PaddleFest Paddleboard Race 2018
5k short course and 10k long course SUP
Race Scored by BIG SKY ENDURACE SPORTS
03/24/2018

********** RESULTS LIST **********

PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** FEMALE ELITE14'&Under LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Jade Howson F 15 Seal Beach CA 20 1 1:00:14.15
2 April Zilg F 31 Santa Barbara CA 22 2 1:00:58.05
3 Candice Appleby F 34 Dana Point CA 19 3 1:01:41.95
4 Shae Foudy F 19 San Juan Capistran CA 18 4 1:01:49.20
5 Fiona Wylde F 21 Hood River OR 23 5 1:03:37.95
6 Stephanie Shideler F 42 Long Beach NY 16 6 1:04:33.40
7 Genna Flinkman F 31 Edmonton AB 17 7 1:06:20.70
8 Valeria Salustri F 17 Santa Cruz GU 24 8 1:09:53.80
9 Alyson Fromm F 23 Sunriver OR 21 9 1:12:47.95
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** MALE ELITE14' LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Slater Trout M 23 Gulf Breeze FL 3 1 53:28.20
2 Mo Freitas M 21 Haleiwa HI 6 2 53:53.55
3 Tyler Bashor M 16 Laguna Niguel CA 4 3 53:54.25
4 Itzel Delgado M 19 Lima LI 10 4 53:56.30
5 Josh Riccio M 25 12 5 54:59.45
6 Zane Kekoa Schweitzer M 24 Lahaina HI 7 6 57:40.25
7 Keaton Rose M 15 San Clemente CA 9 7 59:24.45
8 Rodney Ellis M 44 Hermosa Beach CA 1 8 59:30.25
9 Poenaiki Raioha M 18 11 9 1:00:53.55
10 Daniel Miller M 38 Cochrane AB 8 10 1:04:32.90
11 Cory Curtis M 20 13 11 1:07:54.85
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** FEMALE 14' LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Kristin Thomas F 55 Laguna Beach CA 70 1 1:09:14.20
2 Mel Wygal F 41 San Clemente CA 69 2 1:13:28.65
3 Shanna Upton F 41 Petaluma CA 91 3 1:14:41.00
4 Andrea Traynor F 44 CA 68 4 1:18:19.05
5 Jen Van Diest F 39 La Habra CA 67 5 1:26:35.30
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** MALE 14'&Under LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 David Wells M 48 San Rafael CA 54 1 59:51.05
2 John Hadley M 50 Forestville CA 48 2 1:00:38.60
3 Pete Gauvin M 49 San Rafael CA 59 3 1:01:11.20
4 Barry Wicks M 36 Corvallis OR 45 4 1:03:52.65
5 MacRae Wylde M 54 Hood River OR 47 5 1:05:32.00
6 John Walsh M 42 Mendocino CA 53 6 1:05:50.80
7 Kyle Ellison M 34 Asheville NC 61 7 1:06:38.35
8 Mark Hurst M 30 55 8 1:07:03.55
9 Robert Howson M 55 Seal Beach CA 58 9 1:09:02.50
10 Rune Hoyer-Nielsen M 47 62 10 1:10:57.55
11 Phil Tresenrider M 59 Sebastopol CA 46 11 1:12:43.35
12 Mathias Hodges M 19 Valdivia VA 60 12 1:17:15.25
13 Juerg Geser M 48 Santa Barbara CA 56 13 1:17:31.60
14 Brett Van Diest M 38 La Habra CA 52 14 1:17:49.95
15 Jeff Broffman M 66 Sebastopol CA 50 15 1:30:05.55
16 Max Montgomery M 56 Santa Cruz CA 92 16 1:41:22.00
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** FEMALE 12'6 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Jenn Humboldt F 44 San Juan Capistran CA 66 1 1:20:20.25
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** Juniors14'&Under 12'6 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Elijah Schoenig M 16 San Clemente CA 26 1 1:00:00.60
2 Zeke Rose M 13 San Clemente CA 30 2 1:05:18.85
3 Devin Ruiz M 15 San Diego CA 27 3 1:05:55.75
4 Bodie Von Allmen M 11 Lake Oswego OR 29 4 1:07:57.60
5 Abby Baker F 14 Carlsbad CA 31 5 1:08:18.10
6 Belah Ellis F 14 Hermosa Beach CA 25 6 1:10:01.75
7 Kitsy Nipper F 13 28 7 1:16:45.45
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** MALE StockProne LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Patrick Jacobson M 33 Redondo Beach CA 42 1 1:05:13.35
