SurfTech Jay Race
Capitola Beach, Santa Cruz, CA
6/17/2017

********** OVERALL 2MI PADDLE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Finish
1 194 Doug Penny M 54 Capitola CA 14' SUP 22:02
2 208 Bodie Von Allmen M 10 Lake Oswego OR 12'6 SUP 22:11
3 209 Corey Von Allmen M 45 Lake Oswego OR 14' SUP 22:35
4 275 Chris Hollingsworth M 44 14' SUP 23:09
5 191 Leo Montero M 51 Castro Valley CA 14' SUP 23:25
6 223 Zack Eckert M 32 14' SUP 23:28
7 241 Zenn Quinn M 11 GROMSUP 23:33
8 174 Matt Hyde M 55 Santa Cruz CA 14' SUP 23:34
9 182 Russ Leal M 65 Santa Cruz CA 14' PADDLEBOARD 23:36
10 171 Alfredo Hernandez M 43 Santa Cruz CA 14' SUP 23:43
11 214 Rick White M 61 Capitola CA 14' PADDLEBOARD 24:19
12 279 Chris Amsden M 46 12'6 SUP 24:34
13 190 Kevin McLarney M 56 San Jose CA 14' SUP 24:48
14 146 Christopher Adair M 43 Half Moon Bay CA SUP SURFBOARD 25:01
15 8 Scott Amos M 42 Scotts Valley CA 14' SUP 25:08
16 234 Mary Spicer F 51 14' PADDLEBOARD 25:16
17 257 Jeff Giannone M 59 12'6 SUP 25:19
18 269 Maria-Elaina Bowman F 41 14' PADDLEBOARD 25:21
19 158 Chris Cole M 51 Santa Cruz CA 14' SUP 25:22
20 195 Doug Reed M 48 Pacifica CA 14' SUP 25:27
21 180 Mj Kennedy M 43 Port Hueneme CA 14' SUP 25:53
22 167 Patrick Fullan M 68 Santa Cruz CA 12'6 SUP 26:19
23 254 Brad Solberg M SUP SURFBOARD 26:41
24 211 Bruce Walters M 57 Sacramento CA SUP SURFBOARD 26:49
25 196 Mike Rich M 49 Campbell CA 14' SUP 26:52
26 173 Eliece Horton F 48 Aptos CA 12'6 SUP 27:19
27 258 Bryan Robinson M 61 SUP SURFBOARD 27:21
28 185 Andrew Magsumbol M 35 Mountain View CA 12'6 SUP 27:23
29 154 Kim Charlesworth F 47 Ca CA 12'6 SUP 27:25
30 205 Philip Storrer M 71 Discovery Bay CA 14' SUP 27:28
31 156 Phil Chowaniec M 28 Santa Cruz CA STOCK PADDLEBOARD 27:46
32 213 Cabot Weaver M 40 Santa Cruz CA UNLIMITED PADDLEBOARD 27:48
33 157 Sawyer Claussen M 14 La Selva Beach CA SPRINT 28:04
34 188 Kaleb Martin M 44 Capitola CA GROMPRONE 28:04
35 160 Maya Colehower F 15 Capitola CA 14' SUP 28:15


