SurfTech Jay Race
Capitola Beach, Santa Cruz, CA
6/17/2017

SurfTech Jay Race


********** FEMALE OVERALL PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 23 Abby Brown F 19 Santa Barbara STOCK PADDLEBOARD 2:04:53
2 256 Carter Graves F 25 STOCK PADDLEBOARD 2:08:11
3 72 Katie Hazelrigg F 25 El Segundo STOCK PADDLEBOARD 2:08:19
SurfTech Jay Race


********** MALE OVERALL PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 267 Max First M 27 UNLIMITED PADDLEBOARD 1:47:18
2 230 Roch Fray M 50 UNLIMITED PADDLEBOARD 1:48:22
3 229 George Plsek M 48 UNLIMITED PADDLEBOARD 1:50:02
SurfTech Jay Race


********** FEMALE OVERALL SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 225 Annabel Anderson F 35 12'6 SUP 1:58:26
2 255 Penelope Slrickland F 38 12'6 SUP 2:07:05
3 273 Jen Fuller F 54 12'6 SUP 2:15:19
SurfTech Jay Race


********** MALE OVERALL SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 41 Toby Cracknell M 22 Avoca Beach 14' SUP 1:51:06
2 17 Bojan Bernard M 52 Palo Alto 14' SUP 1:53:44
3 123 Stephen Sinkus M 41 Manhattan Beach 14' SUP 1:57:03
SurfTech Jay Race


********** Female 17&U 12MI JR12'6PRONE CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 67 227 Kailyn Winter F 14 2:16:08
SurfTech Jay Race


********** Female 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 35 23 Abby Brown F 19 Santa Barbara CA 2:04:53
2 41 256 Carter Graves F 25 2:08:11
3 42 72 Katie Hazelrigg F 25 El Segundo CA 2:08:19
4 66 82 Marisa Kuiken F 30 Carlsbad CA 2:15:49
5 109 32 Skylar Caputo F 20 Manhattan Beach CA 2:27:26
6 123 29 Sarah Button F 27 San Rafael CA 2:33:51
7 140 47 MacKenzie Deeter F 18 Santa Cruz CA 2:45:31
8 145 61 Heidi Gastler F 37 El Segundo CA 2:51:15
SurfTech Jay Race


********** Female 50+ 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 49 101 Dj O'Brien F 51 Redondo Beach CA 2:11:42
2 137 34 Yvonne Chavez F 58 Carlsbad CA 2:40:29
3 150 68 Loraine Gruber F 58 Cardiff By The Sea CA 3:06:54
SurfTech Jay Race


********** Female 50+ 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 142 221 Suzanne Riedinger F 72 2:46:53
SurfTech Jay Race


********** Female 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 22 225 Annabel Anderson F 35 1:58:26
2 39 255 Penelope Slrickland F 38 2:07:05
3 99 134 Andrea Traynor F 43 Redwood City CA 2:24:32
SurfTech Jay Race


********** Female 50+ 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 63 273 Jen Fuller F 54 2:15:19
2 104 53 Lauren Eisenberg F 52 Aptos CA 2:26:15
3 114 244 Wendy Quinn F 51 2:28:29
SurfTech Jay Race


********** Female 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 113 110 Anne-Marie Reichman-Totah F 42 Marina CA 2:28:16
SurfTech Jay Race


********** Female 50+ 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 116 52 Sabine Dukes F 50 Santa Cruz CA 2:30:09
SurfTech Jay Race


