Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims
LAKE BERRYESSA, CALIFORNIA 06/01/2019


********** AGE GROUP RESULTS LIST COMBINED TIMES FOR 1 AND 2 MILE SWIMS **************

Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** FEMALE OVERALL COMBINED MASTERS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Allison Arnold 27 TOC 71 0:42:22.30 0:22:01.10 1:04:23.40
2 Mackenzie Leake 26 STAN 331 0:43:08.95 0:22:33.40 1:05:42.35
3 Lindsay Gaudinier 30 WCM 221 0:44:39.45 0:23:09.45 1:07:48.90
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** MALE OVERALL COMBINED MASTERS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Andrew Cosgarea 27 TOC 148 0:40:08.90 0:20:34.70 1:00:43.60
2 Chad La Tourette 31 TOC 321 0:40:11.05 0:20:38.35 1:00:49.40
3 Trevor Gillis 44 LAMV 230 0:40:36.00 0:20:52.65 1:01:28.65
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** FEMALE OVERALL COMBINED USAS RESULTS ***********

Place Name Kage Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Vivien Mattice 15 587 0:53:05.65 0:25:10.70 1:18:16.35
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** MALE OVERALL COMBINED USAS RESULTS ***********

Place Name Kage Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Lucas Walker 18 PASA 51 0:46:47.05 0:22:52.95 1:09:40.00
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



GIRLS AGE GROUP G1518 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 314 Vivien Mattice 16 587 0:53:05.65 0:25:10.70 1:18:16.35
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



BOYS AGE GROUP B1518 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 263 Lucas Walker 19 PASA 51 0:46:47.05 0:22:52.95 1:09:40.00
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F1824 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 273 Breanna Schafer 24 VACA 484 0:46:23.45 0:24:33.85 1:10:57.30
2 311 Taylor Pajunen 20 OEVT 419 0:51:09.45 0:26:39.05 1:17:48.50
3 329 Isabelle Couch 19 UC38 150 0:54:44.25 0:27:41.80 1:22:26.05
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M1824 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 244 Joby Bernstein 24 TOC 96 0:41:49.10 0:21:02.45 1:02:51.55
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F2529 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 246 Allison Arnold 27 TOC 71 0:42:22.30 0:22:01.10 1:04:23.40
2 249 Mackenzie Leake 26 STAN 331 0:43:08.95 0:22:33.40 1:05:42.35
3 283 Elyssa Pedote 26 TOC 423 0:48:23.75 0:24:53.15 1:13:16.90
4 298 Christine Olson 29 TOC 411 0:49:40.00 0:25:11.00 1:14:51.00
5 318 Alexa Danner 28 DAM 166 0:52:01.40 0:26:57.35 1:18:58.75
6 319 Jennifer Mohn 28 DAM 387 0:52:06.45 0:26:53.80 1:19:00.25
7 322 Tiffany Sudarma 25 TOC 513 0:52:15.35 0:27:19.65 1:19:35.00
8 334 Dana Macabales 28 CGM 352 0:55:40.95 0:29:08.05 1:24:49.00
9 366 Kelly Abdon 29 OEVT 53 1:03:20.35 0:33:44.45 1:37:04.80
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M2529 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 240 Andrew Cosgarea 27 TOC 148 0:40:08.90 0:20:34.70 1:00:43.60
2 245 Mazen Aziz 29 TOC 75 0:42:31.95 0:21:45.05 1:04:17.00
3 256 Matt Korman 27 TOC 317 0:45:26.85 0:23:14.45 1:08:41.30
4 276 Bryan Pestone 29 SRM 427 0:47:09.85 0:24:29.15 1:11:39.00
5 281 Christophe Ferguson 29 TOC 591 0:48:29.90 0:24:20.60 1:12:50.50
6 284 Harrison Tingler 27 TOC 525 0:47:46.70 0:25:38.35 1:13:25.05
7 285 Andrew Packer 25 SCSC 417 0:48:59.75 0:24:33.70 1:13:33.45
8 317 Paul Barta 27 UC38 85 0:51:59.65 0:26:57.70 1:18:57.35
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F3034 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 254 Lindsay Gaudinier 30 WCM 221 0:44:39.45 0:23:09.45 1:07:48.90
