2017 Tahoe Cup Paddle Race Series
Donner Lake 5 MILE PADDLE
05/27/2017

********** RESULTS LIST Donner Lake 5 MILE PADDLE **********

2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH1-11 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 51 Zen Quinn M 11 Homewood CA 12.6 BARK 54:23.15
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 50 Delila Quinn F 13 Homewood CA 12.6 BARK 50:11.95
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 79 Trent Carter M 15 Tahoe Vista CA 14.0 45:47.15
2 18 Luke Allen M 16 So Lake Tahoe CA 14.0 SIC 49:30.90
3 81 Estani Bori M 13 Carnelian Bay CA 12.6 53:11.05
4 32 Cooper Honeywell M 13 Tahoe Vista CA 12.6 RIVIERA 53:55.75
5 58 Matix Springer M 13 Malibu CA 12.6 BARK 54:47.25
6 34 Bodhi Kuzyk M 14 Truckee CA 12.6 INFINITY WHIPL 1:03:10.95
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE MASTERSSUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 1 Wendy Quinn F 51 Homewood CA 12.6 SIC 54:46.15
2 23 Sabine Dukes F 50 Santa Cruz CA 14.0 ANGULO 56:30.15
3 41 Sue Norman F 59 Truckee CA 12.6 STARBOARD 58:20.20
4 56 Shelley Sierka F 51 Phoenix AZ 12.6 NAISH 1:02:24.15
5 8 Michelle McGee F 54 Nevada City CA 14.0 FLATWATER 1:07:19.20
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 21 Mike Brackins M 51 El Dorado Hills CA 12.6 SURFTECH 56:59.55
2 84 Matt Dill M 50 Tahoe City CA 12.6 59:00.00
3 85 Andrew Esler M 50 Truckee CA 12.6 COBURN 11 6' 1:04:48.35
4 64 Greg Wunderlich M 52 Truckee CA 12.6 C4 1:05:41.90
5 22 Christopher De Roulet M 60 Reno NV 12.6 JIMMY STIX 1:14:43.05
6 28 Larry Harper M 57 Truckee CA 12.6 SURFTECH 1:24:24.20
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 48 Dale Plant M 53 Bellingham WA 14.0 FOCUS 50:10.60
2 10 Michael Melville M 63 San Lorenzo CA 14.0 F ONE 50:17.25
3 17 John Allen M 56 So Lake Tahoe CA 14.0 STARBOARD 50:47.80
4 33 Geoff James M 54 Sausalito CA 14.0 BARK 51:16.45
5 101 Phil Moulton M 53 Slt CA 14.0 BARK 51:56.95
6 5 Guy Johnson M 53 Reno NV 14.0 PAU HANA CADEN 54:38.65
7 16 Ron Adelhelm M 59 Rancho Santa Fe CA 14.0 NAISH 59:37.95
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 78 Ramo Carter M 53 Tahoe Vista CA UNLIMITED 44:33.85
2 7 Jake Lamberth M 53 Carnelian Bay CA UNLIMITED RIU 46:59.80
3 91 Larry Ferguson M 58 Tahoma CA UNLIMITED RICHMOND 47:49.90
4 12 Joe Quinn M 51 Homewood CA UNLIMITED BARK 49:43.40
5 29 Dave Harris M 62 El Granada CA UNLIMITED HARRIS 53:23.95
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE GRANDMASTERS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 26 Bob Glynn M 70 Davis CA 14.0 SURFTECH 1:08:37.90
2 75 Barney Pugh M 70 Lake Of The Pine CA 14.0 FLATWATER 1:17:52.05
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 50 Delila Quinn F 13 Homewood CA 12.6 BARK 50:11.95
2 80 Brie Moore F 41 Reno NV 12.6 54:44.25
3 1 Wendy Quinn F 51 Homewood CA 12.6 SIC 54:46.15
4 41 Sue Norman F 59 Truckee CA 12.6 STARBOARD 58:20.20
5 56 Shelley Sierka F 51 Phoenix AZ 12.6 NAISH 1:02:24.15
6 24 Shana Farinha F 38 Foresthill CA 12.6 BOTE 1:12:16.95
7 38 Megan Matteson F 27 Incline Village NV 12.6 LAKESHORE 1:12:33.35
8 45 Carlie Pehling F 33 Truckee CA 12.6 BARK 1:14:20.05
9 27 Bridgette Harper F 22 Truckee CA 12.6 SURFTECH 1:23:46.75
10 39 Katelyn McGee F 23 Nevada City CA 12.6 BOGA 1:29:06.30
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 23 Sabine Dukes F 50 Santa Cruz CA 14.0 ANGULO 56:30.15
2 8 Michelle McGee F 54 Nevada City CA 14.0 FLATWATER 1:07:19.20
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 81 Estani Bori M 13 Carnelian Bay CA 12.6 53:11.05
2 32 Cooper Honeywell M 13 Tahoe Vista CA 12.6 RIVIERA 53:55.75
3 51 Zen Quinn M 11 Homewood CA 12.6 BARK 54:23.15
4 3 Benjamin Gradle M 32 Oakland CA 12.6 SURFTECH 54:26.50
5 58 Matix Springer M 13 Malibu CA 12.6 BARK 54:47.25
6 21 Mike Brackins M 51 El Dorado Hills CA 12.6 SURFTECH 56:59.55
7 57 Jakub Skyba M 41 Half Moon Bay CA 12.6 STARBOARD 57:45.05
8 70 Liam Blaney M 49 Kings Beach CA 12.6 SIC MAUI 58:11.20
9 84 Matt Dill M 50 Tahoe City CA 12.6 59:00.00
