Jay Race
Capitola Beach, Santa Cruz, CA
6/16/2018

Jay Race


********** FEMALE OVERALL PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 190 Kailyn Winter F 15 Soquel STOCK PADDLEBOARD 2:13:48
2 136 Tiana Pugliese F 23 Redondo Beach STOCK PADDLEBOARD 2:17:18
3 127 Dj O'Brien F 52 Redondo Beach STOCK PADDLEBOARD 2:19:00
Jay Race


********** MALE OVERALL PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 198 Jack Bark M 24 UNLIMITED PADDLEBOARD 1:49:11
2 157 Patrick Shaughnessy M 27 Santa Cruz UNLIMITED PADDLEBOARD 1:54:39
3 196 Lachlan Lansdown M 22 STOCK PADDLEBOARD 1:54:40
Jay Race


********** FEMALE OVERALL SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 234 Delila Quinn F 14 JR12'6SUP 2:19:05
2 7 KaliA Alexiou F 17 Soquel 12'6 SUP 2:26:19
3 229 Kristy Morris F 41 12'6 SUP 2:30:13
Jay Race


********** MALE OVERALL SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 232 Trent Carter M 16 Tahoe Vista 14' SUP 1:57:23
2 186 Jay Wild M 38 Carnelian Bay 14' SUP 2:02:19
3 63 John Hadley M 50 Forestville 14' SUP 2:06:46
Jay Race


********** Female 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 41 136 Tiana Pugliese F 23 Redondo Beach CA 2:17:18
2 81 72 Alex Heintz F 34 Santa Cruz CA 2:33:37
3 139 106 Abigail McCarthy F 41 Seattle WA 3:26:02
Jay Race


********** Female 50+ 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 48 127 Dj O'Brien F 52 Redondo Beach CA 2:19:00
2 112 293 Yvonne Chavez F 59 Carlsbad CA 2:51:11
Jay Race


********** Female 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 107 182 Hilary Walecka F 28 San Francisco CA 2:49:47
Jay Race


********** Female 50+ 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 119 204 Suzanne Reidlinger F 73 2:56:25
Jay Race


********** Female 17&U 12MI JR12'6SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 49 234 Delila Quinn F 14 2:19:05
Jay Race


********** Female 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 77 229 Kristy Morris F 41 2:30:13
2 137 174 Andi Traynor F 44 Palo Alto CA 3:17:09
3 142 80 Eliece Horton F 49 Aptos CA 3:38:57
Jay Race


********** Female 50+ 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 127 242 Janet Walp F 63 3:06:47
Jay Race


********** Female 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 93 178 Shanna Upton F 42 Petaluma CA 2:40:06
2 138 103 Allison Marino F 47 Ben Lomond CA 3:17:34
3 141 202 Maria-Elaina Bowman F 42 3:30:17
Jay Race


********** Female 50+ 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 78 57 Jen Fuller F 55 Sausalito CA 2:31:44
2 116 48 Sabine Dukes F 51 Santa Cruz CA 2:53:46
Jay Race


********** Female 12MI OC1 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 7 161 Aimee Spector F 45 Redondo Beach CA 1:51:57
2 37 230 Belah Ellis F 15 Hermosa Beach CA 2:16:13
Jay Race


********** Female 12MI Surfski CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 50 142 Teresa Rogerson F 44 Felton CA 2:19:08
Jay Race


********** Male 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 10 196 Lachlan Lansdown M 22 1:54:40
2 13 112 Costner McIntosh M 28 La Jolla CA 1:59:39
3 15 171 Shankar Tillotson M 33 Goleta CA 2:01:39
4 19 28 Foster Campbell M 22 San Luis Obispo CA 2:05:29
5 28 239 Steve Shlens M 47 2:09:11
6 31 96 Zach Koehn M 29 Sister Bay WI 2:13:44
7 51 151 Joe Scaturro M 36 Oceanside CA 2:19:31
8 53 240 Zach Wormhoudt M 48 2:20:14
9 59 2 Robert Adam M 40 Half Moon Bay CA 2:22:00
10 67 181 Jeff Wadkins M 40 Half Moon Bay CA 2:25:47
11 69 148 Doug Sanders M 49 Santa Cruz CA 2:25:59
12 76 40 Spencer Davidson M 33 Alameda CA 2:29:30
13 82 128 Joseph O'Brien M 28 San Francisco CA 2:33:46
14 94 252 Fernando Dacosta M 45 2:40:55
15 105 205 Griffin Dyne M 23 Malibu CA 2:48:36
16 113 42 Steve Davies M 49 Los Gatos CA 2:51:12
17 114 119 Brandon Merrick M 45 19th Street CA 2:51:32
18 117 78 Patrick Hill M 32 San Francisco CA 2:54:57
Jay Race