2 268 Katherine Yang 33 ECAM 573 0:46:26.45 0:23:34.80 1:10:01.25
3 275 Jing Li 31 SMM 343 0:47:05.80 0:24:18.10 1:11:23.90
4 308 Shannon Hackett 33 TOC 247 0:50:04.35 0:27:06.70 1:17:11.05
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M3034 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 241 Chad La Tourette 31 TOC 321 0:40:11.05 0:20:38.35 1:00:49.40
2 248 Blake Wheale 33 TOC 589 0:43:42.05 0:21:59.55 1:05:41.60
3 258 Matthew Talmadge 30 TOC 517 0:45:38.05 0:23:17.10 1:08:55.15
4 261 Jack Calhoun 30 CRUZ 127 0:46:38.25 0:22:48.70 1:09:26.95
5 262 Christophe Whaley 34 ECAM 560 0:45:45.10 0:23:54.00 1:09:39.10
6 266 John Piirainen 30 TOC 434 0:45:57.30 0:23:54.95 1:09:52.25
7 315 David Law 34 MAM 329 0:51:42.15 0:26:56.65 1:18:38.80
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F3539 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 296 Stephanie Curtis 37 SAC 163 0:49:03.25 0:25:35.20 1:14:38.45
2 301 Kimberly Almeida 39 ECAM 61 0:50:08.95 0:25:43.95 1:15:52.90
3 340 Sarah Groskopf 39 TVM 242 0:56:05.15 0:29:15.55 1:25:20.70
4 356 Tunisia Batzer 36 VACA 87 0:59:45.85 0:31:44.10 1:31:29.95
5 362 Monica Carney 37 CRUZ 583 1:02:10.65 0:32:47.65 1:34:58.30
6 381 Jennifer Ramos 36 VACA 451 1:10:13.95 0:36:49.15 1:47:03.10
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M3539 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 247 Quinn Fitzgerald 36 634 0:43:39.95 0:21:56.25 1:05:36.20
2 257 Matt Roper 38 DAM 469 0:45:06.05 0:23:41.20 1:08:47.25
3 310 Craig Gawlick 38 NAMI 222 0:51:47.45 0:25:52.20 1:17:39.65
4 312 Daniel Paglio 37 SERC 418 0:50:33.65 0:27:36.10 1:18:09.75
5 324 Vincent Accurso 35 TOC 54 0:52:30.90 0:28:14.20 1:20:45.10
6 342 Jimmy Song 36 MEMO 503 0:57:45.70 0:28:16.55 1:26:02.25
7 355 Adam Rumack 37 OJAI 475 0:57:17.20 0:32:16.45 1:29:33.65
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F4044 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 267 Tesla Profumo 42 CRUZ 445 0:45:35.20 0:24:20.50 1:09:55.70
2 279 Karen Schultz 40 SBM 487 0:47:43.70 0:25:01.80 1:12:45.50
3 294 Amy Fischer 44 CLOV 208 0:49:02.40 0:25:16.75 1:14:19.15
4 295 Eve Maidenberg 43 CVMM 357 0:49:18.05 0:25:11.95 1:14:30.00
5 309 Michelle Rowe 42 TVM 474 0:49:24.20 0:28:04.30 1:17:28.50
6 335 Joyce Leary 43 ARM 332 0:55:37.65 0:29:20.35 1:24:58.00
7 341 Danielle Lipski 44 ASCP 346 0:55:21.85 0:30:04.80 1:25:26.65
8 345 Loa Ortiz 43 TEME 414 0:56:58.90 0:30:46.55 1:27:45.45
9 349 Stacey Brezing 40 DAM 115 0:57:30.80 0:30:55.50 1:28:26.30
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M4044 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 242 Trevor Gillis 44 LAMV 230 0:40:36.00 0:20:52.65 1:01:28.65
2 280 Brian Bolz 42 DAM 105 0:47:04.25 0:25:43.25 1:12:47.50
3 291 Nicholas Hanley 40 VACA 252 0:49:20.55 0:24:46.00 1:14:06.55
4 305 Curtis Brennan 41 WCM 113 0:50:05.50 0:26:44.70 1:16:50.20
5 331 Spencer Fine 44 UC38 207 0:53:54.75 0:29:13.55 1:23:08.30
6 373 Jason Ballow 41 LTNB 80 1:04:28.60 0:37:04.25 1:41:32.85
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F4549 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 321 Beccah Rothschild 46 MAM 473 0:52:01.05 0:27:28.35 1:19:29.40
2 358 Colleen Darling 45 WCM 167 1:01:46.60 0:30:42.05 1:32:28.65
3 367 Patti Philpott 49 TCAM 431 1:04:52.30 0:32:39.75 1:37:32.05
4 371 Kelly Stynes 48 WCM 512 1:05:45.30 0:34:17.80 1:40:03.10
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M4549 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 251 Nico Ghilardi 49 SMM 228 0:44:00.00 0:23:02.85 1:07:02.85
