2017 Tahoe Cup Paddle Race Series
Waterman's Paddle JAM 6 MILE PADDLE
07/15/2017

********** RESULTS LIST Waterman's Paddle JAM 6 MILE PADDLE **********

2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH1-11 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 168 Zenin Quinn M 11 Homewood CA 12.6 BARK 1:19:10.65
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 167 Delila Quinn F 13 Homewood CA 12.6 BARK/SURFTECH 1:15:58.55
2 147 Sage Quinn F 16 Homewood CA 12.6 BARK 1:19:16.85
3 132 Sofia Sanchez F 16 Kings Beach CA 12.6 HOBIE 1:20:14.95
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 110 Ryan Funk M 17 Maui Kahalui HI 14.0 STARBOARD SUP 1:05:54.05
2 152 Trent Carter M 15 Tahoe Vista CA 14.0 NSP (SURFTECH) 1:11:06.75
3 18 Estani Bori M 13 Carnelian Bay CA 12.6 1:18:47.45
4 32 Cooper Honeywell M 14 Tahoe Vista CA 12.6 RIVIERA 1:19:36.05
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE MASTERSSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 1 Wendy Quinn F 51 Homewood CA 12.6 SIC 1:21:15.45
2 120 Madeleine King F 56 Fairfax CA 12.6 KINGS 1:26:30.65
3 117 Cathy Huang F 62 San Francisco CA 12.6 JIMMY LEWIS IN 1:43:02.15
4 123 Deanne Maschmeyer F 50 Seaside CA 12.6 RIVERA 2:07:31.85
5 148 Teressamarie Tucker F 58 Coleville CA 12.6 RIVIERA 2:07:37.25
6 109 Diane Evans F 60 Del Rey Oaks CA 12.6 JIMMY LEWIS 2:13:39.85
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE MASTERSSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 116 Daphne Hougard F 53 Truckee CA 14.0 SPEEDBOARD 1:23:53.15
2 23 Sabine Dukes F 50 Santa Cruz CA 14.0 ANGULO 1:25:21.05
3 8 Michelle McGee F 55 Nevada City CA 14.0 FLATWATER 2:07:43.25
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 137 Michael Smith M 50 Incline Village NV 12.6 RIVIERA 1:18:12.55
2 5 Guy Johnson M 54 Reno NV 12.6 COREBAN 1:27:36.55
3 130 Thomas Reid M 52 Bishop CA 12.6 STARBOARD 1:31:30.65
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 17 John Allen M 56 So Lake Tahoe CA 14.0 STARBOARD 1:15:42.55
2 140 Jamie Willin M 62 San Francisco CA 14.0 STARBOARD 1:23:01.85
3 115 David Hook M 56 San Rafael CA 14.0 STARBOARD 1:24:17.65
4 129 Steven Rawiszer M 55 Homewood CA 14.0 STARBOARD 1:24:33.75
5 118 Vincent Huang M 64 San Francisco CA 14.0 SIC 1:43:45.60
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 153 Rand Carter M 53 UNLIMITED 1:05:56.55
2 169 Larry Ferguson M 58 Tahoma CA UNLIMITED RICHMOND 1:13:44.40
3 99 Joe Quinn M 51 Homewood CA UNLIMITED BARK 1:14:34.10
4 149 John Merryfield M 51 Tahoe City CA UNLIMITED 1:15:31.30
5 29 Dave Harris M 62 El Granada CA UNLIMITED HARRIS 1:17:49.45
6 16 Ron Adelhelm M 59 Rancho Santa Fe CA UNLIMITED NAISH 1:33:21.80
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE GRANDMASTERS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 121 Gary Leong M 70 Los Altos CA 14.0 BARK 1:30:28.25
2 142 Bill Schmidt M 72 Arroyo Grande CA 14.0 BARK 1:40:59.40