********** Male 50+ 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 36 12 Joe Beek M 58 Santa Cruz CA 2:16:02
2 42 164 Mike Stevens M 51 Oceanside CA 2:18:06
3 56 51 Bob Evans M 54 Soquel CA 2:21:11
4 84 69 Rodney Harvey M 52 San Diego CA 2:34:50
5 88 168 Brian Thomas M 54 Corte Madera CA 2:36:57
6 122 223 John Alexiou M 52 2:59:44
7 124 169 John Thompson M 50 Castro Valley CA 3:02:31
Jay Race


********** Male 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 20 16 Willy Bravenec M 37 Torrance CA 2:06:17
2 29 209 Joel Perkins M 40 North Vancouver BC 2:10:53
3 35 207 Fred Fevermann M 43 North Vancouver BC 2:14:34
4 38 54 Jonathan Ford M 47 Santa Barbara CA 2:16:30
5 60 121 Andrew Meylan M 22 Pacific Palisades CA 2:22:23
6 68 193 Renick Woods M 43 Seattle WA 2:25:59
7 72 3 Chris Aguilar M 44 Torrance CA 2:26:30
8 74 79 Trent Hodges M 31 Oceanside CA 2:28:37
9 90 26 Julian Burman M 31 San Francisco CA 2:38:08
10 98 49 Kevin Eggert M 45 Laguna Niguel CA 2:43:32
11 102 246 Matt Caires M 33 2:46:18
12 104 155 Brian Selogie M 33 Torrance CA 2:48:04
13 118 215 Burleigh Cooper M 42 2:55:16
14 125 116 Chris Mehl M 45 Santa Crus CA 3:04:29
15 126 208 Chris Read M 39 Port Moody BC 3:04:41
16 134 31 Tyler Chin M 14 Santa Cruz CA 3:14:30
17 135 30 Eric Chin M 49 Santa Cruz CA 3:14:36
Jay Race


********** Male 50+ 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 33 22 Wayne Buckingham M 65 Encinitas CA 2:14:18
2 40 10 Mike Avery M 64 Ventura CA 2:17:00
3 52 55 Kurt Fry M 51 Hermosa Beach CA 2:19:41
4 57 166 John Summers M 50 Ventura CA 2:21:27
5 65 85 Michael Jones M 65 Pacific Grove CA 2:25:07
6 92 214 Phil Curtiss M 68 2:39:36
7 132 231 John Allen M 57 South Lake Tahoe CA 3:12:01
8 136 206 Darrell Bedniakk M 62 3:14:52
9 140 37 Richard Coven M 55 Tiburon CA 3:27:48
Jay Race


********** Male 12MI Unlimited Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 5 198 Jack Bark M 24 1:49:11
2 9 157 Patrick Shaughnessy M 27 Santa Cruz CA 1:54:39
3 18 84 Zach Jirkovsky M 36 Ventura CA 2:04:29
4 21 114 Aaron McKinnon M 28 Capitola CA 2:06:22
5 24 118 James Mellor M 35 San Luis Obispo CA 2:07:48
6 25 24 Dustin Bumgardner M 34 Boulder City NV 2:07:59
7 27 189 Jarret Winter M 49 Soquel CA 2:08:40
8 34 194 Jake Wormhoudt M 46 Santa Cruz CA 2:14:34
9 39 129 Brian Peterson M 47 Santa Cruz CA 2:16:44
10 47 86 Sterling Jones M 39 Alameda CA 2:18:57
11 61 162 Jason Stark M 33 Montara, Ca, 94037 CA 2:22:59
12 64 74 Blake Herman M 36 Carpinteria CA 2:24:58
13 70 105 Tate McCallister M 41 Carpinteria CA 2:26:03
14 89 130 Ryan Pettit M 35 Torrance CA 2:38:03
15 101 23 Adam Bumgardner M 38 Eureka CA 2:45:40
16 106 241 Jonathan Scully M 33 2:49:46
17 123 8 Scott Amos M 43 Scotts Valley CA 3:00:17
Jay Race