2 259 Kostas Sarrigeorgid 45 SUNY 481 0:45:37.05 0:23:33.40 1:09:10.45
3 270 Dean Atchison 48 MEMO 632 0:46:24.35 0:24:12.60 1:10:36.95
4 277 Michael Guirl 48 MOST 245 0:48:14.65 0:24:16.05 1:12:30.70
5 307 Todd Virkus 48 ASCP 545 0:50:13.80 0:26:51.45 1:17:05.25
6 328 Terrance Crowley 48 WINE 157 0:53:46.75 0:28:20.85 1:22:07.60
7 360 Arundel Burrell 48 TNS 126 1:00:35.30 0:32:56.10 1:33:31.40
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F5054 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 282 Janice Curtin 52 SMST 162 0:47:48.05 0:25:13.05 1:13:01.10
2 299 Laureen Welting 54 TOC 557 0:49:26.65 0:25:24.40 1:14:51.05
3 302 Cynthia Hertzer 50 CRUZ 269 0:49:17.20 0:26:36.00 1:15:53.20
4 333 Vicki Shu 51 MEMO 494 0:55:20.25 0:28:53.60 1:24:13.85
5 361 Michele Ignoffo 50 CRUZ 280 1:02:17.30 0:32:40.35 1:34:57.65
6 365 Karen Charney 50 DAM 138 1:02:58.95 0:33:40.10 1:36:39.05
7 369 Christina Kossa 53 RPM 318 1:05:34.15 0:33:31.80 1:39:05.95
8 376 Cameron Sullivan 51 TVM 514 1:07:18.20 0:35:43.95 1:43:02.15
9 384 Karen Sheehy 51 VACA 491 1:13:53.25 0:39:09.50 1:53:02.75
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M5054 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 253 Jorge Angel 52 TVM 67 0:44:41.65 0:23:03.00 1:07:44.65
2 260 Todd Arris 54 TOC 72 0:45:59.65 0:23:19.15 1:09:18.80
3 269 Chris Bond 52 MAM 107 0:46:45.30 0:23:49.80 1:10:35.10
4 272 David Lederman 53 CRUZ 579 0:46:40.20 0:24:12.50 1:10:52.70
5 274 Kurt Oeler 53 TOC 408 0:47:01.35 0:24:20.00 1:11:21.35
6 292 Perry Klebahn 53 TOC 311 0:48:11.40 0:26:01.05 1:14:12.45
7 364 Jeffrey Foster 53 MEMO 211 1:02:47.25 0:33:38.25 1:36:25.50
8 372 George Rehmet 53 SERC 455 1:05:05.05 0:36:21.70 1:41:26.75
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F5559 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 271 Kimberly Elsbach 56 DAM 194 0:46:59.30 0:23:50.35 1:10:49.65
2 290 Lisa Ward 55 WCM 552 0:48:58.25 0:25:07.00 1:14:05.25
3 300 Stephanie Couch 55 MELO 151 0:48:58.50 0:26:29.80 1:15:28.30
4 326 Heike Mansoor 57 UC38 359 0:53:44.15 0:27:39.45 1:21:23.60
5 327 Elizabeth Tiedemann 56 ARM 524 0:53:00.55 0:28:35.10 1:21:35.65
6 338 Rebecca Perry 55 MAM 426 0:55:53.55 0:29:10.45 1:25:04.00
7 347 Catherine Taylor 56 WCM 520 0:58:08.50 0:29:42.05 1:27:50.55
8 348 Jennifer Phalen 55 DAM 429 0:58:29.20 0:29:50.80 1:28:20.00
9 352 Laurie Lewis 58 UCSF 633 0:58:24.45 0:30:46.00 1:29:10.45
10 386 Susan Imperial 57 TEME 281 1:17:50.15 0:40:39.10 1:58:29.25
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M5559 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 250 Kirk Richards 58 SMM 458 0:43:43.40 0:22:38.90 1:06:22.30
2 252 John Sfingi 56 SAWS 490 0:43:51.65 0:23:13.25 1:07:04.90
3 255 Mike Carr 59 SRM 130 0:44:23.85 0:23:44.15 1:08:08.00
4 265 Darryl Johnson 56 UC38 293 0:46:07.35 0:23:41.75 1:09:49.10
5 293 Mark Woollgar 58 AHMS 569 0:48:28.50 0:25:47.55 1:14:16.05
6 304 Bill Mc Cracken 58 TVM 368 0:50:25.05 0:26:09.40 1:16:34.45
7 313 Andrew Hitchings 55 SACMA 271 0:51:27.85 0:26:47.55 1:18:15.40
8 316 Chris Watson 56 UC38 554 0:51:45.00 0:27:09.05 1:18:54.05
9 323 Vince Piatt 56 WCM 433 0:52:24.25 0:27:16.25 1:19:40.50
10 353 Barry Curran 58 SMST 161 0:58:25.55 0:30:48.50 1:29:14.05
11 375 John Ortman 59 RAMS 415 1:06:07.00 0:36:18.20 1:42:25.20
12 382 James Cotta 58 CGM 149 1:09:50.55 0:37:28.90 1:47:19.45
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F6064 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 264 Suzanne Heim-Bowen 61 UC38 265 0:46:06.85 0:23:38.85 1:09:45.70
2 297 Susan Ingraham 60 MOST 284 0:48:58.80 0:25:48.45 1:14:47.25
