SurfTech Jay Race
Capitola Beach, Santa Cruz, CA
6/17/2017

SurfTech Jay Race


********** Girls 2MI Sprint CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 66 212 Zoe Ann Watson F 11 Santa Cruz CA 33:48
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 38 145 Sae Ackerstein F 12 Santa Cruz CA 28:39
2 52 238 Adeline Roll F 18 30:03
3 57 184 Marea MacMurray F 3 Santa Cruz CA 31:37
4 58 183 Belen MacMurray F 6 Santa Cruz CA 31:38
5 72 179 Laura Kemble F 14 Ventura CA 36:34
6 73 151 Abbie Beek F 19 Santa Cruz CA 36:55
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 26 173 Eliece Horton F 48 Aptos CA 27:19
2 29 154 Kim Charlesworth F 47 Ca CA 27:25
3 41 187 Allison Marino F 46 Ben Lomond CA 29:01
4 45 172 Michelle Hernandez F 40 Santa Cruz CA 29:31
5 47 200 Jenny Scala F 39 Aptos CA 29:51
6 48 264 Jessica Little F 42 29:52
7 54 166 Shelley Flock F 50 Santa Cruz CA 30:48
8 55 178 Christelle Keating F 33 Santa Cruz CA 31:13
9 56 165 Renee Flask F 52 Capitola CA 31:23
10 64 197 Monika Rich F 44 Campbell CA 32:48
11 74 148 Judy Alinsangan F 57 Los Gatos CA 37:18
12 78 232 Rhonda Ferguson F 57 38:13
13 81 262 Elle Lindsey F 11 40:54
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI Longboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 59 203 Kelley Solberg F 39 Campbell CA 31:43
2 84 150 Anne Barnitt F 42 Redwood City CA 43:45
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 16 234 Mary Spicer F 51 25:16
2 18 269 Maria-Elaina Bowman F 41 25:21
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 35 160 Maya Colehower F 15 Capitola CA 28:15
2 49 224 Teressmarie Tucker F 58 29:53
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI SUP Surfboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 43 199 Robin Roessler F 56 Discovery Bay CA 29:24
2 63 202 Deb Sell F 57 Prunedale CA 32:35
3 68 175 Goldi Jacques-Maynes F 38 Watsonville CA 34:36
4 70 248 Priscilla Hanrahaw F 61 35:51
5 77 277 Doretta McWethy F 56 37:27
6 82 176 Sophia Jimenez F 20 Modesto CA 41:16
7 83 152 Shelley Beek F 58 Santa Cruz CA 42:26
8 85 261 Karsten Schultz F 14 47:37
9 86 260 Gretchen Schultz F 46 47:37
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI Sprint CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 61 247 Sarah Knie F 27 31:58
SurfTech Jay Race


********** Boys 2MI GROMSUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 7 241 Zenn Quinn M 11 23:33
SurfTech Jay Race


********** Male Junior 2MI Sprint CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 33 157 Sawyer Claussen M 14 La Selva Beach CA 28:04
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 22 167 Patrick Fullan M 68 Santa Cruz CA 26:19
2 31 156 Phil Chowaniec M 28 Santa Cruz CA 27:46
3 51 239 Gunnar Roll M 52 30:03
4 75 163 Raphael Falk M 43 San Francisco CA 37:23
5 76 207 Julian Villar M 33 San Francisco CA 37:24
6 80 263 Randy Lindsey M 37 40:54
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 2 208 Bodie Von Allmen M 10 Lake Oswego OR 22:11
2 12 279 Chris Amsden M 46 24:34
3 17 257 Jeff Giannone M 59 25:19
4 28 185 Andrew Magsumbol M 35 Mountain View CA 27:23
5 36 159 Andy Colehower M 49 Capitola CA 28:16
6 39 168 Michael Glosny M 40 Aptos CA 28:52
7 42 252 Tony Montero M 70 29:03
8 46 161 John Delacruz M 49 Ben Lomond CA 29:49
9 53 222 Michael Heinecke M 41 30:39
10 62 147 Craig Adams M 49 Redwood City CA 32:01
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI Longboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 79 186 John Manning M 49 Capitola CA 40:00
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 9 182 Russ Leal M 65 Santa Cruz CA 23:36
2 11 214 Rick White M 61 Capitola CA 24:19
3 40 201 Phil Segal M 71 Tahoe City CA 29:01
4 67 170 Charles Hansen M 69 Merced CA 33:57
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 1 194 Doug Penny M 54 Capitola CA 22:02
2 3 209 Corey Von Allmen M 45 Lake Oswego OR 22:35
3 4 275 Chris Hollingsworth M 44 23:09
4 5 191 Leo Montero M 51 Castro Valley CA 23:25
5 6 223 Zack Eckert M 32 23:28
6 8 174 Matt Hyde M 55 Santa Cruz CA 23:34
7 10 171 Alfredo Hernandez M 43 Santa Cruz CA 23:43
8 13 190 Kevin McLarney M 56 San Jose CA 24:48
9 15 8 Scott Amos M 42 Scotts Valley CA 25:08
10 19 158 Chris Cole M 51 Santa Cruz CA 25:22
11 20 195 Doug Reed M 48 Pacifica CA 25:27
12 21 180 Mj Kennedy M 43 Port Hueneme CA 25:53
13 25 196 Mike Rich M 49 Campbell CA 26:52
14 30 205 Philip Storrer M 71 Discovery Bay CA 27:28
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI SUP Surfboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 14 146 Christopher Adair M 43 Half Moon Bay CA 25:01
2 24 211 Bruce Walters M 57 Sacramento CA 26:49
3 27 258 Bryan Robinson M 61 27:21
4 37 164 Matt Fidiam M 60 Soquel CA 28:35
5 44 177 Shervin Kamkar M 44 San Francisco CA 29:26
6 50 281 Brandon Reynolds M 31 29:55
7 60 250 Sean Horton M 47 31:49
8 69 193 Christopher Pascual M 34 San Jose CA 35:10
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI Sprint CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 65 282 Charlie Bowman M 42 33:20