********** Male 50+ 12MI Unlimited Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 44 21 Wally Buckingham M 65 Cardiff By The Sea CA 2:18:14
2 73 200 Joe Bark M 58 2:26:30
3 83 122 Bob Meylan M 57 Pacific Palisades CA 2:34:04
4 111 108 Mike McDaniel M 52 Pacific Grove CA 2:51:09
Jay Race


********** Male 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 58 183 John Walsh M 42 Mendocino CA 2:21:51
2 100 32 James Claussen M 49 La Selva Beach CA 2:45:36
3 108 88 Mark Kaltenbacher M 47 Monterrey CA 2:50:00
4 121 144 Kyle Rootsaert M 49 Ione CA 2:58:37
5 128 133 Brent Powell M 46 Santa Clara CA 3:07:50
6 129 70 Warren Hein M 44 San Jose CA 3:07:50
Jay Race


********** Male 50+ 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 85 113 Joe McIntosh M 61 Aptos CA 2:34:52
Jay Race


********** Male 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 12 232 Trent Carter M 16 Tahoe Vista CA 1:57:23
2 16 186 Jay Wild M 38 Carnelian Bay CA 2:02:19
3 26 163 Stephen Sink Stephen Sinkus M 42 Manhattan Beach CA 2:08:25
4 30 243 Pete Gauvin M 49 2:12:29
5 55 126 Jeremiah Murphy M 46 Oceanside CA 2:20:58
6 62 185 Barry Wicks M 36 Pacifica CA 2:23:29
7 66 135 Tom Preston M 37 Capitola CA 2:25:11
8 75 52 Matt Evarts M 47 Santa Cruz CA 2:29:21
9 86 45 Brendan Dowd M 32 Seattle WA 2:35:39
10 87 97 Ryan Leighton M 36 Oceanside CA 2:35:58
11 95 123 Dustin Minor M 47 Half Moon Bay CA 2:42:19
12 97 58 Juerg Geser M 48 Santa Barbara CA 2:43:09
13 103 39 Shawn Dalton M 36 El Dorado Hills CA 2:46:19
14 115 146 Dave Rundio M 45 Santa Cruz CA 2:51:52
15 120 197 Peter Phelan M 45 2:58:14
16 131 139 Matt Reistetter M 40 Monterey CA 3:11:42
Jay Race


********** Male 50+ 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 23 63 John Hadley M 50 Forestville CA 2:06:46
2 43 177 Ken Twist M 50 Morro Bay CA 2:18:12
3 46 175 Phil Tresenrider M 59 Sebastopol CA 2:18:54
4 54 233 Rand Carter M 54 Tahe Vista CA 2:20:38
5 91 138 Chad Raugewitz M 50 Ukiah CA 2:38:43
6 96 47 Rick Duckart M 53 Soquel CA 2:42:32
7 109 19 Jeff Broffman M 67 Sebastopol CA 2:50:28
8 130 238 Max Montgomery M 56 3:09:49
9 133 131 Joe Phillips M 50 Piedmont CA 3:14:01
Jay Race


********** Male 12MI OC1 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 1 110 Grant McFadyen M 49 Redwood City CA 1:41:49
2 2 99 Dave Loustalot M 54 Santa Cruz CA 1:46:49
3 3 145 Keith Rudd M 38 Incline Village NV 1:47:38
4 4 187 Wade T Williford M 48 San Diego CA 1:48:01
5 6 170 Sean Tiernan M 36 San Carlos CA 1:50:13
6 8 222 Michael Irete M 49 Santa Cruz CA 1:53:48
7 11 83 Geoff James M 55 Sausalito CA 1:55:17
8 14 226 Colin McGuire M 44 Santa Cruz CA 1:59:59
9 22 9 Fred Andersen M 66 Richmond CA 2:06:29