3 320 Lorraine Sommers 63 ECAM 501 0:52:06.05 0:27:06.50 1:19:12.55
4 346 Phyllis Quinn 64 TOC 449 0:58:00.95 0:29:48.55 1:27:49.50
5 354 Jessie Hickel 61 EBAT 270 0:58:25.75 0:30:50.25 1:29:16.00
6 357 Judy Bracken 62 SRVM 108 0:58:21.85 0:33:08.65 1:31:30.50
7 368 Susan Haufler 62 MEMO 260 1:04:21.55 0:34:06.05 1:38:27.60
8 389 Connie Shuman 64 OREG 495 1:31:19.60 0:49:20.05 2:20:39.65
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M6064 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 286 Peter Guadagni 64 WCM 243 0:48:02.20 0:25:31.95 1:13:34.15
2 289 Mark Frazier 60 VACA 216 0:48:25.75 0:25:33.45 1:13:59.20
3 303 Ron Emhoff 64 UC36 196 0:50:29.70 0:25:51.00 1:16:20.70
4 336 Jeffrey Citron 64 MEMO 139 0:55:08.35 0:29:52.35 1:25:00.70
5 343 David Stewart 61 VACA 509 0:56:11.90 0:30:46.95 1:26:58.85
6 370 Peter Schorr 60 UC38 486 1:04:40.00 0:34:30.50 1:39:10.50
7 378 Eric Hektner 61 TVM 266 1:07:38.05 0:35:53.50 1:43:31.55
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F6569 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 278 Laura Val 68 TAM 536 0:47:58.15 0:24:39.65 1:12:37.80
2 332 Barbara Lightfoot-Ni 65 VACA 344 0:54:20.45 0:29:06.65 1:23:27.10
3 379 Barbara Brown 66 WCM 119 1:08:18.95 0:37:12.90 1:45:31.85
4 387 Valerie Armento 68 UC38 69 1:22:18.65 0:42:39.95 2:04:58.60
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M6569 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 330 David Carter 65 SERC 132 0:53:35.80 0:29:10.35 1:22:46.15
2 339 Stephen Small 67 MEMO 498 0:56:01.85 0:29:13.90 1:25:15.75
3 350 Dan Winterrowd 69 SMST 566 0:57:23.75 0:31:15.35 1:28:39.10
4 374 Greg Jacobus 68 TCAM 286 1:07:28.35 0:34:52.20 1:42:20.55
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F7074 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 359 Marianne Brems 70 MELO 112 1:00:19.35 0:33:01.20 1:33:20.55
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M7074 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 287 Joel Wilson 71 CRUZ 564 0:48:13.95 0:25:27.85 1:13:41.80
2 325 Bob Bruce 71 OREG 122 0:54:06.90 0:27:14.05 1:21:20.95
3 337 Bob Upshaw 70 WCM 535 0:55:53.55 0:29:09.50 1:25:03.05
4 351 Thomas Knopf 72 TOC 313 0:58:11.85 0:30:50.95 1:29:02.80
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F7579 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 385 Daniela Barnea 75 STAN 83 1:16:22.70 0:39:51.05 1:56:13.75
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** FEMALE OVERALL MASTERS CAT 2 SUITS/WETSUIT COMBINED 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Jayne Riley 56 SRVM 459 0:50:30.65 0:26:30.85 1:17:01.50
2 Bea Kandra 50 ARM 302 0:56:52.50 0:30:37.30 1:27:29.80
3 Susan Bergmann 60 TEME 95 1:07:59.80 0:35:04.45 1:43:04.25
4 Jane Koegel 62 SERC 314 1:24:50.05 0:44:02.25 2:08:52.30
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** MALE OVERALL MASTERS CAT 2 SUITS/WETSUIT COMBINED 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Allan Anderson 58 MELO 65 0:48:49.30 0:25:01.00 1:13:50.30
2 Mitchell Todd 52 NUTS 527 1:02:30.10 0:33:28.95 1:35:59.05
3 Eric Lane 52 OEVT 323 1:09:11.60 0:37:13.95 1:46:25.55
4 Gary Domer 62 TNS 187 1:11:01.90 0:37:04.45 1:48:06.35
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** FEMALE OVERALL USAS CAT 2 SUITS/WETSUIT COMBINED 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Kage Club Bib # 2mile 1mile Total
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** MALE OVERALL USAS CAT 2 SUITS/WETSUIT COMBINED 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Kage Club Bib # 2mile 1mile Total