23.90
4 Geoff Schwarten M 38 San Francisco CA 570 3:05:18.95
5 Matthew Ryder M 29 San Jose CA 566 3:19:27.45
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE SUP 14' DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Annabel Anderson F 35 Wanaka OT 504 2:09:43.55
2 Kali'a Alexiou F 16 Santa Cruz CA 503 2:27:56.15
3 Shanna Upton F 41 Chileno Valley CA 599 2:54:53.95
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SUP 14' DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Haakon Hoyer-Nielsen M 17 El Cerrito CA 536 2:13:13.45
2 Kyle Pidot M 27 587 2:13:52.25
3 Phil Coffman M 48 Ventura CA 515 2:22:57.05
4 John Alexiou M 51 Santa Cruz CA 502 1 2:25:40.05
5 David Jensen M 53 San Mateo CA 540 2 2:25:56.75
6 Jay Gomez M 40 Santa Cruz CA 528 2:29:36.40
7 Bojan Bernard M 52 Palo Alto CA 509 3 2:31:04.40
8 Tyler Schmuckle M 34 Encinitas CA 568 2:41:16.40
9 Juerg Geser M 47 Santa Barbara CA 527 2:43:05.05
10 Grant McFadyen M 48 Redwood City CA 550 2:59:39.40
11 Chad Raugewitz M 49 Ukiah CA 564 3:04:43.15
12 Tim Smith M 62 593 4 3:37:01.05
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SUP UNLIMITED DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Jean-Michel Trivi M 46 Boulder Creek CA 578 2:35:08.50
2 Michael Dillon M 65 Santa Cruz CA 518 1 2:47:14.90
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE PRONE STOCK DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Dj O'Brien F 51 Redondo Beach CA 560 2 2:47:06.30
2 Marisa Kuiken F 30 Carlsbad CA 543 2:51:57.85
3 Liz Hunter F 30 Oceanside CA 538 3:11:14.00
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE PRONE STOCK DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Dustin Fiero M 28 Cardiff CA 524 2:21:11.20
2 Tuffer Marsolek M 35 Malibu CA 548 2:27:46.25
3 Steve Shlens M 46 Carpinteria CA 571 2:28:32.70
4 Tom Hinds M 41 Solana Beach CA 534 2:29:56.65
5 Lockwood Holmes M 34 Malibu CA 535 2:31:20.45
6 Dan Michaluk M 45 Toronto ON 556 2:37:16.25
7 Connor Dilloughery M 16 Santa Cruz CA 519 2:39:28.95
8 Zach Wormhoudt M 47 Santa Cruz CA 585 2:39:30.00
9 Blake Herman M 35 Carpinteria CA 532 2:41:58.85
10 Joe Beek M 57 Santa Cruz CA 507 1 2:42:15.80
11 Alessandro Slebir M 16 Santa Cruz CA 572 2:48:02.05
12 John Slebir M 52 Santa Cruz CA 573 3 2:49:33.10
13 Matt Becker M 22 El Granada CA 505 2:49:38.65
14 Smiley Garcia M 40 591 2:56:30.40
15 Bill Kemble M 53 Ventura CA 542 4 3:04:06.35
16 Mark Schulbach M 44 Ventura CA 569 3:04:50.65
17 Duke Brouwer M 49 Santa Cruz CA 510 3:06:27.05
18 Olin Bruton M 18 Ventura CA 511 3:12:38.50
19 Joe Scaturro M 35 Oceanside CA 567 3:12:49.65
20 Brad Misik M 27 Santa Cruz CA 557 3:16:15.15
21 Fernando Dacosta M 44 Santa Cruz CA 516 3:37:10.65
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE PRONE 14' DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Reno Caldwell M 49 Redondo Beach CA 512 2:34:52.50
2 Mike Dilloughery M 51 Santa Cruz CA 520 1 2:34:55.85
3 Joshua Ryan M 45 Mill Valley CA 565 2:42:23.90
4 Dave Benet M 35 Santa Cruz CA 508 2:44:04.15
5 John Grossman M 37 Santa Monica CA 530 3:05:26.15
6 Brian Peterson M 46 594 3:08:23.35
7 Mike O'Farrell M 42 Santa Cruz CA 562 3:20:04.45
8 Greg Gubser M 51 Pacifica CA 531 2 3:23:16.60
9 Phil Curtiss M 67 595 3 3:46:45.10
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE PRONE UNLIMITED DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Nicholas Franco M 34 San Francisco CA 525 2:19:29.15
2 Kyle Smith M 34 Solana Beach CA 574 2:19:36.30
3 Roch Frey M 50 Encinitas CA 526 1 2:22:11.05
4 Craig Silver Waltz M 36 Santa Cruz CA 582 2:26:14.20
5 James Mellor M 34 Santa Barbara CA 555 2:42:03.80
6 Josh Pederson M 42 Santa Cruz CA 563 2:47:40.85
7 Joe Bark M 57 598 2 3:06:24.85
8 Z Haas M 46 592 3:55:58.85
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE OC DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Priscilla McKenney F 57 Sausalito CA 553 1 2:20:37.85
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE OC DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Matthew Sun M 23 Pleasanton CA 576 1:51:05.70
2 Colin McGuire M 43 Santa Cruz CA 552 2:10:27.05
3 Michael Irete M 48 Soquel CA 539 2:13:19.00
4 Brian McGauley M 34 Santa Cruz CA 551 2:19:20.40
5 Alan Levine M 73 Santa Rosa CA 546 2 2:23:12.50
6 Geoff James M 54 590 3 2:26:25.80
7 Kyle Noone M 45 Santa Cruz CA 559 2:28:50.45
8 Mike Vivas M 71 Orangevale CA 580 4 2:31:41.15
9 Brian McCauley M 55 Santa Cruz CA 549 5 2:31:56.55
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SURFSKI DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Ken Howell M 55 589 1 1:47:34.35
2 Sean Morley M 51 Fairfax CA 558 2 1:47:41.10
3 Michael McNulty M 56 Boulder Creek CA 554 3 1:51:30.10
4 Chris Stout M 51 Monterey CA 575 4 1:52:02.50
5 Deon Lourens M 51 Encinitas CA 547 5 1:52:49.05
6 Joel Leker M 58 Marina CA 545 6 1:56:59.25
7 Cory Lancaster M 42 South San Francisc CA 544 1:57:04.90
8 Michael O'Donnell M 62 Burlingame CA 561 7 2:06:40.00
9 Jim Evans M 64 Bonny Doon CA 522 8 2:07:53.55
10 Matt Hinckley M 37 Berkeley CA 533 2:18:01.80
11 Rob Dickins M 47 Los Altos CA 517 2:20:12.60