45th Annual Rough Water Swim
SANTA CRUZ, CALIFORNIA 8/3/2019


********** AGE GROUP RESULTS LIST **************

Rough Water

GIRLS AGE GROUP G1314 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 110 Anika Nagpal 14 192 24:37.15
2 112 Sarah Darzacq 14 71 24:39.10
3 137 Sienna Lewis 14 169 25:45.65
Rough Water

GIRLS AGE GROUP G1516 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 63 Isabel Augustine 16 9 22:46.90
2 98 Jivana Nagpal 16 193 23:57.20
3 100 Jesi Robles 15 228 24:03.90
Rough Water

GIRLS AGE GROUP G19+ ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 239 Patricia Lim 53 170 33:50.80
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F1824 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 12 Catherine Ladd 23 UC38 156 20:05.45
2 14 Kiersten McGuckin 21 OEVT 180 20:14.85
3 22 Karensa Tjoa 23 CALM 263 20:44.95
4 65 Miriam Benjamin 23 MEMO 28 22:47.55
5 67 Isabelle Couch 19 UC38 61 22:50.80
6 108 Meredith Walsh 20 CRUZ 311 24:32.75
7 143 Charlotte Mitchell 22 OEVT 187 26:12.65
8 146 Danielle Chabot 23 313 26:44.25
9 222 Karina Gaeta 22 UC38 94 32:22.30
Rough Water

MALE AGE GROUP M1824 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 2 Joby Bernstein 24 TOC 30 17:57.35
2 10 Benjamin Griffith 19 UC38 296 19:44.55
3 44 Zach Stocker 24 OEVT 257 21:51.70
4 76 Read Bohannon 20 UC38 35 23:03.75
5 78 William Augustine 20 OEVT 11 23:08.70
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F2529 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 3 Catherine Breed 26 TOC 41 18:04.15
2 5 Allison Arnold 27 TOC 7 18:47.40
3 28 Valerie Thorp 28 CRUZ 262 21:02.95
4 50 Christine Olson 29 TOC 203 22:09.90
5 81 Mikaela Wapman 29 OEVT 273 23:09.90
6 101 Erin Baumgartner 26 UC33 20 24:09.00
7 131 Madeline Schriger 25 TOC 299 25:18.40
8 196 Ellen Brady 27 SERC 39 30:08.15
9 210 Kelly McGuckin 28 OEVT 179 31:19.85
10 212 Kathleen Crivello 25 OEVT 65 31:20.00
Rough Water

MALE AGE GROUP M2529 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 38 Nicholes Nunez-Zepeda 25 SCMA 318 21:35.55
2 59 Michael Thomas 27 MVM 261 22:38.35
3 177 Charles Proctor 25 OEVT 215 28:31.30
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F3034 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 13 Kate Dwelley 30 CRUZ 81 20:12.90
2 42 Katie Grue 30 CALM 110 21:43.65
3 62 Sarah Broker 32 CRUZ 43 22:43.75
4 128 Marisa Kendall 30 TEME 145 25:05.65
5 130 Wendy Kordesch 34 DC 151 25:15.45
Rough Water

MALE AGE GROUP M3034 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 39 David Law 34 MAM 164 21:37.35
2 46 Travis Bickham 31 TOC 32 21:55.25
3 109 Reid Revelli 34 UC38 223 24:34.40
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F3539 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 25 Danielle Becks 37 TOC 24 20:53.35
2 60 Kathleen Coggshall 37 UC38 58 22:42.40
3 69 Helene Nehrebecki 39 DAM 194 22:52.45
4 117 Sarah Groskopf 39 TVM 108 24:45.30
5 119 Julia Nussbaum 35 STAN 199 24:46.20
6 135 Margo Snyder 38 DC 251 25:32.50
7 142 Shoshana Bohrer 38 OEVT 36 26:06.20
8 152 Monica Carney 37 CRUZ 294 27:27.50
9 172 Caroline Sorenson 37 MAM 252 28:18.45
10 190 Kathleen Sheridan 37 DC 245 29:41.25
11 214 Kristina Kordesch 36 DC 150 31:26.35
12 231 Margaret Winnen 37 GOOG 280 33:16.10
13 234 Koung Chaiyasane 35 MEMO 52 33:31.95
14 265 Natalie Schrik 39 TEME 295 37:33.45
Rough Water

