PaddleFest Paddleboard Race 2017
5k short course and 10k long course SUP and Run
Race Scored by BIG SKY ENDURACE SPORTS
03/25/2017

********** RESULTS LIST **********

PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** FEMALE ELITE12'6 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Fiona Wylde F 20 Hood River OR 17 1 1:07:13.05
2 Jade Howson F 14 Seal Beach CA 19 2 1:09:48.95
3 Genna Flinkman F 30 Edmonton AB 15 3 1:11:40.50
4 Kali'a Alexiou F 16 20 4 1:11:54.45
5 Carter Gravea F 25 Coronado CA 23 5 1:12:45.20
6 Izzi Gomez F 17 Bradenton Beach FL 21 6 1:14:27.85
7 Hannah Hill F 17 Hood River OR 22 7 1:15:46.30
8 Kristin Thomas F 54 Laguna Beach CA 18 8 1:18:25.45
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE ELITE14' LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Slater Trout M 22 Gulf Breeze FL 7 1 57:25.80
2 Ryan Funk M 16 Paia HI 5 2 57:35.85
3 Joshua Riccio M 27 86 3 57:45.35
4 Mo Freitas M 19 Haleiwa HI 12 4 57:58.85
5 Noa Hopper M 17 San Diego CA 3 5 58:03.20
6 Giorgio Gomez M 21 Holmes Beach FL 4 6 58:25.10
7 Poenaiki Raiha M 20 13 7 1:00:15.25
8 Tyler Bashor M 15 11 8 1:00:39.65
9 Dave Boehne M 40 Dana Point CA 6 9 1:02:43.15
10 Rodney Ellis M 43 Hermosa Beach CA 2 10 1:04:35.95
11 Yan Lavletta M 25 94 11 1:09:16.65
12 Barry Wicks M 35 Pacifica CA 10 12 1:11:27.10
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE 14' LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 David Wells M 47 San Rafael CA 50 1 1:07:02.80
2 Pete Gauvin M 48 Forest Knolls CA 57 2 1:08:23.50
3 John Hadley M 49 Forestville CA 43 3 1:08:55.90
4 John Alexiou M 52 9 4 1:10:45.80
5 Justin Van Dyck M 48 San Clemente CA 44 5 1:11:35.55
6 MacRae Wylde M 53 42 6 1:12:19.10
7 Phil Tresenrider M 58 Sebastopol CA 51 7 1:13:34.15
8 David Waynar M 36 Scotts Valley CA 55 8 1:13:51.80
9 John Walsh M 41 Mendocino CA 49 9 1:14:12.20
10 Mark Alfaro M 45 El Granada CA 45 10 1:16:19.35
11 Brett Simpson M 32 San Clemente CA 48 11 1:17:32.70
12 Dustin Minor M 46 Montara CA 52 12 1:19:31.35
13 Caio Vegner M 37 Santa Clara CA 47 13 1:20:44.55
14 Matthew Hartman M 45 Aptos CA 56 14 1:22:36.25
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** FEMALE 12'6 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Kristy Morris F 40 Hermosa Beach CA 64 1 1:15:23.75
2 Mel Wygal F 40 San Clemente CA 65 2 1:23:12.90
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** Juniors 12'6 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Haakon Hoyer-Nielsen M 17 26 1 1:06:02.60
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE StockProne LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Jang Regan M 25 82 1 1:26:46.20
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE 14'Prone LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Brian Thomas M 52 Corte Madera CA 28 1 1:26:23.55
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE OC1 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Robi Rousset M 31 Pebble Beach CA 39 1 50:54.00
2 Jason Teter M 45 Mountain View CA 35 2 55:22.15
3 Matthew Sun M 23 Pleasanton CA 37 3 55:36.80
4 Robert Howson M 54 Seal Beach CA 33 4 55:52.05
5 Matt Muirhead M 61 Santa Cruz CA 30 5 57:10.95
6 Anthony Bituin M 29 Santa Cruz CA 36 6 58:20.25
7 Clay Rogers M 52 Half Moon Bay CA 32 7 58:53.00