********** Male 17&U 12MI JR12'6PRONE CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 27 18 Zane Booth M 16 Goleta CA 2:01:30
2 69 49 Connor Dilloughery M 16 Santa Cruz CA 2:16:22
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 16 276 Jack Bark M 23 Rpv CA 1:55:12
2 17 21 Ben Brewer M 19 Santa Barbara CA 1:55:46
3 19 57 Dustin Fiero M 28 San Diego CA 1:57:48
4 25 268 Robert Parcha M 25 2:00:15
5 30 122 Steve Shlens M 46 Carpinteria CA 2:03:08
6 33 31 Foster Campbell M 21 San Luis Obispo CA 2:03:34
7 43 74 Blake Herman M 35 Carpinteria CA 2:08:33
8 44 133 Shankar Tillotson M 32 Goleta CA 2:09:00
9 48 121 Mark Schulein M 47 Newport Beach CA 2:11:24
10 53 51 Brendan Donohue M 27 Ventura CA 2:12:50
11 57 48 Joseph Diasparra M 33 Encinitas CA 2:13:41
12 61 251 Ismael Garcia M 40 2:14:58
13 84 117 Joe Scaturro M 35 Oceanside CA 2:20:15
14 89 43 Fernando Dacosta M 44 Santa Cruz CA 2:21:52
15 95 217 Michael Lorch M 26 2:23:59
16 96 60 Matt Garcia M 33 Santa Cruz CA 2:24:09
17 102 97 Brad Misik M 27 Santa Cruz CA 2:25:47
18 110 253 Eric Irvine M 34 2:27:40
19 122 240 Olin Bruton M 18 2:33:43
20 125 2 Thomas Adkins M 36 Santa Cruz CA 2:34:25
21 129 22 Duke Brouwer M 49 Santa Cruz CA 2:35:15
22 130 102 Joseph O'Brien M 27 San Francisco CA 2:35:37
23 131 103 Matthew O'Brien M 29 Manhattan Beach CA 2:35:38
24 148 66 Mike Grizzle M 30 San Francisco CA 2:53:38
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 23 218 Bart Schade M 54 1:59:28
2 47 15 Joe Beek M 57 Santa Cruz CA 2:10:12
3 76 245 David Skermen M 55 2:18:00
4 103 55 Robert Evans M 53 Soquel CA 2:25:53
5 136 71 Rodney Harvey M 51 San Diego CA 2:39:05
6 143 140 Chris Weinress M 50 Soquel CA 2:47:49
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 51 20 Willy Bravenec M 36 Seattle WA 2:12:06
2 54 249 Will Patton M 34 2:13:03
3 55 246 Day Willard M 38 2:13:04
4 58 58 Jon Ford M 46 Santa Barbara CA 2:13:41
5 64 120 Mark Schulbach M 44 Ventura CA 2:15:33
6 72 144 Renick Woods M 42 Seattle WA 2:17:12
7 79 98 Giovanni Mola M 26 San Francisco CA 2:18:30
8 90 226 Mike Irete M 48 2:22:20
9 108 1 Dan Ackerstein M 44 Santa Cruz CA 2:27:14
10 112 100 Troy Nebeker M 48 Redmond WA 2:27:57
11 117 231 Patrick McDermott M 39 2:30:22
12 120 104 Michael O'Farrell M 42 Santa Cruz CA 2:32:19
13 127 27 Julian Burman M 30 San Francisco CA 2:34:57
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 86 80 Bill Kemble M 53 Ventura CA 2:21:04
2 92 78 Michael Jones M 64 Pacific Grove CA 2:22:54
3 105 220 Phil Curtis M 67 2:26:18
4 115 83 Lawrence Labianca M 54 San Francisco CA 2:29:45
5 119 236 Tim Smith M 62 2:31:59
6 121 132 Brian Thomas M 53 Corte Madera CA 2:33:07
7 153 129 Marc Susskind M 51 Santa Cruz CA 3:13:37
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI Unlimited Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 4 267 Max First M 27 1:47:18
2 8 229 George Plsek M 48 1:50:02
3 10 59 Nicholas Franco M 34 San Francisco CA 1:50:40
4 21 92 James Mellor M 34 Santa Barbara CA 1:58:12
5 24 93 Alex Merrill M 25 Seal Beach CA 1:59:47
6 29 228 Jarret Winter M 48 2:03:06
7 31 116 Joshua Ryan M 46 Mill Valley CA 2:03:11
8 82 77 Eric Johnson M 36 Santa Cruz CA 2:19:27
9 87 270 Dave Benet M 35 2:21:20
10 93 111 Michael Roberts M 41 Pacific Grove CA 2:23:14
11 94 99 Cameron Nagler M 25 Santa Monica CA 2:23:21
12 106 106 Brian Peterson M 46 Santa Cruz CA 2:26:21
13 107 233 Robert Zwiebel M 41 2:26:36
14 118 69 Nick Guzman M 21 Aptos CA 2:31:40