MALE AGE GROUP M3539 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 4 Tim Attell 36 NBA 8 18:46.25
2 29 Craig Gawlick 38 TSUN 95 21:10.85
3 43 Craig Gillis 36 OEVT 305 21:45.35
4 47 Jesse Bausell 36 CRUZ 21 22:01.30
5 90 Daniel Zin 35 310 23:37.70
6 115 Vedad Begic 36 HLJ 26 24:43.75
7 179 Kevin Gibbons 35 MEMO 100 28:55.25
8 187 Michael Erasmus 38 OEVT 85 29:20.60
9 215 Tom Barrett 37 CRUZ 304 31:33.00
10 254 Dave Leites 37 OEVT 166 35:11.85
11 283 Adam James 39 297 42:46.35
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F4044 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 9 Tesla Profumo 42 CRUZ 293 19:14.70
2 49 Michelle Rowe 42 TVM 232 22:04.10
Rough Water

MALE AGE GROUP M4044 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 1 Trevor Gillis 44 LAMV 101 17:22.80
2 31 Daniel Besocke 44 CRUZ 31 21:15.30
3 105 Erik Johnson 41 TEME 136 24:23.10
4 249 Daniel Shirivo 42 SERC 298 34:58.80
5 276 Matthew Gawlick 44 WOOD 96 41:09.25
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F4549 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 52 Beccah Rothschild 46 MAM 231 22:16.65
2 88 Elizabeth Kooy 48 MVM 149 23:25.35
3 151 Patti Philpott 49 TCAM 211 27:24.60
4 184 Aki Lewis 49 SRVM 168 29:15.60
5 198 Leslie Mladinich 49 WCM 188 30:29.95
6 209 Joy Hollenback 46 SERC 124 31:18.20
7 280 Michelle Shriro 47 SERC 431 41:49.70
Rough Water

MALE AGE GROUP M4549 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 7 Kostas Sarrigeorgid 45 SUNY 237 19:01.55
2 8 John Chapman 48 CRUZ 53 19:12.45
3 20 Jeremy Becker 49 CRUZ 23 20:38.30
4 24 Mark Fahlen 48 MAAC 87 20:46.45
5 30 Adam Santner 49 TEME 236 21:13.95
6 45 Brendan Kato 49 OEVT 140 21:55.00
7 66 Ryan Peters 46 OEVT 208 22:49.20
8 77 Mike Lockwood 47 TVM 172 23:08.60
9 91 James Griffith 49 MVM 106 23:38.80
10 103 Don Orth 47 SCSC 206 24:13.40
11 133 David Burns 46 LGSR 45 25:27.55
12 136 Robert Cable 48 SERC 307 25:41.95
13 257 Jake Glodowski 46 WWS 102 35:40.80
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F5054 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 36 Cynthia Hertzer 50 CRUZ 120 21:29.70
2 40 Juliet Cox 51 MAM 63 21:40.15
3 53 Lynn Jolly 54 TOC 138 22:19.25
4 120 Marta Bechhoefer 52 CRUZ 22 24:54.85
5 153 Christina Kossa 53 RPM 152 27:27.65
6 168 Victoria Augustine 52 OEVT 10 28:03.80
7 204 Crystal Obregon 50 CRUZ 200 30:52.90
8 218 Yuko Steph Matsuda 53 EBAT 176 31:53.00
9 281 Rebecca Olivera 50 EBAT 202 41:58.95
Rough Water