8 Brian McGauley M 34 Santa Cruz CA 34 8 59:14.10
9 Dave Loustalot M 53 Santa Cruz CA 29 9 59:44.55
10 Mike Irete M 25 89 10 1:01:55.25
11 John Hedrick M 48 Santa Cruz CA 40 11 1:02:21.40
12 Kyle Wade M 51 Santa Cruz CA 31 12 1:05:02.40
13 Robert Boltje M 25 88 13 1:05:33.65
14 Yohei Rosen M 25 Santa Cruz CA 38 14 1:07:02.15
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE OC1 Open AGE GROUP: 1 - 29 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Matthew Sun M 23 Pleasanton CA 37 1 55:36.80
2 Anthony Bituin M 29 Santa Cruz CA 36 2 58:20.25
3 Mike Irete M 25 89 3 1:01:55.25
4 Robert Boltje M 25 88 4 1:05:33.65
5 Yohei Rosen M 25 Santa Cruz CA 38 5 1:07:02.15
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE OC1 Masters AGE GROUP: 30 - 39 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Robi Rousset M 31 Pebble Beach CA 39 1 50:54.00
2 Brian McGauley M 34 Santa Cruz CA 34 2 59:14.10
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE OC1 Senior AGE GROUP: 40 - 49 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Jason Teter M 45 Mountain View CA 35 1 55:22.15
2 John Hedrick M 48 Santa Cruz CA 40 2 1:02:21.40
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE OC1 Golden AGE GROUP: 50 - 99 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Robert Howson M 54 Seal Beach CA 33 1 55:52.05
2 Matt Muirhead M 61 Santa Cruz CA 30 2 57:10.95
3 Clay Rogers M 52 Half Moon Bay CA 32 3 58:53.00
4 Dave Loustalot M 53 Santa Cruz CA 29 4 59:44.55
5 Kyle Wade M 51 Santa Cruz CA 31 5 1:05:02.40
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** SurfSki SurfSkiUnlimited LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Carter Johnson M 25 95 1 48:03.75
2 Robin Graham M 45 Atherton CA 63 2 49:35.35
3 Kenneth Howell M 55 Charleston SC 62 3 50:32.75
4 Michael McNulty M 56 Boulder Creek CA 60 4 51:40.95
5 Paul MacIntyre M 60 Albany CA 61 5 53:18.55
6 Rusty Sage M 36 Coloma CA 58 6 54:38.45
7 Mike O'Donnell M 62 Burlingame CA 59 7 57:40.70
8 David Brigg M 50 Portland OR 81 8 1:06:08.55
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE 14' SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Peter Phelan M 43 Santa Cruz CA 73 1 36:12.25
2 Jean-Michele Trivi M 25 92 2 36:26.25
3 Germain Michele M 25 84 3 36:39.40
4 Stephen Pugh M 58 90 4 38:42.80
5 Robert Demarco M 50 Salinas CA 70 5 38:52.70
6 Leo Montero M 51 Castro Valley CA 72 6 39:12.30
7 Alex Groswind M 25 87 7 39:49.40
8 Jeff Giannone M 59 San Francisco CA 74 8 39:59.05
9 Patrick Alteri M 34 Sacramento CA 69 9 41:02.25
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** FEMALE 12'6 SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Bella Ellis F 25 93 1 36:15.35
2 Mary Spicer F 51 Alameda CA 80 2 42:29.30
3 Ella Johnson F 25 83 3 48:22.90
4 Allison Marino F 45 Ben Lomond CA 77 4 51:25.65
5 Devina Horstmann F 50 Benicia CA 79 5 1:01:53.00
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** Juniors 12'6 SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Kitsy Nipper F 12 San Diego CA 66 1 35:05.90
2 Kali Buchanan F 10 Washougal WA 67 2 50:14.75
3 Kira Buchanan F 13 Washougal WA 27 3 52:32.40
PaddleFest Paddleboard Race 2017


********** MALE STOCKPRONE SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Shawn Lockerby M 25 91 1 51:54.40
PaddleFest Paddleboard Race 2017