10 36 Cale Lopez M 31 Truckee CA 12.6 TAHOE SUP 1:00:08.90
11 34 Bodhi Kuzyk M 14 Truckee CA 12.6 INFINITY WHIPL 1:03:10.95
12 85 Andrew Esler M 50 Truckee CA 12.6 COBURN 11 6' 1:04:48.35
13 42 Dan Ospina M 49 South Lake Tahoe CA 12.6 404 1:05:27.90
14 64 Greg Wunderlich M 52 Truckee CA 12.6 C4 1:05:41.90
15 22 Christopher De Roulet M 60 Reno NV 12.6 JIMMY STIX 1:14:43.05
16 28 Larry Harper M 57 Truckee CA 12.6 SURFTECH 1:24:24.20
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 86 Jay Wild M 37 Truckee CA 14.0 SURFTECH/BARK 45:13.70
2 52 Ingo Rademacher M 46 Haleiwa HI 14.0 INFINITY 45:29.00
3 79 Trent Carter M 15 Tahoe Vista CA 14.0 45:47.15
4 59 Seth Springer M 40 Malibu CA 14.0 BARK 46:24.20
5 44 Jeff Pearson M 46 Truckee CA 14.0 STARBOARD 47:02.75
6 14 Keith Rudd M 37 Incline Village NV 14.0 LAKESHORE 47:22.55
7 63 Barry Wicks M 35 Pacifica CA 14.0 SIC 47:30.85
8 18 Luke Allen M 16 So Lake Tahoe CA 14.0 SIC 49:30.90
9 48 Dale Plant M 53 Bellingham WA 14.0 FOCUS 50:10.60
10 10 Michael Melville M 63 San Lorenzo CA 14.0 F ONE 50:17.25
11 17 John Allen M 56 So Lake Tahoe CA 14.0 STARBOARD 50:47.80
12 19 Patrick Alteri M 34 Sacramento CA 14.0 STARBOARD 50:49.50
13 33 Geoff James M 54 Sausalito CA 14.0 BARK 51:16.45
14 2 Raif Anderson M 47 Tahoe City CA 14.0 SURFTECH 51:49.75
15 101 Phil Moulton M 53 Slt CA 14.0 BARK 51:56.95
16 62 Treston Vorac M 40 Sacramento CA 14.0 ONE STAND UP P 52:07.55
17 5 Guy Johnson M 53 Reno NV 14.0 PAU HANA CADEN 54:38.65
18 74 Scott Estrada M 49 Sacramento CA 14.0 INFINITY 55:00.70
19 4 Jordan Holst M 20 San Luis Obispo CA 14.0 AMUNDSON 58:07.25
20 54 Shane Ruby M 30 Stockton CA 14.0 LAKESHORE 58:29.80
21 16 Ron Adelhelm M 59 Rancho Santa Fe CA 14.0 NAISH 59:37.95
22 53 Brandon Reiff M 35 Reno NV 14.0 FOCUS 59:46.65
23 37 Montana Marshall M 22 Auburn CA 14.0 404 1:00:54.95
24 46 Zach Pehling M 37 Truckee CA 14.0 NAISH 1:02:29.45
25 26 Bob Glynn M 70 Davis CA 14.0 SURFTECH 1:08:37.90
26 75 Barney Pugh M 70 Lake Of The Pine CA 14.0 FLATWATER 1:17:52.05
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 78 Ramo Carter M 53 Tahoe Vista CA UNLIMITED 44:33.85
2 7 Jake Lamberth M 53 Carnelian Bay CA UNLIMITED RIU 46:59.80
3 91 Larry Ferguson M 58 Tahoma CA UNLIMITED RICHMOND 47:49.90
4 49 Wayne Prouty Jr M 38 Minden NV UNLIMITED FLAT WATER 49:12.85
5 12 Joe Quinn M 51 Homewood CA UNLIMITED BARK 49:43.40
6 29 Dave Harris M 62 El Granada CA UNLIMITED HARRIS 53:23.95
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 11 Nina Oakley F 35 Reno NV 12.6 KINGS 58:48.90
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 71 Dylan Ryan M 19 Kings Beach CA 12.6 BARK 53:40.10
2 6 Michael Jones M 64 Monterey CA UNLIMITED BARK 54:46.85
3 60 Brian Thomas M 52 Corte Madera CA 12.6 BARK 58:26.70
4 40 Brad Misik M 27 Santa Cruz CA 12.6 BARK SURFTECH 59:19.45
5 25 Joe Fillman M 42 Truckee CA 14.0 BARK 59:38.25
6 47 Brian Peterson M 46 Santa Cruz CA 12.6 EAST SIDE INDU 1:00:33.40
7 76 Mike McDaniel M 51 Pacific Grove CA UNLIMITED MILE 22 1:05:52.30
8 83 Kelly Maguire M 50 Foster Ciry CA 14.0 BARK 1:06:13.20
9 73 Shaun Lockerby M 58 San Francisco CA 14.0 1:14:13.90
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OC1 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 31 Chris Hollingsworth M 44 Auburn CA UNLIMITED PUAKEA 43:56.95
2 82 Jeff Cleeland M 60 Olympic Valley CA 47:31.20
3 9 Luke McIntire M 37 Reno NV UNLIMITED EHUKAI 52:27.10
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE SurfSki RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 61 Vic Veenhof M 53 Nevada City CA UNLIMITED HUKI 43:53.85
2 55 Joshua Scholnick M 47 Truckee CA UNLIMITED FENN 43:57.45
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** OVERALL OC2 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 30 Sheila Hickman F 54 Tahoe Vista CA UNLIMITED HUKI 44:41.80
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** OVERALL TandemSUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 15 Josiah & Levi M 17 South Lake Tahoe CA UNLIMITED ERICKSON BOARD 42:41.80