MALE AGE GROUP M5054 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 11 David Lederman 53 CRUZ 165 19:46.50
2 19 Chris Bond 52 MAM 37 20:30.70
3 32 Henry Bates 53 CRUZ 306 21:22.00
4 33 Denis Bajet 52 UC38 12 21:22.75
5 73 John Mootz 53 CRUZ 190 23:01.55
6 121 Chris Kelly 53 DC 143 24:56.35
7 159 Doug Reed 50 CSTS 221 27:48.05
8 161 Dubravko Biruski 50 STAN 33 27:48.85
9 178 Tim Pratt 50 LTMR 214 28:35.95
10 208 Derek Weibel 53 FGST 274 31:12.70
11 219 John Griffiths 53 NBA 107 31:53.20
12 223 Alan Randolph 52 OEVT 219 32:24.80
13 275 Rick Pulver 54 OEVT 302 40:51.95
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F5559 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 16 Kimberly Elsbach 56 DAM 82 20:25.70
2 37 Joan Schriger 55 TOC 240 21:32.70
3 48 Stephanie Couch 55 MELO 62 22:02.60
4 70 Sally Yencken 57 STAN 291 22:55.05
5 79 Jane Russell 56 DAM 234 23:09.85
6 82 Cindy Clements 58 NBA 57 23:10.10
7 93 Jennifer Phalen 55 DAM 209 23:46.40
8 99 Catherine Taylor 56 WCM 260 24:01.75
9 102 Ann Cardoza 57 CRUZ 49 24:10.40
10 167 Elizabeth Blackstone 59 CRUZ 34 28:02.10
11 170 Felicia Adler 57 WCM 2 28:11.55
12 193 Regina Rus 56 DC 233 29:51.95
13 202 Laura Grubb 56 DC 109 30:50.80
14 226 Rebecca Supplee 56 OEVT 258 32:37.20
15 232 Sharon Radcliff 57 SERC 218 33:17.15
16 263 Judith Greene-Janse 59 ALB 104 37:03.75
Rough Water

MALE AGE GROUP M5559 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 34 Gary Antonick 56 STAN 5 21:23.20
2 56 Kevin Keating 56 SMAC 142 22:26.60
3 68 Chris Grattan 55 UC38 103 22:52.25
4 75 Hendrik Meerman 57 SERC 182 23:03.60
5 94 Richard Rasmussen 57 UC38 220 23:49.40
6 125 Robert Inchausti 57 MEMO 128 25:01.20
7 139 Robert Hennessy 56 TVM 117 25:47.10
8 221 Barry Mansker 59 PRES 175 32:16.40
9 274 James Frew 55 DC 91 40:45.10
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F6064 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 58 Marguerite Meyer 60 TOC 309 22:37.90
2 104 Claire Lavery 60 ECAM 163 24:13.50
3 113 Phyllis Quinn 64 TOC 217 24:39.65
4 126 Jessie Hickel 61 EBAT 121 25:02.60
5 141 Marcia Benjamin 63 MEMO 27 26:01.75
6 148 Jean Allan 61 UCSF 3 27:06.75
7 149 Elspeth Farmer 62 MELO 317 27:07.05
8 197 Julie Meis 62 WCM 183 30:11.35
9 248 Robin Hart 64 MAM 116 34:58.60
10 255 Marcella Kottmeier 62 SMM 153 35:12.15
11 285 Donna Schumacher 62 DC 243 43:02.35
12 291 Leslie Franklin 63 SERC 90 46:38.15
Rough Water

MALE AGE GROUP M6064 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 23 Peter Guadagni 64 WCM 111 20:45.10
2 35 Steve Cutting 62 MAM 68 21:29.30
3 54 Ron Emhoff 64 UC36 83 22:23.60
4 57 John Jeha 61 SERC 134 22:26.90
5 64 Jeffrey Citron 64 MEMO 55 22:47.35
6 72 James Silk 60 TVM 246 23:00.60
7 85 Richard Risso 60 CRUZ 226 23:17.85
8 183 Charles Cross 63 DC 66 29:09.95
9 195 Steve Hern 60 SMST 119 30:06.75
10 216 Terence Huwe 63 DC 127 31:43.35
11 227 Rudolph Cockerham 64 MAM 290 32:49.95
12 240 Frank Tuteur 61 SRM 266 34:03.30
13 244 Michael Arenson 64 308 34:28.70
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F6569 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 86 Linda Locklin 66 CRUZ 171 23:21.05
2 235 Patricia Banks 67 SERC 14 33:33.40
3 247 Kildine Harms 65 WCM 114 34:56.90
4 262 Valerie Armento 68 UC38 6 37:00.25
5 278 Eileen David 67 DC 72 41:47.90
6 293 Susan Lauritzen 68 DC 161 48:55.80
Rough Water