2 Foster Campbell M 22 Santa Barbara CA 43 2 1:05:23.25
3 Kevin McCoy M 35 San Francisco CA 44 3 1:12:57.90
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** FEMALE OC1-OverAll LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Kristy Morris F 41 Hermosa Beach CA 14 1 54:11.95
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** MALE OC1-OverAll LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Craig Muirhead M 30 Santa Cruz CA 38 1 51:22.00
2 Anthony Bituin M 30 Santa Cruz CA 39 2 51:50.05
3 Yohei Rosen M 26 Santa Cruz CA 40 3 52:43.40
4 Matt Muirhead M 62 Watsonville CA 33 4 53:05.60
5 Dave Loustalot M 54 Santa Cruz CA 32 5 53:57.40
6 Forrest Monroy M 53 Los Gatos CA 34 6 54:55.10
7 Ben Thomas M 34 Santa Cruz CA 95 7 59:21.80
8 Brian McGauley M 35 Santa Cruz CA 36 8 59:31.55
9 Brendan Lam M 30 San Francisco CA 37 9 1:03:01.30
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** MALE OC1 Open AGE GROUP: 1 - 29 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Yohei Rosen M 26 Santa Cruz CA 40 1 52:43.40
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** MALE OC1 Masters AGE GROUP: 30 - 39 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Craig Muirhead M 30 Santa Cruz CA 38 1 51:22.00
2 Anthony Bituin M 30 Santa Cruz CA 39 2 51:50.05
3 Ben Thomas M 34 Santa Cruz CA 95 3 59:21.80
4 Brian McGauley M 35 Santa Cruz CA 36 4 59:31.55
5 Brendan Lam M 30 San Francisco CA 37 5 1:03:01.30
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** FEMALE OC1 Senior AGE GROUP: 40 - 49 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Kristy Morris F 41 Hermosa Beach CA 14 1 54:11.95
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** MALE OC1 Golden AGE GROUP: 50 - 99 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Matt Muirhead M 62 Watsonville CA 33 1 53:05.60
2 Dave Loustalot M 54 Santa Cruz CA 32 2 53:57.40
3 Forrest Monroy M 53 Los Gatos CA 34 3 54:55.10
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** SurfSki SurfSkiUnlimited LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Michael McNulty M 57 Boulder Creek CA 64 1 48:36.95
2 Renae Jackson F 25 Vacaville CA 120 2 49:35.25
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** FEMALE 14' SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Julie Stevens F 49 Citrus Heights CA 90 1 40:00.45
2 Caroline Elliott F 60 Monterey CA 84 2 44:18.75
3 Allison Marino F 46 86 3 44:59.70
4 Jennifer Dail F 47 Hermosa Beach CA 85 4 52:23.05
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** MALE 14'&Under SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 John Alexiou M 45 49 1 32:59.80
2 Leo Montero M 52 Castro Valley CA 79 2 36:15.70
3 Nicolas Ostermann M 35 63 3 44:50.90
4 Michael Glosny M 41 Aptos CA 78 4 49:29.05
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** FEMALE 12'6 SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Lisa Hazelton F 62 San Clemente CA 81 1 42:37.25
2 Verna Ann Sukumaran F 54 Kailua HI 82 2 46:00.80
3 Jenny Scala F 40 Aptos CA 83 3 49:29.15
PaddleFest Paddleboard Race 2018


********** Juniors14'&Under 14'&Under SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Maximilian Torres M 15 74 1 30:34.35
2 Riley Jaggi M 13 Vista CA 73 2 35:00.00
3 Tayler Dang F 12 Lemon Grove CA 72 3 47:55.55
4 Jonas Graham M 14 Carlsbad CA 94 4 1:06:17.75
5 Walker Graham M 12 Carlsbad CA 93 5 1:14:28.55
PaddleFest Paddleboard Race 2018