3 144 Bob Glynn M 71 Davis CA 14.0 SURFTECH 2:09:16.85
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 167 Delila Quinn F 13 Homewood CA 12.6 BARK/SURFTECH 1:15:58.55
2 147 Sage Quinn F 16 Homewood CA 12.6 BARK 1:19:16.85
3 132 Sofia Sanchez F 16 Kings Beach CA 12.6 HOBIE 1:20:14.95
4 1 Wendy Quinn F 51 Homewood CA 12.6 SIC 1:21:15.45
5 120 Madeleine King F 56 Fairfax CA 12.6 KINGS 1:26:30.65
6 136 Michelle Singh F 34 Rocklin CA 12.6 BOARDWORKS 1:36:47.95
7 117 Cathy Huang F 62 San Francisco CA 12.6 JIMMY LEWIS IN 1:43:02.15
8 146 Megan Matteson F 27 Incline Village NV 12.6 LAKESHORE 1:45:29.00
9 134 Erica Shearer F 42 Roseville CA 12.6 COREBAN 1:47:07.45
10 106 Tricia Carter F 41 Sacramento/ca/9583 CA 12.6 HOBIE 1:47:14.50
11 133 Jenny Scala F 39 Aptos CA 12.6 F ONE 1:48:00.85
12 45 Carlie Pehling F 33 Truckee CA 12.6 BARK 1:48:48.65
13 123 Deanne Maschmeyer F 50 Seaside CA 12.6 RIVERA 2:07:31.85
14 148 Teressamarie Tucker F 58 Coleville CA 12.6 RIVIERA 2:07:37.25
15 109 Diane Evans F 60 Del Rey Oaks CA 12.6 JIMMY LEWIS 2:13:39.85
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 116 Daphne Hougard F 53 Truckee CA 14.0 SPEEDBOARD 1:23:53.15
2 23 Sabine Dukes F 50 Santa Cruz CA 14.0 ANGULO 1:25:21.05
3 104 Maria-Elaina Bowman F 41 Datyon NV 14.0 BARK 1:36:09.05
4 8 Michelle McGee F 55 Nevada City CA 14.0 FLATWATER 2:07:43.25
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 137 Michael Smith M 50 Incline Village NV 12.6 RIVIERA 1:18:12.55
2 18 Estani Bori M 13 Carnelian Bay CA 12.6 1:18:47.45
3 168 Zenin Quinn M 11 Homewood CA 12.6 BARK 1:19:10.65
4 32 Cooper Honeywell M 14 Tahoe Vista CA 12.6 RIVIERA 1:19:36.05
5 3 Benjamin Gradle M 33 Oakland CA 12.6 SURFTECH 1:20:47.75
6 74 Scott Estrada M 49 Sacramento CA 12.6 INFINITY 1:24:02.65
7 19 Patrick Alteri M 34 Sacramento CA 12.6 STARBOARD 1:24:12.70
8 5 Guy Johnson M 54 Reno NV 12.6 COREBAN 1:27:36.55
9 122 Andres Marin M 28 Incline Village NV 12.6 LPC 1:27:52.30
10 130 Thomas Reid M 52 Bishop CA 12.6 STARBOARD 1:31:30.65
11 112 Michael Glosny M 40 Aptos CA 12.6 F-ONE 1:40:31.35
12 125 Richard Oberlander M 30 Carson CA 12.6 ISLE 1:42:28.20
13 171 Jason Campbell M 40 Truckee CA 12.6 WAISUP 1:55:44.20
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 110 Ryan Funk M 17 Maui Kahalui HI 14.0 STARBOARD SUP 1:05:54.05
2 170 Jay Wild M 37 Truckee CA 14.0 SURFTECH/BARK 1:08:17.15
3 152 Trent Carter M 15 Tahoe Vista CA 14.0 NSP (SURFTECH) 1:11:06.75
4 111 John Gabriel M 26 Laguna Niguel CA 14.0 BRUSURF 1:11:21.55
5 14 Keith Rudd M 37 Incline Village NV 14.0 LAKESHORE 1:12:06.50
6 44 Jeff Pearson M 46 Truckee CA 14.0 STARBOARD 1:12:59.65
7 172 Dax Willard M 39 Olympic Valley CA 14.0 STARBOARD 1:15:04.35
8 17 John Allen M 56 So Lake Tahoe CA 14.0 STARBOARD 1:15:42.55
9 103 Marc Andrews M 47 Incline Village NV 14.0 LAKESHORE 1:20:20.55
10 140 Jamie Willin M 62 San Francisco CA 14.0 STARBOARD 1:23:01.85