MALE AGE GROUP M6569 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 21 Tim Broderick 68 STAN 42 20:43.40
2 83 David Fryefield 65 OREG 93 23:11.15
3 87 Dan Winterrowd 69 SMST 281 23:22.40
4 92 Sean Kelly 68 STAN 144 23:46.25
5 95 Stephen Small 67 MEMO 248 23:51.30
6 145 Timothy Bodkin 66 SMM 292 26:33.80
7 163 Steve Baum 65 TEME 18 27:54.80
8 169 Douglas Brewer 66 UC38 301 28:09.05
9 181 Greg Jacobus 68 TCAM 132 29:01.30
10 182 Steve Guzzetta 69 OEVT 316 29:04.80
11 188 John McCullough 65 UC38 178 29:23.70
12 191 William Wulftange 65 ITM 287 29:47.05
13 200 Paul Wolf 67 MAM 282 30:41.75
14 201 James Cooney 66 SRM 60 30:45.85
15 225 Rich Harroun 66 CRUZ 115 32:32.90
16 228 Don Johnston 66 TVM 137 32:52.20
17 258 Stephen Cramer 67 DC 64 35:48.30
18 261 Keith Nowell 65 SERC 197 36:29.50
19 286 Barry Baskin 66 DC 17 43:03.85
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F7074 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 273 Anne Sasaki 70 DC 238 40:43.35
2 282 Cynthia Barnard 71 NBA 15 42:08.15
3 284 Linda Nowell 71 SERC 198 42:56.30
4 290 Mary McMahon 73 OEVT 181 46:24.10
5 292 Alida Canale 74 CRUZ 46 46:38.90
Rough Water

MALE AGE GROUP M7074 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 27 Joel Wilson 71 CRUZ 277 20:56.10
2 199 Terry Horn 70 DC 125 30:41.20
3 205 Yank Wilson 70 UC38 279 30:54.15
4 217 James Hentz 71 UC38 118 31:50.30
5 246 William Tucker 71 NBA 265 34:35.95
6 250 Thomas Canale 73 CRUZ 47 35:02.05
7 288 Naphtali Offen 70 DC 201 44:02.55
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F7579 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 271 Susan White 77 TCAM 276 40:15.45
2 279 Mary Cantini-Nork 75 DC 48 41:49.00
Rough Water

MALE AGE GROUP M7579 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 289 Peter Neubauer 75 DC 195 44:02.75
Rough Water

MALE AGE GROUP M8084 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 166 Ralph Brott 80 UCSF 44 28:00.35
2 241 Mike Laramie 83 SERC 159 34:05.50
Rough Water

FEMALE AGE GROUP F8589 ONE MILE SWIM

Place O'All Name Age Club Bib # Time
1 295 Barbara Robben 85 MEMO 289 53:32.15
Rough Water

Rough Water

**** FEMALE OVERALL ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****

Place Name Age Club Bib# Time
1 Lisa Ward 55 WCM 312 20:29.30
2 Jayne Riley 56 SRVM 225 21:42.20
3 Anne-Marie Tucker 54 EBAT 264 22:15.20
4 Dora Lisa Rosenbaum 40 JAMM 229 22:58.70
5 Martha Seaver 64 CRUZ 244 23:12.80
6 Carli Lessard 24 UC38 167 24:37.70
7 Elise Riley 19 SRVM 224 25:00.95
8 Tegan Jackson 18 MAAC 131 25:03.15
9 Amba Desjardins 49 OEVT 76 25:13.90
10 Samantha Forde 47 CRUZ 89 25:45.80
11 Michelle Schromm 33 OEVT 241 27:27.80
12 Casey Citek 29 OEVT 54 27:38.75
13 Nancy Kaplan 58 TEME 139 27:43.20
14 Patricia Brady 54 CRUZ 40 27:48.10
15 Antoinette Carroll 34 LVTC 51 27:56.30
16 Susan Bergmann 60 TEME 29 27:57.95
17 Melinda Downey 49 SCSC 79 28:12.30
18 Debbie Melnikoff 65 CRUZ 185 28:23.25
19 Suzanne Hurrey 42 SRVM 126 28:31.30
20 Tryntje Young 58 CRUZ 288 29:00.85
21 Cam Day 37 CRUZ 73 29:17.15
22 Becky Alvarez 53 SRVM 4 29:17.20
23 Chris Engen 50 OEVT 84 29:52.30
24 Leora Baumgarten 56 UC05 19 31:08.10
25 Chizu Kawamoto 26 GOOG 141 32:56.75
26 Carolyn Wallace 37 OEVT 271 33:05.30
27 Emily Michaels 31 OEVT 186 33:23.90
28 Susan Larossa 52 SMAC 160 33:34.25
29 Patricia Lim 53 170 33:50.80
30 Gretchen Rothrock 70 WCM 230 35:07.10
31 Bronwyn Jackson 49 MAAC 130 35:37.35
32 Nancy Oporto 46 EBAT 204 37:13.90
33 Heather St. John 45 OEVT 255 38:09.60
34 Tamara Woods 39 OEVT 284 38:59.65
35 Ramona Krucker 38 TEME 155 40:06.30
36 Ki Bowman 64 OEVT 38 40:24.80
37 Sarah Nielsen 54 EBAT 196 41:15.70
38 Meghan Kennedy 29 OEVT 146 43:58.90
39 Cynthia Schumacher 66 UC36 242 51:52.05
Rough Water