15 126 46 Josh Deeter M 15 Santa Cruz CA 2:34:30
16 144 125 Rocky Snyder M 49 Santa Cruz CA 2:50:42
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI Unlimited Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 6 230 Roch Fray M 50 1:48:22
2 15 118 Robert Schade M 56 Solana Beach CA 1:55:03
3 37 25 Wayne Buckingham M 64 Encinitas CA 2:06:14
4 38 65 Rob Graham M 52 Carpinteria CA 2:07:05
5 56 24 Wally Buckingham M 64 Cardiff By The Sea CA 2:13:15
6 59 50 Mike Dilloughery M 51 Santa Cruz CA 2:14:39
7 60 219 Darrell Bednark M 61 2:14:54
8 71 14 Joe Bark M 57 Rpv CA 2:16:50
9 132 143 Ron Witter M 59 Irvine CA 2:36:02
10 146 88 Mike McDaniel M 51 Pacific Grove CA 2:51:16
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 45 138 John Walsh M 41 Mendocino CA 2:09:12
2 68 4 Mark Alfaro M 46 El Granada CA 2:16:11
3 74 271 Kyle Rootsaert M 48 2:17:23
4 85 115 Dave Rundio M 44 Santa Cruz CA 2:20:42
5 88 38 Jim Claussen M 48 La Selva Beach CA 2:21:51
6 133 126 Cheyne Springbett M 21 Santa Cruz CA 2:37:35
7 147 10 Jonah Baker M 19 Boise ID 2:52:18
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 70 36 Scott Cheney M 55 Aptos CA 2:16:48
2 138 274 Jason Naniz M 50 2:43:44
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 11 41 Toby Cracknell M 22 Avoca Beach NS 1:51:06
2 18 123 Stephen Sinkus M 41 Manhattan Beach CA 1:57:03
3 20 265 Trent Carter M 15 1:58:11
4 26 70 John Hadley M 49 Forestville CA 2:00:17
5 28 89 Grant McFadyen M 48 Redwood City CA 2:02:07
6 32 33 Rand Carter M 40 Tahoe Vista CA 2:03:19
7 36 259 Jeff Pearson M 46 2:06:12
8 40 139 David Waynar M 46 Scotts Valley CA 2:08:09
9 46 6 Daniel Alvarez M 45 Oakland CA 2:09:49
10 50 44 John Davis M 43 Paso Robles CA 2:11:58
11 52 26 Dean Burke M 44 Tacoma WA 2:12:33
12 65 63 Juerg Geser M 47 Santa Barbara CA 2:15:46
13 73 130 David Swidan M 48 Santa Cruz CA 2:17:22
14 75 81 Matt Krey M 27 Palo Alto CA 2:17:46
15 78 127 Timothy Stiene M 32 Santa Cruz CA 2:18:29
16 83 96 Dustin Minor M 46 Half Moon Bay CA 2:19:41
17 100 42 David Curtis M 46 Campbell CA 2:24:43
18 111 107 Peter Phelan M 44 Santa Cruz CA 2:27:55
19 124 5 Patrick Alteri M 34 Sacramento CA 2:33:57
20 135 11 Ron Baker M 49 Boise ID 2:39:04
21 149 108 Brent Powell M 45 Santa Clara CA 2:59:34
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 14 17 Bojan Bernard M 52 Palo Alto CA 1:53:44
2 62 135 Phil Tresenrider M 58 Sebastopol CA 2:15:08
3 80 62 Martin Gates M 64 El Granada CA 2:18:41
4 97 266 John Allen M 56 2:24:16
5 101 113 Kurt Roessler M 56 Discovery Bay CA 2:25:16
6 128 112 Jim Robison M 54 San Rafael CA 2:35:11
7 134 28 Derek Burns M 52 Pacifica CA 2:39:00
8 139 278 Alex Groswird M 63 Ben Lomond CA 2:44:58
9 141 85 Gary Leong M 70 Los Altos CA 2:46:36
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI Unlimited SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 77 136 Jean-Michel Trivi M 46 Boulder Creek CA 2:18:08
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI OC1 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 1 87 David Loustalot M 53 Santa Cruz CA 1:41:47
2 2 19 Tai Boutell M 47 Santa Cruz CA 1:42:36
3 3 137 Kyle Wade M 52 Santa Cruz CA 1:43:29
4 5 90 Colin McGuire M 43 Santa Cruz CA 1:48:07
5 7 142 Dave Winnacker M 42 Albany CA 1:50:01
6 9 37 Bob Ciotti M 56 Santa Cruz CA 1:50:16
7 12 131 Ben Thomas M 34 Santa Cruz CA 1:53:23
8 13 79 Jeff Kay M 37 Castro Valley CA 1:53:26
9 34 235 Brian McCauley M 55 2:03:46