SurfTech Jay Race
Capitola Beach, Santa Cruz, CA
6/17/2017

********** OVERALL 2MI PADDLE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Finish
36 159 Andy Colehower M 49 Capitola CA 12'6 SUP 28:16
37 164 Matt Fidiam M 60 Soquel CA SUP SURFBOARD 28:35
38 145 Sae Ackerstein F 12 Santa Cruz CA STOCK PADDLEBOARD 28:39
39 168 Michael Glosny M 40 Aptos CA 12'6 SUP 28:52
40 201 Phil Segal M 71 Tahoe City CA 14' PADDLEBOARD 29:01
41 187 Allison Marino F 46 Ben Lomond CA 12'6 SUP 29:01
42 252 Tony Montero M 70 12'6 SUP 29:03
43 199 Robin Roessler F 56 Discovery Bay CA SUP SURFBOARD 29:24
44 177 Shervin Kamkar M 44 San Francisco CA SUP SURFBOARD 29:26
45 172 Michelle Hernandez F 40 Santa Cruz CA 12'6 SUP 29:31
46 161 John Delacruz M 49 Ben Lomond CA 12'6 SUP 29:49
47 200 Jenny Scala F 39 Aptos CA 12'6 SUP 29:51
48 264 Jessica Little F 42 12'6 SUP 29:52
49 224 Teressmarie Tucker F 58 14' SUP 29:53
50 281 Brandon Reynolds M 31 SUP SURFBOARD 29:55
51 239 Gunnar Roll M 52 STOCK PADDLEBOARD 30:03
52 238 Adeline Roll F 18 STOCK PADDLEBOARD 30:03
53 222 Michael Heinecke M 41 12'6 SUP 30:39
54 166 Shelley Flock F 50 Santa Cruz CA 12'6 SUP 30:48
55 178 Christelle Keating F 33 Santa Cruz CA 12'6 SUP 31:13
56 165 Renee Flask F 52 Capitola CA 12'6 SUP 31:23
57 184 Marea MacMurray F 3 Santa Cruz CA STOCK PADDLEBOARD 31:37
58 183 Belen MacMurray F 6 Santa Cruz CA STOCK PADDLEBOARD 31:38
59 203 Kelley Solberg F 39 Campbell CA LONGBOARD 31:43
60 250 Sean Horton M 47 SUP SURFBOARD 31:49
61 247 Sarah Knie F 27 SPRINT 31:58
62 147 Craig Adams M 49 Redwood City CA 12'6 SUP 32:01
63 202 Deb Sell F 57 Prunedale CA SUP SURFBOARD 32:35
64 197 Monika Rich F 44 Campbell CA 12'6 SUP 32:48
65 282 Charlie Bowman M 42 SPRINT 33:20
66 212 Zoe Ann Watson F 11 Santa Cruz CA SPRINT 33:48
67 170 Charles Hansen M 69 Merced CA 14' PADDLEBOARD 33:57
68 175 Goldi Jacques-Maynes F 38 Watsonville CA SUP SURFBOARD 34:36
69 193 Christopher Pascual M 34 San Jose CA SUP SURFBOARD 35:10
70 248 Priscilla Hanrahaw F 61 SUP SURFBOARD 35:51


SurfTech Jay Race
Capitola Beach, Santa Cruz, CA
6/17/2017

********** OVERALL 2MI PADDLE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Finish
71 169 Brad Handzel M 68 Aptos CA UNLIMITED PADDLEBOARD 36:26
72 179 Laura Kemble F 14 Ventura CA STOCK PADDLEBOARD 36:34
73 151 Abbie Beek F 19 Santa Cruz CA STOCK PADDLEBOARD 36:55
74 148 Judy Alinsangan F 57 Los Gatos CA 12'6 SUP 37:18
75 163 Raphael Falk M 43 San Francisco CA STOCK PADDLEBOARD 37:23
76 207 Julian Villar M 33 San Francisco CA STOCK PADDLEBOARD 37:24
77 277 Doretta McWethy F 56 SUP SURFBOARD 37:27
78 232 Rhonda Ferguson F 57 12'6 SUP 38:13
79 186 John Manning M 49 Capitola CA LONGBOARD 40:00
80 263 Randy Lindsey M 37 STOCK PADDLEBOARD 40:54
81 262 Elle Lindsey F 11 12'6 SUP 40:54
82 176 Sophia Jimenez F 20 Modesto CA SUP SURFBOARD 41:16
83 152 Shelley Beek F 58 Santa Cruz CA SUP SURFBOARD 42:26
84 150 Anne Barnitt F 42 Redwood City CA LONGBOARD 43:45
85 261 Karsten Schultz F 14 SUP SURFBOARD 47:37
86 260 Gretchen Schultz F 46 SUP SURFBOARD 47:37