**** MALE OVERALL ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****

Place Name Age Club Bib# Time
1 Kevin Jeffery 48 UC38 133 18:50.05
2 Roland Nagel 57 CRUZ 191 20:18.25
3 Luc Vantalon 54 CRUZ 269 20:30.30
4 Federico Pomarici 42 JAMM 213 20:54.50
5 Steve Hanson 67 UC38 113 22:25.95
6 Edward Deng 56 FREM 75 22:43.00
7 Mike Welles 69 CRUZ 275 23:01.95
8 Luca Mandrioli 33 TEME 174 23:09.90
9 Matt Rykels 38 OEVT 235 23:31.90
10 Steve Cui 57 UC38 67 23:52.20
11 Mauricio Da Silva 52 OEVT 69 23:55.60
12 Simon Greenwood 51 SMM 105 24:28.05
13 Benjamin Rapperport 18 UC38 314 24:31.30
14 Ricardo Urbina 40 TOC 267 24:39.85
15 Joseph Krings 54 JAMM 154 24:43.90
16 Stephen Hockemeyer 56 OEVT 123 24:45.50
17 Vytas Sliesoraitis 41 OEVT 247 24:57.30
18 Ethan Baron 54 OEVT 16 24:59.80
19 John Polos 46 RPM 212 25:23.65
20 Tom Monroe 55 UC38 189 25:31.30
21 Jim Clara 65 UC38 56 25:47.25
22 Chuck Wallace 55 SMM 272 26:22.25
23 Kevin Gallagher 61 CRUZ 315 26:47.55
24 Gerald King 66 PCCM 147 27:22.80
25 Jay Bedsworth 55 SRVM 25 27:37.20
26 John Reno 56 STAN 222 27:41.70
27 Michael Melchiorre 41 OEVT 184 27:52.75
28 Robert Savoie 62 SMM 239 28:24.75
29 Gary Domer 62 TNS 78 28:26.50
30 Ernie Tavella 73 UC38 259 29:33.95
31 George Wailes 65 SMM 270 29:47.25
32 Navid Sarrafzadeh 37 320 30:51.00
33 Brian Stansell 67 SRVM 256 31:02.20
34 Nassar Stoertz 41 MVM 300 31:19.85
35 Scott Spiker 62 SMAC 254 31:22.55
36 Greg Geibel 37 TOC 98 32:12.10
37 Anthony Pappas 58 SCVM 207 32:28.35
38 Jerry Wright 54 ECYM 286 33:35.85
39 Yu Guan 57 OEVT 112 33:50.00
40 Kaan Etem 58 TNS 86 34:07.70
41 Donald Ingalls 81 MVM 129 34:26.50
42 Luis Lavagnino 68 UC38 162 34:35.50
43 Jerome Diligent 54 OEVT 77 35:02.65
44 George Lambidakis 58 OEVT 158 35:08.20
45 Marcin Kloda 40 OEVT 148 35:50.05
46 Levy Gerzberg 74 WWS 99 36:05.70
47 Ali Luna 42 UC38 173 38:48.25
48 Nuno Fontes 47 OEVT 88 39:50.10