11 107 Shawn Dalton M 35 El Dorado Hills CA 14.0 STARBOARD 1:23:12.40
12 115 David Hook M 56 San Rafael CA 14.0 STARBOARD 1:24:17.65
13 129 Steven Rawiszer M 55 Homewood CA 14.0 STARBOARD 1:24:33.75
14 4 Jordan Holst M 20 San Luis Obispo CA 14.0 AMUNDSON 1:26:02.40
15 62 Treston Vorac M 40 Sacramento CA 14.0 ONE STAND UP P 1:26:26.70
16 108 Rod De La Rosa M 47 Lafayette CA 14.0 FOCUS SUP 1:26:45.70
17 154 Kevin Finn M 49 Atherton CA 14.0 BARK 1:29:17.65
18 121 Gary Leong M 70 Los Altos CA 14.0 BARK 1:30:28.25
19 54 Shane Ruby M 30 Stockton CA 14.0 LAKESHORE 1:30:52.85
20 105 Brandon Carter M 44 Sacramento/ca/9583 CA 14.0 BARK 1:38:04.15
21 155 Zach Pehling M 37 Truckee CA 14.0 NAISH 1:38:21.90
22 142 Bill Schmidt M 72 Arroyo Grande CA 14.0 BARK 1:40:59.40
23 135 Kevin Shearer M 40 Roseville CA 14.0 COREBAN 1:41:08.10
24 119 Erik Jarvi M 45 Orangevale CA 14.0 BARK 1:43:09.80
25 118 Vincent Huang M 64 San Francisco CA 14.0 SIC 1:43:45.60
26 113 Matthew Harris M 21 Incline Village NV 14.0 SIC 1:49:11.80
27 144 Bob Glynn M 71 Davis CA 14.0 SURFTECH 2:09:16.85
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 153 Rand Carter M 53 UNLIMITED 1:05:56.55
2 169 Larry Ferguson M 58 Tahoma CA UNLIMITED RICHMOND 1:13:44.40
3 99 Joe Quinn M 51 Homewood CA UNLIMITED BARK 1:14:34.10
4 49 Wayne Prouty Jr M 38 Minden NV UNLIMITED FLAT WATER 1:14:44.85
5 149 John Merryfield M 51 Tahoe City CA UNLIMITED 1:15:31.30
6 29 Dave Harris M 62 El Granada CA UNLIMITED HARRIS 1:17:49.45
7 16 Ron Adelhelm M 59 Rancho Santa Fe CA UNLIMITED NAISH 1:33:21.80
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 11 Nina Oakley F 35 Reno NV 12.6 KINGS 1:30:09.20
2 145 Kristy Chocholaty F 40 Truckee CA 12.6 BARK 1:47:50.35
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 6 Michael Jones M 64 Monterey CA UNLIMITED BARK 1:21:29.45
2 25 Joe Fillman M 42 Truckee CA 14.0 BARK 1:21:44.25
3 71 Dylan Ryan M 20 Kings Beach CA 12.6 BARK 1:22:42.55
4 128 Jason Perry M 45 Portland OR 14.0 BARK 1:26:11.70
5 138 Nick Steenson M 45 Truckee CA 14.0 BARK 1:30:18.75
6 151 Brian Peterson M 46 Santa Cruz CA 12.6 EAST SIDE INDU 1:31:05.95
7 141 Mike McDaniel M 51 Pacific Grove CA UNLIMITED MILE 22 1:38:32.15
8 131 Ruben Sanchez M 47 Tahoe Vista CA 12.6 BARK 1:39:35.15
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OC1 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 9 Luke McIntire M 37 Reno NV UNLIMITED EHUKAI 1:19:21.30
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE SurfSki RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 61 Vic Veenhof M 53 Nevada City CA UNLIMITED HUKI 1:06:41.45
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** OVERALL OC2 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 102 Fred Andersen M 65 Mill Valley CA UNLIMITED TRMPEST 1:03:32.95
2 114 Eric Hickman M 55 Tahoe Vista CA UNLIMITED HUKI OC2 1:06:30.25
3 124 Elika Nemeth F 12 Truckee CA UNLIMITED BOUBOULIGOO 1:21:05.60